NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

MENU PROFIL

O tym jak spowodowałem awarię obiektu z odległości 350 km.

5700 wyświetleń, autor: Marcin Faszczewski.
Jestem w pracy i wykonuję czynność, którą robiłem już setki razy. Nie ma mowy o pomyłce, przecież sprawa jest banalnie prosta!
Wtedy tak było, lecz na drugi dzień sytuacja uległa zmianie :). Chciałbym opowiedzieć wam historię jak przez moją nieostrożność i błąd w jednej cyfrze spowodowałem awarię obiektu z odległości ok 350 km.

Wstęp

Jakiś czas temu pracowałem w firmie, której specyfika opierała się na dostarczaniu klientom rozwiązań automatyki w branży wodno-kanalizacyjnej. W firmie między innymi produkowane są szafy elektryczne i AKPiA, które my (pracownicy) w finezyjnej wręcz sprawności konfigurowaliśmy i dość dokładnie testowaliśmy. Następnie taka szafa zostawała wysłana do klienta kurierem lub zapakowana na samochód służbowy i wieziona na obiekt od razu na instalację. Głównym atutem tej branży jest zdalny dostęp do sterownika PLC dzięki modemu GPRS a co za tym idzie dostarczaniu klientowi systemu wizualizacji SCADA. Pięknie?

Rutyna

Pewnego dnia miałem skonfigurować kolejną, powtarzająca się szafę elektryczną. W skład takiej konfiguracji wchodzi między innymi wgranie programu do sterownika PLC i panelu HMI, ustawień modemu GPRS, ustawień zabezpieczeń i wszelkich urządzeń które można w jakiś sposób skonfigurować. Po konfiguracji, przed zapakowaniem szafy należało ją jeszcze przetestować. Testy polegają na sprawdzeniu możliwie każdej funkcjonalności i sytuacji jaka może się pojawić podczas pracy obiektu, którym szafa steruje. Po jakimś czasie czynności te wchodzą w krew i wykonuje się je automatycznie.
Miodzio?

Jeżeli myślisz, że “moja” awaria została spowodowana przez złe przetestowanie i szafa pojechała do klienta to jesteś w błędzie – takie przeoczenia zdarzają się dość często w każdej firmie. Moja awaria była dość bardziej nietypowa :).

Lenistwo

Siedziba firmy znajduje się w 2-piętrowym budynku. Moje biurko znajdowało się na drugim piętrze a szafy elektryczne składali w specjalnych pomieszczeniach w piwnicy. Ile ja się po tych schodach nalatałem! Ile razy musiałem się wracać bo czegoś zapomniałem z biurka, ehh. Choć Ci co mnie znają w to nie uwierzą bo nadal jestem, jak to się delikatnie mówi – gruby.

Godzina 14:45 dzwonią z piwnicy:
-Marcin, szafa jest poszyta możesz sprawdzać – dzwoni Rafał a jak Rafał szafę składał to znaczy, że problemów przy testowaniu nie będzie 😀 Miodzio !
-Zbieram się i zaraz schodzę – odpowiedziałem.

Jak powiedziałem, tak zrobiłem. Wziąłem laptop i udałem się do koleżanki po kartę SIM do modemu GPRS. Koleżanka była odpowiedzialna za te karty i nadawanie im numerów IP. Schodzę do montażowni. Rozkładam laptop obok szafy, wkładam kartę SIM do modemu i podłączam zasilanie. Rozglądam się za przewodem komunikacyjnym między laptopem i sterownikiem PLC… K***** zostawiłem na górze!

Godzina 15:10 w montażowni:
-Zapomniałem przewodu do sterownika zaraz wracam.
-Ale ty głupi jesteś, przecież masz zdalny dostęp do sterownika. Zaraz fajrant, bierz laptopa i wgrasz program z góry a ja zacznę szafę konfigurować – zaproponował Rafał, jak mi się wtedy wydawało genialny pomysł.

Zabieram laptop i karteczkę z numerem IP. Wdrapuję się na górę, rozkładam na biureczku i uruchamiam specjalne oprogramowanie. Wpisuję numer IP 50.4.10.7 ,łączę się z modem GPRS w szafie w piwnicy i zdalnie wgrywam program do sterownika PLC.

Dzwonię do Rafała – niech chłopak zaczyna testować szafę. Zadowolony resztę dnia w pracy spędzam na robieniu “na pewno czegoś ważnego”. O! Godzina 16:00 FAJRANT! Wszyscy jak zaprogramowane roboty wstają, piątka, piąteczka do widzenia.
Pięknie!

Ścieki, kupa! Wszędzie g****.

Następny dzień w pracy:
8:00 – kawa,
8:15 – e-maile,
8:30 – praca,praca,praca!
10:00 -kierownik odbiera telefon:

-Dzień dobry tu wodociągi “jakieśtam” w “350km od Marcina”, mamy problem z przepompownią ścieków P-14. Pompy od wczoraj po godzinie 15:30 przestały pracować, sterowanie awaryjne w ogóle nie reaguje a ścieki aż deklem wypływają. – dzwoni nasz klient, dane o pracy ma z systemu wizualizacji SCADA.
-yyyy, zaraz to sprawdzimy – odpowiada kierownik i podbija do mnie abym ogarną temat.

Nie działa? Zdarza się, raz sonda poziomu się zepsuje, raz zwarcie coś uszkodzi. Sprawdzam co to za przepompownia, loguję się na serwer wizualizacji SCADA. Dziwne, wszystkie wskazania wariują i pokazują głupoty. Zaraz to sprawdzę i połączę się zdalnie do sterownika PLC przez modem GPRS. Z bazy danych biorę numer IP karty SIM z tego obiektu i… IP to 50.4.10.7.
Pokora? 

Jak to się stało ?

Jak to się stało, że pewne osiedle oddalone o 350km zalała kupa?

Transmisja_GPRS_Awaria_PLC

Po dokładnej analizie powstałej awarii mogę wytoczyć kilka faktów:

 • IP1 = 50.4.10.7 należało do karty sim obiektu oddalonego o 350 km. Obiekt ten to przepompownia ścieków (przetłacza ścieki dalej, do oczyszczalni).
 • IP2 = 50.4.10.1 należało do karty sim szafy w piwnicy. Szafa ta miała sterować obiektem jakim jest hydrofornia (utrzymuje ciśnienie wody w Twoim kranie).
 • Cyfra 7 jest podobna do cyfry 1 😀
 • Program PLC Hydroforni nie sterował przepompownią ścieków
 • Przy zdalnym wgrywaniu programu do sterownika PLC należy zawsze upewnić się, że zostanie wgrany do odpowiedniego obiektu.
 • Ku mojemu nieszczęściu, przy okazji wyszła usterka awaryjnego sterowania przepompownią – w normalnym działaniu pompy uruchomiły by się mimo złego programu PLC.

Tak, pokora! Ta sytuacja nauczyła mnie przede wszystkim ostrożności w swojej pracy.

A Ty? Miałeś jakąś śmieszną sytuację w swojej pracy? Podziel się z nami w komentarzu! Dłuższą historię możesz wysłać na kontakt@iautomatyka.pl – może urodzić się z tego osobny artykuł 😀

6 stycznia 2016 / Kategoria: , ,
 • Autor: Marcin Faszczewski
 • Redaktor naczelny w iAutomatyka.pl

  Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby wspólnie z Automatykami, Firmami i Integratorami publikować i szerzyć informacje związane z automatyką.  Nazywamy to Projektem iAutomatyka!

  Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po wpisy informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam Automatyków do założenia bezpłatnego konta i publikowania artykułów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania artykułów wśród społeczeństwa automatyków.

  Dołącz do projektu jako Integrator Automatyki.

  Dołącz do projektu jako Automatyk.

  Dołącz do projektu jako Firma, Producent, Dystrybutor.

 • Profil Autora
 • https://iautomatyka.pl/

KOMENTARZE

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Połączenie serwonapędu IndraDrive CS i sterownika Siemens S7-1200 po PROFINET

Serwonapędy w zastosowaniach automatyki przemysłowej służą do precyzyjnego przemieszczania i pozycjonowania. Układem wykonawczym ruchu jest serwo-silnik, natomiast sterowanie realizowane przez sterownik. Dodatkowo wykorzystuje się enkodery, rezolwery lub tachometry jako sprzężenie zwrotne. Sterowanie na podstawie sygnału zwrotnego polega na ruchu wału silnika o konkretny kąt, wykonanie określonej liczby obrotów lub przemieszczeniu z konkretną prędkością. Istotną cechą

Połączenie serwonapędu IndraDrive CS i sterownika Siemens S7-1200 po PROFINET

Czy kolumna sygnalizacyjna w maszynie może być SMART?

Jeśli pracujesz w branży automatyki to zapewne nie raz przechodziłeś obok tych urządzeń. Nie przywiązywałeś do nich większej uwagi, bo zasada działania była banalna, świeci, czasem miga i tyle. Mowa tu o kolumnach sygnalizacji świetlnej maszyn i urządzeń przemysłowych. Dokładnie takich o których myślisz, zwykłe konwencjonalne, trójkolorowe światła, które informują nas o stanie maszyny. Od

Czy kolumna sygnalizacyjna w maszynie może być SMART?

Motywacja na trójkę i przemysł na czwórkę – czyli fabryka na PIĄTKĘ! – Targi Maintenance

Założenia Przemysłu 4.0 to nie jedyne zmiany, jakie powinni wdrożyć kierownicy utrzymania ruchu. Motywacja 3.0 to bowiem kolejny temat, z który muszą się zmierzyć. Zagadnienie, choć stosunkowo świeże, wydaje się być niezwykle istotne w zarządzaniu zarówno produkcją jak i jej kluczowym ogniwem, czyli pracownikami. Metoda przysłowiowego kija i marchewki odchodzi do lamusa. Jak nauczyć się

Motywacja na trójkę i przemysł na czwórkę – czyli fabryka na PIĄTKĘ! – Targi Maintenance

APROL Factory Automation – Aplikacja zarządzająca procesami naważania (Polski)

B&R oferuje nowe rozwiązanie sprzętowo-programowe bazujące na najnowszej wersji systemu APROL R 4.2. Jest to odpowiedź na potrzeby nowoczesnych zakładów produkcyjnych m.in. z branży farmaceutycznej, kosmetycznej oraz spożywczej.Film prezentuje nowe funkcjonalności systemu na przykładzie procesu naważania. Poznaj korzyści płynące z automatyzacji zakładu. ZOBACZ WIĘCEJ (link do źródła)

APROL Factory Automation – Aplikacja zarządzająca procesami naważania (Polski)

Kurs programowania sterowników PLC na przykładzie pompowni w e!COCKPIT – cz. 5/5

Artykuł z serii: Kurs programowania PLC na sterowniku WAGO PFC W ostatnim odcinku naszego kursu wykonamy docelową wizualizację naszej pompowni. Przedstawię Wam sposób, w jaki sposób tworzyć wzorce w wizualizacji. Na koniec krótko podsumujemy nasz kurs. W tym artykule: Zapoznamy się z ideą tworzenia szablonu w symulacji. Zdefiniujemy szablon pompy. Utworzymy docelowy ekran główny. Przeprowadzimy

Kurs programowania sterowników PLC na przykładzie pompowni w e!COCKPIT – cz. 5/5

Kurs Wideo”Chcę zostać programistą PLC” – Recenzja

Artykuł z serii: Relacje ze szkoleń inżynierskich Znajdź MENTORA. Jaki waszym zdaniem jest sposób, by być w czymś naprawdę dobrym? Każdy zapewne wymieni kilka. Ja podzielę się z Wami jednym z nich, mianowicie – znajdź mentora. Dzięki temu przyspieszysz swoją ścieżkę. Mentora czyli kogoś kto zjadł zęby na danym temacie, kogoś od kogo możesz czerpać

Kurs Wideo”Chcę zostać programistą PLC” – RecenzjaMOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • W dobie ciągłego dążenia do poprawy jakości oraz zwiększenia efektywności, automatyzacja procesów produkcji staje się często jedyną możliwością uzyskania przewagi nad konkurencją. TARRA ROBOTICS to lata naszych doświadczeń w projektowaniu i...
 • Sterowniki  z serii SIMATIC S7-1200 oferują szeroki zakres funkcjonalności i zintegrowane wejścia/wyjścia zamknięte w kompaktowej obudowie. Są doskonałym narzędziem do realizacji standardowych projektów i zadań automatyki, a jednostki S7-12...
 • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
 • Grupa docelowa Kadra techniczna i menadżerska oraz pracownicy służb utrzymania ruchu pracujący w zakładach produkcyjnych. Cele Na szkoleniu poznasz wymagania prawne dotyczące bezpieczeństwa funkcjonalnego. Na warsztatach nauczysz się jak dz...
  Czas trwania: 8:30-16:00
  Link: Terminy
 • System MasterIN firmy Finder składa się z przekaźnikowych modułów sprzęgających z terminalami Push-in. Technologia ta reprezentuje najnowsze osiągnięcia w bezśrubowych ‘sprężynowych’ zaciskach, oferujących szybką instalację. W porównaniu do...
 • EPSITRON®ECO & COMPACT Power OSZCZĘDNOŚĆ KOSZTÓW Zasilacze EPSITRON® ECO i COMPACT Power to nie tylko oszczędność przy zakupie, ale również niższe koszty dzięki łatwej obsłudze oraz braku konieczności serwisowania. Są one doskonałym roz...Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…