Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2023/02/obr2853_pa9c1b61fc25e-1.jpg

Nowa generacja czujników wilgotności Sensirion – seria SHT4x


Seria SHT4x to już czwarta generacja czujników wilgotności oferowana przez firmę Sensirion. Każda kolejna seria to nie tylko nowe, ulepszone parametry i właściwości techniczne, ale też nowa, korzystna cena – tak jest również w przypadku czujników serii SHT4x.

Czujniki wilgotności Sensirion trzeciej i czwartej generacji – porównanie

Sensirion podzielił „uniwersalną” serię czujników wilgotności SHT3x na dwie serie podrzędne:

 1. czujniki przemysłowe SHT4xI,
 2. czujniki serii SHT4x o bardzo niskim zużyciu energii

Dokładność pomiaru

Czujniki z serii SHT4x zapewniają cechuje lepsza dokładność niż w przypadku poprzednich serii. Dokładność została przedstawiona na poniższych wykresach.

Wbudowana grzałka

Czujniki serii SHT3x są wyposażone w wewnętrzną grzałkę, służącą jedynie do monitorowania, czy czujnik reaguje na wzrost temperatury. Grzałka może być włączona za pomocą komendy I2C.

Czujniki SHT4x zawierają wbudowaną grzałkę, która jest włączona przy pomocy zestawu komend I2C. W zależności od potrzeb, można wybrać między trzema mocami grzewczymi i dwoma czasami grzania.

W czujnikach SHT4x grzałka może być wykorzystana w następujących przypadkach: 

 1. Usuwanie wody skondensowanej/rozpylonej na powierzchni czujnika. Skondensowana woda nie stanowi problemu pod względem niezawodności/jakości czujnika, ale może ona powodować brak reakcji czujnika na zmiany wilgotności względnej (RH) w powietrzu, jeśli na powierzchni urządzenia znajduje się ona w stanie ciekłym.
 2. Długotrwała ekspozycja czujnika na poziomy wilgotności względnej (RH) większe niż 90% RH może wywołać odwracalne dodatnie przesunięcie RH. Efekt ten nazywany jest „pełzaniem”. Okresowe podgrzewanie czujnika umożliwia pomiar w środowisku o dużej wilgotności przez długi czas bez efektu pełzania.

Komunikacja poprzez I2C

Czujniki Sensirion SHT3x obsługują tryb pomiaru jednorazowego z/bez clock stretching oraz tryb pomiaru okresowego. Komunikacja I2C serii SHT4x została uproszczona – obsługuje tylko tryb pomiaru single-shot (pomiar jednorazowy) bez clock stretching.

Seria SHT3x jest wyposażona w pin ADDR, który umożliwia ustawienie dwóch adresów I2C, 0x44, ADDR=L lub 0x45, ADDR=H.

Czujniki serii SHT4x można zamówić jako SHT4x-AD1B z adresem I2C 0x44 lub SHT4x-BD1B z adresem I2C 0x45.

Ochrona membrany czujnika

Seria SHT3x zapewnia ochronę przed wodą, kurzem i brudem dzięki zastosowaniu filtra SF2 lub filtra wbudowanego na górnej powierzchni czujnika (SHT30, 31, 35-DIS-F). Istnieje również możliwość zamówienia wersji z taśmą ochronną (SHT30, 31-DIS-P) – np. jeśli zachodzi konieczność zabezpieczenia membrany podczas produkcji.

Do ochrony czujników SHT4x stosuje się filtr SF2. W 2023 roku seria ma być uzupełniona o wersje F i P.

Napięcie zasilania i pobór prądu

Czujniki wilgotności serii SHT3x pracują w zakresie napięć zasilania od 2,15 do 5,5 V. Średni pobór prądu dla jednego pomiaru RH+T/s w trybie pomiaru jednorazowego z najlepszą dokładnością wynosi 7,7 uA.

Seria SHT4x została zaprojektowana dla zakresu napięcia zasilania od 1,08 do 3,6 V. Średni pobór prądu w takich samych warunkach, jak powyżej, wynosi jedynie 2,2 uA.

W zastosowaniach, w których pobór prądu ma mniejsze znaczenie, można wykorzystać czujniki z serii SHT4xI – zakres napięcia zasilania wynosi od 2,3 do 5,5 V, natomiast średni pobór prądu 20,3 uA.

Czas reakcji τ63 %

W przypadku czujnika SHT4x typowy czas reakcji τ63% RH został zmniejszony o połowę, z 8 s do 4 s, przy czym czas reakcji τ63% temperatury pozostaje taki sam i wynosi 2 s.

Sygnały wyjściowe

Seria czujników wilgotności Sensirion SHT3x udostępnia wartości mierzonej wilgotności względnej i temperatury poprzez magistralę I2C lub jako napięcie analogowe w zakresie od 10 do 90% VDD. Seria SHT4x wyposażona jest w takie same funkcje, a dodatkowo w przypadku SHT40A-FD1B parametry wilgotności i temperatury przekazywane są przez wyjścia PWM.

Czujniki wilgotności Sensirion SHT3 i SHT4 –  podsumowanie właściwości

Szczegółowe podsumowanie wszystkich najważniejszych parametrów czujników wilgotności serii Sensirion SHT3x i SHT4x znajdziesz w poniższej tabeli.

Jesteś zainteresowany szczegółowymi informacjami na temat oferty firmy Sensirion? Chciałbyś skontaktować się z doradcą technicznym, który pomoże Ci wybrać odpowiedni produkt? Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z SOS electronic pod adresem info@soselectronic.plUtworzono: / Kategoria: ,
 • Autor: SOS electronic s.r.o.
 • Jesteśmy firmą SOS electronic i już od ponad 30 lat jesteśmy częścią europejskiego rynku w zakresie dystrybucji komponentów elektronicznych. I to nie przez przypadek. Z małej środkowoeuropejskiej firmy rozwinęliśmy się do globalnego dostawcy rozwiązań dla klientów z ponad 100 krajów na całym świecie. Doświadczenie, które nabyliśmy, może pomóc również Twojej firmie. Niezależnie od tego, czy jesteś w fazie rozwoju swojego produktu, w procesie zakupu części, testowania, samej produkcji lub po prostu myślisz nad swoim produktem i rysujesz pomysł na flipcharcie. Jesteśmy przy tobie.
 • Profil Autora
 • https://www.soselectronic.com/

ReklamaPRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • Obsługa za pomocą urządzeń mobilnych zapewnia wygodę i ciągłość pracy Operatorzy maszyn mogą teraz płynnie przełączać kontrolę nad maszyną między głównym interfejsem HMI a urządzeniami mobilnymi. Nowa funkcja systemu mapp View firmy B&R...
 • 1,200 PLN
  Szkolenie jest wprowadzeniem do systemu sterowania PSS4000 i środowiska programowania PAS4000. W jego trakcie omówiona zostanie zarówno struktura sprzętowa, jak i programowanie, a także diagnostyka kompletnego systemu sterowania. Poruszane ...
  Czas trwania: 8h
  Link: Terminy
 • PR200 to uniwersalne i łatwe w obsłudze urządzenie zaprojektowane w plastikowej obudowie do montażu na szynie DIN jako alternatywa dla PLC. Przekaźnik jest dostępny w kilku wersjach dla napięcia stałego i przemiennego. Jest wyposażony w cyf...
 • Zapraszamy do składania zapytań ofertowych o wszystkie produkty EATON w tym sterowniki easyE4 przez portal allektro.pl (Kliknij tutaj) lub przez kontakt e-mail oferty@staport.pl Niezależn...
 • Systemy RFID są ekonomiczne, uniwersalne i zapewniają niezawodność procesów, np. w intralogistyce. Zadania związane z identyfikacją stały się teraz łatwiejsze, szczególnie gdy potrzebna jest duża liczba punktów identyfikacji, dzięki  głowic...
 • ITP14 to uniwersalny wyświetlacz procesowy do monitorowania i kontroli procesów przemysłowych. To urządzenie ma zwartą, znormalizowaną konstrukcję i pasuje do standardowego otworu montażowego ⌀22,5 mm na lampy sygnalizacyjne. Zapewnia to sz...