Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka
https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/03/fsto.jpg

Nauka programowania PLC z pneumatyką

autor: Piotr Wójcik.

3 lata temu rozpocząłem swoją przygodę ze sterownikami PLC. Odbywało się to na zestawie treningowym dostarczonym przez Festo. W skład zestawu wchodzi pięć samodzielnie działających, programowalnych stacji, wyposażonych w sterownik S7-300 oraz elementy pneumatyki i automatyki. Programowanie odbywa się w step7 i tak się składa, że nie było osoby która mogłaby przekazać mi profesjonalną wiedzę na temat programowania tegoż sterownika. Dlatego programy stworzone przeze mnie są słabej jakości, stworzone metodą prób i błędów. Co ważne całość działa i mam nadzieję w przyszłości jeszcze raz tam powrócić i profesjonalnie to zaprogramować 🙂 Wymieniony zestaw znajduje się w Centrum Kształcenia Praktycznego w Krakowie i możliwość programowania mają uczniowie jak i dorośli uczęszczający na zajęcia z mechatroniki. Pokrótce chciałbym przedstawić co wchodzi w skład zestawu, jak również zaprezentować działanie poszczególnej stacji jak i całości.

Moduł 1 – Distributing station

Pierwszy moduł składa się z magazynu na krążki, dwóch siłowników, wyspy zaworowej, modułu podciśnienia i modułu wejść/wyjść. W magazynie znajdują się trzy rodzaje krążków (metal, plastik czarny i czerwony). Po wciśnięciu przycisku start siłownik wysuwa po jednym krążku, następnie nadjeżdża siłownik obrotowy i ssawką zasysa krążek. Kolejnym krokiem jest przełożenie na druga stronę, pozostawienie krążka i powrót do położenia gotowości do następnego kroku.

Moduł 2 – Testing station

Drugi moduł składa się z dwóch siłowników, wyspy zaworowej, modułu wejść/wyjść, modułu analogowego do wykrywania wielkości krążka i trzech czujników do wykrywania koloru i materiału. Po położeniu na platformie krążka jest on wykrywany przez czujniki i w zależności jaki jest jego materiał, działa siłownik wypychający przed siebie lub siłownik windujący platformę do góry, gdzie krążek jest wypychany na pochylnie i zsuwa się dalej.


Moduł 3 – Pick & place

Trzeci moduł składa się również z wyspy zaworowej, modułu wejść/wyjść, dwóch siłowników tworzących ramie transportowe, silnika i transportera. Po położeniu na taśmie krążka jest on wykrywany przez czujnik, który załącza transporter. Krążek dojeżdża do połowy, jest blokowany i wykonywana jest sekwencja montowania zegarka przez prowizoryczne ramię. Po tej operacji następuje zwolnienie i krążek jedzie na koniec transportera.

Moduł 4 – Fluidic muscle press

Czwarty moduł składa się siłownika zwanego „muskułu”, kolejnego siłownika obrotowego zamontowanego na siłowniku przesuwnym, wyspy zaworowej, modułu wejść/wyjść. Siłownik obrotowy należy ustawić w skrajnie lewej pozycji, tam zostaje pochwycony krążek, który zostaje przetransportowany do połowy konstrukcji, gdzie siłownik „muskuł” dociska zegarek do krążka i tak połączone zostają przesunięte maksymalnie w prawo i tam pozostawione.

Moduł 5 – Sorting

Piąty ostatni moduł składa się z transportera, dwóch siłowników obrotowych, wyspy zaworowej i modułu wejść/wyjść. Tutaj odbywa się segregacja ostateczna ze względu na kolor krążka lub metal – plastik (jeden z kolorów).

Pełna wersja

Po zaprogramowaniu każdego modułu z osobna następuje najtrudniejsza część, połączenie tego w całość. Sygnał gotowości jest wysyłany czujnikiem znajdującym się w dolnym rogu każdego modułu. Całość wygląda bardzo fajnie i poza małymi problemami działa dość dobrze 🙂

Podsumowanie

Choć jest to tylko zestaw do nauki to jednak efekt końcowy cieszy, ponad 50 godzin spędzonych na programowaniu i maszyna działa. Zawsze można to lepiej zaprogramować, lecz na obecna chwilę to był max możliwości, po samodzielnym ogarnięciu tematu. Polecam Wam Centrum Kształcenia Praktycznego w Krakowie i kierunek technik mechatronik na kwalifikacyjnych kursach zawodowych dla dorosłych, nie będziecie zawiedzeni.

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka –  edycja Marzec 2019

Nagrodę Voucher na szkolenie Mitsubishi Electric dostarcza ambasador konkursu, firma Mitsubishi Electric.

 Utworzono: / Kategoria: , , ,

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY