PARTNERZY

www.sick.pl
tel: +48 22 539 41 00
oferty@sick.pl
PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

pl.mitsubishielectric.com
tel: +48 12 347 65 00
mpl@mpl.mee.com
NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

www.findernet.com
tel: +48 61 865 94 07
finder.pl@findernet.com
KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

www.wago.pl
tel: +48 71 360 29 70
wago.elwag@wago.com
BLOG WAGO POZNAJ WAGO

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

panasonic-electric-works.com
tel: +48 42 230 96 33
info.pewpl@eu.panasonic.com
KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

www.eaton.com
tel: +48 58 554 79 00
oferty@staport.pl
Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

pepperl-fuchs.com
tel: +48 22 256 97 70
info@pl.pepperl-fuchs.com
PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Napędy serwo, programowanie i konfiguracja. VideoKurs od Mitsubishi Electric

2105 wyświetleń, autor: iAutomatyka.pl.

Artykuł z serii: Podstawy urządzeń automatyki - Mitsubishi Electric


Kolejny darmowy kurs przygotowany przez firmę Mitsubishi Electric to doskonałe źródło wiedzy o programowaniu serwonapędów. Szkolenie składa się z 7 krótkich lekcji, w których są zebrane podstawowe i najważniejsze informacje na ten temat. Każdy nawet najmniejszy krok jest doskonale wytłumaczony oraz, co najważniejsze, pokazany na prawdziwym układzie. Całość kursu trwa mniej niż 45 min i wszystkie kluczowe informacje możemy poznać bez wychodzenia z domu. Naszym zdaniem… Super opcja!

W Polsce większość organizowanych kursów przez firmy odbywa się w ich siedzibie. Nie wszyscy mają wiec dostęp do wiedzy z zakresu programowania. Jedynym plusem wybrania się na taki kurs jest fakt, że będziemy mogli przetestować napisane programy na fizycznych układach szkoleniowych. Jednak warto też zasięgnąć na początku trochę teoretycznej wiedzy.

Wszystko o … serwonapędach

Osoby zaczynające swoją przygodę z automatyką prędzej czy później spotkają na swojej drodze układy z serwonapędami. Wiedza dostarczona przez firmę Mitsubishi Electric jest wiec w takim przypadku bezcenna!

Zanim jednak przejdziemy do kursu, zapraszamy do zapoznania się z ogólnymi informacjami, które są zawarte w krótkim filmiku na naszym kanale YouTube. Co prawda, filmy powstały w 2017 roku ale są nadal aktualne. Zaproszeni są oczywiście wszyscy, którzy chcieliby zasięgnąć wiadomości o serwonapędach.

Serwomechanizmy Mitsubishi – budowa i działanie

Serwomechanizmy Mitsubishi – podłączenie i programowanie

Spis treści kursu o serwonapędach:

1. Wstęp. Założenie projektu

2. Podstawowe parametry

3. Włączenie serwonapędów. Programowanie

4. Sterowanie ręczne

5. Bazowanie

6. Tryby sterowania

7. Synchronizacja osi

 

.

 

Lekcja 1 – Wstęp. Założenie projektu

Pierwszy odcinek to typowy wstęp każdego kursu programowania z wykorzystaniem sprzętu. Został przedstawiony zestaw szkoleniowy wraz ze schematem połączeń każdego elementu. Warto zwrócić uwagę na ustawienie numerów osi na serwowzmacniaczach.

Po założeniu nowego projektu na sterowniku FX5 w programie GX Works3 pokazana jest konfiguracja modułów, typów połączonych osi serwo i wejść bezpiecznika. Poprawne ustawienie sprzętów często bywa bardzo problematyczne. Należy poświęcić na nią trochę więcej czasu w celu dobrego poznania środowiska oraz wyeliminowaniu jakichkolwiek błędów.

Ostatnim krokiem w lekcji jest wgranie konfiguracji do pamięci sterownika. Poprawne wykonanie wcześniejszych działań będzie sygnalizowane przez wyświetlenie litery ‘b’ oraz numeru osi na serwowzmacniaczach.

 

.

 

Lekcja 2 – Podstawowe parametry 

Kolejną częścią kursu jest kontynuacja konfiguracji. Tym razem na warsztat jest wzięta przekładnia elektroniczna. Poza tym poruszane są zagadnienia o:

 • Limitach prędkości i ruchu
 • Instalacji biblioteki PLC Open

 

.

 

Lekcja 3 – Włączenie serwonapędów. Programowanie 

W tej części kursu przechodzimy do programowania. Poznamy tutaj strukturę pliku pomocy na przykładzie bloczka MC_Power, który służy do uruchomienia serwonapędów. Jak w większości help-ów w programach znajdziemy tam wytłumaczenie parametrów wejść/wyjść oraz dokładne działanie poszczególnych bloczków. Zaczynamy również dodawać zmienne do naszego programu.

Po ukończeniu tej lekcji powinniśmy mieć gotowy program do włączenia serwonapędów.

 

.

 

Lekcja 4 – Sterowanie ręczne 

Każdy układ sterowania posiada tryb sterowania ręcznego. Jest on niezbędny przy np. testowaniu nowych maszyn. Przy pomocy bloczka „jog” budowana jest struktura odpowiadająca temu rodzajowi sterowania dwóch osi.

Drugim kluczowym elementem poznanym w kursie jest okno „Watch”. Pozwala ono na monitorowanie dodanych przez nas zmiennych oraz wymuszania ich stanu. Dzięki temu po wymuszeniu prędkości dla obu osi możemy obserwować działanie trybu ręcznego.

Osobom początkującym polecamy dokładnie zapoznać się ze strukturą, działaniem programu oraz elementami poznanymi w tej lekcji. Wiedza z tego zakresu będzie przydatna przy każdym stworzonym programie.

 

.

 

Lekcja 5 – Bazowanie 

Aby móc sterować serwem w trybie absolutnym konieczne jest jego wcześniejsze bazowanie. Jest bardzo przydatne przy sterowaniu serwami oraz sprawia, że jest ono bardzo intuicyjne. W  tym odcinku pokazano jak to skonfigurować w praktyczny sposób na konkretnym przykładzie.

Zagadnienia poruszane w tym odcinku:

 • parametryzacja sygnałów bazowania DOG – logika pozytywna i negatywna
 • parametryzacja sygnałów bazowania DOG – miejsce podłączenia
 • parametryzacja sygnałów limitów ruchu – logika pozytywna i negatywna
 • wybór i parametryzacja metody bazowania
 • parametryzacja prędkości bazowania
 • włączenie/wyłączenie detekcji fazy Z
 • implementacja bloczka do bazowania MC_Home
 • konfiguracja sygnału bazowania podłączonego na ogólne wejścia PLC

 

.

 

Lekcja 6 – Tryby sterowania 

W zależności od tego jak chcemy zmienić pozycję serwa możemy zastosować różne tryby. Tryb inkrementalny umożliwi sterowanie poprzez zadawanie wartości, którą serwo ma pokonać od pozycji bieżącej zaś tryb absolutny zmieni wartość w odniesieniu do punktu bazowania. Oprócz opisanych tu trybów w filmie został przedstawiony dodatkowo tryb addytywny oraz tryb prędkościowy. Działanie każdej metody zostało przedstawione w filmiku i polecam dokładnie zapoznanie się z nimi.

Zagadnienia poruszane w tym odcinku:

 • zastosowanie różnych trybów ruchu
 • implementacja bloczka MC_MoveRelative
 • implementacja bloczka MC_MoveAbsolute
 • implementacja bloczka MC_MoveAdditive
 • implementacja bloczka MC_MoveVelocity

.

 

Lekcja 7 – Synchronizacja osi 

Rozbudowanie systemy automatyki wymajają synchronizacji ze sobą różnych osi ruchu. Dzięki temu taki system może wykonywać skomplikowane procesy o skoordynowanych ruchach. W tej lekcji zostały przedstawione dwa sposoby synchronizacji: bezpośrednia oraz z użyciem krzywki elektonicznej.

Zagadnienia poruszane w tym odcinku:

 • Przykład 1: Synchronizacja bezpośrednia
  • implementacja bloczka MC_GearIn oraz MC_GearOut
  • parametryzacja synchronizacji bezpośredniej
  • prezentacja działania synchronizacji bezpośredniej dwu osi
 • Przykład 2: Synchronizacja z użyciem krzywki elektronicznej
  • implementacja bloczka MC_CamIn oraz MC_CamOut
  • parametryzacja synchronizacji z użyciem krzywki elektronicznej
  • projektowanie krzywki elektronicznej
  • prezentacja działania synchronizacji z użyciem krzywki elektronicznej

 

Doskonałym uzupełnieniem kursu jest film o funkcjach stosowanych w praktyce dostępnym na naszym YouTubie

PODSUMOWUJĄC

Wszystkie lekcje wzbogaciły Twoją wiedzę z zakresu programowania serwonapędów. Zdobywanie rozszerzonej wiedzy na tym poziomie nie będzie sprawiało żadnych problemów, ponieważ podstawowe informacje masz w tym momencie opanowane.

GX Works 3 do pobrania

Dzięki współpracy z Mitsubishi Electric udało nam się uzyskać klucz licencyjny do oprogramowania GX Works 3. Instrukcja znajduje się poniżej:

 1. Logujemy się na MyMitsubishi : https://pl3a.mitsubishielectric.com/fa/pl/mymitsubishi
 2. Wchodzimy w oprogramowanie -> wyszukujemy GX Works3
 3. Pobieramy najnowszą wersję 1.035M
 4. Używamy kodu instalacyjnego 208-437676835
 5. Wraz z GX Works3 instaluje się też MR Configurator 2 – do zabawy z samym serwo (parametryzacja i nie tylko)

Więcej o serwomechanizmach Mitsubishi znajdziesz tutaj:
https://pl3a.mitsubishielectric.com/fa/pl/products/drv/servo/index.html

Jeśli podoba Ci się ten kurs to koniecznie zapraszam do poprzedniego kursu na temat programowania robotów przemysłowych Mitsubishi MELFA.


Więcej z serii: Podstawy urządzeń automatyki - Mitsubishi Electric
5 lipca 2019 / Kategoria: , , ,
 • Autor: iAutomatyka.pl
 • iAutomatyka.pl to innowacyjny portal branżowy skupiający praktyczną wiedzę, nowości i komunikaty oraz działalności firm w katalogu branżowym i na Mapie Automatyki. Udostępniamy firmom możliwość prostej i szybkiej promocji informacji w wielu obszarach Internetu.Kompleksowo zajmujemy się wizerunkiem Państwa Firmy, zdejmujemy cały ciężar, dzięki Naszym kompetencjom budujemy markę – nasze mechanizmy i działania pozwalają zaoszczędzić czas ponieważ to zespół iAutomatyka zajmuje się rozgłosem Waszej wiadomości.
 • Profil Autora

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Poznaj możliwości sterownika SCADA WebHMI – Film recenzja

Poznaj możliwości sterownika SCADA WebHMI – Film recenzja

>KLIKNIJ<

Szkolenia z obsługi urządzeń Automatyki Przemysłowej od Mitsubishi Electric

Szkolenia z obsługi urządzeń Automatyki Przemysłowej od Mitsubishi Electric

>KLIKNIJ<

WEBINAR – System sterowania oświetleniem krok po kroku

WEBINAR – System sterowania oświetleniem krok po kroku

>KLIKNIJ<

Mocny PLC + IPC w jednym? CPL410 – kontroler PAC od Emerson cz. 1: Szybki start [FILM]

Mocny PLC + IPC w jednym? CPL410 – kontroler PAC od Emerson cz. 1: Szybki start [FILM]

>KLIKNIJ<

Webinarium online: Od piwnicy aż po dach, czyli rozwiązania automatyki budynkowej

Webinarium online: Od piwnicy aż po dach, czyli rozwiązania automatyki budynkowej

>KLIKNIJ<

Webinar Weidmuller – Przyśpiesz montaż rozdzielnic, zamawiaj gotowe listwy zaciskowe!

Webinar Weidmuller – Przyśpiesz montaż rozdzielnic, zamawiaj gotowe listwy zaciskowe!

>KLIKNIJ<

Jak bezpiecznie współpracować z robotami? Seminaria Mitsubishi Electric i Bureau Veritas

Jak bezpiecznie współpracować z robotami? Seminaria Mitsubishi Electric i Bureau Veritas

>KLIKNIJ<

Monitoring i analiza dla większej wydajności maszyn – B&R na targach K

Monitoring i analiza dla większej wydajności maszyn – B&R na targach K

>KLIKNIJ<

Podstawowa konfiguracja skanera bezpieczeństwa Sick S3000 Profinet

Podstawowa konfiguracja skanera bezpieczeństwa Sick S3000 Profinet

>KLIKNIJ<

Jak rozwiązać problem z konwersją protokołów przemysłowych Modbus i PROFINET?

Jak rozwiązać problem z konwersją protokołów przemysłowych Modbus i PROFINET?

>KLIKNIJ<

BEZPŁATNE WARSZTATY „PROFINET ORAZ CYBERBEZPIECZEŃSTWO – KOMUNIKACJA PRZEMYSŁOWA W DOBIE INDUSTRY 4.0”

BEZPŁATNE WARSZTATY „PROFINET ORAZ CYBERBEZPIECZEŃSTWO – KOMUNIKACJA PRZEMYSŁOWA W DOBIE INDUSTRY 4.0”

>KLIKNIJ<

Podsumowanie Konferencji VIX Automation

Podsumowanie Konferencji VIX Automation

>KLIKNIJ<

Obudowy złącz dla profesjonalistów. Po co mi stopień IP?

Obudowy złącz dla profesjonalistów. Po co mi stopień IP?

>KLIKNIJ<

Sterownik easyE4 od podstaw – kurs video od EATON

Sterownik easyE4 od podstaw – kurs video od EATON

>KLIKNIJ<

Jak dobrać przemiennik częstotliwości (falownik)? Wywiad z ANIRO

Jak dobrać przemiennik częstotliwości (falownik)? Wywiad z ANIRO

>KLIKNIJ<

Danfoss – Webinar prawidłowy dobór przetwornicy częstotliwości

Danfoss – Webinar prawidłowy dobór przetwornicy częstotliwości

>KLIKNIJ<

Polska edycja IPC Day – RENEX Electronics Education Center

Polska edycja IPC Day – RENEX Electronics Education Center

>KLIKNIJ<

Rewolucja w transportowaniu czyli o nowym systemie XPlanar firmy Beckhoff

Rewolucja w transportowaniu czyli o nowym systemie XPlanar firmy Beckhoff

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast #16: Błędy rekruterów, czyli jak skutecznie (NIE)pozyskać automatyka do pracy

Automatyczny Podcast #16: Błędy rekruterów, czyli jak skutecznie (NIE)pozyskać automatyka do pracy

>KLIKNIJ<

How To: Monitoring prędkości obrotowej

How To: Monitoring prędkości obrotowej

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Seria FX-100 Czujniki z serii FX-100 to najlepsze rozwiązanie pod względem stosunku jakości do ceny. Wyposażone są w funkcje szybkiego uczenia, co pozwala użytkownikom w szybki i prosty sposób przystosować czujnik do pracy z nieskomplikowan...
 • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...
 • Seria EX-Z Czujniki z serii EX-Z to jedne z najmniejszych urządzeń tego typu na świecie. Najcieńszy model posiada grubość jedynie 3 mm co zostało osiągnięte przez zastosowanie nowych półprzewodników i dzięki temu wyeliminowanie przewodów. B...
 • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
 • W trybie refleksyjnym sygnał ultradźwiękowy jest nieustannie odbijany przez zamontowany na stałe element odbijający wiązkę, tzw. element odniesienia. Jako elementu odbijającego wiązkę można używać odpowiednio ustawionego panelu z plastiku l...
 • Grupa docelowa Kadra techniczna i menadżerska oraz pracownicy służb utrzymania ruchu pracujący w zakładach produkcyjnych. Cele Na szkoleniu poznasz wymagania prawne dotyczące bezpieczeństwa funkcjonalnego. Na warsztatach nauczysz się jak dz...
  Czas trwania: 8:30-16:00
  Link: TerminyMitsubishi Electric

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…