PARTNERZY

PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Napędy serwo, programowanie i konfiguracja. VideoKurs od Mitsubishi Electric

1563 wyświetleń, autor: iAutomatyka.pl.

Artykuł z serii: Podstawy urządzeń automatyki - Mitsubishi Electric


Kolejny darmowy kurs przygotowany przez firmę Mitsubishi Electric to doskonałe źródło wiedzy o programowaniu serwonapędów. Szkolenie składa się z 7 krótkich lekcji, w których są zebrane podstawowe i najważniejsze informacje na ten temat. Każdy nawet najmniejszy krok jest doskonale wytłumaczony oraz, co najważniejsze, pokazany na prawdziwym układzie. Całość kursu trwa mniej niż 45 min i wszystkie kluczowe informacje możemy poznać bez wychodzenia z domu. Naszym zdaniem… Super opcja!

W Polsce większość organizowanych kursów przez firmy odbywa się w ich siedzibie. Nie wszyscy mają wiec dostęp do wiedzy z zakresu programowania. Jedynym plusem wybrania się na taki kurs jest fakt, że będziemy mogli przetestować napisane programy na fizycznych układach szkoleniowych. Jednak warto też zasięgnąć na początku trochę teoretycznej wiedzy.

Wszystko o … serwonapędach

Osoby zaczynające swoją przygodę z automatyką prędzej czy później spotkają na swojej drodze układy z serwonapędami. Wiedza dostarczona przez firmę Mitsubishi Electric jest wiec w takim przypadku bezcenna!

Zanim jednak przejdziemy do kursu, zapraszamy do zapoznania się z ogólnymi informacjami, które są zawarte w krótkim filmiku na naszym kanale YouTube. Co prawda, filmy powstały w 2017 roku ale są nadal aktualne. Zaproszeni są oczywiście wszyscy, którzy chcieliby zasięgnąć wiadomości o serwonapędach.

Serwomechanizmy Mitsubishi – budowa i działanie

Serwomechanizmy Mitsubishi – podłączenie i programowanie

Spis treści kursu o serwonapędach:

1. Wstęp. Założenie projektu

2. Podstawowe parametry

3. Włączenie serwonapędów. Programowanie

4. Sterowanie ręczne

5. Bazowanie

6. Tryby sterowania

7. Synchronizacja osi

 

.

 

Lekcja 1 – Wstęp. Założenie projektu

Pierwszy odcinek to typowy wstęp każdego kursu programowania z wykorzystaniem sprzętu. Został przedstawiony zestaw szkoleniowy wraz ze schematem połączeń każdego elementu. Warto zwrócić uwagę na ustawienie numerów osi na serwowzmacniaczach.

Po założeniu nowego projektu na sterowniku FX5 w programie GX Works3 pokazana jest konfiguracja modułów, typów połączonych osi serwo i wejść bezpiecznika. Poprawne ustawienie sprzętów często bywa bardzo problematyczne. Należy poświęcić na nią trochę więcej czasu w celu dobrego poznania środowiska oraz wyeliminowaniu jakichkolwiek błędów.

Ostatnim krokiem w lekcji jest wgranie konfiguracji do pamięci sterownika. Poprawne wykonanie wcześniejszych działań będzie sygnalizowane przez wyświetlenie litery ‘b’ oraz numeru osi na serwowzmacniaczach.

 

.

 

Lekcja 2 – Podstawowe parametry 

Kolejną częścią kursu jest kontynuacja konfiguracji. Tym razem na warsztat jest wzięta przekładnia elektroniczna. Poza tym poruszane są zagadnienia o:

 • Limitach prędkości i ruchu
 • Instalacji biblioteki PLC Open

 

.

 

Lekcja 3 – Włączenie serwonapędów. Programowanie 

W tej części kursu przechodzimy do programowania. Poznamy tutaj strukturę pliku pomocy na przykładzie bloczka MC_Power, który służy do uruchomienia serwonapędów. Jak w większości help-ów w programach znajdziemy tam wytłumaczenie parametrów wejść/wyjść oraz dokładne działanie poszczególnych bloczków. Zaczynamy również dodawać zmienne do naszego programu.

Po ukończeniu tej lekcji powinniśmy mieć gotowy program do włączenia serwonapędów.

 

.

 

Lekcja 4 – Sterowanie ręczne 

Każdy układ sterowania posiada tryb sterowania ręcznego. Jest on niezbędny przy np. testowaniu nowych maszyn. Przy pomocy bloczka „jog” budowana jest struktura odpowiadająca temu rodzajowi sterowania dwóch osi.

Drugim kluczowym elementem poznanym w kursie jest okno „Watch”. Pozwala ono na monitorowanie dodanych przez nas zmiennych oraz wymuszania ich stanu. Dzięki temu po wymuszeniu prędkości dla obu osi możemy obserwować działanie trybu ręcznego.

Osobom początkującym polecamy dokładnie zapoznać się ze strukturą, działaniem programu oraz elementami poznanymi w tej lekcji. Wiedza z tego zakresu będzie przydatna przy każdym stworzonym programie.

 

.

 

Lekcja 5 – Bazowanie 

Aby móc sterować serwem w trybie absolutnym konieczne jest jego wcześniejsze bazowanie. Jest bardzo przydatne przy sterowaniu serwami oraz sprawia, że jest ono bardzo intuicyjne. W  tym odcinku pokazano jak to skonfigurować w praktyczny sposób na konkretnym przykładzie.

Zagadnienia poruszane w tym odcinku:

 • parametryzacja sygnałów bazowania DOG – logika pozytywna i negatywna
 • parametryzacja sygnałów bazowania DOG – miejsce podłączenia
 • parametryzacja sygnałów limitów ruchu – logika pozytywna i negatywna
 • wybór i parametryzacja metody bazowania
 • parametryzacja prędkości bazowania
 • włączenie/wyłączenie detekcji fazy Z
 • implementacja bloczka do bazowania MC_Home
 • konfiguracja sygnału bazowania podłączonego na ogólne wejścia PLC

 

.

 

Lekcja 6 – Tryby sterowania 

W zależności od tego jak chcemy zmienić pozycję serwa możemy zastosować różne tryby. Tryb inkrementalny umożliwi sterowanie poprzez zadawanie wartości, którą serwo ma pokonać od pozycji bieżącej zaś tryb absolutny zmieni wartość w odniesieniu do punktu bazowania. Oprócz opisanych tu trybów w filmie został przedstawiony dodatkowo tryb addytywny oraz tryb prędkościowy. Działanie każdej metody zostało przedstawione w filmiku i polecam dokładnie zapoznanie się z nimi.

Zagadnienia poruszane w tym odcinku:

 • zastosowanie różnych trybów ruchu
 • implementacja bloczka MC_MoveRelative
 • implementacja bloczka MC_MoveAbsolute
 • implementacja bloczka MC_MoveAdditive
 • implementacja bloczka MC_MoveVelocity

.

 

Lekcja 7 – Synchronizacja osi 

Rozbudowanie systemy automatyki wymajają synchronizacji ze sobą różnych osi ruchu. Dzięki temu taki system może wykonywać skomplikowane procesy o skoordynowanych ruchach. W tej lekcji zostały przedstawione dwa sposoby synchronizacji: bezpośrednia oraz z użyciem krzywki elektonicznej.

Zagadnienia poruszane w tym odcinku:

 • Przykład 1: Synchronizacja bezpośrednia
  • implementacja bloczka MC_GearIn oraz MC_GearOut
  • parametryzacja synchronizacji bezpośredniej
  • prezentacja działania synchronizacji bezpośredniej dwu osi
 • Przykład 2: Synchronizacja z użyciem krzywki elektronicznej
  • implementacja bloczka MC_CamIn oraz MC_CamOut
  • parametryzacja synchronizacji z użyciem krzywki elektronicznej
  • projektowanie krzywki elektronicznej
  • prezentacja działania synchronizacji z użyciem krzywki elektronicznej

 

Doskonałym uzupełnieniem kursu jest film o funkcjach stosowanych w praktyce dostępnym na naszym YouTubie

PODSUMOWUJĄC

Wszystkie lekcje wzbogaciły Twoją wiedzę z zakresu programowania serwonapędów. Zdobywanie rozszerzonej wiedzy na tym poziomie nie będzie sprawiało żadnych problemów, ponieważ podstawowe informacje masz w tym momencie opanowane.

GX Works 3 do pobrania

Dzięki współpracy z Mitsubishi Electric udało nam się uzyskać klucz licencyjny do oprogramowania GX Works 3. Instrukcja znajduje się poniżej:

 1. Logujemy się na MyMitsubishi : https://pl3a.mitsubishielectric.com/fa/pl/mymitsubishi
 2. Wchodzimy w oprogramowanie -> wyszukujemy GX Works3
 3. Pobieramy najnowszą wersję 1.035M
 4. Używamy kodu instalacyjnego 208-437676835
 5. Wraz z GX Works3 instaluje się też MR Configurator 2 – do zabawy z samym serwo (parametryzacja i nie tylko)

Więcej o serwomechanizmach Mitsubishi znajdziesz tutaj:
https://pl3a.mitsubishielectric.com/fa/pl/products/drv/servo/index.html

Jeśli podoba Ci się ten kurs to koniecznie zapraszam do poprzedniego kursu na temat programowania robotów przemysłowych Mitsubishi MELFA.


Więcej z serii: Podstawy urządzeń automatyki - Mitsubishi Electric
5 lipca 2019 / Kategoria: , , ,
 • Autor: iAutomatyka.pl
 • iAutomatyka.pl to innowacyjny portal branżowy skupiający praktyczną wiedzę, nowości i komunikaty oraz działalności firm w katalogu branżowym i na Mapie Automatyki. Udostępniamy firmom możliwość prostej i szybkiej promocji informacji w wielu obszarach Internetu.Kompleksowo zajmujemy się wizerunkiem Państwa Firmy, zdejmujemy cały ciężar, dzięki Naszym kompetencjom budujemy markę – nasze mechanizmy i działania pozwalają zaoszczędzić czas ponieważ to zespół iAutomatyka zajmuje się rozgłosem Waszej wiadomości.
 • Profil Autora

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Co należy wiedzieć o instalowaniu uniwersalnych ograniczników przepięć?

Co należy wiedzieć o instalowaniu uniwersalnych ograniczników przepięć?

>KLIKNIJ<

Bezpieczeństwo sieci w przemyśle – czyli co wolno kiedy nic nie wolno?

Bezpieczeństwo sieci w przemyśle – czyli co wolno kiedy nic nie wolno?

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast #14: Automatyk na morzu

Automatyczny Podcast #14: Automatyk na morzu

>KLIKNIJ<

ABC sterowników PLC od Mitsubishi Electric

ABC sterowników PLC od Mitsubishi Electric

>KLIKNIJ<

Zabezpieczenie pompy przed suchobiegiem – historia z pracy

Zabezpieczenie pompy przed suchobiegiem – historia z pracy

>KLIKNIJ<

Czujnik temperatury Pt100, budowa, przetwornik pomiarowy i przegląd na przykładach Endress+Hauser

Czujnik temperatury Pt100, budowa, przetwornik pomiarowy i przegląd na przykładach Endress+Hauser

>KLIKNIJ<

Qt C++ do małych wizualizacji danych ze sterowników S7

Qt C++ do małych wizualizacji danych ze sterowników S7

>KLIKNIJ<

Awaria „typowo elektryczna”

Awaria „typowo elektryczna”

>KLIKNIJ<

PACSystems RSTi-EP odc.3: Jak skonfigurować oprogramowanie Proficy Machine Edition do pracy z CPE100

PACSystems RSTi-EP odc.3: Jak skonfigurować oprogramowanie Proficy Machine Edition do pracy z CPE100

>KLIKNIJ<

Lock Out Tag Out (LoTo) – program dla niebezpiecznej energii

Lock Out Tag Out (LoTo) – program dla niebezpiecznej energii

>KLIKNIJ<

LAPP – Bezpieczne żeglowanie na pełnym morzu

LAPP – Bezpieczne żeglowanie na pełnym morzu

>KLIKNIJ<

Czy poznałeś już nowy sterownik PLC od Unitronics?

Czy poznałeś już nowy sterownik PLC od Unitronics?

>KLIKNIJ<

Grupa RENEX na Polskiej Wystawie Gospodarczej

Grupa RENEX na Polskiej Wystawie Gospodarczej

>KLIKNIJ<

Profibus DP – Podstawowa diagnostyka z repeaterem

Profibus DP – Podstawowa diagnostyka z repeaterem

>KLIKNIJ<

Pierwsze kroki z komputerem przemysłowym Beckhoff C6015

Pierwsze kroki z komputerem przemysłowym Beckhoff C6015

>KLIKNIJ<

Największa prywatna elektrownia słoneczna w Austrii

Największa prywatna elektrownia słoneczna w Austrii

>KLIKNIJ<

Zacisk sprężynowy – z tulejką czy bez? Historia pewnej awarii

Zacisk sprężynowy – z tulejką czy bez? Historia pewnej awarii

>KLIKNIJ<

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.5 – Jak projektować i tworzyć wydajną wizualizację

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.5 – Jak projektować i tworzyć wydajną wizualizację

>KLIKNIJ<

TwinCAT Scope otwiera się na OPC UA – analiza heterogenicznych zbiorów danych z systemu sterowania TwinCAT

TwinCAT Scope otwiera się na OPC UA – analiza heterogenicznych zbiorów danych z systemu sterowania TwinCAT

>KLIKNIJ<

Nadchodzi następna generacja sterowników PLC?! Czym jest i co potrafi PLCnext?

Nadchodzi następna generacja sterowników PLC?! Czym jest i co potrafi PLCnext?

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • 0 PLN
  Wspólnie z naszym Partnerem firmą SIEMENS serdecznie zapraszamy na bezpłatne warsztaty mające na celu przybliżenie tematyki bezpieczeństwa systemów Ethernet/PROFINET, zasad doboru urządzeń wykorzystywanych w systemach PROFINET pod kątem jeg...
  Czas trwania: 1 dzień
  Link: Terminy
 • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
 • ROUTER VPN EWON COSY 131 Zapewnia sprawny i prosty w obsłudze zdalny dostęp do dowolnego urządzenia Kompatybilność z najważniejszymi markami i protokołami sterowników PLC (m.in. Siemens, Allen-bradley, Omron…) Szybie zarządzenie roote...
 • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...
 • Sterowniki kompaktowe, modułowe i zintegrowane, CODESYS V3 (programowanie, wizualizacja, komunikacja), Krótkie cykle czasowe, EtherCAT, BACnet (opcjonalnie), Modbus, CANopen, Porty szeregowe: RS232, RS485, 2 konfigurowalne karty Ethernet, W...
 • SCADA z wbudowanym serwerem sieci Web i routerem, bez licencji, bez limitów rejestrów! Brzmi dobrze? A to dopiero początek! Jest to urządzenie umożliwiające zarządzanie zarówno w sieci lokalnej jak i przez Internet z komputera, bądź urządze...Mitsubishi Electric

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…