Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Napędy serwo, programowanie i konfiguracja. VideoKurs od Mitsubishi Electric


Artykuł z serii: Podstawy urządzeń automatyki - Mitsubishi Electric


Kolejny darmowy kurs przygotowany przez firmę Mitsubishi Electric to doskonałe źródło wiedzy o programowaniu serwonapędów. Szkolenie składa się z 7 krótkich lekcji, w których są zebrane podstawowe i najważniejsze informacje na ten temat. Każdy nawet najmniejszy krok jest doskonale wytłumaczony oraz, co najważniejsze, pokazany na prawdziwym układzie. Całość kursu trwa mniej niż 45 min i wszystkie kluczowe informacje możemy poznać bez wychodzenia z domu. Naszym zdaniem… Super opcja!

W Polsce większość organizowanych kursów przez firmy odbywa się w ich siedzibie. Nie wszyscy mają wiec dostęp do wiedzy z zakresu programowania. Jedynym plusem wybrania się na taki kurs jest fakt, że będziemy mogli przetestować napisane programy na fizycznych układach szkoleniowych. Jednak warto też zasięgnąć na początku trochę teoretycznej wiedzy.

⚠ Uwaga ⚠

Pojawił się nowy (lepszy) kurs o serwomechanizmach z ekspertem z Mitsubishi Electric.
Dostępny jest na www.kursyautomatyki.pl

Wszystko o … serwonapędach

Osoby zaczynające swoją przygodę z automatyką prędzej czy później spotkają na swojej drodze układy z serwonapędami. Wiedza dostarczona przez firmę Mitsubishi Electric jest wiec w takim przypadku bezcenna!

Zanim jednak przejdziemy do kursu, zapraszamy do zapoznania się z ogólnymi informacjami, które są zawarte w krótkim filmiku na naszym kanale YouTube. Co prawda, filmy powstały w 2017 roku ale są nadal aktualne. Zaproszeni są oczywiście wszyscy, którzy chcieliby zasięgnąć wiadomości o serwonapędach.

Serwomechanizmy Mitsubishi – budowa i działanie

Serwomechanizmy Mitsubishi – podłączenie i programowanie

Spis treści kursu o serwonapędach:

1. Wstęp. Założenie projektu

2. Podstawowe parametry

3. Włączenie serwonapędów. Programowanie

4. Sterowanie ręczne

5. Bazowanie

6. Tryby sterowania

7. Synchronizacja osi

 

.

 

Lekcja 1 – Wstęp. Założenie projektu

Pierwszy odcinek to typowy wstęp każdego kursu programowania z wykorzystaniem sprzętu. Został przedstawiony zestaw szkoleniowy wraz ze schematem połączeń każdego elementu. Warto zwrócić uwagę na ustawienie numerów osi na serwowzmacniaczach.

Po założeniu nowego projektu na sterowniku FX5 w programie GX Works3 pokazana jest konfiguracja modułów, typów połączonych osi serwo i wejść bezpiecznika. Poprawne ustawienie sprzętów często bywa bardzo problematyczne. Należy poświęcić na nią trochę więcej czasu w celu dobrego poznania środowiska oraz wyeliminowaniu jakichkolwiek błędów.

Ostatnim krokiem w lekcji jest wgranie konfiguracji do pamięci sterownika. Poprawne wykonanie wcześniejszych działań będzie sygnalizowane przez wyświetlenie litery ‘b’ oraz numeru osi na serwowzmacniaczach.

 

.

 

Lekcja 2 – Podstawowe parametry 

Kolejną częścią kursu jest kontynuacja konfiguracji. Tym razem na warsztat jest wzięta przekładnia elektroniczna. Poza tym poruszane są zagadnienia o:

 • Limitach prędkości i ruchu
 • Instalacji biblioteki PLC Open

 

.

 

Lekcja 3 – Włączenie serwonapędów. Programowanie 

W tej części kursu przechodzimy do programowania. Poznamy tutaj strukturę pliku pomocy na przykładzie bloczka MC_Power, który służy do uruchomienia serwonapędów. Jak w większości help-ów w programach znajdziemy tam wytłumaczenie parametrów wejść/wyjść oraz dokładne działanie poszczególnych bloczków. Zaczynamy również dodawać zmienne do naszego programu.

Po ukończeniu tej lekcji powinniśmy mieć gotowy program do włączenia serwonapędów.

 

.

 

Lekcja 4 – Sterowanie ręczne 

Każdy układ sterowania posiada tryb sterowania ręcznego. Jest on niezbędny przy np. testowaniu nowych maszyn. Przy pomocy bloczka „jog” budowana jest struktura odpowiadająca temu rodzajowi sterowania dwóch osi.

Drugim kluczowym elementem poznanym w kursie jest okno „Watch”. Pozwala ono na monitorowanie dodanych przez nas zmiennych oraz wymuszania ich stanu. Dzięki temu po wymuszeniu prędkości dla obu osi możemy obserwować działanie trybu ręcznego.

Osobom początkującym polecamy dokładnie zapoznać się ze strukturą, działaniem programu oraz elementami poznanymi w tej lekcji. Wiedza z tego zakresu będzie przydatna przy każdym stworzonym programie.

 

.

 

Lekcja 5 – Bazowanie 

Aby móc sterować serwem w trybie absolutnym konieczne jest jego wcześniejsze bazowanie. Jest bardzo przydatne przy sterowaniu serwami oraz sprawia, że jest ono bardzo intuicyjne. W  tym odcinku pokazano jak to skonfigurować w praktyczny sposób na konkretnym przykładzie.

Zagadnienia poruszane w tym odcinku:

 • parametryzacja sygnałów bazowania DOG – logika pozytywna i negatywna
 • parametryzacja sygnałów bazowania DOG – miejsce podłączenia
 • parametryzacja sygnałów limitów ruchu – logika pozytywna i negatywna
 • wybór i parametryzacja metody bazowania
 • parametryzacja prędkości bazowania
 • włączenie/wyłączenie detekcji fazy Z
 • implementacja bloczka do bazowania MC_Home
 • konfiguracja sygnału bazowania podłączonego na ogólne wejścia PLC

 

.

 

Lekcja 6 – Tryby sterowania 

W zależności od tego jak chcemy zmienić pozycję serwa możemy zastosować różne tryby. Tryb inkrementalny umożliwi sterowanie poprzez zadawanie wartości, którą serwo ma pokonać od pozycji bieżącej zaś tryb absolutny zmieni wartość w odniesieniu do punktu bazowania. Oprócz opisanych tu trybów w filmie został przedstawiony dodatkowo tryb addytywny oraz tryb prędkościowy. Działanie każdej metody zostało przedstawione w filmiku i polecam dokładnie zapoznanie się z nimi.

Zagadnienia poruszane w tym odcinku:

 • zastosowanie różnych trybów ruchu
 • implementacja bloczka MC_MoveRelative
 • implementacja bloczka MC_MoveAbsolute
 • implementacja bloczka MC_MoveAdditive
 • implementacja bloczka MC_MoveVelocity

.

 

Lekcja 7 – Synchronizacja osi 

Rozbudowanie systemy automatyki wymajają synchronizacji ze sobą różnych osi ruchu. Dzięki temu taki system może wykonywać skomplikowane procesy o skoordynowanych ruchach. W tej lekcji zostały przedstawione dwa sposoby synchronizacji: bezpośrednia oraz z użyciem krzywki elektonicznej.

Zagadnienia poruszane w tym odcinku:

 • Przykład 1: Synchronizacja bezpośrednia
  • implementacja bloczka MC_GearIn oraz MC_GearOut
  • parametryzacja synchronizacji bezpośredniej
  • prezentacja działania synchronizacji bezpośredniej dwu osi
 • Przykład 2: Synchronizacja z użyciem krzywki elektronicznej
  • implementacja bloczka MC_CamIn oraz MC_CamOut
  • parametryzacja synchronizacji z użyciem krzywki elektronicznej
  • projektowanie krzywki elektronicznej
  • prezentacja działania synchronizacji z użyciem krzywki elektronicznej

 

Doskonałym uzupełnieniem kursu jest film o funkcjach stosowanych w praktyce dostępnym na naszym YouTubie

PODSUMOWUJĄC

Wszystkie lekcje wzbogaciły Twoją wiedzę z zakresu programowania serwonapędów. Zdobywanie rozszerzonej wiedzy na tym poziomie nie będzie sprawiało żadnych problemów, ponieważ podstawowe informacje masz w tym momencie opanowane.

GX Works 3 do pobrania

Dzięki współpracy z Mitsubishi Electric udało nam się uzyskać klucz licencyjny do oprogramowania GX Works 3. Instrukcja znajduje się poniżej:

 1. Logujemy się na MyMitsubishi : https://pl3a.mitsubishielectric.com/fa/pl/mymitsubishi
 2. Wchodzimy w oprogramowanie -> wyszukujemy GX Works3
 3. Pobieramy najnowszą wersję 1.035M
 4. Używamy kodu instalacyjnego 208-437676835
 5. Wraz z GX Works3 instaluje się też MR Configurator 2 – do zabawy z samym serwo (parametryzacja i nie tylko)

Więcej o serwomechanizmach Mitsubishi znajdziesz tutaj:
https://pl3a.mitsubishielectric.com/fa/pl/products/drv/servo/index.html

Jeśli podoba Ci się ten kurs to koniecznie zapraszam do poprzedniego kursu na temat programowania robotów przemysłowych Mitsubishi MELFA.


Więcej z serii: Podstawy urządzeń automatyki - Mitsubishi Electric


5 lipca 2019 / Kategoria: , , ,
 • Autor: iAutomatyka.pl
 • iAutomatyka.pl to innowacyjny portal branżowy skupiający praktyczną wiedzę, nowości i komunikaty oraz działalności firm w katalogu branżowym i na Mapie Automatyki. Udostępniamy firmom możliwość prostej i szybkiej promocji informacji w wielu obszarach Internetu.Kompleksowo zajmujemy się wizerunkiem Państwa Firmy, zdejmujemy cały ciężar, dzięki Naszym kompetencjom budujemy markę – nasze mechanizmy i działania pozwalają zaoszczędzić czas ponieważ to zespół iAutomatyka zajmuje się rozgłosem Waszej wiadomości.
 • Profil Autora

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!

Zapoznałem się i akceptuję klauzulę informacyjną..

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Firma Bosch Rexroth od 30 lat w Polsce!

Firma Bosch Rexroth od 30 lat w Polsce!

>KLIKNIJ<

Podstawowa konfiguracja routera dla sieci przemysłowej – dostęp do Internetu, publiczny IP, LAN, WiFi, resetowanie routera, DDNS| Kurs zdalnego dostępu do maszyn i stanowisk produkcyjnych odc.1

Podstawowa konfiguracja routera dla sieci przemysłowej – dostęp do Internetu, publiczny IP, LAN, WiFi, resetowanie routera, DDNS| Kurs zdalnego dostępu do maszyn i stanowisk produkcyjnych odc.1

>KLIKNIJ<

Konfiguracja komunikacji pomiędzy robotem Kawasaki z kontrolerem E – skanerem – a sterownikiem Astraada ONE – adapterem – w protokole komunikacyjnym Software Ethernet IP – odc.1

Konfiguracja komunikacji pomiędzy robotem Kawasaki z kontrolerem E – skanerem – a sterownikiem Astraada ONE – adapterem – w protokole komunikacyjnym Software Ethernet IP – odc.1

>KLIKNIJ<

TrustSens – bezpieczeństwo procesu dzięki samoczynnej kalibracji termometru z wbudowanym wzorcem

TrustSens – bezpieczeństwo procesu dzięki samoczynnej kalibracji termometru z wbudowanym wzorcem

>KLIKNIJ<

Softstartery w pigułce – zapowiedź kursu online na KursyAutomatyki.pl

Softstartery w pigułce – zapowiedź kursu online na KursyAutomatyki.pl

>KLIKNIJ<

PROmesh P10

PROmesh P10

>KLIKNIJ<

Gdy wózek ulegnie awarii: system Andon od Werma w zakładach Continental

Gdy wózek ulegnie awarii: system Andon od Werma w zakładach Continental

>KLIKNIJ<

Neutralizacja ładunków elektrostatycznych w przemyśle

Neutralizacja ładunków elektrostatycznych w przemyśle

>KLIKNIJ<

Konfiguracja ringu MRP na przełącznikach SIEMENS SCALANCE X w środowisku TIA Portal

Konfiguracja ringu MRP na przełącznikach SIEMENS SCALANCE X w środowisku TIA Portal

>KLIKNIJ<

Prosta realizacja funkcji bezpieczeństwa dzięki modułowemu przekaźnikowi bezpieczeństwa myPNOZ

Prosta realizacja funkcji bezpieczeństwa dzięki modułowemu przekaźnikowi bezpieczeństwa myPNOZ

>KLIKNIJ<

Pełna identyfikowalność w całym łańcuchu logistycznym

Pełna identyfikowalność w całym łańcuchu logistycznym

>KLIKNIJ<

cMT3162X – najszybszy i największy panel HMI z wbudowanym ekranem

cMT3162X – najszybszy i największy panel HMI z wbudowanym ekranem

>KLIKNIJ<

Softstarter, stycznik czy falownik, co wybrać?

Softstarter, stycznik czy falownik, co wybrać?

>KLIKNIJ<

System pomiaru i automatycznej kalibracji pH w instalacjach odsiarczania spalin

System pomiaru i automatycznej kalibracji pH w instalacjach odsiarczania spalin

>KLIKNIJ<

Silniki i moduły liniowe LinMot do zadań specjalnych

Silniki i moduły liniowe LinMot do zadań specjalnych

>KLIKNIJ<

Uporządkuj przewody z FLEXIMARK® – rozwiązania w zakresie znakowania

Uporządkuj przewody z FLEXIMARK® – rozwiązania w zakresie znakowania

>KLIKNIJ<

Nowe czujniki o współczynniku redukcji 1 z interfejsem IO-Link łączą korzyści zapewniane przez obie technologie

Nowe czujniki o współczynniku redukcji 1 z interfejsem IO-Link łączą korzyści zapewniane przez obie technologie

>KLIKNIJ<

Zostań Mistrzem Programistów PLC – edycja online

Zostań Mistrzem Programistów PLC – edycja online

>KLIKNIJ<

Czy Twoje napędy o zmiennej prędkości pracują z MAKSYMALNĄ wydajnością?

Czy Twoje napędy o zmiennej prędkości pracują z MAKSYMALNĄ wydajnością?

>KLIKNIJ<

Oto nowoczesne narzędzia innowacji w przemyśle kosmetycznym

Oto nowoczesne narzędzia innowacji w przemyśle kosmetycznym

ReklamaMOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ