Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2020/12/Fatek_Dobor-sterownika-do-aplikacji_00.jpg

Najważniejsze kryteria doboru sterownika PLC


Istotnym elementem, z którym powinniśmy się zapoznać przed wyborem sterownika jest ich podział. Na początku zwróćmy uwagę, że na rynku dostępnych jest wiele marek i rodzajów sterowników PLC. Najprostszy podział jakiego możemy dokonać to ze względu na ilość wejść/wyjść.

Wyróżniamy następujące sterowniki:

 • nanosterowniki: posiadają kilka wejść/wyjść
 • sterowniki małe: posiadają kilkanaście wejść/wyjść
 • sterowniki średnie: posiadają kilkaset wejść/wyjść
 • sterowniki duże: posiadają nawet kilka tysięcy wejść/wyjść

Sterowniki możemy także wyróżnić ze względu na ich budowę:

 • kompaktowe
 • modułowe
 • zintegrowane z panelem operatorskim

Kryteria doboru sterowników PLC

Jakimi kryteriami zatem kierować się w doborze sterownika przy tak dużej różnorodności? Warto wziąć pod uwagę następujące aspekty:

Zastosowanie

Jednym z ważniejszych kryteriów jakie powinniśmy wziąć pod uwagę przy doborze sterownika PLC jest jego zastosowanie. Należy zadać sobie pytanie, do czego jest nam potrzeby sterownik. Jeżeli wiemy, do czego chcemy go wykorzystać to będziemy mogli wybrać optymalny sterownik pod względem innych parametrów. 

 

kryteria doboru sterowników PLC​

Komunikacja

Z czym i z czym sterownik ma „rozmawiać’? Ma „rozmawiać’ z nadrzędnym systemem SCADA czy z panelem operatorskim?  Czy ma być nadrzędnym urządzeniem komunikacyjnym i zbierać dane z czujników po danej komunikacji? Czy ma sterować w danej komunikacji? Z jakich protokołów komunikacyjnych powinien korzystać?
komunikacja sterowników PLC

Zasilanie

Kolejnym ważnym zagadnieniem, nad którym należy się zastanowić jest zasilanie sterownika. Czy będzie zasilany prądem stałym, może wymaga dostarczenia prądu zmiennego? Jaki pobór mocy realizuje sterownik?
kryteria doboru sterowników PLC​

Gwarancja

Im dłuższa gwarancja, tym lepiej dla użytkownika, jest to zapewnienie, że sterownik będzie działał niezawodnie przez dłuży czas.

kryteria doboru sterowników PLC​

Pomoc techniczna

Wybierając sterownik warto rozważyć czy otrzymamy do niego wsparcie techniczne. Czy jest to sterownik sprzedawany jako produkt bez żadnego wsparcia? Czy ten sterownik ma pewne wsparcie oraz są prowadzone dodatkowe szkolenia i kursy? Czy mamy pełną dokumentację i wsparcie techniczne doradców, do których możemy zadzwonić z pytaniem odnośnie sterownika? Te kwestie warto wziąć pod uwagę.

kryteria doboru sterowników PLC​

Możliwość rozbudowy

Ten aspekt wiąże się Wiąże się to z zastosowaniem sterownika. Trzeba rozważyć czy nasza aplikacja to aplikacja, którą zamykamy i nie będzie rozbudowywana. Czy może nasza aplikacja ma mieć możliwość rozbudowy? Czy chcemy mieć później możliwość dołożenia dodatkowego modułu oraz dodatkowej komunikacji? Może jednak nasza aplikacja nie będzie rozbudowana, bo wystarczy nam dana ilość wejść/wyjść?
możliwość rozbudowy sterowników PLC

Języki programowania

Świat automatyki wspiera nas wieloma językami programowania. Dlatego warto zastanowić się, czy będziemy programować w drabince, czy w blokach funkcyjnych? Może będziemy robić sekwencyjne układy, a może po prostu potrzebujemy wykorzystać strukturalny tekst? Warto sprawdzić jakie języki obsługuje nasz sterownik PLC oraz jakie ma możliwości programowania.

języki programowania sterowników PLC

Środowisko programistyczne

Warto sprawdzić przed zakupem czy środowisko jest dla nas przyjazne. Istotne jest także to czy jest darmowe, czy płatne oraz, czy łatwo je zainstalować i jak szybko można napisać pierwszy program.

środowisko programistyczne sterowników PLC​

Dostępność

Warto sprawdzić, czy dany sterownik ma dystrybutora w Polsce, czy jest dostępny od ręki, albo jaki jest czas oczekiwania na produkt po zakupie? Co się stanie w razie, gdy będziemy chcieli kupić kolejną sztukę takiego sterownika? Należy rozważyć czy takie sterowniki są ciągle w sprzedaży, czy nie są wycofywane z rynku oraz, czy nie są dostępne tylko na zamówienie.
Fatek_Dobór-sterownika-do-aplikacji_10

Cena

Jest to ważne, ale nie najważniejsze kryterium. Warto pamiętać, że sam koszt sterownika to nie wszystko.

kryteria doboru sterowników PLC​

Jeżeli potrzebujecie pomocy podczas doboru sterownika PLC zapraszamy do kontaktu z zespołem Mulitprojekt.


Utworzono: / Kategoria:
 • Autor: Multiprojekt Automatyka Sp. z o.o.
 • Multiprojekt jest dostawcą komponentów automatyki (między innymi FATEK, WEINTEK, ESTUN, LINMOT) oraz części maszyn. Prowadzimy doradztwo techniczne w zakresie oferowanych przez nas produktów. Zapewniamy naszym klientom kompleksową obsługę od momentu szkolenia personelu Państwa firmy poprzez pomoc w czasie wykonywania projektów (dobór urządzeń), dostawy podzespołów z naszego magazynu aż do pomocy technicznej przy uruchomieniu. Prowadzimy podstawowe i zaawansowane szkolenia z zakresu oferowanych przez nas produktów, obejmujące również ćwiczenia praktyczne.
 • Profil Autora
 • http://www.multiprojekt.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • 1,000 PLN
  Zdobądź wiedzę i bądź pewny, że nic Cię nie zaskoczy. Nie musisz przekopywać się przez tony katalogów i instrukcji. Oferujemy Ci kompleksowy system szkoleń, który sprawi, że najpierw zbudujesz fundamenty swojej wiedzy, a później pod okiem n...
  Czas trwania: 7h - 14 h
  Link: Terminy
 • Sterowniki  z serii SIMATIC S7-1200 oferują szeroki zakres funkcjonalności i zintegrowane wejścia/wyjścia zamknięte w kompaktowej obudowie. Są doskonałym narzędziem do realizacji standardowych projektów i zadań automatyki, a jednostki S7-12...
 • SIR6W, to nowa seria przekaźników interfejsowych przeznaczonych do separacji wejść/wyjść w aplikacjach PLC oraz do wielu różnych aplikacji jako elementy pośredniczące i wykonawcze. • SIR6W, to przekaźniki o niewielkich wymiarach 88,6 x 6,2 ...
 • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...
 • Urządzenia XV300 wyposażone są w przemysłowe wyświetlacze wysokiej rozdzielczości z technologią wielodotyku. To, w połączeniu z precyzyjnym i intuicyjnym interfejsem użytkownika, umożliwia operatorom pracę od zaraz. Dodatkowo te wysoko wyda...
 • Zapraszamy do składania zapytań ofertowych o wszystkie produkty EATON w tym sterowniki easyE4 przez portal allektro.pl (Kliknij tutaj) lub przez kontakt e-mail oferty@staport.p&...