Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/08/fri172058000.jpg

Najszybsza szafa świata – czyli o nowym systemie doboru szaf elektrycznych VX25


Chyba każdy zna stare polskie przysłowie:Czas to pieniądz”. Sprawdza się ono nie tylko w życiu codziennym, prywatnym ale także w życiu każdej firmy z branży automatyki. Każda czynność wykonana podczas pracy człowieka lub maszyny sprowadza się do jednego: pieniędzy. Wszyscy chcą żeby coś zostało wykonane jak najtańszym kosztem, w jak największej ilości i w jak najkrótszym czasie. W skutek tego powstają przeróżne systemy ułatwiające i przyspieszające projektowanie nawet najmniej skomplikowanych rzeczy.

Jednym z właśnie takich systemów jest system VX25 od firmy Rittal

Rittal logo

Najszybsza szafa świata

RiCS (Rittal Configuration System) jest narzędziem doboru szaf pełnogabarytowych. Jest to pierwszy system konfiguracji szaf stworzony z myślą o klientach i dla klientów. Cały projekt stworzony w konfiguratorze będzie miał swoje idealne odwzorowanie w rzeczywistości. Dzięki temu zostaje skrócony czas nie tylko montażu, ale także czas projektowania i planowania. Nie ma już konieczności martwienia się o najmniejsze szczegóły i detale, które wpłynęłyby, np.: na dopasowanie szeregowego połączenia szaf. Przy tworzeniu systemu firma Rittal skupiła się na pewnej sekwencji działań.

Łańcuch wartości

To właśnie łańcuch wartości Przemysłu 4.0 jest odpowiedzialny za powstanie nowego systemu. Podążanie za standardami jest niezwykle trudne. Dostarczenie konstruktorom wsparcia w formie kompletnych i wartościowych danych w czasie rzeczywistym dla wszystkich procesów w ramach wspomnianego łańcucha wartości wymaga ogromnego wkładu pracy. W takim przypadku posiadanie jednego partnera od wszystkiego pozwoli na zwiększenie efektywności i utrzymania wysokich standardów jakości.  System VX25 łączy w sobie trzy ważne aspekty:

 • Inżynieria;
 • System;
 • Automatyzacja.

Reklama

Narzędzia inżynierskie pozwalają na stworzenie wirtualnego prototypu, który będzie zawierał wszystkie najważniejsze informacje i pozwoli na zachowanie efektywności na każdym etapie procesu. Odpowiedni system pozwoli połączyć pojedyncze części w całość. Na pozór proste, lecz ciągły rozwój zmusza do opracowywania coraz to nowszych rozwiązań systemowych. Połączenie kompleksowych narzędzi inżynierskich, standaryzowanej techniki systemowej oraz zautomatyzowanych centr obróbczych stworzą zintegrowane procesy tworzenia wartości. Właśnie na tych czynnikach skupiła się firma Rittal podczas tworzenia perfekcyjnego systemu szaf pełnogabarytowych.

Zalety systemu VX25

O korzyściach płynących z użytkowania systemu szaf pełnogabarytowych można mówić i mówić. Skupimy się tutaj na tych zaletach, które są zauważalne już przy pierwszych krokach. Główne plusy przedstawiają się tak:

 • Digitalizacja – kod QR na każdej części płaskiej ułatwi jej integrację z automatycznym procesem produkcji i umożliwi pełny, cyfrowy monitoring;
 • Oszczędność czasu – bardzo dokładny system lokalizacji otworów umożliwi szybki montaż;
 • Ułatwienie pracy – uchwyty ścian bocznych oraz pleców ułatwią wstępne zamocowanie części nawet przy montażu jednoosobowym. Dzięki temu w kolejnych etapach możliwy jest montaż przy użyciu obu rąk;
 • Oszczędność materiałów – wyrównanie potencjałów części płaskich następuje już przy przykręcaniu, co dla pojedynczej szafy pozwala zaoszczędzić do siedmiu linek uziemienia i poprawia bezpieczeństwo pracy dzięki zlikwidowaniu wystających części o ostrych krawędziach;
 • Ochrona przeciwkorozyjna – trzyetapowy proces zabezpieczenia powierzchni ochroni przed korozją i działaniem substancji chemicznych;
 • Bezpieczeństwo – trwale elastyczna uszczelka piankowa PU pozbawiona łączeń;
 • System – automatyczne wyrównanie potencjałów: dachu, tylnej ściany i ścian bocznych funkcjonuje w przypadku montażu klimatyzatorów i wentylatorów filtrujących Rittal jako uziemienie;
 • Bezpieczeństwo pracy montera – zaokrąglone krawędzie nie stanową niebezpieczeństwa przy montażu szafy;
 • Bezpieczeństwo pracy przyszłego użytkownika – automatyczne wyrównanie potencjałów zwiększa bezpieczeństwo pracy użytkownika szafy, gdyż likwiduje potencjalne źródło błędów przy ręcznej instalacji linki uziemiającej;
 • Stabilność – bezspoinowy, spawany laserowo, zaginany na rolkach profil szafy zapewnia optymalny rozkład sił zabudowy.

To są zalety widoczne już na pierwszy rzut oka przy rozpoczęciu montażu. Należy pamiętać o tym, że szafa pełnogabarytowa składa się z poszczególnych części. Każdy element został zaprojektowany z myślą, aby stworzyć doskonałą podstawę do projektowania szaf.

Rama/szyny chassis

Większość nowych funkcji systemu opiera się na nowym profilu ramy w siatce 25 mm i całkowitej symetrii. Taki profil jest stosowany także w poziomych częściach ramy. Dzięki temu możliwa jest elastyczna zabudowa poza granicami szafy. Powstała również dodatkowa 20 mm głębokość montażowa. W połączeniu z nową ramą daje to więcej miejsca do montażu komponentów. 

Geometria ramy zapewnia stabilność i wytrzymałość na skręcanie. Szyny montażowe o profilu C oraz szyny chassis tworzą dodatkową płaszczyznę montażową na zewnątrz. Na całym obwodzie ramy dostępne są kwadratowe otwory, które pozwalają na zastosowanie nakrętek klatkowych M6/M8 tworząc zdecydowanie więcej możliwości montażu na wszystkich płaszczyznach.

Całość jest niezwykle prosta w montażu nawet w bardzo trudno dostępnych miejscach. Szyny chassis w pierwszej kolejności są montowane na haczykach, a następnie wystarczy tylko przykręcić je do ramy. Takie rozwiązanie pozwala również na ponowne wykorzystanie szyn.

Drzwi/ściany

Nowe zawiasy 180º umożliwiają bardzo łatwy, beznarzędziowy montaż lub demontaż drzwi. Oszczędza to czas pracy podczas montażu oraz nie wymagają żadnej dodatkowej obróbki mechanicznej. Nawet zmiana strony mocowania zawiasów jest bardzo szybka. Zobaczcie sami jakie to jest proste:

Dodatkowe zalety nowego systemu drzwi, ścian i zawiasów:

 • Łatwa wymiana wkładek zamka – skraca wymagany czas montażu nawet o 50%;
 • Uchwyty montowane na zatrzask przyspieszają montaż ścian bocznych;
 • Seryjne otworowanie grzebieniowe w ramie rurowej drzwi przyspiesza prowadzenie kabli w drzwiach;
 • Uchwyty części płaskich można montować także w późniejszym czasie, zatrzaskując od zewnątrz, bez konieczności demontażu wstępnie zainstalowanych ścian tylnych.

Cokół/podłoga

Sam wybór metody mocowania cokołu jest dowolny. Można przykręcić go poprzez gwint M12 w elemencie narożnym lub poprze stabilną konstrukcję podłogi. Bezpośrednie skręcenie elementów spowoduje automatyczne wyrównanie potencjałów. Dzięki temu linki uziemienia stają się zbędne.

Płyty podłogi można zamocować szybko za pomocą śrub. Tutaj także występuje automatyczne wyrównanie potencjałów. Seryjnie zostały oznakowane punkty uziemienia, które przyspieszają pracę w późniejszym podłączeniu komponentów. Wielkim plusem jest również duży otwór w ramie podłogowej ułatwiający montaż kabli, a łagodne krawędzie w płycie podłogowej zabezpieczą kable przez uszkodzeniem.

Reklama

Zabudowa szeregowa

Technika szeregowania została ograniczona do trzech elementów, które uwzględniają wszystkie występujące w konstrukcji szaf sterowniczych sytuacje połączeń. System posiada pełną dowolność konfiguracji łączenia dzięki możliwości mocowania ze wszystkich czterech stron.

Szeregowanie szaf jest również kompatybilne z poprzednim systemem TS 8. Dzięki temu możliwa jest rozbudowa już posiadanych szaf. Montaż i demontaż uszczelki jest bardzo szybki co umożliwia dokładne ustawienie.

Szybkość i łatwość łączenia szeregowego najlepiej ukaże filmik przedstawiający właśnie tą czynność:

Płyta montażowa

Element ślizgowy płyty montażowej dzięki zintegrowanemu zatrzaskowi daje się demontować bez użycia narzędzi i bez problemu montować ponownie. W górnej części znajduje się zatrzask, który umożliwia jednoosobowe zamocowanie. Zabezpieczy to płytę aż do momentu przykręcenia. Również możliwy jest jej montaż o 20 mm głębiej niż wcześniej. Dzięki specjalnemu zestawowi zyskujemy więcej przestrzeni w głębokości szafy.

Jak działa konfigurator

Na stronie firmy Rittal jest dostępny konfigurator, który pomoże w szybki i prosty sposób dobrać elementy systemu VX25. Zaprojektowanie szafy sterowniczej dzięki temu jest bardzo proste i intuicyjne.

Wystarczy wejść na stronę www.rittal.com i zabrać się za tworzenie projektu.

Po wejściu we wcześniejszy link wyświetli nam się krok pierwszy. Tam musimy zdecydować czy nasza szafa będzie posiadać możliwość szeregowania oraz podać jej wymiary. Jeśli chcemy konkretny model wpisujemy numer katalogowy produktu.

Po wpisaniu wymiarów możemy przejść do etapu drugiego. Tam wyświetli nam się lista dostępnych szaf w danym wymiarze. Dodanie jej do wizualizacji następuje za pomocą plusa widocznego obok zdjęcia na liście. Jeśli wybraliśmy opcję z łączeniem możemy dodać ich kilka, w różnych rozmiarach. Po skończonej konfiguracji przechodzimy do kroku 3 czyli doboru akcesoriów.

Lista akcesoriów, które są dostępne wśród produktów VX25 wygląda następująco:

 • Ściana boczna;
 • System cokołów;
 • Zawias 180º;
 • Lampa systemowa LED;
 • Uziemienie;
 • Profil do wprowadzania kabli;
 • Uchwyt;
 • Szyna systemowa Chassis;
 • Kieszeń na schematy połączeń.

Dodanie potrzebnych elementów z listy odbywa się poprzez zaznaczenie pola widocznego po prawej stronie od nazwy produktu. Dokładnie zostało to zaznaczone na zdjęciu poniżej.

Po wybraniu akcesoriów możemy przejść do ostatniego kroku. Dostępna tam będzie cała lista elementów z ich numerem katalogowym oraz ilością. Na tym poziomie możemy edytować ilość akcesoriów klikając w pole edycji przy danej części. Wybierając „+” możemy podejrzeć szczegóły konkretnego elementu.

Pod listą znajdują się dwa przyciski. Jeden z nich służy do wysłania zapytania ofertowego do firmy, a drugi do pobrania listy elementów. Z chwilą kliknięcia „Pobierz listę części” koniecznie będzie podanie danych takich jak: nazwa firmy, imię, nazwisko, adres e-mail.  

Narzędzie przejścia z TS8 na VX25

Firma Rittal z myślą o swoich klientach stworzyła specjale narzędzie, które pomoże przejść na nową wersję VX25 z TS8. Dostępnego konwertera, który jest pod tym linkiem, można użyć na kilka sposobów.

Pierwszym sposobem, który jest dostępny w danym narzędziu to użycie okienka „Szukaj”.  Wprowadzamy tam numer katalogowy TS8 lub wpisujemy nazwę produktu. Jest to przydatna opcja przy pojedynczych produktach.

Drugim sposobem jest stworzenie wykazu elementów w programie Excel i metodą „drag & drop” wczytać do konwertera. W aplikacji będziemy musieli wybrać dwie kolumny: numer katalogowy oraz liczba sztuk produktu. Następnie za pomocą jednego kliknięcia dostaniemy listę szaf i akcesoriów VX25. Można ją równie łatwo pobrać lub umieścić w koszyku w celu wysłania zapytania o produkty u producenta.

Należy pamiętać, że przy przechodzeniu z TS8 na VX25 dane produkty w nowej wersji są proponowane przez dany konfigurator. Przed zakupem zalecane jest sprawdzenie czy dany produkt odpowiada potrzebom.

Prosto, szybko i wygodnie

Firma Rittal bardzo mocno ułatwiła cały proces konstruowania szafy sterowniczej – od tworzenia projektu, dobór akcesoriów aż po sam montaż. Skupienie się na potrzebach klientów stworzyło system dążący do zapowiedzianej w samej jego nazwie, perfekcji. Każdy element jest dopracowany w najmniejszych szczegółach oraz dobrze przemyślany pod względem ułatwienia montażu. Wszystkie aspekty wpływają na to, że praca staje się szybka i prosta.

Pomoc w przejściu ze starszej wersji TS8 do VX25 sprawia, że jej użytkownicy na pewno sięgną po nowe, udoskonalone produkty. Zaoszczędzenie czasu na każdym poziomie pracy nad szafą sterowniczą jest niezwykle ważne dla dużych i małych przedsiębiorstw.

Po więcej informacji i dokumentacji odsyłam na stronę Rittal.Utworzono: / Kategoria: , , ,
 • Autor: Paulina Łapińska • iAutomatyka.pl
 • Absolwentka studiów inżynierskich na kierunku Automatyka i Robotyka na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Do zespołu iAutomatyka dołączyłam w lipcu 2019 roku na letni staż i zostałam na dłużej. Aktualnie łączę pracę redaktora ze studiami II stopnia. Podczas studiów aktywnie działam w kole naukowym robotyków i sekcji SumoMasters, gdzie po zajęciach buduję i programuje roboty Sumo. Jako redaktor na tym portalu łączę zawód automatyka z moją pasją do pisania i pracy z multimediami. Od zawsze interesowały mnie nowości i nowe technologie, a tutaj mam z nimi bezpośredni kontakt.
 • Profil Autora

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • Zapraszamy Cię na pełny kurs zdalnego dostępu SECOMEA. Kurs powstał z myślą o każdym, kto chce zgłębić tajniki zdalnego dostępu do maszyn i sieci przemysłowej. Zdalny dostęp rozwija się dynamiczne i zyskuje na znaczeniu zwłaszcza w sytuacji...
 • Wyświetlacz słupkowy ITP15 jest kompaktowym wskaźnikiem procesowym, który wizualizuje analogowy sygnał wejściowy w zakresie od 0 do 100% z 10 słupkami po 10%. Sygnałem wejściowym może być liniowy sygnał napięciowy 0 (2) -10 V lub sygnał prą...
 • Sterowniki  z serii SIMATIC S7-1200 oferują szeroki zakres funkcjonalności i zintegrowane wejścia/wyjścia zamknięte w kompaktowej obudowie. Są doskonałym narzędziem do realizacji standardowych projektów i zadań automatyki, a jednostki S7-12...
 • ROUTER VPN EWON COSY 131 Zapewnia sprawny i prosty w obsłudze zdalny dostęp do dowolnego urządzenia Kompatybilność z najważniejszymi markami i protokołami sterowników PLC (m.in. Siemens, Allen-bradley, Omron…) Szybie zarządzenie roote...
 • Selektor napędów Panasonic umożliwia przeglądanie napędów z serii MINAS, wyszukiwanie ich w prosty sposób, a nawet porównywanie ze sobą. Dzięki wyszukiwaniu po słowach kluczowych i przy użyciu funkcji filtrowania, potrzeba zaledwie sekund a...
 • Seria EX-Z Czujniki z serii EX-Z to jedne z najmniejszych urządzeń tego typu na świecie. Najcieńszy model posiada grubość jedynie 3 mm co zostało osiągnięte przez zastosowanie nowych półprzewodników i dzięki temu wyeliminowanie przewodów. B...Rittal Polska