PARTNERZY

www.sick.pl
tel: +48 22 539 41 00
oferty@sick.pl
PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

pl.mitsubishielectric.com
tel: +48 12 347 65 00
mpl@mpl.mee.com
NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

www.findernet.com
tel: +48 61 865 94 07
finder.pl@findernet.com
KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

www.wago.pl
tel: +48 71 360 29 70
wago.elwag@wago.com
BLOG WAGO POZNAJ WAGO

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

panasonic-electric-works.com
tel: +48 42 230 96 33
info.pewpl@eu.panasonic.com
KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

www.eaton.com
tel: +48 58 554 79 00
oferty@staport.pl
Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

pepperl-fuchs.com
tel: +48 22 256 97 70
info@pl.pepperl-fuchs.com
PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Najciekawsze funkcje specjalne sterownika easyE4 od EATON

630 wyświetleń, autor: Grzegorz Turowski • iAutomatyka.pl.

„easyE4! Swoją funkcjonalnością przerasta przekaźniki programowalne, co sprawia, że nie można już go postawić obok tego typu urządzeń, a należy go przesunąć bliżej sterowników PLC.” Ile razy czytaliście już takie zdania opisujące nowy sterownik firmy Eaton? Czas przyjrzeć się funkcjom, które realnie sprawiają, że pomimo ceny przekaźnika programowalnego, jest on czymś znacznie więcej.

Zegar astronomiczny

Sterowanie oświetleniem zewnętrznym sklepu, obok którego przejeżdżamy codziennie w drodze do pracy powierzone jest najczęściej zegarowi sterującemu. Dba on o to, aby w odpowiednim momencie oświetlenie załączyć i zgasić. Ze względu na fakt, że słońce jest na tyle „złośliwe”, że każdego dnia roku o innej porze wschodzi i innej zachodzi, w dodatku zmienia to zachowanie w zależności od miejsca – zachodzi konieczność stosowania tzw. zegarów astronomicznych. Dbają one o to, aby na bazie wpisanych współrzędnych geograficznych oraz aktualnej daty i godziny obliczyć czas kiedy stan pracy obwodu oświetleniowego trzeba zmienić.
Taki moduł „Zegara astronomicznego – AC” jest obecnie standardowym wyposażeniem sterowników easyE4. Jak działa w praktyce? W konfiguracji urządzenia ustalamy dokładne położenie geograficzne sterownika. Widok „Projekt -> Zegar -> Zmień lokalizację…”

Na czas od wschodu do zachodu na zadeklarowanym wyjściu będzie ustawiony stan wysoki. Taka funkcja może być przydatna gdy chcemy pewne zadania wykonywać w dzień albo w nocy, np. automatyczne załączanie i wyłączenie oświetlenia. Funkcja „Zegar astronomiczny” jest dostępna od wersji firmware 1.10.

Synchronizacja czasu DCF77 oraz przez internet

Typowe zegary astronomiczne czy zegary sterujące ma najczęściej jedną podstawową wadę – dokładność odwzorowania czasu nie jest zbyt duża, co może powodować kilku- / kilkunastominutowe odchyłki już po niedługim czasie pracy. Problem nasila się, gdy bateria / kondensator nie „trzyma” już swoich parametrów na skutek pracy w skrajnych temperaturach lub po prostu w wyniku zestarzenia się. Problem ten na dłuższą metę może spotkać najwyższej jakości urządzenia. Jak sobie radzi z tym easyE4? Przede wszystkim już w standardzie wyposażony jest w układy zegarowe wysokiej dokładności, ale ponieważ jak już ustaliliśmy uchyby zdarzają się najlepszym – wyposażono go dodatkowo w dwa systemy synchronizacji czasu. Pierwszy z nich oparty jest o sygnał DCF77 (częstotliwość 77,5kHz), nadawany z Mainflingen w pobliżu Frankfurtu nad Menem. Umieszczony tam nadajnik wysyła sygnał wzorca czasu odliczanego za pomocą cezowego zegara atomowego, którego dokładność szacuje się tak wysoko, że może pomylić się raptem o 1 sekundę na 1 milion lat pracy.

DCF77 swoje zastosowanie znajdzie wszędzie tam, gdzie wymagana jest dokładna synchronizacja czasu np. w kolejnictwie, stacjach radiowych i telewizyjnych czy w łączności i przemyśle. Jego konfiguracja jest bardzo prosta i ogranicza się do paru kliknięć. Aby wykorzystać tą funkcję w swojej aplikacji należy do zadeklarowanego wejścia cyfrowego podłączyć sygnał z odbiornika zewnętrznego.

Gdy w miejscu zainstalowania easyE4 mamy dostęp do Internetu praktyczne może okazać się zastosowanie synchronizacji czasu poprzez serwer SNTP, konfiguracja jest również bardzo prosta, musicie tylko wybrać odpowiedni serwer do czasu. W moim przypadku to publiczne serwery NTP Głównego Urzędu Miar, oficjalne źródło urzędowego czasu w Polsce.

Receptury

Nic nie smakuje tak dobrze jak ciasto drożdżowe babci upieczone według jej wypracowanej latami receptury. Odpowiednie proporcje drożdży, mleka, mąki, cukru, masła, jajek i innych tajemnych składników oraz czas wypieku i temperatury to parametry, które czynią te wypieki takimi wspaniałymi. A gdyby tak przenieść te proporcje do sterownika easyE4 i oprogramować go tak aby przygotował podobne rarytasy?

Receptury to kolejna funkcja wprowadzona po aktualizacjach. W praktyce są stosowane do szybkiego przestawienia parametrów procesu produkcyjnego. Zazwyczaj są to zestawienia takich wartości jak ilości, dane temperaturowe czy czasy wymagane do wytworzenia produktu. easyE4 posiada 8 instancji receptur. W każdej z nich można zapisać 32 zestawy zawierające 8 wartości danych.

Funkcja tabelaryczna

Struktura danych do przechowywania wartości zmiennych. Można ją np. wykorzystać do obliczania średniej wartości zmiennej. easyE4 zawiera 32 takich modułów. Każdy może zapisać maksymalnie 16 podwójnych słów. Typ odczytu można wybrać pomiędzy funkcją LIFO lub FIFO. Zbocze narastające na wejściu modułu WP powoduje przeniesienie do tabeli aktualnej wartości z wejścia I1. QN wskazuje aktualną liczbę wpisów. Gdy osiągnięta zostanie maksymalna liczna 16 wpisów w tabeli, dane nie są już więcej przejmowane do tabeli. Jeżeli w takim przypadku mają być dokonane dalsze wpisy do tabeli, najpierw należy skasować całą tabelę narastającym zboczem na wejściu modułu RE.

Logo startowe

Domyślnie ekran sterownika uruchamia się z logo producenta EATON. Ale nie stoi nic na przeszkodzie aby ten szczegół zmienić. Wystarczy że sterownik będzie wyposażony w kartę SD, gdzie będzie umieszczona grafika. Obraz musi być zapisany jako monochromatyczna mapa bitowa o wymiarach 128×96 pikseli. Gotowy plik zapisujemy w głównym folderze karty SD o nazwie „boot”.

Jak prosto zrobić to krok po kroku z użyciem poplularnego PAINTa można zobaczyć na filmie:

Rejestrator danych

Za pomocą rejestratora można zapisywać dane robocze ze znacznikiem czasu w pliku dziennika. Każdy dziennik logów można wyeksportować jako plik .csv by potem analizować dane w arkuszu kalkulacyjnym. easyE4 posiada jeden rejestrator danych, który może rejestrować 4 sygnały bitowe oraz 4 zmienne 32-bitowe. Rejestracja danych jest wyzwalana przez wykrycie zbocza narastającego na jednym z 4 wejść T1-T4 lub przez zmianę wartości na wejściach I1-I4. Funkcja wymaga zainstalowanej karty pamięci w urządzeniu.

 

Recenzja

To tylko niektóre funkcje jakie znajdziecie w sterowniku easyE4. Wyżej wymienione zaliczałbym do grupy zaawansowanych, wymaganych w bardziej skomplikowanych aplikacjach, a nie zapominajmy, że easyE4 w głównej mierze zostało zaprojektowane do mniejszych i średnich aplikacji, jak sterowanie oświetleniem czy prostym sterowaniem maszyn.

Przy pierwszych krokach pomocny może być kurs programowania sterownika easyE4, który osobiście opracowałem!

Dowiecie się z niego podstawowych informacji o easyE4. Wart obejrzenia jest również recenzja sterownika, gdzie przedstawiam inne funkcje i możliwości sterownika easyE4.

Reklama

28 października 2019 / Kategoria: , , ,
 • Autor: Grzegorz Turowski • iAutomatyka.pl
 • Jestem inżynierem o specjalności programowania sterowników PLC. Doświadczenie nabyłem przy realizacji obiektów wod-kan oraz automatyk utrzymania ruchu. Jako aktywny inżynier miałem do czynienia z pokaźną liczbą urządzeń automatyki jak PLC, HMI, napędy, urządzenia sieci przemysłowych. Obecnie, swoich sił próbuje w redakcji iAutomatyka.
 • Profil Autora

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Jak zapewnić bezpieczeństwo Twojej maszynie? Odc. 1. Sterownik bezpieczeństwa – co to jest?

Jak zapewnić bezpieczeństwo Twojej maszynie? Odc. 1. Sterownik bezpieczeństwa – co to jest?

>KLIKNIJ<

Ruch pod kontrolą – poznaj zaawansowane funkcje Trio Motion, Estun, Sesame

Ruch pod kontrolą – poznaj zaawansowane funkcje Trio Motion, Estun, Sesame

>KLIKNIJ<

7 praktycznych zastosowań IIoT w automatyce przemysłowej

7 praktycznych zastosowań IIoT w automatyce przemysłowej

>KLIKNIJ<

Zgrupowanie Kadry Polski w Lutowaniu na targach Warsaw Industry Week

Zgrupowanie Kadry Polski w Lutowaniu na targach Warsaw Industry Week

>KLIKNIJ<

Darmowe szkolenia z projektowania systemów HMI/SCADA od Schneider Electric

Darmowe szkolenia z projektowania systemów HMI/SCADA od Schneider Electric

>KLIKNIJ<

Webinaria ze Schneider Electric – Serwonapędy, PLC, HMI, UR.

Webinaria ze Schneider Electric – Serwonapędy, PLC, HMI, UR.

>KLIKNIJ<

Poznaj CPL410 – część 3: Konfiguracja OPC UA pomiędzy PAC oraz IPC cz. I

Poznaj CPL410 – część 3: Konfiguracja OPC UA pomiędzy PAC oraz IPC cz. I

>KLIKNIJ<

KONKURS IAUTOMATYKA LISTOPAD 2019

KONKURS IAUTOMATYKA LISTOPAD 2019

>KLIKNIJ<

Poznaj możliwości i korzyści płynące z platformy IIoT

Poznaj możliwości i korzyści płynące z platformy IIoT

>KLIKNIJ<

Mapowanie adresów fizycznych IO na zmienne globalne na przykładzie środowiska Codesys

Mapowanie adresów fizycznych IO na zmienne globalne na przykładzie środowiska Codesys

>KLIKNIJ<

Czy jesteś zdecydowany na robotyzację?

Czy jesteś zdecydowany na robotyzację?

>KLIKNIJ<

Praktyczne zastosowania Przemysłu 4.0 – wywiad z Mitsubishi Electric

Praktyczne zastosowania Przemysłu 4.0 – wywiad z Mitsubishi Electric

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast #17: PROFINET

Automatyczny Podcast #17: PROFINET

>KLIKNIJ<

Czym jest Softstart ADXL

Czym jest Softstart ADXL

>KLIKNIJ<

Podstawowe zasady napraw elektrycznych w domu – dla nieelektryków

Podstawowe zasady napraw elektrycznych w domu – dla nieelektryków

>KLIKNIJ<

Najlepsze targi automatyki Warsaw Industry Week – Co warto na nich zobaczyć?

Najlepsze targi automatyki Warsaw Industry Week – Co warto na nich zobaczyć?

>KLIKNIJ<

Najciekawsze funkcje specjalne sterownika easyE4 od EATON

Najciekawsze funkcje specjalne sterownika easyE4 od EATON

>KLIKNIJ<

Zintegrowane zarządzanie automatyką przemysłową i IT w zakładzie przemysłowym

Zintegrowane zarządzanie automatyką przemysłową i IT w zakładzie przemysłowym

>KLIKNIJ<

Zobacz jak w przyszłości będziesz składał szafy elektryczne

Zobacz jak w przyszłości będziesz składał szafy elektryczne

>KLIKNIJ<

Porcjowanie ryb za pomocą silników liniowych

Porcjowanie ryb za pomocą silników liniowych

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Zapraszamy do składania zapytań ofertowych o wszystkie produkty EATON w tym sterowniki easyE4 przez portal allektro.pl (Kliknij tutaj) lub przez kontakt e-mail oferty@staport.&#...
 • W trybie refleksyjnym sygnał ultradźwiękowy jest nieustannie odbijany przez zamontowany na stałe element odbijający wiązkę, tzw. element odniesienia. Jako elementu odbijającego wiązkę można używać odpowiednio ustawionego panelu z plastiku l...
 • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...
 • Nowe modułowe sterowniki programowalne PLC firmy Eaton umożliwiają producentom maszyn i systemów opracowywanie nowoczesnych koncepcji automatyki, zwłaszcza w połączeniu z systemem XN300 I/O i panelem dotykowym XV300. Modułowy sterownik zape...
 • Zaprojektowane, aby zwiększyć wydajność Sterowniki FX5U/FX5UC zapewniają rodzinie FX wyższą wydajność oraz dodają nowe cechy, które wyznaczają standardy w klasie kompaktowych sterowników PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej zł...
 • 0 PLN
  Wspólnie z naszym Partnerem firmą SIEMENS serdecznie zapraszamy na bezpłatne warsztaty mające na celu przybliżenie tematyki bezpieczeństwa systemów Ethernet/PROFINET, zasad doboru urządzeń wykorzystywanych w systemach PROFINET pod kątem jeg...
  Czas trwania: 1 dzień
  Link: TerminyWszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…