Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/06/easyE4_Eaton_Logo_startowe.jpg

Najciekawsze funkcje specjalne sterownika easyE4 od EATON


„easyE4! Swoją funkcjonalnością przerasta przekaźniki programowalne, co sprawia, że nie można już go postawić obok tego typu urządzeń, a należy go przesunąć bliżej sterowników PLC.” Ile razy czytaliście już takie zdania opisujące nowy sterownik firmy Eaton? Czas przyjrzeć się funkcjom, które realnie sprawiają, że pomimo ceny przekaźnika programowalnego, jest on czymś znacznie więcej.

Zegar astronomiczny

Sterowanie oświetleniem zewnętrznym sklepu, obok którego przejeżdżamy codziennie w drodze do pracy powierzone jest najczęściej zegarowi sterującemu. Dba on o to, aby w odpowiednim momencie oświetlenie załączyć i zgasić. Ze względu na fakt, że słońce jest na tyle „złośliwe”, że każdego dnia roku o innej porze wschodzi i innej zachodzi, w dodatku zmienia to zachowanie w zależności od miejsca – zachodzi konieczność stosowania tzw. zegarów astronomicznych. Dbają one o to, aby na bazie wpisanych współrzędnych geograficznych oraz aktualnej daty i godziny obliczyć czas kiedy stan pracy obwodu oświetleniowego trzeba zmienić.
Taki moduł „Zegara astronomicznego – AC” jest obecnie standardowym wyposażeniem sterowników easyE4. Jak działa w praktyce? W konfiguracji urządzenia ustalamy dokładne położenie geograficzne sterownika. Widok „Projekt -> Zegar -> Zmień lokalizację…”

Na czas od wschodu do zachodu na zadeklarowanym wyjściu będzie ustawiony stan wysoki. Taka funkcja może być przydatna gdy chcemy pewne zadania wykonywać w dzień albo w nocy, np. automatyczne załączanie i wyłączenie oświetlenia. Funkcja „Zegar astronomiczny” jest dostępna od wersji firmware 1.10.

Synchronizacja czasu DCF77 oraz przez internet

Typowe zegary astronomiczne czy zegary sterujące ma najczęściej jedną podstawową wadę – dokładność odwzorowania czasu nie jest zbyt duża, co może powodować kilku- / kilkunastominutowe odchyłki już po niedługim czasie pracy. Problem nasila się, gdy bateria / kondensator nie „trzyma” już swoich parametrów na skutek pracy w skrajnych temperaturach lub po prostu w wyniku zestarzenia się. Problem ten na dłuższą metę może spotkać najwyższej jakości urządzenia. Jak sobie radzi z tym easyE4? Przede wszystkim już w standardzie wyposażony jest w układy zegarowe wysokiej dokładności, ale ponieważ jak już ustaliliśmy uchyby zdarzają się najlepszym – wyposażono go dodatkowo w dwa systemy synchronizacji czasu. Pierwszy z nich oparty jest o sygnał DCF77 (częstotliwość 77,5kHz), nadawany z Mainflingen w pobliżu Frankfurtu nad Menem. Umieszczony tam nadajnik wysyła sygnał wzorca czasu odliczanego za pomocą cezowego zegara atomowego, którego dokładność szacuje się tak wysoko, że może pomylić się raptem o 1 sekundę na 1 milion lat pracy.

DCF77 swoje zastosowanie znajdzie wszędzie tam, gdzie wymagana jest dokładna synchronizacja czasu np. w kolejnictwie, stacjach radiowych i telewizyjnych czy w łączności i przemyśle. Jego konfiguracja jest bardzo prosta i ogranicza się do paru kliknięć. Aby wykorzystać tą funkcję w swojej aplikacji należy do zadeklarowanego wejścia cyfrowego podłączyć sygnał z odbiornika zewnętrznego.

Gdy w miejscu zainstalowania easyE4 mamy dostęp do Internetu praktyczne może okazać się zastosowanie synchronizacji czasu poprzez serwer SNTP, konfiguracja jest również bardzo prosta, musicie tylko wybrać odpowiedni serwer do czasu. W moim przypadku to publiczne serwery NTP Głównego Urzędu Miar, oficjalne źródło urzędowego czasu w Polsce.

Receptury

Nic nie smakuje tak dobrze jak ciasto drożdżowe babci upieczone według jej wypracowanej latami receptury. Odpowiednie proporcje drożdży, mleka, mąki, cukru, masła, jajek i innych tajemnych składników oraz czas wypieku i temperatury to parametry, które czynią te wypieki takimi wspaniałymi. A gdyby tak przenieść te proporcje do sterownika easyE4 i oprogramować go tak aby przygotował podobne rarytasy?

Receptury to kolejna funkcja wprowadzona po aktualizacjach. W praktyce są stosowane do szybkiego przestawienia parametrów procesu produkcyjnego. Zazwyczaj są to zestawienia takich wartości jak ilości, dane temperaturowe czy czasy wymagane do wytworzenia produktu. easyE4 posiada 8 instancji receptur. W każdej z nich można zapisać 32 zestawy zawierające 8 wartości danych.

Funkcja tabelaryczna

Struktura danych do przechowywania wartości zmiennych. Można ją np. wykorzystać do obliczania średniej wartości zmiennej. easyE4 zawiera 32 takich modułów. Każdy może zapisać maksymalnie 16 podwójnych słów. Typ odczytu można wybrać pomiędzy funkcją LIFO lub FIFO. Zbocze narastające na wejściu modułu WP powoduje przeniesienie do tabeli aktualnej wartości z wejścia I1. QN wskazuje aktualną liczbę wpisów. Gdy osiągnięta zostanie maksymalna liczna 16 wpisów w tabeli, dane nie są już więcej przejmowane do tabeli. Jeżeli w takim przypadku mają być dokonane dalsze wpisy do tabeli, najpierw należy skasować całą tabelę narastającym zboczem na wejściu modułu RE.

Logo startowe

Domyślnie ekran sterownika uruchamia się z logo producenta EATON. Ale nie stoi nic na przeszkodzie aby ten szczegół zmienić. Wystarczy że sterownik będzie wyposażony w kartę SD, gdzie będzie umieszczona grafika. Obraz musi być zapisany jako monochromatyczna mapa bitowa o wymiarach 128×96 pikseli. Gotowy plik zapisujemy w głównym folderze karty SD o nazwie „boot”.

Jak prosto zrobić to krok po kroku z użyciem poplularnego PAINTa można zobaczyć na filmie:

Rejestrator danych

Za pomocą rejestratora można zapisywać dane robocze ze znacznikiem czasu w pliku dziennika. Każdy dziennik logów można wyeksportować jako plik .csv by potem analizować dane w arkuszu kalkulacyjnym. easyE4 posiada jeden rejestrator danych, który może rejestrować 4 sygnały bitowe oraz 4 zmienne 32-bitowe. Rejestracja danych jest wyzwalana przez wykrycie zbocza narastającego na jednym z 4 wejść T1-T4 lub przez zmianę wartości na wejściach I1-I4. Funkcja wymaga zainstalowanej karty pamięci w urządzeniu.

 

Recenzja

To tylko niektóre funkcje jakie znajdziecie w sterowniku easyE4. Wyżej wymienione zaliczałbym do grupy zaawansowanych, wymaganych w bardziej skomplikowanych aplikacjach, a nie zapominajmy, że easyE4 w głównej mierze zostało zaprojektowane do mniejszych i średnich aplikacji, jak sterowanie oświetleniem czy prostym sterowaniem maszyn.

Przy pierwszych krokach pomocny może być kurs programowania sterownika easyE4, który osobiście opracowałem!

Dowiecie się z niego podstawowych informacji o easyE4. Wart obejrzenia jest również recenzja sterownika, gdzie przedstawiam inne funkcje i możliwości sterownika easyE4.

 Utworzono: / Kategoria: , , ,
  • Autor: Grzegorz Turowski • iAutomatyka.pl
  • Jestem inżynierem o specjalności programowania sterowników PLC. Doświadczenie nabyłem przy realizacji obiektów wod-kan oraz automatyk utrzymania ruchu. Jako aktywny inżynier miałem do czynienia z pokaźną liczbą urządzeń automatyki jak PLC, HMI, napędy, urządzenia sieci przemysłowych. Obecnie, swoich sił próbuje w redakcji iAutomatyka.
  • Profil Autora

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY