Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2018/04/Mitsubishi-Electric-ekrany-z-projekcja-tylna-VIS-Automaticon-2018.jpg

Modułowe ekrany projekcyjne w wydaniu Mitsubishi Electric


Artykuł z serii: Podstawy urządzeń automatyki - Mitsubishi Electric


Mitsubishi Electric w swoim bogatym portfolio z urządzeniami automatyki przemysłowej skryło także rozwiązania wielkoformatowych ekranów do wizualizacji. Takie ekrany pewnie każdy z nas kojarzy z filmów katastroficznych, gdzie w centrum kryzysowym sztab ludzi na wielkim ekranie z niecierpliwością śledzi aktualną sytuację. Pracownicy dużych fabryk na pewno widzieli takie ekrany w zakładowych dyspozytorniach czy sterowniach. Jak się tak zastanowić, w obu tych przykładowych zastosowaniach ważne jest by szybko i niezawodnie udostępniać wizualnie informacje zespołowi. Dlatego inżynierowie z Mitsubishi Electric poszukują ciągle nowych rozwiązań aby pomóc wizualizować i wspomagać zarządzaniem nawet najbardziej złożonych systemów. Jednym z ich najnowszych osiągnięć są ekrany projekcyjne VS z projekcją tylną. Już samo określenie typu takiego ekranu mnie zaciekawiło. Zatem czym są takie ekrany i jak działają? Już śpieszę z wyjaśnieniami!

Po co instalować wielkoformatowe pulpity operatorskie?

Mając przed oczami obraz zespołu ludzi podejmujących decyzje, w napięciu wpatrując się w wielki ekran pomyślałem: jak wyglądałaby ich praca, gdyby każdy posługiwał się małym, osobnym ekranem? Na pewno spadłaby wydajność, gdy każdy z osobna szukałby oddzielnie danej informacji na ekranie. Mały rozmiar uniemożliwiłby wyświetlenie wszystkich informacji jednocześnie, a komunikacja między członkami zespołu wymagałaby więcej czasu. Stosując rozwiązanie pojedynczego, wielkoformatowego ekranu wszyscy członkowie zespołu mają spójny, przejrzysty i jednoczesny wgląd w najważniejsze informacje. Takie działanie za skutkuje szybkim a zarazem inteligentnym podejmowaniem decyzji w odpowiedzi na sytuacje awaryjne. Na jednym ekranie możliwe jest wyświetlenie informacje pochodzących z różnych źródeł czasu rzeczywistego, takich jak komputery, wideo, aplikacje sieciowe, CCTV lub kamery bezpieczeństwa.

Zasada działania ekranu projekcyjnego z projekcją tylną

Zatem co kryje się pod określeniem ekranu wykonanego w technologii projekcji tylnej i czym różni się od tradycyjnych paneli LCD? Budowa takiego urządzenia może do złudzenia przypominać stare i poczciwe rzutniki, gdzie foliogramy wyświetlane były na oddalonym ekranie. Tutaj zasada działania jest niemal identyczna, lecz dzięki zaawansowanej technologii znacznie wzrosła użyteczność urządzenia. Ekran składa się z czterech głównych elementów: obudowy, lustra, ekranu i silnika projekcyjnego

  • Obudowa tworzy zacienione środowisko, w którym nie ma światła z otoczenia. Umożliwia to umieszczenie ekranu projekcyjnego w miejscach, silnie oświetlonych, nasłonecznionych co mogłoby zmniejszyć jasności ekranu
  • Lustro odbija wiązkę światła z silnika projekcyjnego na ekran projekcyjny. Dzięki temu obudowa urządzenia pozostaje zwarta i mimo ekranów o tak dużych przekątnych, ich głębokości sięgają zaledwie 24 do 38 cali.
  • Ekran projekcyjny to powierzchnia, na której wyświetlany jest obraz. Jego jakość i typ decyduje o tym jakie będą kąty widzenia i jasność obrazu.
  • Silnik projekcyjny będący sercem całego systemu emituje obraz. Działa on tak samo jak typowy projektor.

Sam ekran zapewnia wizualną paletę wyświetlania treści i nie jest w stanie pracować samodzielnie. Informacji dostarczają mu kontrolery wideo, zarządzające sygnałami wejściowymi i zgodnie z przyjętymi założeniami formują obraz do wyświetlenia na pulpicie.

Modułowa budowa pulpitu

Wyświetlacze Mitsubishi Electric dostępne są w rozmiarach od 50 do 80 cali o rozdzielczościach od XGA do WUXGA w formatach 4:3, 16:9 lub 16:10. Nie pomyśl jednak, że do takich rozmiarów ograniczony jest rozmiar pulpitu. Już same zdjęcia umieszczone powyżej zdradzają, że jest to rozwiązanie modułowe. Ekrany zostały specjalnie zaprojektowane tak aby łącząc je ze sobą, tworzyć pulpity o praktycznie dowolnym rozmiarze. Obraz wyświetlany jest na krawędzi ekranu, dzięki czemu szczelina wynosząca zaledwie 1mm jest praktycznie niezauważalna.

Zalety rozwiązania modułowego są chyba oczywiste. Większy ekran pozwoli na wyświetlenie większej liczby informacji. W przypadku, gdy nie ma możliwości dołożenia kolejnych ekranów, można zwiększyć ich rozdzielczość. I tu ponownie należy ukłonić się w stronę modułowej budowie samego ekranu. Projekt „kostki ściennej” Mitsubishi Electric pozwoli Ci wymienić silniki projekcyjne, zachowując istniejące konstrukcje i ekrany, minimalizując w ten sposób, koszty oraz zakłócenia i opóźnienia w codziennej pracy. Jest to unikalne pod tym względem rozwiązanie.

Ekrany Mitsubishi Electric charakteryzują się bezproblemową pracą 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Wysokiej jakości wizualizację zapewniają zautomatyzowane funkcje, które dopasowując kolory i jasności pomiędzy sąsiednimi ekranami, tworzą jeden, ciągły obraz.

Kontroler pulpitu

Jak wyżej wspomniałem ekrany jedynie wyświetlają obraz wcześniej uformowany przez inne komponenty. Za te zadanie, w głównej mierze realizują kontrolery wideo. Je również znajdziemy w ofercie Mitsubishi Electric. Są to wysokowydajne komputery klasy przemysłowej oparte na systemie Windows® i zbudowane z wysokiej klasy komponentów komputerowych przeznaczonych do ciągłej pracy. Zarządzanie obrazem ułatwia dostarczone oprogramowanie D-Wall®, formując go praktycznie dowolnie. Dostępne modele w różnej konfiguracji mogą kontrolować od zaledwie 4-ekranowych ścianek aż po 56-ekranowe pulpity.

Planowanie przyszłej aktualizacji

Z uwagi na to, że technologia LCD zmienia się w szybkim tempie, aktualizacja systemu może wiązać się z wymianą większości elementów składowych. Jak wiemy takie działania generują przestoje w pracy, wymagają ponownej konfiguracji z urządzeniami współpracującymi, a co najważniejsze generują ogromne koszty. Mitsubishi Electric upraszcza proces modernizacji dzięki ekonomicznej modularności i wzornictwu. Proces może ograniczyć się do wymiany samego silnika, podczas gdy szafki i ekrany pozostają na swoim miejscu. Budowa ekranu z serwisowym dostępem z przodu lub z tyłu upraszcza konserwację i naprawę, co daje bezpośrednie korzyści ekonomiczne. Producent zapewnia wytrzymałość lamp na co najmniej 10 lat, więc akcje serwisowe będą raczej rzadkością.

Do budowy wizualizacji Mitsubishi Electric proponuje własne rozwiązanie MAPS (Mitsubishi Adroit Process Suite) – projektowanie cyklu życia, SCADA, HMI, zarządzanie alarmami oraz inteligentne raportowanie.

 

Przydatne linki

 

 

 


Więcej z serii: Podstawy urządzeń automatyki - Mitsubishi Electric


Utworzono: / Kategoria: , ,
  • Autor: Pawel Zadroga • iAutomatyka.pl
  • Redaktor w iAutomatyka.pl Jestem absolwentem kierunku Automatyki i Robotyki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Głównym obszarem moich zainteresowań była mechanika, dopóki nie odkryłem ile radości dają urządzenia automatyki! Głównie styczność mam z Mitsubishi Electric, EATON, Siemens, WAGO, Webhmi i kilka innych.
  • Profil Autora
  • http://www.iautomatyka.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • Seria FX-100 Czujniki z serii FX-100 to najlepsze rozwiązanie pod względem stosunku jakości do ceny. Wyposażone są w funkcje szybkiego uczenia, co pozwala użytkownikom w szybki i prosty sposób przystosować czujnik do pracy z nieskomplikowan...
  • Nowe modułowe sterowniki programowalne PLC firmy Eaton umożliwiają producentom maszyn i systemów opracowywanie nowoczesnych koncepcji automatyki, zwłaszcza w połączeniu z systemem XN300 I/O i panelem dotykowym XV300. Modułowy sterownik zape...
  • Zapraszamy do składania zapytań ofertowych o wszystkie produkty EATON w tym sterowniki easyE4 przez portal allektro.pl (Kliknij tutaj) lub przez kontakt e-mail oferty@staport.p...
  • Ekonomiczne monitorowanie i sterowanie, teraz także dzięki panelom 2 generacji. Dzięki odpowiedniemu doborowi funkcji HMI, panele Basic 2 generacji stanowią doskonałe rozwiązanie przy produkcji maszyn lub w małych aplikacjach przemysłowych....
  • Produkty i rozwiązania firmy SICK są równie różnorodne jak codzienność w przedsiębiorstwie. Szkolenia SICK dla użytkowników umożliwiają zdobycie wiedzy na temat zróżnicowanej oferty naszych innowacyjnych produktów w formie dostosowanej do k...
    Link: Terminy
  • 1,000 PLN
    Zdobądź wiedzę i bądź pewny, że nic Cię nie zaskoczy. Nie musisz przekopywać się przez tony katalogów i instrukcji. Oferujemy Ci kompleksowy system szkoleń, który sprawi, że najpierw zbudujesz fundamenty swojej wiedzy, a później pod okiem n...
    Czas trwania: 7h - 14 h
    Link: Terminy