Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2022/01/stare_nowe-1.jpg

Mieszalnia pasz – dawniej – trudniej, oraz dzisiaj – łatwiej.

autor: ele-tech.

Słowem wstępu.

Opisywany projekt zakładał (i w dalszym ciągu zakłada) modernizację sterowania mieszalni pasz.

Istniejący system sterowania przedstawiony jest na lewej ilustracji, zmieniony, jeszcze niezakończony pokazany jest po prawej stronie.

Mieszalnia pasz, jak sama nazwa wskazuje, służy do przygotowania różnego rodzaju paszy, z różnego rodzaju składników. W omawianym przykładzie możliwe jest przygotowanie do 10 różnych receptur, z maksymalnie 9 składników.


Wcześniej było tak.

Przed wykonaniem modernizacji przygotowanie paszy polegało na ręcznym załączaniu podajników ślimakowych od poszczególnych rodzajów zbóż, typu pszenica, kukurydza itp. Obserwując wskazania wagi, należało w odpowiedniej chwili wyłączyć dany podajnik, i załączyć kolejny. Ponownie pilnując aktualnej wagi, należało czynności te przeprowadzić do załadowania wszystkich komponentów. To, czy załadunek był dokładny, w oczywisty sposób zależało od uwagi operatora, i nie zawsze dokładność ta była zgodna z oczekiwaniami. Warto tu także podkreślić bardzo istotną kwestię, czyli czas poświęcony na te czynności.

Po załadowaniu wszystkich składników operator –  załącza główny element mieszalni, czyli śrutownik. W trakcie normalnej pracy silnik tego śrutownika pobiera prąd rzędu 50A. I tutaj kolejna bardzo ważna czynność – pilnowanie tej wartości. Przekroczenie tej wartości powoduje wyłączenie całej rozdzielni elektrycznej, zbyt mała wartość powoduje nieprawidłowe mieszanie paszy, i zbyt długi czas pracy całej mieszalni. Kolejny raz operator musi stać przy rozdzielni, aby za pomocą sterowania zasuwą pilnować odpowiedniej wartości prądu.

Panel z regulacją i pomiarem prądu.

Co jest w tej chwili, oraz co zostało do zrobienia?

Powyższy panel przedstawia ekran główny, aktywny przy bieżącej pracy mieszalni. Naciskając na dowolny element, np. silos bądź mieszalnik, przechodzimy do kolejnego ekranu, z już szczegółowymi ustawieniami odpowiednich parametrów.

Na zdjęciu poniżej przedstawiony jest mieszalnik.

Wymienione powyżej parametry ustalane są w trakcie uruchamiania poszczególnych podzespołów, i jeśli zachodzi taka potrzeba, korygowane do poprawnych wartości.

W tej chwili jedynym zadaniem użytkownika jest zapewnienie odpowiedniej ilość zboża w silosach, ustalenie receptur dla poszczególnych pasz, a następnie naciśnięcie przycisku START.

Do pełnego zakończenia modernizacji pozostaje wykonanie odpowiednich oznaczeń na drzwiach szafy sterowniczej (chociaż te wykonane mazakiem trzymają się jeszcze nieźle).

 Utworzono: / Kategoria:

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY