Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/04/konkurs-easyE4-2z5-wyniki.jpg

Mamy to! Wyniki 2/5 Eliminacji konkursu na zastosowanie sterownika easyE4


Czym jest easyE4 ? EasyE4 to nowy sterownik firmy EATON, w atrakcyjnej cenie z ogromem możliwości. Doskonale się sprawdzi w średniozaawansowanych/ prostych układach sterownia i regulacji, nauki programowania. Swoje zastosowanie znajdzie również w automatyce budynkowej oraz wiele innych. Więcej o tym sterowniku możesz przeczytać tutaj, a poniżej znajdziesz pomysły na wykorzystanie tego sterownika!

Dziś wybieramy trzy prace  konkursowe biorące udział w 1 edycji konkursu easyE4. Pierwszy etap polega na wyłonieniu przez komisję iAutomatyka trzech zwycięzców, którzy będą rywalizować w etapie finałowym o zestaw startowy easy E4 ze sterownikiem, licencją oraz kurs programowania easyE4.

Konkurs trwa do 12.05.2019  – sprawdź zasady i weź udział w konkursie!

3 zwycięskie prace eliminacji 2/5

Z pośród zgłoszeń edycji 2 wyłoniono 3 poniższe prace. Autorzy otrzymają nagrodę “licencja na easySoft7 + gadżety + rabat 50% na kurs programowania easyE4” oraz wezmą udział w finale gdzie do wygrania będą 3 zestawy startowe!

Gratulacje!

Mateusz Drozd: W ramach modernizacji stacji podnoszenia cisnienienia wody została podjęta decyzja o wymianie całego systemu na nowy. W tym celu wybrano niezawodny system niewymagający sterownika PLC o którym pisano już na stronie iautomatyka: iautomatyka.pl/przetwornica-czestotliwosci-e-drive. Niestety zleceniodawca zażądał wymiany również starego przepływomierza oraz możliwości podpiecia do systemu SCADA. Dodam, że przetwornik przepływomierza nie posiada żadnego protokołu komunikacyjnego, a jedynie szybkie wyjścia, które w połączeniu z nowym Easy pozwoliłyby mi przeliczyć bieżący przepływ, zapisać dane, ewentualnie wysyłać informacje o wzmożonym poborze wody. Ze względu na to, że przetwornica posiada wewnętrzny protokół Modbus RTU, a Easy Modbus TCP, wykorzystałbym konwerter I zebrał wszystkie dane w sterowniku, a następnie wykorzystując modem GSM wysłał dane do systemu SCADA. Dodanie takiego sterownika do systemu pozwoli również na rozwój stacji w przyszłości o usługi alarmowe informujące o włamaniu, zaniku zasilania, czy niskim poziomie ciśnienia na wejściu ukladu wykorzystując wbudowane wejścia analogowe.

 

Paweł Labocha: Parę dni temu padł pomysł zmiany sterowania w naszej frezarce. Jest to już stara maszyna(1968r) lecz mimo swojego wieku i ilości przepracowanych godz. nie wykazuje jakichś mechanicznych oznak zużycia, czego nie można powiedzieć o nowszych konstrukcjach. Stare sterowanie oparte o przekaźniki i choć cały czas nie mogę wyjść z podziwu nad zaprojektowaniem całości oraz jakością wykonania, ma jednak swoje wady- wypalanie się lub zawieszanie styków, a w przypadku naprawy- dłuższy postój.
Przy wymianie sterowania dodatkowo zmieniony zostałby poziom napięć sterujących (z 230V-na 24V).
Jedną z ważnych dla nas rzeczy jest kontrola prędkości obrotowej wrzeciona- mógłbym tu zastosować prosty czujnik Halla z jednym lub dwoma magnesami na wrzecionie do pomiaru prędkości oraz sygnalizacji o wciąż poruszającym się narzędziu(max 9000rpm więc wystarczyło by standardowe wejście cyfrowe.
Chciałbym tu także zastosować liniały absolutne do pomiaru położenia stołu-wykorzystałbym do tego wejścia analogowe 4-20mA. Umożliwiło by to szybsze przezbrajanie maszyny a także wykonywanie bardziej skomplikowanych sekwencji ruchu.
Dużym ułatwieniem była by tu także obsługa kart pamięci. Można byłoby wybrać jeden z gotowych szablonów pracy maszyny i jedynie nanosić zmiany pod konkretnie wykonywaną prace- obecnie całe „programowanie” opiera się na wyborze od 0 do 30 kroków i przypisywaniu każdemu z nich jednej z siedmiu funkcji, które wykonywane są sekwencyjnie oraz ustawienie zderzaków od skrajnych pozycji
Jedną z mniej potrzebnych zmian lecz ważnej dla mnie ze względów sentymentalnych było by wykorzystanie istniejącego już wyświetlacza lampowego, który tak jak teraz wskazywałby kolejny krok(lub nr wybranego programu). W tym celu wykorzystane zostałyby dwa liczniki dziesiętne(np cd4017) oraz obsługiwanie przez nie klucze tranzystorowe a całość sterowana by była za pomocą dwóch wyjść ze sterownika- zegar oraz reset.

 

Adam Rochewicz: Easy E4 zastosował bym w tzw. planówce służącej do planowania powierzchni czołowych panewek stosowanych w silnikach spalinowych, w naszych autach. Obecne sterowanie pamięta lata 60 tak jak cała maszyna. Nie ma tam nic skomplikowanego, 4 czasówki, kilka wyłączników krańcowych, i kilka przycisków. Urządzenia wykonawcze to raptem może 4 aparaty. Wykorzystanie easy e4 na pewno ułatwiło by także diagnostykę usterek, ponieważ mimo prostoty maszyna ma kilka elementów dołożonych w trakcie swojego życia, które nie są umieszczone na żadnym schemacie. Sam schemat pierwotnego sterowania przez te kilkadziesiąt lat stał się niekompletny. O możliwości wpięcia maszyny do Scady poprzez port zainstalowany w sterowniku chyba nie trzeba wspominać.


Prace biorące udział w drugiej serii konkursu na wykorzystanie easyE4:

Poniższe prace, choć ciekawe, nie dostały się do rundy finałowej. Ale to dopiero pierwsze eliminacje, można brać udział w kolejnych edycjach.

Konkurs trwa do 12.05.2019  – sprawdź zasady i weź udział w konkursie!

Mateusz Wojewoda: Sprawdziłbym jak dużo elementów w tym modelu dałby radę sterowniczek obsłuzyć 😉

 

Jacek Mokras: Jakiś czas temu znajomy poprosił mnie o zbudowanie sterowania pompami c.o. i c.w.u. Sterowanie miało być lokalne jak i zdalne więc ze sterownikiem trzeba było łączyć się przez Ethernet.
Potrzebne były wejścia analogowe do pomiaru temperatur w bojlerze i kotle.
Docelowo układ ma też sterować kotłem olejowym.
Po przeszukaniu sieci, moje wymagania spełnił tylko Logo 8. Teraz wiem że równie dobrze a może nawet lepiej sprawdziłby się nowy Easy4

 

Albert Sochański: Sterowniczek był by idealny do sterowania moim taśmociągiem, w oparciu o który zrobił bym pracę magisterską.

 

Dariusz Karkosiński: W nowym laboratorium Innowacyjnych Technologii Elektroenergetycznych i Integracji Innowacyjnych Źródeł Energii LINTE^2 na Politechnice Gdańskiej, które zbudowaliśmy za 52 mln zł w większości bazuje na technice EATONa, natychmiast zastąpił nowym E4 jedyne w laboratorium dwa sterowniki Schneidera

 

Daniel Hytura: witam. jestem tylko elektrykiem wiec Za jakieś banalne błędy wybaczcie 🙂 easyE4 Zastosował bym do sterowania centrala wentylacyjna i wentylatorniami na obiekcie. do tego Zostały by Zastosowane moduły :
cyfrowy wejść / wyjść do berania sygnałów
Z presostatów na filtrach jak i presostatów pilnujących Zadziałanie wentylatorów centrali , sterowania wentylatorami oraz Zbierania awarii i wyświetlaniu na tablicy awarii
– temperaturowy do kontroli nawiewu , wywiewu i temperatury na markecie .
-analogowy do sterowania elektrozaworami , przepustnicami oraz Zadawania sygnału do falownika 0-10v = częstotliwość . web serwer można wykorzystać do Zdalnego sterowania centrala jak i wyświetlania wizualizacji na panelu hmi .

Więcej informacji: https://iautomatyka.pl/easye4/



Utworzono: / Kategoria:
  • Autor: iAutomatyka.pl
  • iAutomatyka.pl to innowacyjny portal branżowy skupiający praktyczną wiedzę, nowości i komunikaty oraz działalności firm w katalogu branżowym i na Mapie Automatyki. Udostępniamy firmom możliwość prostej i szybkiej promocji informacji w wielu obszarach Internetu.Kompleksowo zajmujemy się wizerunkiem Państwa Firmy, zdejmujemy cały ciężar, dzięki Naszym kompetencjom budujemy markę – nasze mechanizmy i działania pozwalają zaoszczędzić czas ponieważ to zespół iAutomatyka zajmuje się rozgłosem Waszej wiadomości.
  • Profil Autora

Reklama



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY



EATON