Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2018/12/easy-e4-eaton-sps-iautomatyka-sterownik-PLC-easye4-easysoft-7.jpg

Mały ale WARIAT – nadchodzi nowy sterownik easyE4 od EATON


Ciężko go zdefiniować. Funkcji i możliwości ma tyle, że nie odbiega od sterownika PLC a mimo to wygląda jak przekaźnik programowalny. Mowa o sterowniku EATON easyE4, którego mieliśmy okazję zobaczyć na premierze w Niemczech podczas targów SPS IPC Drives 2018.

Zobacz też Kurs Online Programowania easy E4


iAutomatyka.pl na SPS IPC Drives?

Pewnego dnia, jakieś 2 tygodnie przed targami SPS dostaliśmy telefon do Redakcji. EATON zaprasza nas na targi do Niemiec! Wow! Jedno spojrzenie na siebie i pada szybka odpowiedź! Jedziemy! Niemcy, wyjazd, targi, dobra ekipa. Wszystko się zgadza i dobrze wiemy co kryje się za oczywistymi przyjemnościami. Chcą pokazać nam coś ekstra.

Artykuł miał być o nowym sterowniku easyE4, ale same targi zasługują na kilka słów! Niesamowite, świetnie zorganizowane, na bogato, z przepychem, ogromne, zachwycające. Takie są właśnie targi w Norymbergii! Nasze, polskie wydarzenia tego typu (np. Warsaw Industry Week) też są w porządku, ale skala jest zupełnie inna. Nawet jakby zebrać wszystkie polskie targi w jedno miejsce to podejrzewam, że nie przebiją takich jak w Niemczech. Nikogo to z resztą nie powinno dziwić, gdyż SPS IPC Drives odwiedza około 1,5 miliona ludzi z całego świata.

Stanowiska firm na targach są pełne produktów, atrakcji, maszyn i aplikacji. Organizowane wydarzenia pomiędzy stanowiskami to istny majstersztyk i Science Fiction.

Takich atrakcji nie brakowało niemal na każdym ze stanowisk. Nie brakowało też atrakcji na stanowisku EATON, gdzie wyraźną przewagę miał sterownik easyE4 . W końcu to była jego premiera!

Nie ma tu już mowy jedynie o znanym i lubianym przekaźniku programowalnym. EATON wchodzi na zupełnie nowym poziom i dostarcza, po raz pierwszy w tej klasie urządzeń, możliwości zarezerwowane do tej pory jedynie dla sterowników PLC, ale spokojnie – jak dowiedzieliśmy się na stoisku – „easy stays easy”. Każdy dotychczasowy użytkownik easy będzie się tu czuł „jak w domu” i o tym za chwilę.

Mały ale WARIAT – czyli co potrafi easyE4?

Poprzednia seria easy, czyli easy500, easy700 i easy800  była kojarzona jako przekaźniki programowalne i rzeczywiście tak było. Zwojowały część rynku sterownia dzięki swojej niezawodności oraz prostocie programowania i konfigurowania. Mogli go używać bardziej „zaawansowani” elektrycy, a już na pewno inżynierowie automatyki.

Nowy Easy idzie jednak o kilka kroków dalej. Firma EATON zaprezentowała easyE4, który jest znaczniej bardziej kompaktowy niż poprzednie modele. W zasadzie easyE4 ma zastąpić wszystkie poprzednie wersje, więc znacząco uprasza to konfigurowanie. Przejdźmy jednak do konkretów. Co oferuje nowe easy!?

Rozbudowa nowej serii o kolejne języki programowania jest najważniejszą zmianą, przenoszącą dawny przekaźnik programowalny Easy do świata sterowników. Nie jest to jednak jedyna aktualizacja. Dodatkowo, Eaton stworzył możliwość budowy własnych bloków funkcyjnych lub skorzystania z tych systemowych np. do wysyłania wiadomości e-mail, obsługi przerwań, rejestracji danych (data logger), bloków alarmowych, timerów tygodniowych i wielu innych.

Mieliśmy już okazję przetestować nowy easySoft V7.00. Oprogramowanie jest zupełnie odświeżone, działa bardzo sprawnie i co najważniejsze daje teraz możliwość programowania w czterech językach:

 • Schemat drabinkowy (LD) – drabinka w klasycznej postaci,
 • język dedykowany easy EDP – łatwa drabinka w stylu „easy” – uwielbiona przez elektryków,
 • Schemat blokowy funkcji (FBD) zapewnia szybki przegląd różnych funkcji,
 • Tekst strukturalny (ST) dla profesjonalistów, w celu ułatwienia wydajnego programowania.

Oprócz języków oprogramowania mamy możliwość rozbudowy o 11 rozszerzeń lokalnych, Ethernet, slot na kartę SD, synchronizacja czasu przez DCF77 i sieć, webserver, wysyłka e-maili, komunikacja ModbusTCP i wiele, wiele innych np. kolorowe podświetlenie czy funkcję oscyloskopu.

Co ze starym dobrym easy serii Moeller?

Dobre wieści! Dzięki nowemu easySoft 7 istniejące programy utworzone dla poprzedniej serii (easy 500/700/800) można po prostu przenieść do sterownika. Soft posiada automatyczną konwersję poprzednich serii na nową easy E4. Stara aplikacja zbudowana na easy serii Moeller może zatem zostać przeniesiona wraz z modułami IO, bezkolizyjnie. Jak to będzie w praktyce? Zobaczymy.

Podsumowanie

Miłośnicy starej serii easy z pewnością się uradują na nową wersję. Nowe intuicyjne oprogramowanie, kompatybilność wsteczna oraz sporo nowych funkcjonalności mogą jedynie zachęcić do kontynuowania budowania aplikacji na tej serii. Na razie testowaliśmy jedynie samo oprogramowanie i już na tej podstawie można powiedzieć, że szykuje się spora konkurencja dla innych tego typu rozwiązań.

Jeśli do tego cena będzie atrakcyjna, to nowy sterownik może okazać się również najlepszym sterownikiem do nauki programowania. Przynajmniej na początek. Często dla ambitnych studentów zakup sterownika PLC to budżet nie do ugryzienia. Natomiast budżetowy sterownik z możliwością programowania LD oraz ST? Miodzio!

Chcecie więcej? Ano dostaniecie, ale jeszcze nie teraz.

Premiera niemiecka jest przed premierą polską. Kiedy produkt zadebiutuje u nas? Bądźcie czujni, na fanpage iAutomatyka.pl na pewno powiadomimy was o dacie. My wiemy już teraz jedno – szykuje się niezła miazga 😉  Utworzono: / Kategoria: , , , ,
 • Autor: Marcin Faszczewski • iAutomatyka.pl
 • Redaktor naczelny w iAutomatyka.pl. Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby wspólnie z Automatykami, Firmami i Integratorami publikować i szerzyć informacje związane z automatyką.  Nazywamy to Projektem iAutomatyka! Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po wpisy informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam Automatyków do założenia bezpłatnego konta i publikowania artykułów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania artykułów wśród społeczeństwa automatyków.
 • Profil Autora
 • https://iautomatyka.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • Zamień 9 anten na jedną łączoną, oznaczoną symbolem Antena 2J6B86JBCFf-B16J, z oferty firmy 2J Antennas umożliwia zamianą 9 anten na jedną łączoną! Urządzenie to łączy w sobie wydajność, dokładność, niezawodność i trwałość, a zostało zaproj...
 • Seria EX-Z Czujniki z serii EX-Z to jedne z najmniejszych urządzeń tego typu na świecie. Najcieńszy model posiada grubość jedynie 3 mm co zostało osiągnięte przez zastosowanie nowych półprzewodników i dzięki temu wyeliminowanie przewodów. B...
 • Autor: Paweł Wiącek, Kierownik Produktu Czujniki Przemysłowe, SICK Sp. Z o.o. SLT – Smart Light Tower, czyli inteligentna optyczna kolumna sygnalizacyjna pracująca po IO-Link   SLT zapewnia elastyczność w wizualizacji przebiegu procesó...
 • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...
 • Flagowy system SCADA od GE Digital: Proficy HMI/SCADA iFIX, rozwijany od ponad 35 lat, wykorzystywany w tysiącach organizacji na całym świecie w w wielu branżach jest już dostępny w nowej wersji 2023! Proficy HMI/SCADA iFIX to kompleksowe o...
 • To rozwiązanie oparte o technologię LoRaWAN pozwala skutecznie realizować działania ograniczające ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa . Możliwość automatycznej kontroli dystansu z jednoczesnym monitoringiem relacji i wstecznym śledzeniem k...