Partnerzy

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KursyAutomatyki.pl - portal z kursami online z automatyki przemysłowej. Znajdziesz tam zarówno darmowe kursy, jak i płatne, pełne z wiedzy i doświadczenia od ekspertów. Po zapisie na kurs otrzymujesz dostęp do logicznego ciągu nagrań i ćwiczeń, do których możesz wracać wielokrotnie. Na zakończenie kursu czeka Cię test sprawdzający, po którym otrzymasz dwa certyfikaty w języku polskim i angielskim. Dołącz już teraz!

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel. Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

Dostarczamy produkty i rozwiązania z zakresu Przemysłowej Techniki Łączeniowej. Już od ponad 160 lat Weidmüller jest synonimem kompetencji i niezawodność. Oferujemy rozwiązania dla takich branż jak przemysł maszynowy, technika procesowa, produkcja urządzeń, energetyka i transport. Wspieramy naszych Klientów i Partnerów w ponad 80 krajach, produktami, rozwiązaniami i usługami w zakresie połączeń elektrycznych oraz układów zasilania, przetwarzania sygnałów oraz transmisji danych w środowisku przemysłowym.

Oni już dołączyli do Projektu iAutomatyka

LOGO!8 vs easyE4 – porównanie

Na rynku automatyki od wielu lat toczony jest spór o to, czy Logo i Easy to sterowniki, czy przekaźniki swobodnie programowalne. W dzisiejszym artykule nie mam zamiaru rozstrzygać tego konfliktu, a jedynie porównać ze sobą oba urządzenia.

Moja przygoda z programowaniem systemów automatyki rozpoczęła się od „sterownika” easy512, firmy EATON. To były dopiero moje początki z tego typu urządzeniami i nie za bardzo wiedziałem jak powinienem to ugryźć. Porzuciłem więc na jakiś czas ten temat i przekaźnik przeleżał rok w mojej szufladzie. Do przekaźnika wróciłem dopiero po pierwszym semestrze studiów, kiedy to zrozumiałem logikę oraz ideę ich programowania. Wtedy również nadarzyła się szansa na zaprogramowanie przepompowni ścieków. Samo napisanie programu było dosyć proste, dzięki intuicyjnemu środowisku. Jakiś czas później znajomy automatyk zaproponował mi abym spróbował swoich sił z Logo od firmy Siemens. Poznając „sterownik” LOGO miałem szansę pracować już na LOGO 8, który w porównaniu do poprzednika miał nowe środowisko, możliwości oraz design. W bezpośrednim porównaniu poczciwe EASY wypadało dosyć blado na tle swojego konkurenta. Czas leciał, a zmian w przekaźnikach EASY na próżno było szukać i wydawało się, że producent zapomniał już na dobre o tych maluchach. Jednak na targach Automaticon 2019 firma EATON zaprezentowała easy w całkowicie nowej odsłonie. Z tego też powodu postanowiłem poddać porównaniu oba urządzenia  w tym artykule. Zapraszam również do bezpośredniej dyskusji w klubie automatyka na ten temat.

 Cena

Wybierając sterownik do procesu technologicznego, bardzo często kierujemy się znajomością środowiska, w którym będziemy go programować. Im lepiej znamy dany sterownik tym szybciej jesteśmy w stanie sobie poradzić z danym zleceniem. Nie zawsze jest tak kolorowo, czasami to zleceniodawca ma jakiś standard w firmie i jednym z jego wymogów jest dostosowanie się do niego. Co jeśli jednak mamy do napisania prostą aplikację i nie mamy do dyspozycji zbyt dużego budżetu? Wtedy z pomocą przychodzą nam przekaźniki swobodnie programowalne, których ceny są znacząco niższe niż ich starszych braci „PLC”.  W dzisiejszym artykule postanowiłem się jednak skupić jedynie na dwóch producentach, którzy moim zdaniem przodują w tym segmencie. Dla porównania cen obu urządzeń postanowiłem znaleźć sklep, który w swojej ofercie ma sprzęt obu producentów. Dodatkowo wybrałem jak najbardziej porównywalne wersje i zapisałem ich ceny bez żadnych naliczonych rabatów.

W tej konkurencji porównałem wersje zasilane niepięciem stałym (24 VDC), z wyświetlaczem oraz wyjściami tranzystorowymi.

W związku z tym, że artykuł ma charakter informacyjny, a niereklamowy postanowiłem nie ujawniać sklepu którego podałem ofertę.

 • Sterownik EASY- E4- DC – 12TC1 – cena 396,00 zł (kwota netto),
 • Sterownik LOGO! 24 CE 6ED1052-1CC08-0BA0 – cena 365,33 zł (kwota netto).

Ceny obu producentów są bardzo zbliżone i w takiej sytuacji mogę ogłosić remis.

Zaczynając przygodę z nowym przekaźnikiem musimy się bez dwóch zdań zaopatrzyć w odpowiednie środowisko. Na rynku bardzo często możemy zakupić licencję w promocji w zestawie ze sterownikiem. Na potrzeby artykułu postanowiłem jednak porównać regularną cenę obu licencji. W tym celu wybrałem również ten sam sklep.

 • Program EASYSOFT- SWLIC – cena 166,60 zł (kwota netto),
 • LOGO! Soft Comfort 8.2 – cena 193,13 zł (kwota netto).

Ceny obu środowisk są bardzo zbliżone i podobnie jak w przypadku cen samych sterowników możemy ogłosić remis. Tym razem z lekką przewagą dla Easy.

Wykonanie

Patrząc na oba urządzenia nie sposób nie dostrzec ich podobieństwa. Przekaźniki mają wręcz identyczne wymiary, a rozmiar i położenie wyświetlacza są praktyczne identyczne. Nie ma w tym jednak nic dziwnego ponieważ producenci nie tylko tych dwóch przekaźników zdążyli przyzwyczaić nas do tego stanu rzeczy.

W moim osobistym odczuciu Siemens wydaje się jednak solidniejszą konstrukcją. Jest to jednak jedynie moje prywatne odczucie i w tej konkurencji oba urządzenia kończą zmagania remisem, co daje nam wynik 2-2.

Dane techniczne

W tej konkurencji postanowiłem wziąć pod uwagę najważniejsze wymagania stawiane tego typu urządzeniom.

Kupując odpowiedni aparat powinniśmy jednak spojrzeć do katalogu producenta, ponieważ zdarza się tak, że niektóre funkcje są udostępniane jedynie dla jednego standardu napięciowego oraz poszczególnej wersji.

Przekaźniki w jednostce centralnej oferują do czterech wejść analogowych, w zakresie 0-10 V. Tym, co je rozróżnia jest rozdzielczość przetwornika analogowo-cyfrowego. LOGO oferuje przetwornik 10 bitowy, natomiast EASY 12 bitowy. W przypadku niektórych aplikacji, wymagana jest duża dokładność pomiarowa ze względu na specyfikę sterowanego procesu. LOGO jest w stanie zarejestrować z dokładnością do ok. 10 mV, z kolei, Easy z dokładnością ok. 2 mV. Oznacza to, że pomiar wykonany przez przekaźnik firmy Eaton jest prawie 5 razy dokładniejszy.

W przypadku szybkich wejść cyfrowych, oba urządzenia oferują pod tym względem takie same możliwości i są wstanie odczytać sygnał z częstotliwością do 5 kHz. Szybkie wejścia są bardzo często wykorzystywane do obsługi enkoderów, lub np. informacji z przepływomierza, informując o bieżącym przepływie wody.

W praktyce inżynierskiej często jest tak, że podstawowa ilość wejść i wyjść cyfrowych, czy analogowych jest niewystarczająca. Rozwiązaniem takiego problemu jest zaopatrzenie się w moduły rozszerzające podstawowe możliwości. Nie inaczej wygląda to w przypadku naszych przekaźników. Pomimo, że oba urządzenia oferują możliwość rozbudowy, to sposób ich łączenia i możliwości są całkiem inne. Przy rozbudowie LOGO, maksymalnie jesteśmy w stanie rozszerzyć układ do 24 wejść cyfrowych i 20 wyjść cyfrowych oraz po 8 wejść i wyjść analogowych. Nie jesteśmy jednak w stanie zwiększyć granicy 24 DI rezygnując np. z wyjść cyfrowych, lub analogowych, to producent fizycznie nas ogranicza. W przypadku EASY to użytkownik decyduje jak chce rozszerzyć swój układ, przekaźnik od firmy EATON pozwala na rozbudowę aż do 188 wejść cyfrowych, kosztem rozbudowy o inne moduły. Jesteśmy bowiem ograniczeni liczbą możliwych dołączanych rozszerzeń, a w przypadku tego producenta możemy dołączyć ich aż 11, co oznacza, że nasze Easy wraz z modułami może mieć do metra szerokości. 

Jeśli mówimy o rozszerzeniach, to należy wspomnieć o sposobie ich dołączania. W przypadku firmy Siemens moduły są dołączane za pomocą wysuwanego złącza z modułów rozszerzeń, jest to rozwiązanie wręcz identyczne do tego które możemy spotkać w przypadku jego starszego brata S7-1200.

W przypadku EASY mamy do czynienia z łącznikami wpinanymi od frontu urządzenia.

Oba rozwiązania posiadają swoje niewątpliwe plusy, ale i również minusy. Do plusów łączników możemy zaliczyć możliwość wymiany uszkodzonego łącznika na nowy. Niesie to za sobą jednak ryzyko jego zgubienia i niepotrzebnego postoju jeśli nie mamy zamiennika. W przypadku rozwiązania firmy Siemens, nie mamy możliwości zgubienia złącza, ale istnieje ryzyko jego uszkodzenia i w konsekwencji kosztownej naprawy, lub co gorsze wymianą całego modułu. W rzeczywistości nie udało mi się uszkodzić żadnego ze złącz i uważam, że są wykonane naprawdę solidnie.

Niezależnie od sposobu łączenia modułów, producenci zadbali o to, aby uszkodzone rozszerzenie można było wymienić bez potrzeby wyjmowania sprawnych aparatów, co znacznie przyspiesza czas jakichkolwiek napraw.

W przypadku Easy warto wspomnieć o funkcji przerwań, którą możemy spotkać w droższych sterownikach PLC. Dodatkowo EASY automatycznie synchronizuje swój czas drogą radiową DCF77.

Wspominałem do tej pory o wyższości EASY nad LOGO, ale czy Siemens nie ma jakiegoś asa w rękawie?

W przypadku LOGO mamy dostępne moduły umożliwiające wysyłanie SMS’ów oraz moduły łączności GSM/ GPRS.

Dodatkowo LOGO posiada dedykowany wyświetlacz, który umożliwia przeniesie prostej wizualizacji na drzwiczki szafy sterującej bez potrzeby większej znajomości programowania paneli HMI.

Oprócz tego LOGO współpracuje z systemami KNX, wykorzystywanymi w automatyce budynkowej.

W czasie rozmowy Marcina Faszczewskiego z zespołu iAutomatyka z przedstawicielem firmy EATON dowiedzieliśmy się, że EASY również planuje wprowadzenie swoich modułów komunikacyjnych oraz dedykowanego wyświetlacza.

Warto wspomnieć o tym, że oba urządzenia wspierają protokół komunikacyjny Modbus TCP, który pozwala na komunikację przekaźników z jakimś system nadrzędnym SCADA, lub innym sterownikiem.

Zwycięzcą w tej konkurencji zostaje EASY, przede wszystkim za swoje możliwości rozbudowy o moduły rozszerzeń, co wyprowadza EASY na prowadzenie 3-2.

Środowisko programistyczne

Co nam po świetnym po sterowniku, jeśli środowisko w którym się go programuje jest całkowicie nieużytkowe?

Oprogramowanie, w którym programujemy sterowniki jest bardzo ważne. Praca przy sterowniku to przecież głównie jego zaprogramowanie, a to powinno być jak najłatwiejsze dla oszczędności czasu oraz przyjazne, aby praca w nim była przyjemnością, a nie udręką. Dlatego też przy porównaniu obu urządzeń postanowiłem poddać próbie ich część softwarową. W związku z tym, że konkurencja jest dosyć obszerna postanowiłem ją podzielić na mniejsze części, w której będą naliczane punkty.

Materiały szkoleniowe

Zaczynając prace na nowym sprzęcie potrzebujemy czasu na naukę jego środowiska. W związku z tym, że oferują nam one dzisiaj sporo nowych funkcjonalności, bardzo istotne są informatory techniczne lub szkolenia. W ten sposób jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporo czasu i nerwów, bez potrzeby doszukiwania się wszystkiego samodzielnie. Na szczęście pod tym względem firma Siemens wypuściła całkowicie darmowe e-szkolenie zapoznające użytkownika ze środowiskiem, a dodatkowo udostępniana jest darmowa książka z pierwszymi krokami w środowisku. W przypadku firmy EATON również otrzymujemy taką książkę, którą możemy otworzyć zaraz po zainstalowaniu oprogramowania ponieważ znajduje się w dziale pomocy. Co ze szkoleniem? Firma Eaton w porozumieniu z zespołem iAutomatyka utworzyła kurs dostępny pod linkiem: https://pieceofautomation.com/pl/kurs/podlaczenie-programowanie-kurs-easye4/

Link do recenzji kursu: https://iautomatyka.pl/recenzja-szkolenia-easy-e4/

Producenci spisali się pod tym względem na medal i nie pozostaje mi nic innego jak ogłosić remis przyznając po jednym punkcie dla obu urządzeń.

Dostępność wersji demo

Wielu studentów często zadaje pytania na grupie o to, gdzie mogą się tanio nauczyć programować sterowniki PLC. Dla programistów ważna jest z kolei możliwość przetestowania oprogramowania. Dla obu tych grup użytkowników bardzo ważna jest dostępność wersji demo środowiska. W obu przypadkach producenci udostępniają swoje środowiska za darmo, blokując jedynie możliwość wgrywania projektu do sterownika. Dlatego również i w tej konkurencji ogłaszam remis, przyznając po jednym punkcie.

Symulator

W przypadku kiedy realizujemy zlecenie i nie mamy aktualnie przed sobą sterownika ponieważ oczekujemy na dostawę, lub po prostu chcemy nauczyć się programować, powinniśmy mieć możliwość przetestowania napisanego algorytmu sterowania. W dzisiejszych czasach taka funkcjonalność jest całkowitą podstawą i praca bez niej jest dość uciążliwa. Dla czytelników którzy mieli możliwość pracy na starszych wersjach oprogramowania obu producentów, nie będzie zaskoczeniem to, że urządzenia posiadają wbudowany w środowisko symulator. Wygląd i posługiwanie się nimi nie zmieniło się drastycznie od tamtej pory, a jedynie przeszło kilka modyfikacji.

Zacznijmy nasze porównanie od symulatora z LOGO SOFT COMFORT.

W przypadku tego środowiska symulator wejść jest wyświetlany na dole ekranu. Pozwala nam on na dowolną edycję wejść cyfrowych i analogowych i obserwację zachowania naszego algorytmu. Wejścia mogą być modyfikowane poprzez zmianę stanu przełącznika w symulatorze, lub poprzez najechanie na blok funkcyjny i jego załączenie poprzez kliknięcie, lub zmianę wartości w przypadku wejścia analogowego. Symulator zapewnia również możliwość zmiany trybu przełącznika oraz przetestowanie aplikacji pod kątem szybkich wejść.

Producent w ramach symulatora zapewnia możliwość podglądu danych z wejść odczytywanych z sieci.

Dodatkowo na ekranie są wyświetlane komunikaty w zależności od uaktywnienia znacznika tekstowego. W ten sposób bez potrzeby przełączania okien jesteśmy w stanie zaobserwować jakie komunikaty będą wyświetlane na ekranie sterownika.

Skoro wiemy jak wygląda sytuacja w przypadku symulatora LOGO!, przejdźmy do prezentacji EASY.

W przeciwieństwie do symulatora w LOGO, EASY posiada osobną zakładkę dedykowaną do testowania algorytm sterowania. W przypadku oprogramowania EasySoft7 mamy do czynienia z podziałem na kategorię symulowanych sygnałów. Taki sposób symulacji wymusza na użytkowniku przełączanie się pomiędzy poszczególnymi zakładkami. Dla większych aplikacji taki sposób symulacji jest moim zdaniem lepszy ponieważ wszystkie informacje nie są ściśnięte w ramach jednego okna, a są logicznie podzielone, co znacznie zwiększa przejrzystość. Podobnie jednak jak w LOGO, EASY pozwala na obserwację zachowania naszego algorytmu w kodzie programu. Oprogramowanie firmy EATON nie pozwala na forsowanie sygnału poprzez kliknięcie odpowiedniego bloczku, w tym wypadku po wybraniu go zostaje otworzona odpowiednia zakładka z danym typem zmiennych, umożliwiając zmianę danego argumentu.

W przypadku EASY nie znalazłem jednak możliwości zmiany trybu pracy wejść w symulacji, co było możliwe w przypadku starszej wersji oprogramowania. Szkoda, że producent w przypadku nowej wersji zapomniał o tej funkcjonalności.

Eaton podobnie do Siemensa umożliwia użytkownikowi podgląd do komunikatów tekstowych. Easy nie wyświetla jak jego konkurent dynamicznie okna z komunikatami tekstowymi. Do zaobserwowania wiadomości tekstowych należy wybrać odpowiednie okno.

W przypadku Easy dodatkowo mamy możliwość ustawienia pułapki, która jeśli zostaje osiągnięta zatrzymuje działanie algorytmu sterowania. Jest to bardzo przydatna funkcja do debugowania kodu.

Producenci obu sterowników zasługują na ogromne brawa za wykonanie solidnej pracy przy swoich symulatorach. Ze względu na stosunkowo niską cenę, oba symulatory spisują się bardzo dobrze. W moim osobistym odczuciu bardziej uporządkowana struktura w oprogramowaniu Eaton’a bardziej do mnie przemawia. Dlatego w tej konkurencji postanowiłem przyznać punkty właśnie easy.

Kompatybilność wsteczna 

W wielu zakładach pracy możemy spotkać stare wersje omawianych sterowników. W przypadku awarii powinna być możliwość zgrania starego programu do nowego kontrolera bez większych komplikacji. Na szczęście dzisiejsi bohaterowie to potrafią. W nowych środowiskach jest możliwość otwarcia algorytmów sterowania ze starszych wersji. Pozostaje jednak pytanie, czy nowe oprogramowanie pozwala również na zaprogramowanie starszych urządzeń bez potrzeby posiadania drugiego środowiska. Pomimo tego, że oba urządzenia posiadają zdolność otwierania starych algorytmów, to tylko środowisko od LOGO pozwala również na zaprogramowanie starego typu urządzeń.

W tej konkurencji punkty zostają przyznane urządzeniu od firmy Siemens.

Dodawanie modułów rozszerzeń

O możliwościach modułów rozszerzeń zdążyliśmy już powiedzieć. Jak wygląda dołączanie ich w projekcie?

W przypadku LOGO wystarczy fizycznie dołączyć moduł, środowisko automatycznie rozpoznaje moduł i nie wymaga jego dalszego konfigurowania. W praktyce wygląda to tak, że dla wejść cyfrowych nadajemy po prostu kolejne numery.

W przypadku konkurencji sprawa jest również bardzo prosta, ale nie jest już tak zautomatyzowana. Dodając moduł fizycznie do jednostki podstawowej należy to również wykonać w oprogramowaniu, dodając moduł i przyporządkowując odpowiednio numery wejść.

Pomimo tego, że czynność dodawania rozszerzeń w przypadku Easy nie należy do najtrudniejszych, to należy przyznać, że w przypadku LOGO cała procedura wykonuje się autonomicznie i to właśnie jemu należą się punkty.

Modbus

Patrząc na dokumentację techniczną obu urządzeń, możemy zauważyć, że oferują one zdolność komunikacji z zewnętrznymi urządzeniami za pomocą protokołu komunikacyjnego Modbus TCP. Protokół ten opiera się o architekturę klient-serwer. Urządzenie firmy Eaton oferuje jedynie możliwość wyboru jego urządzenia jako serwer i w wielu aplikacjach to spokojnie wystarczy, Na uwagę zasługuje jednak fakt, że LOGO oferuje możliwość komunikacji jako klient, ale również serwer. Dodatkowo LOGO oferuję możliwość komunikacji za pomocą protokołu z rodziny sterowników S7.

W tej konkurencji również przyznaję punkty LOGO.

Bezpieczeństwo

Wraz z nadejściem przemysłu 4.0 temat bezpieczeństwa stał się bardzo popularny i istotny. Producenci obu urządzeń oferują możliwość zabezpieczenia programu hasłem przez nieautoryzowaną próbą pobrania. Dodatkowo producenci pozwalają na ustawienie hasła do webservera. Są to standardowe metody bezpieczeństwa, które są oferowane przez większość producentów. W przypadku firmy Eaton mamy jednak możliwość dodatkowo zabezpieczenia interfejsu sterowania oraz próby usunięcia programu ze sterownika, co jest bardzo istotne, ponieważ spotkałem się w praktyce z przypadkowym usunięciem programu przez nieautoryzowanego użytkownika. Programista ma możliwość wybrania z okna projekty elementów, które powinny być chronione hasłem, a które nie. Daje mu o wiele większe możliwości niż w przypadku konkurencji.

Pod względem możliwości zapewnienia bezpieczeństwa, to właśnie Easy zasługuje na zwycięstwo i to jemu zostają przyznane punkty. 

Komunikaty tekstowe

Wyświetlacze w które są wyposażone przekaźniki programowalne pełnią bardzo istotną rolę. Oprócz możliwości diagnostyki przekaźnika i wgrywania oprogramowania, pełnią one również rolę informacyjną o bieżącym stanie procesu, zadawania parametrów oraz wyświetlania alarmów. Niewielkie wymiary wyświetlacza pozwalają na przedstawienie jedynie najważniejszych parametrów.

Zacznijmy od sprawdzenia możliwości wyświetlania tekstu LOGO.

Za pomocą wyświetlacza LOGO jesteśmy w stanie wyświetlać:

 • nastawy,
 • dane z bloków funkcyjnych (pozostały czas),
 • ruchomy tekst,
 • bieżącą datę z godziną,
 • datę wystąpienia komunikatu (funkcja przydatna przy wyświetlaniu alarmów),
 • wartość wejścia analogowego,
 • wykres słupkowy,
 • znaki specjalne: stopień,
 • stan wejść/ wyjść,
 • możemy wymusić potwierdzenie przez operatora wystąpienie komunikatu,
 • możliwa jest zmiana koloru podświetlenia (3 barwy do wyboru).

Sprawdźmy teraz, co oferuje nam Easy.

Za pomocą wyświetlacza EASY jesteśmy w stanie wyświetlać:

 • nastawy – w przypadku easy proces zmiany parametrów jest znacznie łatwiejszy z poziomu panelu,
 • dane z bloków funkcyjnych (pozostały czas),
 • ruchomy tekst,
 • bieżącą datę z godziną,
 • datę wystąpienia komunikatu (funkcja przydatna przy wyświetlaniu alarmów),
 • wartość wejścia analogowego,
 • wykres słupkowy,
 • znaki specjalne: stopień,
 • możliwość wyświetlania znaków języka polskiego np. : ą, ę, ł,
 • zmiana koloru wyświetlanego tekstu,
 • wyświetlanie tekstu z inwersją barw,
 • migający tekst komunikatu,
 • stan wejść/ wyjść,
 • w ramach jednego ekranu możliwe jest wyświetlanie różnych komunikatów,
 • możemy wymusić potwierdzenie przez operatora wystąpienie zdarzenia,
 • możliwa jest zmiana koloru podświetlenia (3 barwy do wyboru).

Biorąc pod uwagę wielkość wyświetlacza którym dysponują oba urządzenia, trzeba przyznać, że oferują one naprawdę wiele możliwości wyświetlania komunikatów tekstowych. W bezpośrednim porównaniu, to easy oferuje jednak więcej możliwości i to on zdobywa kolejne punkty.

Dostępność języków programowania

Do zaprogramowania LOGO możemy wykorzystać dwa języki programistyczne:

 • LD – schemat drabinkowy

 • FBD – schemat bloków funkcyjnych. W przypadku LOGO język drabinkowy jest moim zdaniem nieczytelny i w swoich aplikacjach staram się go unikać. Nie jest to tylko moje odosobnione zdanie.

Całkiem inaczej sprawa wygląda w przypadku języka FBD. Programowanie z wykorzystanie bloków funkcyjnych jest intuicyjne i przyjemne, a tworzenie programu odbywa się w ramach jednego dużego projektu. Przypomina to trochę rysowanie na kartce A4. Przy większych aplikacjach linie bloków zaczynają się  przecinać, co sprawia, że program jest niestety mniej przejrzysty. Producent zapewnia możliwość przecięcia połączeń i stworzenia znacznika odniesienia, ale w trakcie debugowania kodu jest to po prostu niepraktyczne.

W przypadku EASY mamy możliwość zaprogramowania w aż czterech różnych językach. Wybierając easy programista otrzymuje:

 • EDP – język bazujący na schemacie drabinkowym, dostosowany dla elektryków którzy chcą się nauczyć programować, znany z poprzednich serii EASY

 • LD – jak wcześniej wspominałem, jest to język bazujący na schemacie drabinkowym

 • ST – język tekstu strukturalnego

 • FBD – język bloków funkcyjnych

EASY podobnie jak LOGO oferuje możliwość programowania z wykorzystaniem języków LD oraz FBD. W przypadku tego sterownika język drabinkowy jest moim zdaniem o wiele bardziej czytelny i przypomina on bardziej wersję tego języka spotykaną w droższych wersjach PLC. Mamy tutaj podział na networki zarówno przy wykorzystaniu LD jak i FBD. W ten sposób połączenia są o wiele bardziej czytelne. Dodatkowo producent zapewnił możliwość programowania z wykorzystaniem języka EDP, który miłośnicy EASY znają z poprzednich wersji, język ten przypomina drabinkę, która dla osób mniej doświadczonych jest bardziej zrozumiała. Największą jednak zaletą EASY jest możliwość programowania z wykorzystaniem języka ST, który rzadko jest spotykany w sterownikach w tym przedziale cenowym. Docenią to na pewno bardziej doświadczeni.

Eaton udowadnia,  że nie poszedł tylko w ilość, ale również jakość udostępnionych języków. Znajdą się na pewno również zwolennicy programowania LOGO z wykorzystaniem w ten sposób języka FBD oraz LD. W tej konkurencji jednak przyznaję punkty dziecku firmy EATON, przede wszystkim za możliwość programowania w języku ST oraz uporządkowany sposób pisania programu bez niepotrzebnie przecinających się linii.

Bloki użytkownika

Programując sterowniki często spotykamy się z rzeczami, które musimy wykonywać wraz z każdym projektem. W takim przypadku bardzo ważną możliwością jest możliwość zdefiniowania swoich własnych bloków. W ten sposób jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporo własnego czasu, a tym bardziej możemy zwiększyć czytelność naszego kodu. Również w tej sprawie producenci nie pozostawili nas samym sobie i udostępnili nam takową możliwość.

W przypadku LOGO jest to dostępne pod nazwą UDF.

Bardzo ważną możliwością jest możliwość utworzenia dokumentacji bloku i nadanie nazw wejściom oraz wyjściom. Na szczęście firma Siemens to przewidziała i udostępniła taką funkcjonalność użytkownikowi.

Tworząc swój blok należy jednak pamiętać, że możemy to zrobić tylko z wykorzystaniem języka FBD.

W przypadku firmy EATON mamy możliwość utworzenia swojego bloku wykorzystując do tego celu aż trzech języków.

Samo utworzenie bloku jest bardzo proste i w każdej chwil możemy go edytować.

Utworzony blok funkcyjny przy pomocy LOGO SOFT COMFORT.

Efekt uzyskany w Easy Soft7.

W zależności od sytuacji dobrze jest mieć możliwość wyboru języka którym utworzymy nasz blok. Niestety tą możliwość udostępnia nam tylko EASY i tym samym zdobywa dodatkowe punkty w tej konkurencji.

REGULACJA

Głównym zadaniem sterowników jest sterowanie procesem technologicznym. Oprócz sterowania obiektami dyskretnymi bardzo często spotykamy się z potrzebą sterowania obiektami ciągłymi takimi jak temperatura, czy ciśnienie wody. W przypadku LOGO producent udostępnia użytkowniki do dyspozycji regulator PI. Taki rodzaj regulatora w wielu zastosowaniach spokojnie sprosta powierzonym zadaniom. EASY udostępnia natomiast pełny regulator typu PID oraz regulator trójpunktowy. Tak mały sterownik udostępnia nam funkcje znane z droższych rozwiązań. Dzięki zastosowaniu tego typu regulatora nasz sterownik będzie w stanie poradzić sobie nawet z najtrudniejszymi stawianymi zadaniami. Dlatego również w tej konkurencji easy jest zwycięzcą. 

 PODSUMOWANIE

Konkurencja

LOGO

Easy

Cena

1

1

Wykonanie

1

1

Dane techniczne

0

1

Materiały szkoleniowe

1

1

Wersja demo

0

1

Symulator

0

1

Kompatybilność wsteczna

1

0

Dodawanie modułów

1

0

Modbus

1

0

Bezpieczeństwo

0

1

Komunikaty tekstowe

0

1

Języki programowania

0

1

Bloki użytkownika

0

1

Regulatory

0

1

PODSUMOWANIE

6

11

Jednogłośnym zwycięzcą naszych „zawodów” zostaje easyE4. Nowy przekaźnik zaskakuje swoimi możliwościami. Pomimo tego, że na początku artykułu pisałem o tym, że nie nie mam zamiaru dzisiaj rozstrzygać tego, czy urządzenia są przekaźnikami, czy sterownikami, to nazwanie easyE4 tylko przekaźnikiem może być niesprawiedliwe. Moim zdaniem urządzenie od firmy EATON można spokojnie nazwać budżetowym sterownikiem PLC.

Pomimo tego, że LOGO nie zdołało wygrać tym razem, to moim zdaniem jest to świetny przekaźnik programowalny, który nie ma się czego wstydzić w tej cenie. Jestem przekonany, że pomimo przegranej LOGO dalej będzie znajdowało swoje zastosowanie w przemyśle.

Dzięki za dotrwanie do końca i czekam na wasze zdanie w sprawie naszej małej potyczki.

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka – edycja Lipiec 2019

Nagrodę Voucher na szkolenie + głośnik + zestaw gadżetów dostarcza ambasador konkursu, firma EMT-SYSTEMS.