Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2023/09/Seria-7M-Finder-licznik-energii-iAutomatyka-00.jpg

Licznik energii, które potrafią coś więcej! Seria 7M Finder


Pomiar zużycia energii elektrycznej to jeden z podstawowych pomiarów  w technice. Każdy z nas korzystając z energii elektrycznej we własnym domu, posiada zawartą z zakładem energetycznym umowę dystrybucyjną, gdzie rozliczenie odbywa się właśnie w oparciu o pomiar licznika energii elektrycznej. Ale nierzadko spotkamy dodatkowe liczniki zainstalowane, aby opomiarować poszczególne odnogi sieci, zasilające na przykład wybrane urządzenia, układy czy rozdzielnice. Znając zużycie energii, możemy rozpocząć prace nad optymalizacją jej wykorzystania. Natomiast do tego celu przydałyby się jeszcze dodatkowe informacje o parametrach dostarczanej energii jak napięcie, prąd, częstotliwość i inne. Zatem sam licznik nie wystarcza, ale dodatkowo można zainstalować analizator parametrów sieci. Tylko po co? Z nowymi licznikami Finder serii 7M jesteśmy w stanie zastąpić dwa urządzenia jednym. Zresztą zobaczcie sami:

Informacje podstawowe

Seria 7M zawiera w sobie kilka modeli, pośród których znajdziemy warianty jednofazowe i trójfazowe. Pozwalają one na pomiar bezpośredni odpowiednio do 40A i 80A, przy czym wariant trójfazowy możemy skonfigurować tak aby liczył zużycie na każdej z faz indywidualnie. Pomiary główne są oczywiście opatrzone certyfikatem MID, dzięki czemu możemy wykorzystać je do rozliczeń finansowych, jeśli nasz licznik mierzy zużycie na przykład w podnajmowanym lokalu.

W zakładzie przemysłowym wykorzystanie tych liczników może przynieść korzyści w innej sferze. To za sprawą dodatkowych pomiarów jakie udostępniają:

 • napięcie,
 • prąd,
 • współczynnik mocy
 • moc czynna,
 • moc bierna,
 • moc pozorna,
 • częstotliwość,
 • THD napięcia,
 • THD prądu,
 • przesunięcie fazowe,
 • kierunek przepływu energii

Ten zestaw danych niemal eliminuje konieczność wykorzystania analizatorów energii, gdyż otrzymujemy je wprost z licznika energii. Przydatne mogą być też dowolnie konfigurowalne liczniki, które posłużą do pomiaru na przykład w zadanym okresie. Ich konfiguracji w najłatwiejszy sposób dokonamy za pośrednictwem smartfona wyposażonego w odpowiednią aplikację i łączność NFC.

Interfejsy komunikacyjne

Dane pomiarowe możemy odczytać nie tylko za pośrednictwem podświetlanego wyświetlacza, ale i z wykorzystaniem wbudowanych interfejsów. W zależności od wersji są one różne. Najbardziej podstawowe są wyjście impulsowe i wyjście IR, za pośrednictwem których oczywiście mamy ograniczone możliwości przesyłu danych.

Na szczególną uwagę zasługiwać będą warianty z obsługą sieci M-BUS (otwarty standard sieci wykorzystywany do odczytu wszelakich typów liczników) oraz dobrze znany MODBUS. Zwłaszcza ten drugi z chęcią wybiorą automatycy, gdyż w łatwy sposób może być odczytany przez sterowniki PLC czy idąc dalej zintegrowany z systemami SCADA.

Podsumowanie

Jak widzisz licznik energii w przedstawionej konfiguracji może pełnić więcej zadań niż tylko proste zliczanie zużytej energii. W przypadku serii 7M może to być też zliczanie energii wyprodukowanej oraz wiele parametrów związanych z jakością zasilania. A to otwiera drzwi do dogłębnej analizy pracy opomiarowanych układów czy urządzeń, która może dodatkowo zostać częściowo zautomatyzowana dzięki bezproblemowej komunikacji za pomocą wbudowanych interfejsów.Utworzono: / Kategoria:
 • Autor: Pawel Zadroga • iAutomatyka.pl
 • Redaktor w iAutomatyka.pl Jestem absolwentem kierunku Automatyki i Robotyki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Głównym obszarem moich zainteresowań była mechanika, dopóki nie odkryłem ile radości dają urządzenia automatyki! Głównie styczność mam z Mitsubishi Electric, EATON, Siemens, WAGO, Webhmi i kilka innych.
 • Profil Autora
 • http://www.iautomatyka.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY