Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Łatwo i niedrogo – integrujemy system wizyjny

255 wyświetleń, autor: B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o..

Jak wdrożyć system wizyjny do nowego lub istniejącego już systemu produkcyjnego, nie ponosząc przy tym nadmiernych kosztów i czasu? Odpowiedź poznali już pierwsi klienci firmy B&R. Spilker, producent wykrawarek i kompletnych linii dla przemysłu poligraficznego, etykietowania, motoryzacyjnego, farmaceutycznego i opakowaniowego, jako jeden z pierwszych zaoferował swoim klientom rozwiązania oparte na zintegrowanej technologii wizyjnej B&R. Teraz dzielą się wrażeniami z przebiegu projektu pilotażowego.

Zdjęcie: (Źródło: F. Roßmann)

Zintegrowany system wizyjny B&R i funkcje, których wdrożenie nam umożliwił, są absolutnym hitem naszego systemu pilotażowego” – twierdzi Mark Possekel, kierownik sprzedaży w firmie Spilker. „Zazwyczaj radość z wprowadzenia takich atrakcji zaprawiona jest nutką goryczy, kiedy uświadomimy sobie, ile one kosztują. I tym właśnie różni się oferowane rozwiązanie – niezależnie od tego, czy dotyczy nowego systemu, czy modernizacji istniejącego, jest niezwykle korzystne dla naszych klientów, a to oznacza, że jest również niezwykle korzystne dla nas.”

Rośnie zapotrzebowanie na systemy wizyjne

Firma Spilker znalazła swoją niszę, konstruując niestandardowe konwertery i wykrawarki. Podejmując kroki dalszego rozwoju firmy, zarządzający firmą zdecydowali się wykorzystać szerokie możliwości systemów wizyjnych. Efekty swojej pracy mogli zaprezentować już na targach poświęconym przetwarzaniu papieru, taśm i folii ICE 2019 w Monachium.

W pierwszym etapie nowego projektu, firma dokonała oceny potencjalnych dostawców i wybrała dwa produkty do systemu pilotażowego. Oprócz rozwiązania B&R, system pilotażowy uwzględniał również rozwiązanie kontrolne znanej firmy specjalizującej się w zapewnianiu jakości przetwarzania materiału w procesach przewijania.

Jak się okazało, zaletą takiego systemu kontroli były jego wstępnie zaprogramowane standardowe funkcje, w tym kontrola naciągu i możliwość porównania obrazów ze wstępnie zdefiniowanymi obrazami idealnego produktu. System był ponadto bardzo łatwy w obsłudze. Słaba strona ujawniła się w tym, że system informuje jedynie czy produkt jest dobry, czy zły, nie dostarcza natomiast wyników podstawowych pomiarów – można je uzyskać tylko pośrednio i po znacznie wyższych kosztach. Rozważany system nie posiadał również interfejsu do bezpośredniej komunikacji ze sterownikiem linii.

Konwencjonalne systemy wizyjne są zbyt złożone?

Aby pomóc swoim klientom w sprostaniu coraz bardziej rygorystycznym wymaganiom dotyczącym dokumentowania i zapewnienia jakości, specjaliści firmy Spilker ocenili dostawców konwencjonalnych rozwiązań w zakresie systemów wizyjnych maszyn. „Dostawcy ci oferują systemy w naszym przedziale cenowym, umożliwiające dokonywanie pomiarów, które możemy wykorzystać jako wartości zadane w naszych stacjach obróbki lub przekazać klientom na potrzeby ich systemów dokumentowania” – wyjaśnia Possekel. „Kłopot z takimi samodzielnymi i opartymi na komputerach rozwiązaniami polega jednak na tym, że trudno je zintegrować ze środowiskiem sterowania maszyną. Wymagają ponadto intensywnego szkolenia i przyzwyczajenia się do nowego środowiska inżynieryjnego.

Zastosowana przez firmę Spilker kamera Smart Sensor firmy B&R dostarcza danych w czasie rzeczywistym o wartości pozycji każdej etykiety. Informacje te są następnie wykorzystywane do sterowania wykrojnikami maszyny. (Źródło: F. Roßmann)

Zintegrowana technologia wizyjna B&R

W efekcie analiz firma Spilker zdecydowała się na współpracę tylko z firmą B&R, której ofertę zintegrowanej automatyki poznali już przy wcześniejszych projektach.

Na rynku jest wiele systemów wizyjnych, jednak taki pakiet, jaki oferuje B&R to rzadkość – ma niezwykłe możliwości, ale nadaje się również dla nowych użytkowników technologii wizyjnych, a przy tym można go zintegrować niewiarygodnie łatwo i niedrogo.” Firma Spilker przystąpiła do pilotażowego projektu organizowanego przez B&R i po wstępnych rozmowach, w trakcie których firma Spilker przedstawiła wymagania, sprawy potoczyły się szybko.

Eksperci ds. technologii wizyjnej B&R zalecili kamerę Smart Sensor dedykowaną realizacji pojedynczych zadań o rozdzielczości 1,3 megapiksela ze zintegrowanym oświetleniem. Teraz pozostało więc tylko wdrożenie.

Smart Sensor jest bezpośrednio zintegrowany w środowisku programistycznym Automation Studio i komunikuje się poprzez protokół OPC UA, umożliwiając wykorzystanie pomiarów jako zmiennych czasu rzeczywistego w aplikacjach sterowania i HMI. (Źródło: F. Roßmann)

Zintegrowane oświetlenie i przetwarzanie obrazu

W rozwiązaniu firmy B&R przetwarzanie obrazu odbywa się w całości w kamerze, a do sterownika maszyny należy jedynie ocena wyników kontroli. Precyzja wyzwalania rzędu zaledwie jednej milisekundy umożliwia zaprojektowanie bardzo ciasnych pętli sterujących do monitorowania i regulacji położenia sztancy, co jeszcze bardziej zwiększa stabilność procesu. 16 wbudowanych wysokowydajnych diod LED pracuje przy czasach naświetlania znacznie krótszych niż 100 milisekund. Krótkie czasy naświetlania pozwalają ograniczyć do minimum zakłócenia pochodzące z zewnętrznych źródeł światła, skracają czas przetwarzania obrazu i umożliwiają rejestrowanie szybko poruszających się obiektów. Kamera Smart Sensor jest wyposażona w wiele funkcji wizyjnych, w tym odczyt kodu, analizę blobów, dopasowanie, OCR (optyczny odczyt znaków) i pomiar.

Przy dodatkowym wsparciu B&R, w ciągu kilku godzin na linii produkcyjnej klienta dokonano przybliżonych ustawień w oparciu o próbki produkcyjne i wykorzystano zintegrowaną funkcję dopasowania systemu wizyjnego do skonfigurowania wymaganych funkcji pomiarowych.

W systemie pilotażowym etykiety samoprzylepne o wymiarach 50 x 70 mm są wykrawane rotacyjnie po dwie na raz w technologii „roll-to-roll”, z dodatkowymi otworami, a następnie dziurkowane w dwóch miejscach przed nałożeniem naklejki. Podzespoły maszyny, takie jak nawijarka, przekrawacz i wykrojnik rotacyjny są zamontowane na tylnym panelu maszyny. Otwarty układ maszyny zapewnia łatwy dostęp do poszczególnych komponentów i pełny wgląd w proces produkcyjny oraz ułatwia montaż Smart Sensora.

Integralny komponent środowiska Automation Studio

Smart Sensor jest zintegrowany bezpośrednio ze środowiskiem inżynieryjnym sterownika i komunikuje się poprzez protokół OPC UA, dlatego nie ma potrzeby programowania interfejsów. Dzięki położeniu, orientacji i innym danym dostępnym dla sterownika w czasie rzeczywistym, napędy są w stanie szybko i precyzyjnie reagować na wszelkie odchylenia.

Dzięki HTML 5 i mapp Technology, Spilker jest w stanie zaoferować użytkownikom zarówno tradycyjną obsługę interfejsu HMI, jak i obsługę poprzez wizualizację web’ową za pomocą smartfonów lub tabletów. (Źródło: F. Roßmann)

Tylko 4 dni na wdrożenie

Potwierdzeniem tego jest niezwykle krótki czas wdrożenia. Uruchomienie funkcji wizyjnych systemu pilotażowego zajęło ekspertom B&R i zespołowi Spilkera niecałe cztery dni. Ponadto wykorzystane funkcje doskonale sprawdziły się już przy pierwszym uruchomieniu systemu.

Biorąc pod uwagę pozytywne doświadczenia i wyrazy uznania otrzymane od odwiedzających targi, zespół Spilker jest przekonany, że system wizyjny maszyn B&R odegra ważną rolę w przyszłości ich firmy. Szczególnie w tych przypadkach, w których konwencjonalne czujniki napotykają na ograniczenia – wykrywanie złożonych scenariuszy błędów lub przechwytywanie danych położenia.

Rozbudowane funkcje systemu wizyjnego maszyn

W celu zastosowania systemu wizyjnego na swojej linii produkcyjnej oraz jego integracji nie ma potrzeby wykonywania prac programistycznych wymaganych w tradycyjnych rozwiązaniach. Oprogramowanie mapp Vision rozwijane i dostarczane przez B&R zawiera szeroki wybór funkcji systemu wizyjnego maszyn, zawartych w łatwo konfigurowalnych blokach oprogramowania. Oto niektóre z nich:

Wykrywanie kodu (identyfikacja)

mapp Vision obsługuje ponad 40 różnych typów kodów, w tym wszystkie najpopularniejsze kody 1D i 2D. Funkcja ta jest samoregulująca się i umożliwia uzyskanie wiarygodnych wyników nawet przy bardzo dużych prędkościach.

Rozpoznawanie tekstu (OCR)

Zintegrowana funkcja rozpoznawania znaków działa w oparciu o algorytm głębokiego uczenia. Funkcja OCR jest zatem bardzo niezawodna i umożliwia szybki odczyt nawet przy słabej jakości obrazu.

Rozpoznawanie kształtu (blob)

Rozpoznawanie kształtu umożliwia określanie wielkość kształtu i jego środka ciężkości z mikropikselową precyzją. Dostarcza także informacji o orientacji i średniej wartości szarości.

Porównywanie obiektów (dopasowywanie)

Funkcja dopasowywania z łatwością identyfikuje obiekty, ich położenie i orientację. Oprócz dopasowywania opartego na krawędziach dostępny jest również wariant bazujący na korelacji.

Pomiar (metrologia)

Dzięki metrologii, technologia mapp Vision pełni funkcję bardzo dokładnego przyrządu pomiarowego o niezwykłych możliwościach. Krawędzie wzdłuż linii lub segmentów okręgu są mierzone z dokładnością do jednego piksela.

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!

Zapoznałem się i akceptuję klauzulę informacyjną.
21 lutego 2020 / Kategoria: ,
 • Autor: B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.
 • B&R to innowacyjna firma z branży automatyzacji z siedzibą w Austrii i przedstawicielstwem na całym świecie. Od 6 lipca 2017 B&R stała się jednostką biznesową Grupy ABB. Dalekowzroczność i intuicyjne poczucie dynamiki rynku pozwalają firmie na wprowadzanie najbardziej nowoczesnych technologii łącząc je z inżynieryjnym kunsztem. B&R jako globalny lider oferuje klientom praktycznie z każdej branży kompleksowe rozwiązania z zakresu sterowania, techniki napędowej, wizualizacji czy bezpieczeństwa. Dzięki standardom komunikacji przemysłowej IoT, takim jak OPC UA, POWERLINK i openSAFETY, a także z wydajnym środowiskiem programistycznym Automation Studio, B&R nieustannie przedefiniowuje przyszłość technologii automatyzacji.
 • Profil Autora
 • http://www.br-automation.com

Reklama

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

TwinCAT 3 Lighting Solution: uniwersalne narzędzie do sterowania oświetleniem

TwinCAT 3 Lighting Solution: uniwersalne narzędzie do sterowania oświetleniem

>KLIKNIJ<

Pomóż zaprojektować respirator ostatniej szansy z drukarki 3D i ratuj życia

Pomóż zaprojektować respirator ostatniej szansy z drukarki 3D i ratuj życia

>KLIKNIJ<

KONKURS IAUTOMATYKA KWIECIEŃ 2020

KONKURS IAUTOMATYKA KWIECIEŃ 2020

>KLIKNIJ<

Miraizukuri, czyli budujemy przyszłość…

Miraizukuri, czyli budujemy przyszłość…

>KLIKNIJ<

Wysyłanie wiadomości email w sterowniku PLC | Kurs programowania PLC od podstaw | odc.19

Wysyłanie wiadomości email w sterowniku PLC | Kurs programowania PLC od podstaw | odc.19

>KLIKNIJ<

Rozwój automatyki przemysłowej w Polsce

Rozwój automatyki przemysłowej w Polsce

>KLIKNIJ<

Trzy w jednym: kompletny serwonapęd umożliwia rezygnację z szafy sterowniczej

Trzy w jednym: kompletny serwonapęd umożliwia rezygnację z szafy sterowniczej

>KLIKNIJ<

Regulator PID w środowisku Codesys

Regulator PID w środowisku Codesys

>KLIKNIJ<

Kopia zapasowa pamięci robota na przykładzie jednostki FANUC

Kopia zapasowa pamięci robota na przykładzie jednostki FANUC

>KLIKNIJ<

Jak w 3 krokach wdrożyć prosty system sterowania ogrzewaniem i oświetleniem hali produkcyjnej? Cz. 1

Jak w 3 krokach wdrożyć prosty system sterowania ogrzewaniem i oświetleniem hali produkcyjnej? Cz. 1

>KLIKNIJ<

Jednoparowy Ethernet – oszczędność czasu i środków finansowych

Jednoparowy Ethernet – oszczędność czasu i środków finansowych

>KLIKNIJ<

Jak powstają REGAŁY MAGAZYNOWE? – Fabryki w Polsce

Jak powstają REGAŁY MAGAZYNOWE? – Fabryki w Polsce

>KLIKNIJ<

Analiza metod pomiarowych urządzeń do magazynowania energii

Analiza metod pomiarowych urządzeń do magazynowania energii

>KLIKNIJ<

Komunikacja sterownika IFM z podwoziem – Protokół J1939

Komunikacja sterownika IFM z podwoziem – Protokół J1939

>KLIKNIJ<

WAGO i Docker – zastosowanie popularnych narzędzi IT na polu profesjonalnej automatyki przemysłowej

WAGO i Docker – zastosowanie popularnych narzędzi IT na polu profesjonalnej automatyki przemysłowej

>KLIKNIJ<

5 porad, jak odnieść sukces w branży automatyki przemysłowej na przykładzie firmy MPL Techma

5 porad, jak odnieść sukces w branży automatyki przemysłowej na przykładzie firmy MPL Techma

>KLIKNIJ<

Webinarium DrivePro® Remote Monitoring firmy Danfoss

Webinarium DrivePro® Remote Monitoring firmy Danfoss

>KLIKNIJ<

Znaczenie traceability (identyfikowalność) w erze gospodarki globalnej i Przemysłu 4.0

Znaczenie traceability (identyfikowalność) w erze gospodarki globalnej i Przemysłu 4.0

>KLIKNIJ<

Koncepcje programowania sekwencyjnego w sterownikach PLC

Koncepcje programowania sekwencyjnego w sterownikach PLC

>KLIKNIJ<

Jak działa myjnia przemysłowa? – Fabryki w Polsce EXTRA

Jak działa myjnia przemysłowa? – Fabryki w Polsce EXTRA

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Urządzenia XV300 wyposażone są w przemysłowe wyświetlacze wysokiej rozdzielczości z technologią wielodotyku. To, w połączeniu z precyzyjnym i intuicyjnym interfejsem użytkownika, umożliwia operatorom pracę od zaraz. Dodatkowo te wysoko wyda...
 • 799 PLN
  Szkolenie jest wprowadzeniem do systemu sterowania PSS4000 i środowiska programowania PAS4000. W jego trakcie omówiona zostanie zarówno struktura sprzętowa, jak i programowanie, a także diagnostyka kompletnego systemu sterowania. Poruszane ...
  Czas trwania: 8h
  Link: Terminy
 • Zaprojektowane, aby zwiększyć wydajność Sterowniki FX5U/FX5UC zapewniają rodzinie FX wyższą wydajność oraz dodają nowe cechy, które wyznaczają standardy w klasie kompaktowych sterowników PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej zł...
 • Routery Ubiquity serii RK2x to rozwiązania zapewniające funkcjonalności zdalnego dostępu serwisowego, które mogą być użyte z dowolnym urządzeniem automatyki. Routery Ubiquity o symbolach RK20, RK21 i RK22, to modele umożliwiające zdalny ser...
 • Technologia SmartBridge® od Pepperl+Fuchs stanowi łącznik między czujnikami, a Przemysłem 4.0: Dotychczas dane procesu generowane przez urządzenia będące częścią infrastruktury IO-Link były przetwarzane głównie w obiegu urządzenia. Wartości...
 • Wysokowydajny sterownik Saia PCD3.M6893 oferuje maksymalne cyberbezpieczeństwo oraz możliwość programowania obiektowego w języku wysokiego poziomu. Ponadto jest kompatybilny z modułami I/O i komunikacyjnymi serii PCD3. Zastosowany w PCD3.M6...KATEGORIE ARTYKUŁÓW
POLECANE ARTYKUŁY
Wydarzenia