Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2022/02/Weintek-cMT-X-upgrade-migracja-projektu_ArtykulWWW.jpg

Łatwa migracja projektu na panele HMI serii cMT X


cMT X to nowa seria paneli operatorskich, która wyróżnia się innowacyjnymi rozwiązaniami oraz wysoką wydajnością. Dzięki ulepszonemu czterordzeniowemu procesorowi, modele HMI tej serii idealnie sprawdzą się w bardziej złożonych aplikacjach.  

Z racji, że HMI serii cMT X oferują interfejsy o bogatszych funkcjonalnościach za mniejszą cenę, użytkownicy chętnie podejmują się migracji projektów ze starszych paneli na nowe modele.  W tym celu, Weintek wprowadził w wersji V6.06.01 programu narzędziowego Easy Builder Pro, mechanizmy wspomagające przeniesienie projektów z paneli starszej generacji na te serii cMT.  Dzięki temu użytkownicy mogą skorzystać z nowych funkcji, zachowując jednocześnie wygodę użytkowania i kompatybilność.  

Nowe funkcje w projektach na panelach HMI serii cMT X

Uaktualnienie projektu z paneli serii eMT/iE/XE do projektu na HMI serii cMT X jest banalnie proste. Za sprawą dedykowanych mechanizmów wspomagających program Easy Builder Pro samoczynnie dokonuje modyfikacji ustawień poszczególnych obiektów. Dodatkowo, gdy dana funkcja/obiekt nie jest wspierana w nowej serii, ale istnieje w niej (najczęściej lepsza) alternatywa, funkcje/obiekty są automatycznie podmieniane. Poniżej prezentujemy 3 funkcjonalności, dzięki którym migracja projektu na panele HMI jest efektywniejsza.

Zamiana EasyPrinter na FTP

Kilka funkcji stosowanych w projektach paneli poprzednich generacji zostało w serii cMT zastąpione lepszymi alternatywami. Na przykład w projektach na nowych panelach HMI nie można już skonfigurować połączenia z programem Easy Printer. Program ten dotychczas służył do drukowania przez panel, za pośrednictwem komputera PC, zrzutów z ekranu oraz zapisywania na nim kopii zapasowych plików. Program Easy Printer zastąpiono: 

– drukowaniem na drukarkach sieciowych – dzięki temu panel może bezpośrednio wydać komendę wydruku drukarce). 

– zaimplementowaniem funkcji klienta FTP, która pozwala na przesyłanie plików na serwer FTP. 

Aby wykonać kopię zapasową zrzutów z ekranu panelu wystarczy, zastosować obiekt „Kontrola przez PLC”. Pliki można zachować na pendrive lub karcie SD. Dzięki temu, poprzez użycie funkcji „Transferu plików przycisku Combo”, pliki mogą być transferowane do serwera FTP uruchomionego na komputerze PC. 

Jeden przycisk Combo

W poprzednich seriach, aby osiągnąć efekt wywołania kilku akcji przy pojedynczym naciśnięciu przycisku, należało skorzystać z funkcji nałożenia obiektów na siebie w jednym obszarze okna projektu. Rozwiązanie to posiadało kilka wad. Samo odnalezienie miejsc, w których umieszczone było kilka obiektów, było kłopotliwe. Dodatkowo użytkownik nie miał zagwarantowanej poprawnej kolejności realizacji.  

Natomiast w cMT X wyzwalanie wielu działań można wykonać za pomocą jednego przycisku Combo. Dzięki temu istnieje możliwość określenia kolejności wykonywania zadań, co zapewni bardziej precyzyjną kontrolę. W rezultacie przyciski Combo upraszczają projektowanie i zmniejszają ilość czasu poświęcanego na obsługę techniczną programu 

Proces konwersji przycisku za pomocą narzędzi prezentuje się w następujący sposób: 

 • Narzędzie „Znajdź nakładające się obiekty” wyszukuje i podświetla nakładające się przyciski.
 • Za pomocą jednego kliknięcia narzędzie „Konwersja w przycisk Combo” zamienia wybrane przyciski w pojedynczy przycisk Combo.
 • Kolejność realizacji scalonego przycisku Combo jest zgodna z kolejnością umieszczania przycisków przed konwersją.

Migracja projektu na panele HMI – raport

Przy konwersji projektu innego niż cMT do projektu cMT X, EasyBuilder Pro automatycznie generuje raport, który prezentuje użytkownikom zmiany. Raport ten można wykorzystać jako odnośnik podczas późniejszej edycji projektu. 

Po przekształceniu projektu użytkownik otrzymuje zbiorczy raport migracji, który jest listą wprowadzonych zmian. Poszczególne wiersze zawierają informacje o numerze okna projektu, identyfikatorze obiektu w tym oknie, dla którego dokonano modyfikacji oraz opis dokonanej zmiany zawierający uzasadnienie.

Więcej szczegółów odnośnie migracji projektu na panele HMI serii cMT X zostało opisanych w tym dokumencie.Utworzono: / Kategoria:
 • Autor: Multiprojekt Automatyka Sp. z o.o.
 • Multiprojekt jest dostawcą komponentów automatyki (między innymi FATEK, WEINTEK, ESTUN, LINMOT) oraz części maszyn. Prowadzimy doradztwo techniczne w zakresie oferowanych przez nas produktów. Zapewniamy naszym klientom kompleksową obsługę od momentu szkolenia personelu Państwa firmy poprzez pomoc w czasie wykonywania projektów (dobór urządzeń), dostawy podzespołów z naszego magazynu aż do pomocy technicznej przy uruchomieniu. Prowadzimy podstawowe i zaawansowane szkolenia z zakresu oferowanych przez nas produktów, obejmujące również ćwiczenia praktyczne.
 • Profil Autora
 • http://www.multiprojekt.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • SICK oferuje całą gamę elektronicznych przetworników pomiarowych ciśnienia i presostatów, które ze względu na inteligentne i wszechstronne możliwości konfiguracji dają się optymalnie dopasować do indywidualnych wymagań klienta. W typowy dla...
 • Czym jest PRRT? PRRT oznacza Power Remote Reset Technology, opatentowaną funkcję, którą posiadają wybrane switche przemysłowe PoE i media konwertery firmy Antaira. Prezentowana funkcja umożliwia łatwe zresetowanie zasilanego urządzenia w zd...
 • EPLAN Electric P8 oferuje nieograniczone możliwości planowania projektu, tworzenia dokumentacji oraz zarządzania projektami automatyki. Zautomatyzowane tworzenie szczegółowych raportów opartych na schematach okablowania jest integralnym ele...
 • Zaprojektowane, aby zwiększyć wydajność Sterowniki FX5U/FX5UC zapewniają rodzinie FX wyższą wydajność oraz dodają nowe cechy, które wyznaczają standardy w klasie kompaktowych sterowników PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej zł...
 • SCADA z wbudowanym serwerem sieci Web i routerem, bez licencji, bez limitów rejestrów! Brzmi dobrze? A to dopiero początek! Jest to urządzenie umożliwiające zarządzanie zarówno w sieci lokalnej jak i przez Internet z komputera, bądź urządze...
 • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...