Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/07/RBI14.jpg

LAPP – Bezpieczne żeglowanie na pełnym morzu

autor: LAPP POL.

Bezpieczeństwo podczas regat żeglarskich wymaga najwyższych kwalifikacji i niezawodnego sprzętu. Hamburg Seafaring Association wykorzystuje w swoich jachtach morskich elementy techniczne najwyższej klasy, w tym przewody firmy LAPP.

W przypadku najnowocześniejszych łodzi, takich jak Haspa, niezawodne połączenia są absolutną koniecznością.

Żeglarstwo stało się znacznie bezpieczniejsze od czasu, gdy Krzysztof Kolumb wyruszył ponad 500 lat temu w pełną przygód podróż. Niemniej jest to jednak i dzisiaj wyzwanie, zarówno dla ludzi, jak i dla sprzętu. Wibke Borrmann, 46-latka, na co dzień pracująca w agencji reklamowej, dwukrotnie była członkiem załogi żeglarskiej na Atlantyku. Obecnie jest kapitanem w Hamburg Seafaring Association.

Hamburg Seafaring Association  istnieje od ponad stu lat.  Zajmuje się szkoleniem kolejnych pokoleń marynarzy oceanicznych. Podczas swoich podróży po Morzu Północnym, Morzu Bałtyckim oraz innych morzach świata kandydaci na marynarzy muszą przez trzy tygodnie pracować w parach na wąskim jachcie o długości zaledwie 17 metrów. „Z jednej strony jest to fizycznie wyczerpujące, z drugiej strony żeglarze muszą umieć poradzić sobie w takich warunkach”, mówi Wibke Borrmann. „To szkoła na całe życie”.

Naprawy i konserwacja

Podczas rejsu załoga w 100% koncentruje się na zadaniach związanych z żeglowaniem. Tu nie ma miejsca i czasu na walkę ze sprzętem. Miesiące zimowe to czas na konserwację i potrzebne naprawy. Jachty  Broader View Hamburg (56 stóp) i Haspa Hamburg (52 stopy) są stosunkowo nowe. Broader View został uruchomiony w 1999 r., a Haspa w 2009 r. Niemniej jednak żeglarze co kilka lat wymieniają ważne komponenty, w tym przewody do napędów oraz sterowniki.

„Nasze jachty są nowoczesnymi łodziami z wieloma urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa” – mówi Wibke Borrmann – „musimy używać tylko najlepszych komponentów. W ostatnich latach jacht Haspa został doposażony w kilka nowych systemów np. w tracker satelitarny, dodatkowe lampy, nową baterię oraz unowocześnił sposób ich zarządzania. „W pewnym momencie stare przewody okazywały się zbyt krótkie, by można było je podłączyć” – mówi Marvin Schlesiger, inspektor HVS odpowiedzialny za technologię Haspa. ”Dlatego zdecydowaliśmy się usunąć niektóre przewody i zastąpić je nowymi. Dzięki temu połączenia były prostsze i łatwiejsze w konserwacji.

Na jachcie Haspa zostały zamontowane przewody firmy LAPP – „to dobry wybór” – podkreśla dr Martin Dorner, szef zarządzania technologią i innowacjami w LAPP, a także, od ponad dziesięciu lat, uczestnik  regat. „Kiedy usłyszałem, że stowarzyszenie potrzebuje nowych przewodów natychmiast poinformowałem mojego kolegę ze Stuttgartu”. Tym kolegą był Andreas Bartsch, konsultant ds. aplikacji w firmie LAPP. Marvin Schlesiger podał mu całą listę kryteriów technicznych dla przewodów. „Potrzebujemy niezawodnych przewodów najwyższej jakości” mówi Schlesiger  Ze względu na to, że przewody biegną przez komorę silnika, ważne jest, aby były odporne na wysokie temperatury.

Wybrano trzy rodzaje przewodów ÖLFLEX:

ÖLFLEX HEAT 125 MC – przewód stosowany w zakresie temperatur od -55°C do + 125°C,  zatwierdzony przez Germanischer Lloyd do użytku w aplikacjach morskich.

ÖLFLEX HEAT 180 SIHF – przewód silikonowy odporny na temperatury do 180 °C,  stosowany w pobliżu rozgrzanych części silnika.

Wersja ulepszona H07RN-F – przewód gumowy pracujący w temperaturach od -40°C do + 90°C.

 

Bezhalogenowe przewody odporne na korozję

Przewody montowane na jachtach muszę spełniać odpowiednie kryteria:

 • Praca w rozszerzonym zakresie temperatur. Pod pokładem dochodzi do ich nagrzewania, a na pokładzie narażone są na kontakt ze szronem.
 • Nie mogą zawierać halogenu. W przypadku, gdy dojdzie do pożaru, przewody zawierające halogen np. w płaszczu zewnętrznym PVC, przy gaszeniu wodą wytwarzają żrące opary. Na środku oceanu nie ma możliwości ucieczki, co stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla załogi.
 • Odporność na kontakt zarówno ze słoną, jak i słodką wodą, dlatego cynowanie żył miedzianych zabezpiecza je przed korozją.

„Jestem bardzo zadowolony z przewodów i współpracy z firmą LAPP” mówi Marvin Schlesiger. „Niedługo planujemy wymienić przewody na jachcie Broader View Hamburg. Dlatego pozostajemy z firmą LAP w stałym kontakcie.”

Prawa autorskie zdjęcia jachtu Haspa: Rick TomlinsonUtworzono: / Kategoria: ,
 • Autor: LAPP POL
 • Firma Lapp Group Polska jest jednym z głównych dostawców kabli i akcesoriów kablowych na świecie. W 1957 roku, założyciel firmy, Oskar LAPP wyprodukował pierwszy produkowany przemysłowo kabel sterowniczy na świecie. Dzisiaj nasze kable i przewody sprawdzają się w zastosowaniach inżynierii mechanicznej, przemyśle samochodowym, technologiach pomiarowych i kontrolnych, w instalacjach zasilających i wielu innych. Produkcja naszych wyrobów jest prowadzona głównie w 17 własnych zakładach przemysłowych umiejscowionych w Europie, Ameryce i Azji. Rezultatem jest ponad 40.000 różnych standardowych produktów gotowych do odbioru z naszych magazynów.
 • Profil Autora
 • https://lapppoland.lappgroup.com/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
 • Nowe modułowe sterowniki programowalne PLC firmy Eaton umożliwiają producentom maszyn i systemów opracowywanie nowoczesnych koncepcji automatyki, zwłaszcza w połączeniu z systemem XN300 I/O i panelem dotykowym XV300. Modułowy sterownik zape...
 • ROUTER VPN EWON COSY 131 Zapewnia sprawny i prosty w obsłudze zdalny dostęp do dowolnego urządzenia Kompatybilność z najważniejszymi markami i protokołami sterowników PLC (m.in. Siemens, Allen-bradley, Omron…) Szybie zarządzenie roote...
 • Kurs zaczyna się od uniwersalnych porad związanych z czytaniem schematów elektrycznych. Następnie, Agata stopniowo wprowadzi Cię w zagadnienia związane z wykorzystaniem oprogramowania podczas tworzenia kompletnej dokumentacji elektrycznej. ...
  Link: Terminy
 • System MasterIN firmy Finder składa się z przekaźnikowych modułów sprzęgających z terminalami Push-in. Technologia ta reprezentuje najnowsze osiągnięcia w bezśrubowych ‘sprężynowych’ zaciskach, oferujących szybką instalację. W porównaniu do...
 • Wyświetlacz słupkowy ITP15 jest kompaktowym wskaźnikiem procesowym, który wizualizuje analogowy sygnał wejściowy w zakresie od 0 do 100% z 10 słupkami po 10%. Sygnałem wejściowym może być liniowy sygnał napięciowy 0 (2) -10 V lub sygnał prą...