Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2015/01/wirtualne-laboratorium-grafika.jpg

Kurs regulacji PID: Pobranie plików ze schematami blokowymi – cz. 3/34

autor: MAREK GONET.

Artykuł z serii: Kurs regulacji PID - Wirtualne Laboratorium


Przykład pobrania plików przy pomocy Windows 10

 

Kliknij [pobierz]


Rys. 3-1
Rozpocznie się pobieranie spakowanego pliku PID.zip.


Rys. 3-2
Windows 10 pobierze spakowany PID.zip i rozpakuje go gdzieś, konkretnie tu jako PID. Wystarczy teraz przenieść go jako zwykły plik na pulpit. Sprawdź czy tam jest.


Rys. 3-3
Na pulpicie pojawił się folder PID z plikami. Kliknij go, aby zobaczyć co zawiera.


Rys. 3-4
Folder PID zawiera 20 podfolderów z lekcjami, czyli plikami zawierającymi schematy blokowe. Podfolder 01 zawiera także podfoldery.


Rys. 3-5
Teraz masz na pulpicie Wirtualne Laboratorium Automatyki. Kurs polega na wywoływaniu przez Scilab kolejnych schematów blokowych. Najczęściej na wejście każdego schematu podawany będzie sygnał x(t) będący skokiem jednostkowym. Będziesz się czuł, tak jakbyś był w zakładzie przemysłowym i zmieniał nastawy regulatora PID, a nawet więcej- parametry obiektu. Przekonasz się, że przy jednych nastawach, odpowiedź na skok jest jak złoto, a przy innych kaplica czyli niestabilność.


Więcej z serii: Kurs regulacji PID - Wirtualne Laboratorium


Utworzono: / Kategoria:
  • Autor: MAREK GONET
  • Wydział Elektryczny - specjalność Automatyka Przemysłowa skończyłem na Politechnice Warszawskiej w latach 1966...72.  Potem zajmowałem się projektowaniem automatyki i różnymi rzeczami. Finał kariery zawodowej to sygnalizacja pożaru, sieci strukturalne i inne wynalazki... Nie to jednak tygrysy lubią najbardziej. W 2008 roku trafiła mi się wreszcie dobra fucha - emerytura. Mam teraz dużo wolnego czasu i stąd ten kurs. Nie ma w nim dużo teorii, za to wszystko staram się wytłumaczyć tak, jak to czuję. Często przeginam w uproszczeniach np. "Automatyka to głównie dochodzenie sygnału wyjściowego y(t) do wartości zadanej x(t) i tłumienie zakłóceń z(t)" Z drugiej strony jestem pewien, że kilkaset doświadczeń z układami regulacji automatycznej na pewno nie zaszkodzi! Może nawet poczujesz radochę strojąc regulator PID. Emocje nie są oczywiście takie same jak na prawdziwym obiekcie. Gdy zawory stukają, siłowniki syczą i alarmy wyją. W dodatku z nieznanych powodów tryska kwasem siarkowym prosto na personel. W naszym laboratorium nie podlegamy już takim emocjom. Za to jest bezpiecznie i kierunek właściwy. Zachęcam do stawiania pytań. Nie wiem czy na wszystkie odpowiem. Tu liczę na pomoc. Zwłaszcza Tych którym zawory stukają, siłowniki syczą i  alarmy wyją...
  • Profil Autora
  • http://Kowieńska%209

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY