Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/03/start-1.jpg

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.2 – Tradycyjne i nowoczesne praktyki tworzenia wizualizacji


W poprzednim, pierwszym odcinku „Kursu projektanta systemów HMI/SCADA cz.1 – Jak efektywnie projektować wizualizacje?” przedstawiliśmy podstawowe cele i zasady projektowania wizualizacji.

W drugim odcinku chcemy pokazać Ci, że najważniejsza sprawa to skupić się na użytkowniku wizualizacji, którą projektujesz. Przyjrzymy się technikom projektowania wizualizacji: tradycyjnej i nowoczesnej. Projektowana przez Ciebie wizualizacja będzie służyła operatorom procesu i służbie utrzymania ruchu. Ma im zapewnić efektywną i intuicyjną pracę, dlatego tak ważne jest to, w jaki sposób ta wizualizacja zostanie zaprojektowana.

Wizualizacje w przemyśle mają wieloletnią historię, a projektanci takich systemów – swoje przyzwyczajenia. Osoby, dla których systemy HMI/SCADA są codziennością, świetnie znają tradycyjne sposoby projektowania i często je wykorzystują. Co zmienia się w nowoczesnych technikach projektowania? Które elementy są inaczej przedstawiane i dlaczego nowe wizualizacje są bardziej wydajne?

Ten artykuł jest częścią cyklu „Kurs projektanta systemów HMI/SCADA” 

„Kurs projektanta systemów HMI/SCADA” przeznaczony jest zarówno dla początkujących w projektowaniu SCADA, jak również dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę w zakresie nowych technik projektowania.

Kurs składa się z 7 części, w których zostaną przedstawione i opisane nowoczesne techniki projektowania systemów HMI/SCADA. Każdy uczestnik kursu ma możliwość przećwiczenia w zadaniach kolejnych elementów projektowania wizualizacji.

Jeśli przeczytasz wszystkie artykuły, będziesz świetnie przygotowany/a do końcowego quizu, po którym otrzymasz certyfikat ukończenia.

„Kurs projektowania systemów HMI/SCADA” obejmuje następujące artykuły w formie poradników:

1. Jak efektywnie projektować wizualizacje?

  1. Tradycyjne i nowoczesne praktyki tworzenia wizualizacji HMI/SCADA.
  2. Jak dopasować specyfikę wizualizacji HMI/SCADA do celu procesu i oceny wydajności procesu?
  3. Jak przedstawiać elementy dynamiczne oraz alarmy na wizualizacjach HMI/SCADA?
  4. Jak zacząć projektowanie i tworzenie wydajnej wizualizacji zgodnie z dobrymi praktykami?
  5. Testowanie, kontrola i utrzymanie nowej wizualizacji HMI/SCADA.
  6. Jak rozwijać systemy HMI/SCADA w przedsiębiorstwach?

Jak przedstawiać aktualne dane w wizualizacji HMI/SCADA i dlaczego na wykresach?

Na ekranach tradycyjnych wizualizacji dane takie jak: poziom cieczy w zbiorniku, procent zaawansowania procesu lub wskaźniki wydajności procesu często przedstawiane są wprost, w postaci wyświetlanej wartości.

Taki sposób przedstawiania danych pozwala szybko i łatwo dostrzec aktualne wartości ważnych wskaźników, ale ma też swoje minusy. Informacja o tym, jaka jest aktualna wartość, nie jest wystarczająca.

W nowoczesnych wizualizacjach dane – zwłaszcza te kluczowe – przedstawione są w formie trendów.

Jakie korzyści przynosi taki zabieg?

  • łatwa interpretacja aktualnej wartości w porównaniu do wartości progowych,
  • możliwość prognozowania przyszłej wartości wskaźnika,
  • możliwość porównania wartości aktualnej do wartości historycznych,
  • przejrzystość i łatwość odczytu.

Na pierwszym ekranie wizualizacji (Rys.1) wszystkie dane przedstawione są liczbowo – można je odczytać wprost z ekranu. Do zinterpretowania wyniku konieczne jest odczytanie poprzednich wartości oraz znajomość wartości progowych.

Rys.1 Wizualizacja zaprojektowana według tradycyjnych technik projektowania

Na drugim ekranie wizualizacji (Rys.2) wartości procentowe poziomów zbiorników zostały przedstawione w formie wykresu. Dodatkowo poziom każdego ze zbiorników został przedstawiony w formie poziomego słupka na tle skali z zakresem.

Rys.2 Wizualizacja zaprojektowana według nowoczesnych technik projektowania

W przypadku bardziej skomplikowanych wizualizacji, przy kluczowych, często zmieniających się wartościach, należy wprowadzić wykres przedstawiający zmianę tej wartości w czasie. Umożliwi to interpretację wartości, czasu jej narastania lub opadania. Linia trendu zobrazuje wszystkie wartości, które wystąpiły dotychczas.

Jednym spojrzeniem na wykres operator może odczytać aktualną wartość, sprawdzić poprzednie wartości oraz wywnioskować, jaki będzie poziom wartości w najbliższym czasie. W przypadku, gdy dany wskaźnik od jakiegoś czasu zbliża się do wartości krytycznej, operator może odpowiednio wcześnie zareagować.

Dzięki wykresom operator nie tylko otrzymuje dane, ale również informacje, które może przetwarzać i na które może reagować.

Rys. 3 Wykresy zmieniających się wartości temperatury i nagrzewania

Ważne dane przedstawiaj w formie wykresów. Użytkownik szybciej interpretuje dane, które podane są w sposób analogowy: w formie strzałki prezentującej aktualną wartość w pewnym przedziale, wykresu zmieniającej się wartości lub poziomu zbiornika w postaci słupka.

Wykresy na ekranach wizualizacji powinny być dane wprost, bez konieczności otwierania dodatkowych okien, definiowania jednostek osi oraz ich zakresów.

6 zasad wprowadzania wykresów do wizualizacji HMI/SCADA.. 

To tylko część artykułu. Czytaj dalej na: www.astor.com.pl/poradnikautomatyka



Utworzono: / Kategoria:
  • Autor: ASTOR Sp. z o.o.
  • Od sterownika PLC do systemu zarządzania produkcją. Od skutecznej porady technicznej do szerzenia idei Przemysłu 4.0. Od studenta do inżyniera i menedżera produkcji. I tak już od 30 lat wspieramy przyszłych i obecnych automatyków i robotyków w codziennej pracy. Skontaktuj się z naszymi inżynierami i sprawdź, jak możemy Ci pomóc :-)
  • Profil Autora
  • http://www.astor.com.pl/

Reklama



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY