Kiedy zaczynałem swoją przygodę ze sterownikami PLC pierwsza wiedza napływała do mnie z Internetu, co wcale nie jest dziwne w dzisiejszych czasach. Następnym zastrzykiem wiedzy i umiejętności był kurs w EMT-Systems i po nim właśnie, może niektórym wyda się to trochę dziwne, postanowiłem dorzucić coś do swojej biblioteki. Wtedy to trafiłem na książkę „Programowalny sterownik SIMATIC S7-300 w praktyce inżynierskiej” pana Janusza Kwaśniewskiego o której to kilka słów chciał bym napisać.
O Autorze.
Autorem jest jak już wspomniałem pan Janusz Kwaśniewski , a oto kilka słów o samym Autorze ze strony wydawnictwa.
Prof. dr hab. inż. Janusz Kwaśniewski jest nauczycielem akademickim w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława. Staszica w Krakowie. Jego zainteresowania koncentrują się na projektowaniu, modelowaniu i badaniach symulacyjnych elementów i systemów automatyki. Szczególnie interesuje się algorytmami z obszaru sztucznej inteligencji zaimplementowanymi w sterownikach PLC wykorzystywanymi do sterowania nieliniowymi obiektami. Janusz Kwaśniewski jest autorem książek „Wprowadzenie do inteligentnych przetworników pomiarowych”, WNT Warszawa 1993, „Programowalne sterowniki przemysłowe w systemach sterowania”, Kraków 1999, „Programmable Logic Controllers”, Kraków 2002, „Sterowniki PLC w praktyce inżynierskiej”, Warszawa 2008 oraz kilku skryptów i ponad 90 publikacji.
Źródło strona www wydawnictwa BTC.
O książce.
Książka zawiera około 340 stron w czarno białej szacie graficznej z licznymi rysunkami i schematami programów, druk znajduje się na dobrej jakości papierze, a oprawa jest twarda i solidna. Wydawcą jest Wydawnictwo BTC z Legionowa. Osobiście posiadam pierwsze wydanie z 2009 roku.
Autor swoją publikacje podzielił na 12 głównych rozdziałów, ja osobiście pogrupował bym rozdział na jeszcze trzy główne części książki:
- I Część sprzętową.
- II Część programową.
- III Część komunikacyjną.
Pod linkiem SPIS TREŚCI możemy pobrać i zapoznać się z zawartością publikacji według spisu treści.
W części sprzętowej znajdziemy krótką informację na temat komponentów należących do system Simatic S7, wspomniano tam między innymi o sterownikach PLC , panelach HMI, systemach SCADA, sieciach przemysłowych i oprogramowaniu przemysłowym.
Następnie Autor robi czytelnikowi małą niespodziankę ponieważ tytuł książki mówi tylko o sterownikach Simatic S7-300 to w dość dużym rozdziale „Architektura sprzętowa sterowników Simatic S7” Znajdziemy informacje nie tylko o PLC S7-300 ale również tyle samo uwagi poświęcono potężniejszemu systemowi S7-400, ale i też „dziadkowi” S7-200 który podobno nie jest już produkowany, a ciągle jest jeszcze w użytku i steruje wieloma maszynami.
Część programowa to największa grupa rozdziałów którą bym wyróżnił w książce zawierająca rozdziały w których omówiono blokową architekturę programowa sterowników i organizację pamięci. Poświęcono również miejsce na informacje związane z obsługą środowiska programistycznego jakim jest pakiet oprogramowania Simatic Manager oraz program to symulacji sterownika S7-PLCSIM. W dalszej części znajdziemy rozdziały omawiające podstawowe instrukcje poparte przykładami ich zastosowania. Przykłady prezentowane są w większości w języku LAD, choć znajdziemy też kilka przykładów bloków w języku STL, szczególnie w rozdziale prezentującym praktyczną realizację regulatora PID. Wyróżnioną prze ze mnie część programową książki autor kończy rozdziałami o adresowaniu pośrednim i blokach danych.
W wyróżnionej przeze mnie części komunikacyjnej umieściłem właściwie tylko jeden rozdział o tytule po prosu „Komunikacja”. W rozdziale tym pan Janusz przedstawia dość krótko trzy najpopularniejsze sieci komunikacyjne pracujące z sterownikami Simatic S7, używaną szczególnie w obecnym czasie do uruchomienia i programowani sterownika sieć MPI i dość mocno wykorzystywaną Profibus i obecnie już bardzo stosowaną Profinet.
Książkę Autor kończy krótkim rozdziałem „Instalacja sterownika” zwierającym informacje na temat podłączenia analogowych przetworników wejściowych oraz urządzeń wejściowych i doziemieniu.
Dla kogo ta książka?
Na koniec należało by zadać pytanie dla kogo jest ta publikacja.
Osobiście polecił bym ją wszystkim tym którzy nie mieli styczności z sterownikami PLC Siemens Simatic S7 a będą pracować na modelach serii S7-300/400 i starszym S7-200.
Dla mnie książka ta była też dość sporym uzupełnieniem wiedzy teoretycznej do kursu podstawowego z programowania sterowników S7-300/400, na którym wykładowca skupił się przede wszystkim na zadaniach praktycznych.
![]() ![]() Nagrodę Kubek termiczy Contigo + zestaw gadżetów dostarcza ambasador konkursu, firma Endress+Hauser. |