Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM

PARTNERZY

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 170 000 naszych pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków, opracowuje ołowiowo-kwasowe akumulatory samochodowe oraz zaawansowane akumulatory do pojazdów o napędzie hybrydowym i elektrycznym oraz systemy wnętrz samochodowych.

MENU PROFIL

WYRÓŻNIONE FIRMY

Krótki tutorial kamery wizyjnej Keyence IV-Navigator 3/3

665 wyświetleń, autor: Krzysztof Mazur.

Dzień dobry! W ostatniej części poradnika przyjrzymy się funkcjom logicznym możliwym do implementacji w systemach wizyjnych Keyence IV. Oprogramowanie IV-Navigator umożliwia konfigurację inspekcji w formie bramek logicznych AND i OR wraz z negacją określonych wejść (np. wynik = insp1 AND NOT insp2). Domyślnie wszystkie narzędzia inspekcyjne ustawione są jako AND nawet bez ręcznej konfiguracji. Brak pozytywnego wyniku jednego z narzędzi powoduje ustawienie wyniku procesu jako negatywny.

Zapraszam również do pozostałych części naszego poradnika:


Część 0. Stanowisko wizyjne Keyence

Część 1. Krótki tutorial kamery wizyjnej Keyence IV-Navigator 

Część 2. Krótki tutorial kamery wizyjnej Keyence IV-Navigator

Część 3. Krótki tutorial kamery wizyjnej Keyence IV-Navigator


Poniżej przedstawię przykłady – inspekcja szpilki z czarnym łebkiem oraz spinacz biurowy.

Przykład 1

Główka oraz połowa długości szpilki posłuży nam jako Position Adjustment – na tej podstawie obecność szpilki jest określana w ogóle. Dodane zostały dwa narzędzia inspekcyjne – Outline dla wykrywania prostych krawędzi szpilki oraz Area – dla wykrywania obecności łebka w kolorze czarnym.

Obok czarnej szpilki podstawiono szpilkę z łebkiem białym. Narzędzie Area nie wykryło minimalnej ilości pikseli czarnych. Jedno z dwóch (trzech) narzędzi inspekcyjnych daje wynik negatywny, więc cała inspekcja przebiega negatywnie.

Przykład 2

W drugim przykładzie przyjrzymy się bliżej popularnemu spinaczowi, a także jego otoczeniu.

W tym przypadku zaimplementowano Position Adjustment (cały spinacz), Outline (wewnętrzna część) oraz Area po obu dłuższych bokach. Narzędzia Area wykrywają tylko białe piksele – pojawienie się obcego obiektu w tych miejscach da negatywny wynik inspekcji.

W takiej, nienaruszonej sytuacji wynik całości jest więc pozytywny.

Odegnijmy lekko jeden koniec spinacza. Jest on nadal wykrywany, lecz kamera już wykrywa nieprawidłowość w postaci zakłócenia jednego z narzędzi Area oraz Outline – ucieczka jednego z końców spowodowała ubytek ciemniejszych pikseli (krawędzi) w części środkowej spinacza. Wynik całości już jest negatywny.

I to tyle?

W tych dwóch przykładach możemy zaobserwować domyślny układ AND, nie dokonywaliśmy jednak żadnej konfiguracji funkcji logicznych. W następnych przykładach zastosujemy bardzie konkretne konfiguracje. Dla zwiększenia przejrzystości będą to przykłady syntetyczne – układy kropek i kresek na kartce papieru. Wszystkie przykłady będą podobne – czarny krzyż będzie pełnił rolę Position Adjustment. Narzędzia inspekcyjne będą ustawiane na czarnych kropkach. Używać będziemy tylko funkcji Area (czarne piksele).

Przykład 3 – AND

Dochodząc do menu konfigurowania opcji logicznych wybieramy Logic 1:

Wszystkie cztery narzędzia połączone zostaną w AND. Aby wynik całości był pozytywny, zakładamy, że wyniki poszczególnych narzędzi również będą pozytywne.

Z menu po prawej stronie zaznaczamy interesujące nas narzędzia – Used. Used (inverse) oznacza odwrócenie (NOT) logiczne, czym zajmiemy się później.

Po zakończeniu konfiguracji przechodzimy do testów.

Zasłońmy jedną z kropek – wynik inspekcji przechodzi na negatywny.

Przykład 4 – OR

Przykład jest identyczny jak poprzednio, wszystkie pomniejsze inspekcje łączymy tym razem w bramkę OR.

Testy przebiegają pomyślnie – dla pozytywnego wyniku całej inspekcji wystarczy pozytywny wynik przynajmniej jednego z narzędzi – założenia bramki OR zostają spełnione.

Przykład 5 – AND z zanegowanym wejściem

Przykład identyczny jak trzeci z jedną różnicą – wynik inspekcji kropki zaznaczonej strzałką musi być negatywny.

Musimy znać numer narzędzia, które wykluczymy na kolejnym etapie.

W menu konfiguracji logiki zaznaczamy je jako Used (inverse).

Zasłaniamy kropkę zaznaczoną iksem:

Ups, nie ta kropka.

Teraz prawidłowo – inspekcja dwóch górnych i lewej dolnej kropki muszą musi przebiec pozytywnie AND inspekcja dolnej prawej negatywnie – wynik całego procesu inspekcji pozostaje pozytywny. Na poprzednim zdjęciu pomyliłem kropki – wynik inspekcji jest negatywny. Zaimplementowana logika spełnia więc swoje zadanie.

Bardzo krótkie podsumowanie

W kamerach Keyence IV możemy zaimplementować jedną bramkę logiczną – działania logiczne nie będą więc tak imponujące jak w sterownikach PLC. Mimo wszystko opcja ta ubogaca naszą kamerę o dodatkowe możliwości, a przez to również o nowe obszary zastosowania. Musimy ponadto pamiętać, że wszystkie części tego poradnika przygotowywane były na kamerze IV-150MA – jest to model o krótkim zasięgu i monochromatycznej matrycy. Zastosowanie wyższego modelu, np. IV-500CA zwiększa możliwości i dodaje nowe narzędzia inspekcyjne.

Na koniec wrzucam kilka innych obrazów z kamery:

Folia bąbelkowa. Nie sposób odróżnić bąbelki pełne od pękniętych.

Moneta 1 złoty z 2016 roku:

Moneta 1 złoty z 1994 roku:

Czy widać 12 lat różnicy pomiędzy monetami?

Perforowana końcówka bombilli do picia naparu yerba mate. Niektóre otwory są jednak zapchane.

Widzimy, które:

Fragment łapki na muchy obserwowany w dwóch trybach pobierania światła:

Do widzenia!

11 września 2017 / Kategoria: ,
Comments

KOMENTARZE

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Platforma PLCnext Technology: Idealnie przygotowana do obecnych i przyszłych wyzwań

Jeżeli użytkownik decyduje się na nową technologię lub nowe urządzenie, powinno być ono łatwe w obsłudze i zorientowane na przyszłość.  Właśnie tutaj na pierwszy plan wysuwa się platforma PLCnext Technology. Programiści są w stanie dalej programować w swoich ulubionych językach, podczas gdy kod języka wysokiego poziomu jest przetwarzany synchronicznie w czasie rzeczywistym. Ale technologia ta

Platforma PLCnext Technology: Idealnie przygotowana do obecnych i przyszłych wyzwań

Wielofunkcyjny, inteligentny przekaźnik czasowy – Finder

Smart Timer serii 84 to nowoczesny, cyfrowy, wielofunkcyjny przekaźnik czasowy “dwa w jednym” oferowany przez firmę Finder. Te małe urządzenie posiada aż dwa dowolnie programowalne, w pełni niezależne kanały. Zestyki wyjściowe mają obciążalność prądową po 16 A każdy co umożliwia bezpośrednie sterowanie urządzeniami. Każdy z kanałów ma dodatkowo niezależne wejścia Start do których podłączyć można logikę

Wielofunkcyjny, inteligentny przekaźnik czasowy – Finder

Złącza LAPP w liniach produkcji makaronu

Dla producentów linii wytwarzania makaronu – ze względu na specyfikę technologii spożywczej– dużo bardziej korzystne jest stosowanie połączeń typu plug-in zamiast złączy zaciskanych na stałe.  Jednak typowe, znane na rynku połączenia plug -in nie są w stanie spełnić wymogów procesowych. LAPP zaprojektował i rozwinął taki typ złącza EPIC ®, wykonanego z miedzi i aluminium, które

Złącza LAPP w liniach produkcji makaronu

Sterownik PLC EATON XC-300 – przegląd i recenzja by Rafał Lelito

Jakiś czas temu, dostałem możliwość przetestowania sterownika PLC firmy EATON – XC300. Przed przystąpieniem do testu wiedziałem tylko tyle, że sam sterownik oparty jest na systemie Linux, a programuje się go za pomocą oprogramowania Codesys. Była to dla mnie nowość, gdyż nigdy nie miałem do czynienia zarówno ze sterownikami firmy Eaton, jak również nigdy nie

Sterownik PLC EATON XC-300 – przegląd i recenzja by Rafał Lelito

LinMot a Sprawa Polska

Uwarunkowania historyczne, a tym samym gospodarcze nie pozwoliły Polsce stać się potęgą gospodarczą w Europie. Kraje świata zachodniego są niekwestionowanymi liderami w rozwoju technologii. I mimo że sytuacja zmienia się na lepsze to wiele interesujących urządzeń trzeba importować.  A nowoczesne technologie są kosztowne. Jednak ten truizm jest często opacznie rozumiany. Buduje przekonanie, że zaawansowane urządzenia

LinMot a Sprawa Polska

Rozwój przemysłu maszynowego w Polsce – Raport

Obserwując kondycję i rozwój sektora produkcji maszyn, można wyciągnąć interesujące wnioski na temat stanu innych gałęzi przemysłu, całej gospodarki, a także, w pewnym stopniu, poziomu uczelni technicznych, wykształcenia i kreatywności inżynierów. Dzieje się tak, ponieważ sektor maszynowy jest organicznie związany z pozostałymi branżami przemysłu. Wszyscy potrzebują maszyn, więc zmiany koniunktury błyskawicznie odbijają się na ich

Rozwój przemysłu maszynowego w Polsce – RaportMOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

  • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
  • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...
  • Sterowniki kompaktowe, modułowe i zintegrowane, CODESYS V3 (programowanie, wizualizacja, komunikacja), Krótkie cykle czasowe, EtherCAT, BACnet (opcjonalnie), Modbus, CANopen, Porty szeregowe: RS232, RS485, 2 konfigurowalne karty Ethernet, W...
  • Zaprojektowane, aby zwiększyć wydajność Sterowniki FX5U/FX5UC zapewniają rodzinie FX wyższą wydajność oraz dodają nowe cechy, które wyznaczają standardy w klasie kompaktowych sterowników PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej zł...
  • Bezpieczny, prosty w obsłudze i energooszczędny Seria serwowzmacniaczy Mitsubishi Electric MELSERVO MR-J4 wraz z kompatybilnymi modułami pozycjonującymi oraz zaawansowanymi kontrolerami motion, umożliwia konstruktorom maszyn i urządzeń oraz...
  • SCADA z wbudowanym serwerem sieci Web i routerem, bez licencji, bez limitów rejestrów! Brzmi dobrze? A to dopiero początek! Jest to urządzenie umożliwiające zarządzanie zarówno w sieci lokalnej jak i przez Internet z komputera, bądź urządze...Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…