Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2021/02/NT-100-sieci_2.png

Konwersja protokołów przemysłowych – Hilscher NT-50 i NT-100

autor: COMPARTA.

Ilość powszechnie stosowanych protokołów komunikacyjnych w sieciach przemysłowych jest duża (i stale rośnie!). Nie zawsze możliwe jest trzymanie się ściśle określonego jednego standardu. Prędzej czy później, czy to na skutek modernizacji maszyny, czy jej rozbudowy może zajść potrzeba połączenia jej z urządzeniem korzystającym z innego standardu. Wówczas z pomocą przyjść może firma COMPARTA oferująca specjalizowane gateway’e niemieckiej firmy Hilscher.

Hilscher opracował własną rodzinę układów SoC o nazwie netX do komunikacji w sieciach przemysłowych w czasie rzeczywistym, na bazie której powstało wiele produktów takich jak moduły komunikacyjne dla różnych urządzeń firm trzecich, karty do sieci przemysłowych dla komputerów przemysłowych. Na bazie netX powstała również rodzina uniwersalnych konwerterów (gateway’ów) protokołów NetTAP w skład której wchodzą modele NT-100 oraz nieco prostsze, ekonomiczne NT-50.

Konwertery NT-50 i NT-100 pozwalają na łączenie różnych standardów komunikacji za pomocą swobodnie konfigurowalnej przez użytkownika tabeli w której określane są powiązania pomiędzy zmiennymi w obu łączonych systemach. Po zdefiniowaniu tabeli wymiany danych na etapie konfiguracji, komunikacja wykonuje się w pełni autonomicznie a dzięki wsparciu sprzętowemu procesorem netX również bardzo szybko, zapewniając czasy umożliwiające nie tylko wymianę danych wolno zmiennych, lecz również efektywne sterowanie binarne.

Pierwszym krokiem w łączeniu dwóch sieci jest wybór odpowiedniego modułu z serii NT-50 lub NT-100. Musimy tu wziąć pod uwagę jaką warstwę fizyczną wykorzystują sieci (Ethernet, CAN, RS232, RS485 itp). Wiedząc jaką rolę ma pełnić gateway po każdej ze stron (Master czy Slave) możemy określić model, który spełni nasze zadanie. Poniżej tabela wyboru dla rodziny NT-100.

Przykład: Chcemy, aby sterownik PLC posiadający funkcjonalność ModbusTCP klient (czyli Master) komunikował się z rozproszonymi modułami wejścia/wyjścia Profinet Slave. Nasz konwerter musi więc pełnić funkcję Serwera (czyli Slave) w sieci ModbusTCP i jednocześnie być Masterem Profinet dla modułów we/wy. Z tabeli na skrzyżowaniu kolumny Profinet-Master i wiersza ModbusTCP-Slave odczytujemy, że zadanie spełni NT-100-RE-EN

Z powyższej tabeli wynika, że do realizacji setek możliwych scenariuszy wystarczy zaledwie około dwudziestu modeli. Jest to możliwe dzięki temu, że po wybraniu modelu posiadającego odpowiednie porty, dalsza konfiguracja polega na załadowaniu firmware’u odpowiedniego dla pożądanego scenariusza. Wszystkich konfiguracji jak i definicji tabeli wymiany zmiennych dokonuje się w programie narzędziowym Sycon.net, który umożliwia także rozbudowaną diagnostykę. Cała konfiguracja może też być zapisana na karcie SD i błyskawicznie przeniesiona między dwoma urządzeniami.

Ekonomiczny model NT-50 sprawdza się w prostszych aplikacjach, zwłaszcza takich, w których występuje potrzeba włączenia pojedynczego urządzenia pod nadrzędny system.

Rysunek: Konwertery Hilscher NT-100 i NT-50Utworzono: / Kategoria:
  • Autor: COMPARTA
  • Historia naszej firmy sięga 1993 roku, kiedy to dwaj bracia Jerzy Zajdel i Wiesław Zajdel zawiązali spółkę CompArt Automation. Dziś jako COMPARTA jesteśmy dystrybutorem takich marek jak IDEC, Secomea, Jetter, ASEM, Hilscher i YASKAWA. Oferujemy także produkty pod własną marką COMPARTA.
  • Profil Autora
  • https://www.comparta.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY