Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2022/11/COGNEX.jpg

KONTROLA Z UŻYCIEM SYSTEMÓW WIZYJNYCH -WPROWADZENIE

autor: Cognex.

Wizja maszynowa jest wykorzystywane prawie we wszystkich branżach produkcyjnych dw celu zwiększenia jakości, wydajności, efektywności i zgodności z przepisami. Krótko mówiąc, wizja maszynowa łączy w sobie zdolność do rejestracji obrazów, jaką oferuje kamera z mocą obliczeniową komputera umożliwiającego podejmowanie decyzji o położeniu, jakości i kompletności wytwarzanego produktu oraz jego części. Większość systemów wizyjnych zawiera bibliotekę narzędzi programowych, które wykonują różne rodzaje kontroli i umożliwiają włączenie wielu inspekcji w oparciu o zarejestrowane obrazy.

DLACZEGO NALEŻY UŻYWAĆ WIZJI MASZYNOWEJ?

Szerokie zastosowanie wizji maszynowej wiąże się z trzema czynnikami: korzyściami oferowanymi przez systemy wizyjne, popytem ze strony konsumentów oraz wymogami prawnymi w zakresie produkcji. Choć widzenie ludzkie najlepiej się sprawdzi w przypadku interpretacji jakościowej złożonego, nieuporządkowanego środowiska, widzenie maszynowe przewyższa je w przypadku pomiaru ilościowego w środowisku uporządkowanym dzięki szybkości, dokładności i powtarzalności. Na przykład na linii produkcyjnej system wizyjny może zapewnić 100-procentowe pokrycie, kontrolując setki, czy nawet tysiące części na minutę. W przypadku kontroli jakości widzenie maszynowe pracuje w pełnym wymiarze godzin i nigdy nie robi sobie przerwy na kawę. System wizyjny może podejmować decyzje w ciągu milisekund, umożliwiając szybszą pracę linii produkcyjnych. Może także być wykorzystywane z szeroką gamą produktów i zastosowań.

Współcześni konsumenci oczekują najwyższej jakości i bezwarunkowego bezpieczeństwa we wszystkich aspektach życia. Równocześnie klimat związany z regulacjami prawnymi w większości branż sprawia, że niezawodna kontrola produktów to wymóg bezwzględny. Na przykład regulacje prawne przyczyniły się do wzrostu popytu na systemy wizyjne w branży żywności i napojów. Natomiast firmy z branży farmaceutycznej i wyrobów medycznych muszą uwzględnić kwestie bezpieczeństwa konsumentów i regulacje państwowe chroniące przed fałszerstwami.

Alternatywy dla stosowania wizji maszynowej podczas kontroli – jak niedrogie fotokomórki i ludzcy inspektorzy – mają pewne wady. Niedrogie fotokomórki mogą wykonywać tylko ograniczoną liczbę prostych zadań, jak weryfikacja położenia, liczenie i kontrola kolorów. Ponadto, ze względu na sztywną konfigurację montażową, mogą podejmować wyłącznie decyzje typu „akceptacja/odrzucenie”. Ludzcy kontrolerzy mogą doświadczać znudzenia lub rozproszenia uwagi i mieć trudności z dotrzymaniem kroku linii produkcyjnej. Niektóre środowiska produkcyjne mogą też nie być bezpieczne dla ludzi.

Osoby rozważające zakup systemu wizyjnego mogą niepokoić koszty inwestycyjne, konieczność nabycia specjalistycznej wiedzy w zakresie oświetlenia oraz poznania sposobu działania systemów widzenia maszynowego. Mamy dobrą wiadomość: koszty stają się coraz bardziej przystępne, a takie firmy jak Cognex oferują coraz szerszy wachlarz zasobów, które pomogą klientom w konfiguracji systemów wizyjnych i oświetlenia. 

JAKIE SĄ MOŻLIWOŚCI KONTROLI Z UŻYCIEM WIZJI MASZYNOWEJ? 

Wszechstronność i zakres branżowy kontroli z użyciem wizyjnej maszyn można dostrzec na poniższej liście typowych zadań kontroli z użyciem widzenia maszynowego: 

 • ustalanie położenia przedmiotu, na przykład w celu sprawdzenia prawidłowego umieszczenia etykiety;
 • zapewnienie integralności opakowania produktów medycznych, np. sprawdzanie, czy fiolki z lekami są prawidłowo zamknięte i mają plomby zabezpieczające przez manipulacją;
 • sprawdzenie, czy właściwości przedmiotu spełniają normy jakościowe, takie jak położenie i objętość kulki kleju stosowanej w samochodowych skrzyniach biegów;
 • kontrola wyrobów i identyfikacja wad, takich jak zarysowania powierzchni, wygięte końcówki igieł oraz brak ciągłości ścieżki lutowania;
 • zliczanie elementów, na przykład tabletek w blistrze, butelek w skrzynce albo elementów zestawu;
 • kontrola właściwości gotowych zespołów, takich jak umieszczenie w nich ulotek z informacjami o bezpieczeństwie dla konsumentów i zakończenie operacji montażu;
 • wykrywanie zużycia narzędzi w operacjach obróbki zanim element przestanie spełniać warunki specyfikacji;
 • określanie wymiarów na poziomie mikroskopowym, na przykład rozmiaru przerwy iskrowej w świecy zapłonowej.

Przyjrzenie się kilku konkretnym przykładom zastosowań w przemyśle spożywczym, napojów, farmaceutycznym, urządzeń medycznych i motoryzacyjnym może dać obraz możliwości wspierania procesów produkcyjnych przez widzenie maszynowe.

więcejUtworzono: / Kategoria: ,
 • Autor: Cognex
 • Systemy wizyjne Cognex wykrywają wady produktów, monitorują linie produkcyjne, sterują robotami montażowymi oraz śledzą, sortują i identyfikują części, by poprawiać jakość, eliminować błędy i obniżać koszty.
 • Profil Autora
 • https://www.cognex.com/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY