Partnerzy

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KursyAutomatyki.pl - portal z kursami online z automatyki przemysłowej. Znajdziesz tam zarówno darmowe kursy, jak i płatne, pełne z wiedzy i doświadczenia od ekspertów. Po zapisie na kurs otrzymujesz dostęp do logicznego ciągu nagrań i ćwiczeń, do których możesz wracać wielokrotnie. Na zakończenie kursu czeka Cię test sprawdzający, po którym otrzymasz dwa certyfikaty w języku polskim i angielskim. Dołącz już teraz!

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel. Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

Dostarczamy produkty i rozwiązania z zakresu Przemysłowej Techniki Łączeniowej. Już od ponad 160 lat Weidmüller jest synonimem kompetencji i niezawodność. Oferujemy rozwiązania dla takich branż jak przemysł maszynowy, technika procesowa, produkcja urządzeń, energetyka i transport. Wspieramy naszych Klientów i Partnerów w ponad 80 krajach, produktami, rozwiązaniami i usługami w zakresie połączeń elektrycznych oraz układów zasilania, przetwarzania sygnałów oraz transmisji danych w środowisku przemysłowym.

Oni już dołączyli do Projektu iAutomatyka

Kontrola wagi tensometrycznej z użyciem sterownika PLC

W codziennej pracy automatyka zdarza się potrzeba zdiagnozowania czujnika tensometrycznego. Czy jest do tego potrzebny jakiś specjalistyczny sprzęt? Okazuje się, że nie i nawet przy niewielkich kosztach można samemu zbudować urządzenie zdolne do mierzenia wagi i tym samym kontroli tensometrów.

Wykorzystane elementy

Sterownik PLC wykorzystany do tego zadania to Unitronics Samba z serii urządzeń 7″. Sterowniki tej firmy to zintegrowane PLC z panelem operatorskim HMI przy zachowaniu niskich kosztów i sporych możliwości. Ponadto oprogramowanie używane do programowania sterownika to darmowe VisiLogic dostępne na stronie producenta.

Kolejnym urządzeniem potrzebnym do zrealizowania tego projektu jest wzmacniacz tensometryczny. Tutaj natrafiłem na ofertę firmy Wobit, która oferuje takie urządzenia. Jednak pojawia się kolejne pytanie, jak skomunikować wzmacniacz tensometryczny ze sterownikiem PLC?

Otóż urządzenia firmy Wobit wyposażone mogą być w komunikację po protokole Modbus – bo niby czemu miałby nas ograniczać tylko 10-bitowy przetwornik analogowy w prostym PLC. Z prostych obliczeń wynika, że 10-bitowy przetwornik to tylko „1024 stany” wejścia analogowego. Więc standardowy sygnał 4-20mA (który też jest dostępny jako wyjście ze wzmacniacza) mógłby nie zapewniać odpowiedniej dokładności odczytu. Ponadto komunikacja sieciowa ze wzmacniaczem daje możliwość np. tarowania urządzenia. Do budowy urządzenia wybrany został model wzmacniacza WDT-11, jest niewielki, ale daje wielkie możliwości i pozwala obsłużyć belki tensometryczne 4 i 6 przewodowe. Ponadto łatwo konfiguruje się go przy użyciu kabla USB i darmowego programu.

Sterowniki serii Samba dają możliwość wyposażenia w dodatkowe porty jak np. RS485 czy Ethernet. Wzmacniacz tensometryczny także został wyposażony w port RS485 więc daje nam to możliwość wspólnej komunikacji po protokole Modbus RTU.

Budowa

Po instalacji urządzeń w szafie i połączeniu portów RS485 sterownika i wzmacniacza możemy przystąpić do budowania komunikacji pomiędzy urządzeniami. W tym celu tworzymy nowy program w opogramowaniu VisiLogic.

Zaczynamy od inicjalizacji portu RS485 w sterowniku. Ustawiamy parametry połączenia – prędkość komunikacji 9600kbps, 8bitów danych, 1bit stopu i brak parzystości. 

Następnie dodajemy kolejne bloki funkcyjne tym razem do odczytu danych udostępnianych poprzez wzmacniacz. W jego dokumentacji podane są adresy zmiennych, do których możemy mieć dostęp.

Korzystając z podanych danych używamy wspomnianej funkcji nr. 3 (Read Holding Registers) i odczytujemy zmienne z wymienionych rejestrów zapisując je do rejestrów w sterowniku, skąd potem prosta droga do wyświetlenia ich zawartości na panelu graficznym. Przy okazji warto zbudować prostą pętlę, która sama będzie odczytywała odświeżone dane z wzmacniacza np. co pół sekundy.

Przy konfiguracji bloku MODBUS 3 w środowisku VisiLogic podajemy adres urządzenia, nr. rejestru od którego mają zostać zczytane zmienne oraz ilość kolejnych zmiennych. Przypisujemy także adres wektora w pamięci sterownika, do którego zapisać mają się kolejne odczytane rejestry.

Kolejnym usprawnieniem obsługi wzmacniacza jest obsługa funkcji tarowania. Robi się to bardzo podobnie do odczytu rejestrów, jednakże tym razem odpowiedni bit jest ustawiany w wzmacniaczu.

Używamy do tego funkcji nr. 5 (Force Coil) i ustawiamy wartość 1 w rejestrze nr. 4000 wzmacniacza. Blok funkcji MODBUS 5 składa się ponownie z adresu urządzenia, adresu rejestru wzmacniacza do którego zapisana ma być wartość oraz dana wartość – w tym wypadku jest to ustawiony bit (1).

Pozostało jeszcze zbudować prostą wizualizację, przedstawiającą odczytane rejestry i przycisk służący do tarowania.

Ostatni krok to konfiguracja wzmacniacza poprzez dedykowane do niego oprogramowanie. Podłączamy przewód USB i ustawiamy parametry komunikacji, takie same jakie wybraliśmy przy inicjalizacji portu RS485 w sterowniku. W moim wypadku adres urządzenia to 2. Konfigurujemy także parametry belki tensometrycznej tj. stałą wzmocnienia i zakres pomiarowy. Następnie zapisujemy ustawienia i możemy cieszyć się komunikacją pomiędzy sterownikiem a wzmacniaczem tensometrycznym.

Podsumowanie

Teraz na panelu HMI powinniśmy ujrzeć w pełni działającą komunikację z wzmacniaczem tensometrycznym. Zbudowanego urządzenia możemy używać np. podczas codziennej pracy gdy musimy sprawdzić poprawność działania belki tensometrycznej.

Podsumowując artykuł myślę, że pokazuje on jak duże możliwości mają stosunkowo tanie i proste sterowniki Unitronics, które możemy wykorzystywać do wszelakich celów, a programowanie ich nie sprawia większych trudności. Równie łatwo możemy wykorzystać możliwości komunikacji protokołem Modbus do sterowania falownikiem oraz odczytu wielu jego parametrów.

Artykuł zdobył nagrodę w konkursie iAutomatyka

Ilość : 1 sztuka Nagrodę dostarcza WAGO – producent urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.  http://www.wago.pl/

 


🎁 Zwycięzca: Grzegorz Wardęcki

Praca konkursowa:  UKŁAD STEROWANIA WYŁĄCZNIKAMI WYSOKIEGO NAPIĘCIA