W 1969 roku firma MODICON opracowała pierwszy swobodnie programowalny kontroler PLC. Szukano rozwiązań mających na celu minimalizację połączeń elektrycznych a co za tym idzie uproszczenie kablowania. Dziesięć lat później powstał pierwszy protokół komunikacji szeregowej o nazwie MODiconBUS czyli bardzo popularny MODBUS. Protokół ten spotkał się z dużym entuzjazmem i w bardzo szybkim czasie stał się globalnym standardem przesyłu danych cyfrowych. Następnie na przestrzeni XX i XXI wieku wielkim skokiem milowym była adaptacja sieci Ethernet do zastosowań przemysłowych. Każdy z producentów automatyki starał się wprowadzić na rynek swój własny standard przesyłu danych oparty właśnie o specyfikację ETHERNET. Dlatego dzisiaj mamy do wyboru wiele różnych standardów przesyłu danych cyfrowych bazujących na warstwie ETHERNET, takich jak: profinet, ethercat , Sercos czy Modbus TCP/IP . W dzisiejszym świecie większość urządzeń automatyki przemysłowej, z reguły posiada interfejs komunikacyjny Ethernet a dane wymieniane są w szybki i niezawodny sposób. Każdego dnia za pomocą sieci Ethernet wysyłane są miliony bitów danych, sieci rozrastają się do monumentalnych rozmiarów i przybierają różne formy. Krytycznie ważne stają się aspekty związane z zarządzaniem siecią oraz jej diagnostyką.
- Podstawowy DASHBOARD.
- Nowa rodzina zarządzanych switchy LEAN od WAGO.
Najczęściej narzędziem, za pomocą którego zarządzamy i diagnozujemy sieć jest switch zarządzalny. Nazwa zarządzalny wskazuje właśnie na fakt, że w urządzeniu wbudowany jest pakiet dedykowanych funkcji służących do diagnostyki oraz zarządzania siecią. Przeważnie obsługa switcha zarządzalnego wymaga bardzo dużej wiedzy z dziedziny IT oraz doświadczenia. Też posiadaliśmy podobne zdanie w tej materii, dopóki na naszej drodze nie pojawił się switch zarządzalny LEAN od firmy WAGO.
Zarządzalne Switche Lean są dostępne z 8 lub 16 portami o prędkości 1000 Mb/s. Opcjonalnie dostępne są również urządzenia z dwoma dodatkowymi modułami SFP, które mogą być wykorzystane np. do podłączenia światłowodów. Inna wersja z funkcją PoE zasila podłączone urządzenia –o mocy do 30 W na port, przy typowym dla szaf sterowniczych napięciu zasilania 24 V DC. Pracuje też w bardzo szerokim wachlarzu temperatur od – 40 do +60 stopni Celsjusza.
Nowe switche pozwalają na optymalne zarządzanie siecią: uruchamianie i diagnostykę, przy czym jak już wspominałem – nie jest wymagana duża wiedza z obszaru IT- cały interfejs WEB jest bardzo intuicyjny i przejrzysty. Poza estetycznym designem – na obudowie urządzenia dostrzeżemy również kod QR po zeskanowaniu którego uzyskamy natychmiastowy dostęp do dokumentacji technicznej.
Nowa rodzina zarządzanych switchy Lean od WAGO pozwala osiągnąć to, co oferują typowe przemysłowe switche zarządzalne, lecz ze względu na unikalny charakter i przejrzystość interfejsu Webowego obsłużyć go może każdy, kto posiada podstawową wiedzę z zakresu szeroko rozumianego IT.
Switche posiadają wiele cech wspomagających Służby Utrzymania Ruchu w ich codziennej pracy :
-
- Szybki proces konfiguracji i dodawania nowych urządzeń,
- Kod QR na obudowie – szybki dostęp do dokumentacji w każdej sytuacji awaryjnej,
- Intuicyjny i przejrzysty interfejs WEB – nie jest wymagana obszerna wiedza z zakresu IT – każdy automatyk sprosta temu zadaniu,
- Ultra intuicyjna diagnostyka i szybkie znajdowanie usterek – bezpośredni dostęp do podłączonych urządzeń i wizualizacja pracy poszczególnych portów,
- Szybki i prosty montaż na szynę DIN,
- Sygnalizacja stanu pracy za pomocą wbudowanego przekaźnika wyjściowego oraz statusowych diod LED.
Dlatego polecamy go szczególnie Służbom Utrzymania Ruchu oraz lnżynierom sprawującym pieczę nad stanem i jakością sieci, lecz również każdemu, kto nie ma dużego doświadczenia w obcowaniu ze switchami zarządzalnymi – podstawowa konfiguracja bowiem jest trywialnie prosta i bazuje na interfejsie WEBOWYM.
W naszej najnowszej produkcji Dawid Wróblewski pokazuje konfigurację i przygotowanie SWITCHA do pracy z siecią, w której pracują:
- Sterownik PLC serii PFC 200 z komunikacją ETHERNET;
- Sterownik PLC serii 100 z komunikacją ETHERNET;
- Zasilacz WAGO PRO 2 z kartą komunikacyjną Modbus TCP/IP;
- Panel HMI TP600 z komunikacją ETHERNET.
W przygotowanej produkcji Dawid pokazuje podstawową konfigurację urządzenia. Opisuje interfejs WEB, sposób dołączenia urządzeń do sieci oraz podstawową diagnostykę. Jest to jednak switch w pełni zarządzalny, dlatego w produkcji poruszone są również funkcje związane czysto z zarządzaniem siecią:
funkcje związane z konfiguracją portów: blokowanie portów, przydzielanie priorytetów i urządzeń do portów, filtrowanie;
- funkcje związane z bezpieczeństwem: wbudowany protokół SNMP V3, funkcjonalność pułapki, funkcja ACL, wirtualne sieci VLAN,
- funkcje związane z redundancją: protokół ERPS i STP, konfiguracja RING;
Oraz wiele, wiele innych.”