Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2022/08/wyróżnione-ia.pl-jpg.jpg

Konfiguracja oraz testy niezawodności działania fotoprzekaźników typu SMART od firmy SICK: W4F oraz WLL80″


W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku powstały pierwsze czujniki typu SMART. Były to czujniki półprzewodnikowe z dodatkowymi układami elektronicznymi. Czujniki te pozwoliły na lepszą, bardziej bezpieczną i precyzyjniejszą akwizycję danych z danego obiektu automatyki. Za pomocą czujników inteligentnych możliwe jest mierzenie tylko istotnych czy kluczowych dla nas sygnałów i pozyskiwanie z nich dalszych informacji. Dzisiaj czujniki inteligentne bardzo mocno ewoluowały i spotkać można wiele ich różnych konstrukcji i modeli. Cechą wspólna wszystkich czujników inteligentnych jest obecność interfejsu IO-Link, który służy jako medium do przesyłu informacji o zmierzonych wartościach danego zjawiska czy parametrów serwisowych. 

W dużej mierze taki inteligentny czujnik zbudowany jest z czterech członów: elementu czujnika (typowo detekcyjna), elementu kondycjonującego  (wzmacniacze, filtry, przetworniki, itp.), mikrokontrolera oraz interfejsu komunikacyjnego (IO-Link w stosunkowo małych czujnikach, PROFINET w przypadku większych czujników jak np. kurtyny optyczne,  itp.). To właśnie obecność mikrokontrolera sprawia, że inteligentne czujniki posiadają rozszerzoną funkcjonalność, a czasami potrafią nawet odciążyć sterownik PLC. 

W dzisiejszej produkcji Dawid Wróblewski sprawdza działanie dwóch inteligentnych fotoprzekaźników z IO-Link od firmy SICK:

 • Światłowodowy, inteligentny fotoprzekaźnik z rodziny  WLL80
 • Inteligentny fotoprzekaźnik odbiciowy  z rodziny W4F

WLL80  bazuje na technologii światłowodowej, która daje nam użytkownikom wiele elastyczności zarówno podczas procesu montażu jak i samego operowania. Czujnik nazywany jest wzmacniaczem światłowodowym, gdyż podłącza się do niego odpowiedniej długości światłowód, którego końcówka może pracować jako detektor. Światłowód z racji małych gabarytów, wagi a za to dużej elastyczności oraz w przypadku użycia metalowej skrętki – również odporności, pozwala nam na swobodne zamontowanie i manewrowanie pomiędzy poszczególnymi częściami maszyny i dotarcie do naprawdę małych czy trudno dostępnych miejsc. Ogromnym plusem tej serii jest zamontowany na froncie czujnika wyświetlacz OLED, który pozwala na monitorowanie oraz parametryzację. Czujnik wyposażony jest w złącze IO-Link oraz wykonuje dodatkowe zadania dzięki funkcjom typu SMART, które możemy jako użytkownicy swobodnie wykorzystywać. Możemy również tworzyć różne RECEPTURY w postaci pięciu różnych konfiguracji zapisanych w pamięci. 

Seria W4F posiada ogromną funkcjonalność oraz niezawodność, bowiem czujniki tej serii w zależności od wersji posiadają podwójną plamkę świetlną, optykę typu V, optykę z dwoma nadajnikami , z czego 1 dioda to rozpraszająca, czy w postaci dwóch linii. W ten oto sposób nie ma w zasadzie ograniczeń detekcyjnych dla tych fotoprzekaźników. Nawet w przypadku bardzo porowatych czy połyskliwych powierzchni jesteśmy w stanie tak zaprogramować inteligentne fotoprzekaźniki, iż wykrywać one będą przedmioty z wieloma niedoskonałościami, dziurami, perforacjami czy połyskliwym tłem. Seria naszpikowana jest takimi technologiami, jak:

Foreground Suppression – funkcja inteligentnego tłumienia przedpola. 

Optyka typu V – Zamontowany w WTV4F tor optyczny w kształcie litery V pomaga w samoczynnym wykrywaniu mocno odbijających światło oraz transparentnych obiektów. Optyka typu V działa przy tym z wysokim współczynnikiem rezerwy, który zapewnia bardzo wysoką niezawodność wykonywania zadań detekcji oraz pozycjonowania nawet w wymagających warunkach.

Technologia DoubleLine  – Dwa połączone logicznie w inteligentny sposób fotoprzekaźniki odbiciowe z tłumieniem tła emitują dwie mające kształt linii plamki świetlne. 

Technologa MultiSwitch – Pozwala na ustawienie dwóch różnych odległości wykrywania obiektu. 

Dawid przetestuje czujnik WLL80 w dwóch aplikacjach: 

 1. Pierwsza aplikacja to Kontrola poziomu cieczy  w transparentnym zbiorniku. Nasz czujnik będzie wskazywać nam odpowiedni poziom napełnienia zbiornika. Użyjemy w tym celu również dedykowanego światłowodu do detekcji poziomu. Pomiar taki realizować można na przykład w branży kosmetycznej czy chemicznej, gdzie łatwopalne bądź wybuchowe płyny wymagają opomiarowania i wykrywania obecności czy poziomu.  
 2. Druga aplikacja to zliczanie przedmiotów, gdzie do wału silnika przymocowaliśmy obrotowe koło z nalepionym odbłyśnikiem i wykrywać będziemy jego położenie kątowe. Każde wykrycie to zliczenie kolejnego elementu. Przetestujemy też częstotliwość detekcji. Za pomocą przemiennika  częstotliwości będziemy regulować prędkość wału naszego silnika i sprawdzimy możliwości detekcji dla prędkości 50Hz. Dodatkowo, celem uwiarygodnienia prędkości obrotowej wału silnika oraz czasu odpowiedzi wzmacniacza światłowodowego WLL, Dawid podłączył i omówił zachowanie czujnika kontrastu KTS Prime (czujniki kontrastu są jednymi z najszybszych w automatyce przemysłowej).

Za pomocą darmowego oprogramowania SOPAS od firmy SICK, Dawid pokaże, w jaki sposób należy zaprogramować czujnik i na co zwrócić uwagę. 

W drugiej części filmu Dawid  przyjrzy się niezawodności czujnika W4F i sprawdzi jego działanie w technologii DoubleLine, gdzie będzie wykrywać trudne z definicji do wykrycia przedmioty, takie jak: 

– Saszetkę od jednorazowej kawy 

– Płytkę drukowaną z dużą perforacją

– Półprzeźroczystą gilzę tytoniową

Znowu, w pierwszej kolejności Dawid zaprogramuje czujnik za pomocą oprogramowania SOPAS a następnie przetestuje jego działanie. 

W zasadzie cały film możecie potraktować jako video poradnik, za pomocą którego nauczycie się obsługi oprogramowania SOPAS oraz samego parametryzowania czujników serii WLL80 i W4F i nie tylko ponieważ większość fotoprzekaźników firmy SICK obsługuje się i montuje w podobny sposób.Utworzono: / Kategoria:
 • Autor: iAutomatyka.pl
 • iAutomatyka.pl to innowacyjny portal branżowy skupiający praktyczną wiedzę, nowości i komunikaty oraz działalności firm w katalogu branżowym i na Mapie Automatyki. Udostępniamy firmom możliwość prostej i szybkiej promocji informacji w wielu obszarach Internetu.Kompleksowo zajmujemy się wizerunkiem Państwa Firmy, zdejmujemy cały ciężar, dzięki Naszym kompetencjom budujemy markę – nasze mechanizmy i działania pozwalają zaoszczędzić czas ponieważ to zespół iAutomatyka zajmuje się rozgłosem Waszej wiadomości.
 • Profil Autora

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • RPC-2A-UNI  przekaźnik czasowy – Działający po zaniku napięcia zasiania, przy załączonym przekaźniku wykonawczym.   Przekaźnik przeznaczony do stosowania w instalacjach niskiego napięcia w automatyce przemysłowej, w automatyce budynko...
 • Urządzenia XV300 wyposażone są w przemysłowe wyświetlacze wysokiej rozdzielczości z technologią wielodotyku. To, w połączeniu z precyzyjnym i intuicyjnym interfejsem użytkownika, umożliwia operatorom pracę od zaraz. Dodatkowo te wysoko wyda...
 • Zaprojektowane, aby zwiększyć wydajność Sterowniki FX5U/FX5UC zapewniają rodzinie FX wyższą wydajność oraz dodają nowe cechy, które wyznaczają standardy w klasie kompaktowych sterowników PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej zł...
 • Chcieliby Państwo być informowani z wyprzedzeniem o stanie maszyny lub techniki napędowej? Nic prostszego! Aplikacja DriveRadar® oferuje kompleksowe zarządzanie konserwacją w oparciu o cyfrowe rejestrowanie danych, na podstawie których możl...
 • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
 • PR200 to uniwersalne i łatwe w obsłudze urządzenie zaprojektowane w plastikowej obudowie do montażu na szynie DIN jako alternatywa dla PLC. Przekaźnik jest dostępny w kilku wersjach dla napięcia stałego i przemiennego. Jest wyposażony w cyf...