PARTNERZY

PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka

Komunikacja PUT/GET w środowisku TIA Portal

2031 wyświetleń, autor: Witek T..

W obecnych systemach automatyki, komunikacja między sterownikami oraz innymi urządzeniami to stały element oprogramowania.

Ponieważ dysponuję zestawem sterowników jak na zdjęciu poniżej, postanowiłem przetestować różne sposoby skomunikowania ze sobą sterowników Simatic. Są to jedne z bardziej popularnych PLC, więc mam nadzieję, że dla osób które zaczynają przygodę ze sterownikami, ten artykuł będzie bardzo przydatny. W artykule zwracam także uwagę na pewne elementy, które są często pomijane w tego typu opisach. Dla osób, które dopiero poznają środowisko TIA, będzie to pomocne w nauce programowania – pokażę na czym polega dodawanie bloków funkcyjnych, generowanie DB, timerów itp.

Reklama

1. Komunikacja PUT/GET

Komunikacja z wykorzystaniem bloków funkcyjnych PUT (zapis) i GET (odczyt) jest bardzo prosta do wykonania. Jest to komunikacja jednostronna, ponieważ opiera się na wymianie danych typu serwer-klient. Bloki funkcyjne są umieszczane w jednym ze sterowników i to wystarczy do wymiany danych między nimi. Bloki funkcyjne PUT/GET znajdują się w zakładce Communication/S7_communication.

Przy realizacji komunikacji PUT/GET należy pamiętać o następujących ograniczeniach:

 • W danym czasie może być aktywna tylko jedna komunikacja PUT lub GET dla jednego połączenia S7-connection. Zbocza na wejściu REQ bloczków PUT i GET nie mogę się pojawiać w tym samym czasie. O prawidłowe aktywowanie funkcji GET i PUT musi zadbać programista.
 • Komunikacja jest aktywna nawet wtedy, gdy sterownik udostępniający dane jest w trybie STOP. Dlatego do diagnostyki komunikacji najlepiej zastosować watchdogi.
 • Należy pamiętać, że jeżeli komunikacja uległa przerwaniu (awaria jednego z sterowników, awaria elementów pośredniczących itp.), dane w DB odbiorczym zostają zapamiętane (zatrzaśnięte), co może w niektórych przypadkach doprowadzić do poważnych konsekwencji. W sterowniku gdzie znajdują się bloki funkcyjne PUT/GET, na wyjściach ERROR tych bloków pojawia się wartość 1 i można wtedy wykonać program obsługujący błąd komunikacji. Natomiast w drugim sterowniku nie ma żadnej informacji o braku komunikacji, dlatego programista również musi zadbać o diagnostykę komunikacji (np. stosując watchdog). W przeciwnym razie możemy doprowadzić do nieprawidłowego działania maszyny lub instalacji.
 • w sterownikach S7-1200 i S7-1500 należy zezwolić na pobieranie danych z bloku danych (opcja w Device Conifiguration/General/Properties/Proctecion & Security/Connection mechanisms);

2. Komunikacja PUT/GET – sterownik S7-1500, S7-1200 w jednym projekcie

 • Dodanie sterowników do projektu – sterowniki muszą być skonfigurowane w jednym projekcie TIA_PORTAL.

 • Konfiguracja połączenia S7-connection – aby wykonać komunikację PUT/GET należy utworzyć połączenie S7-connection. W zakładce Network view należy połączyć ze sobą dwa sterowniki. Naciskamy port Ethernet jednego sterownika i przeciągamy do portu Ethernet drugiego sterownika.

 • Następnie w górnych zakładkach wybieramy zakładkę Connections i rozwijanej listy S7_connections i ponownie przeciągamy od jednego portu Ethernet do drugiego.

 • Po wykonaniu połączenia pojawią się właściwości utworzonego połączenia S7-connection. Są one tworzone automatycznie (jest możliwość edycji) i będą potrzebne do parametryzacji bloczków PUT/GET w programie sterownika.

 • Tak przygotowaną konfigurację sieciową można wgrać do sterowników. Ważne jest aby to zrobić z poziomu Network view. Należy pamiętać też o tym, że sterowniki przejdą w tryb STOP w momencie przesyłania konfiguracji (jeśli maszyna jest w ruchu, lub jej elementy znajdują się z niebezpiecznym położeniu to należy zaczekać do zakończenia procesu).

Jeśli włączymy podgląd online sterowników, to możemy zobaczyć czy połączenie między sterownikami jest prawidłowe. Jeśli wykonujemy konfigurację połączenia dwóch sterowników w tym samy projekcie, to na pewno połączenie jest prawidłowe. Urządzeniem aktywnym dla tej komunikacji jest S7-1500, dlatego w tym sterowniku zostanie dodany program do obsługi komunikacji.

 • Program dla sterownika – należy stworzyć w programie DB (w sumie 4 – 2 w jednym sterowniku, 2 w drugim), które będą nam służyć do wymiany danych. Dane i struktura mogą być dowolne. Ważne jest, by zachować porządek w projekcie. Najlepiej aby DB, które służą do wymiany danych były takie same w dwóch sterownikach – czyli miały taką samą strukturę i wielkość. Nie jest to konieczne, ale lepiej zachować pewien porządek. Jeśli DB zostaną stworzone w jednym ze sterowników, to można je przekopiować do drugiego. Dobrą praktyką jest stworzenie rezerw, które można wykorzystać jeśli program np. zostanie rozbudowany. Poniżej przykładowe DB.

 • Instrukcja PUT – (wysyłanie danych do sterownika – partnera). Wysyłanie danych jest aktywowane przez zegar z okresem 1 sek. Komunikacja jest aktywowana zboczem dodatnim REQ_PUT – jeśli jest stan wysoki impulsu 1Hz i nie jest aktywny inny proces komunikacyjny. Sygnał REQ_PUT jest kasowany, gdy komunikacja zgłosi błąd lub zostanie zakończona prawidłowo (DONE) – Network 1. Poniżej znajduje się instrukcja PUT do wysłania danych znajdujących się w bloku danych DB10 – SD_1 (zostaje wysłanych 2 wordy bloku DB10 od adresu 0.0). Miejsce zapisu danych w sterowniku partnerze ADDR_1 – również to DB10.DBX0.0, 2 wordy.

 • Instrukcja GET – (odbiór danych ze sterownika-partnera). Obiór danych jest aktywowany zboczem dodatnim sygnału REQ_GET – gdy wysyłanie danych zostało zakończone (sygnał REQ_PUT). Sygnał REQ_GET jest kasowany, gdy komunikacja zgłosi błąd lub zostanie zakończony obiór danych (NDR) – Network 3. Poniżej znajduje się instrukcja GET do odbierania danych do bloku danych DB11 – RD_1 (zostaje odebranych 2 wordy bloku DB11 od adresu 0.0). Miejsce odczytu danych w sterowniku partnerze ADDR_1 – również to DB11.DBX0.0, 2 wordy.

Reklama

Interfejsy bloków funkcyjnych PUT/GET:

 • REQ – aktywacja procesu wysyłania lub obioru danych.
 • ID – numer identyfikacyjny komunikacji (z konfiguracji połączenia).

 • ADDR_1 – wskaźnik do DB partnera służące do zapisu lub odczytu danych. Jest to wskaźnik na obszar danych – zapis P#DB11.DBX0.0 WORD 2 oznacza odniesie się do bloku DB11 sterownika partnera, od adresu 0.0 do 2.0 (WORD 2). Jeśli komunikacja dotyczyła dwóch bajtów, to można zapisać  P#DB11.DBX0.0 BYTE 2 itp.
 • SD_1/RD_1 – wskaźnik do DB lokalnego, służący do zapisu lub odczytu danych. Jest to wskaźnik na obszar danych – zapis P#DB11.DBX0.0 WORD 2 oznacza odniesie się do bloku DB11 sterownika lokalnego od adresu 0.0 do 2.0 (WORD 2). Jeśli komunikacja dotyczyła dwóch bajtów to można zapisać  P#DB11.DBX0.0 BYTE 2 itp.
 • Odczyt lub zapisu wartości w DB np. z offsetem dwóch bajtów (1 word) to wskaźnik należy zapisać – P#DB11.DBX2.0 BYTE 2 – odczyt DB11 od adresu DBX2.0.

 • DONE/NDR – wyjście informujące od zakończonym procesie wysyłania/obioru.
 • ERROR – błąd komunikacji, sygnalizacja sygnałem 1.
 • STATUS – informacja o stanie komunikacji.

W sterownikach należy dodać program do diagnostyki komunikacji i do obsługi wykrycia jej braku np. wyzerowanie bloku danych DB obioru danych.

3. Komunikacja PUT/GET – dla sterowników S7-1500, S7-1200 umieszczonych w dwóch projektach

Jeśli sterowniki są w dwóch różnych projektach to również można taką komunikację wykonać w prosty sposób. Jest to częsta sytuacja gdy zostaje dodana nowa maszyna lub część instalacji, do której jest osobny program i należy przesłać dane do istniejącego programu instalacji.

Gdy zostanie dodany bloku funkcyjny GET lub PUT, można stworzyć nowe połączenie komunikacyjne przez właściwości bloku funkcyjnego.

W polu Partner należy wybrać Unspecified.

W Polu Address należy wpisać adres IP sterownika partnera.

Zostanie utworzone połączenie S7-connection, które trzeba przesłać do sterownika.

Program do obsługi komunikacji za pomocą bloków funkcyjnych PUT/GET jest identyczny jak w przykładzie dla sterowników znajdujących się w tym samych projekcie.

Po przesłaniu programu do sterowników, należy przetestować wymianę danych. Należy sprawdzić:

 • jakie są opóźnienia w przesyłaniu danych – jeśli opóźnienia w wymianie danych nie są zadowalające, to należy przyśpieszyć komunikację,
 • czy dane są przesyłane prawidłowe,
 • czy przy wymianie danych między sterownikami różnych producentów nie są zamienione bajty w słowach,
 • działanie watchdogów,
 • jak zachowuje się komunikacja gdy jeden ze sterowników przejdzie w tryb stop.

4. Podsumowanie

Komunikacja PUT/GET jest łatwa i szybka do wykonania. Jest bardzo przydatna w sytuacjach gdy dodany zostaje nowy sterownik do istniejącej już instalacji. Posiada jednak dużo ograniczeń i wymaga od programisty zadbania o prawidłowe wywołanie bloków funkcyjnych oraz obsługi zdarzeń przy utracie komunikacji, ponieważ jej brak może to doprowadzić do nieprawidłowego zachowania urządzeń.

Jeśli posiadamy dostępne projekty sterowników, między którymi ma być dostępna komunikacja, lepiej wykonać komunikację dwustronną opartą na blokach funkcyjnych TSEND_C i TRCV_C (została dobrze opisana w jednym z wcześniejszych artykułów konkursowych).

W kolejnym z artykułów postaram się przetestować komunikację ze sterownikami S7-300/400, które są nadal popularne i często stosowane w automatyce przemysłowej.

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka –  edycja Marzec 2019

Nagrodę Voucher na szkolenie w EMT-SYSTEMS dostarcza ambasador konkursu, firma EMT-SYSTEMS.

 

Reklama

11 marca 2019 / Kategoria: , ,

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

EcoStruxure Tour ze Schneider Electric – bezpłatne warsztaty

EcoStruxure Tour ze Schneider Electric – bezpłatne warsztaty

>KLIKNIJ<

MOVI-C® w akcji: maszyna pakująca z systemem pakowania zbiorczego SEW-Eurodrive

MOVI-C® w akcji: maszyna pakująca z systemem pakowania zbiorczego SEW-Eurodrive

>KLIKNIJ<

Komunikacja w przemyśle: konferencja Technology days 2019 – Poznań 24-25 września

Komunikacja w przemyśle: konferencja Technology days 2019 – Poznań 24-25 września

>KLIKNIJ<

Video-recenzja zegara astronomicznego Finder

Video-recenzja zegara astronomicznego Finder

>KLIKNIJ<

Serwonapędy, rodzaje, dobór, strojenie i konfiguracja – wywiad z Panasonic

Serwonapędy, rodzaje, dobór, strojenie i konfiguracja – wywiad z Panasonic

>KLIKNIJ<

Zaawansowane ustawienia DNP3

Zaawansowane ustawienia DNP3

>KLIKNIJ<

Jak być na bieżąco z Przemysłem 4.0 i digitalizacją procesów przemysłowych?

Jak być na bieżąco z Przemysłem 4.0 i digitalizacją procesów przemysłowych?

>KLIKNIJ<

WEBINARIUM ONLINE: ZDALNY DOSTĘP Z WYKORZYSTANIEM M!DGE2

WEBINARIUM ONLINE: ZDALNY DOSTĘP Z WYKORZYSTANIEM M!DGE2

>KLIKNIJ<

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.6 – Jak przeprowadzić testy, kontrolę i utrzymanie wizualizacji

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.6 – Jak przeprowadzić testy, kontrolę i utrzymanie wizualizacji

>KLIKNIJ<

Regulator logiki rozmytej – przykład zastosowania

Regulator logiki rozmytej – przykład zastosowania

>KLIKNIJ<

Jak dobrać przekładnię z konfiguratorem SESAME

Jak dobrać przekładnię z konfiguratorem SESAME

>KLIKNIJ<

VI Mistrzostwa Polski branży automatyki przemysłowej w piłce nożnej – P+F Cup’19

VI Mistrzostwa Polski branży automatyki przemysłowej w piłce nożnej – P+F Cup’19

>KLIKNIJ<

Czym jest i jak działa sterownik bezpieczeństwa?

Czym jest i jak działa sterownik bezpieczeństwa?

>KLIKNIJ<

Korzystaj w pełni z funkcjonalności enkodera i nie męcz sterownika!

Korzystaj w pełni z funkcjonalności enkodera i nie męcz sterownika!

>KLIKNIJ<

BMO Automation rozwiązuje zdalnie 90% problemów

BMO Automation rozwiązuje zdalnie 90% problemów

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast #15: Wszystko co musisz wiedzieć aby dostać podwyżkę

Automatyczny Podcast #15: Wszystko co musisz wiedzieć aby dostać podwyżkę

>KLIKNIJ<

Projektowanie automatyki w smartDESIGNER, cz.1

Projektowanie automatyki w smartDESIGNER, cz.1

>KLIKNIJ<

Jak się robotyzować z głową?

Jak się robotyzować z głową?

>KLIKNIJ<

Wykrywanie obecności niebezpiecznych gazów w powietrzu. Czujniki od Johnson Controls

Wykrywanie obecności niebezpiecznych gazów w powietrzu. Czujniki od Johnson Controls

>KLIKNIJ<

Podstawy komunikacji przemysłowej AS-i

Podstawy komunikacji przemysłowej AS-i

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Bezpieczny, prosty w obsłudze i energooszczędny Seria serwowzmacniaczy Mitsubishi Electric MELSERVO MR-J4 wraz z kompatybilnymi modułami pozycjonującymi oraz zaawansowanymi kontrolerami motion, umożliwia konstruktorom maszyn i urządzeń oraz...
 • Sterowniki kompaktowe, modułowe i zintegrowane, CODESYS V3 (programowanie, wizualizacja, komunikacja), Krótkie cykle czasowe, EtherCAT, BACnet (opcjonalnie), Modbus, CANopen, Porty szeregowe: RS232, RS485, 2 konfigurowalne karty Ethernet, W...
 • Ekonomiczne monitorowanie i sterowanie, teraz także dzięki panelom 2 generacji. Dzięki odpowiedniemu doborowi funkcji HMI, panele Basic 2 generacji stanowią doskonałe rozwiązanie przy produkcji maszyn lub w małych aplikacjach przemysłowych....
 • Seria EX-Z Czujniki z serii EX-Z to jedne z najmniejszych urządzeń tego typu na świecie. Najcieńszy model posiada grubość jedynie 3 mm co zostało osiągnięte przez zastosowanie nowych półprzewodników i dzięki temu wyeliminowanie przewodów. B...
 • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...
 • Sterowniki  z serii SIMATIC S7-1200 oferują szeroki zakres funkcjonalności i zintegrowane wejścia/wyjścia zamknięte w kompaktowej obudowie. Są doskonałym narzędziem do realizacji standardowych projektów i zadań automatyki, a jednostki S7-12...Kategorie
POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Wydarzenia
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…