PARTNERZY

PRODUKTY I SKLEP SERWIS I WSPARCIE

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Komunikacja w nowoczesnej firmie – jak dobierać komponenty do sieci przemysłowych?

582 wyświetleń, autor: PhoenixContact.

Znaczenie sieci maszynowych we współczesnych przedsiębiorstwach jest nie do przecenienia. Ich funkcjonalność w dużym stopniu zależy jednak od tego, w jaki sposób przebiega komunikacja pomiędzy urządzeniami. By usprawnić ten proces, najlepiej sięgać po komponenty, które zapewniają bezpieczeństwo i są łatwe w obsłudze. Takie rozwiązania proponuje właśnie Phoenix Contact.

Na co warto zwracać uwagę przy dobieraniu komponentów, tworząc sieci przemysłowe dla swojej firmy?

Sieci przemysłowe a komunikacja – co wpływa na proces wymiany danych?

Na to, czy komunikacja będzie przebiegała bez zakłóceń, ma wpływ wiele czynników. Jednym z ważniejszych jest język – musi być jednolity, by wszyscy uczestnicy komunikacji mogli się porozumieć. Ponadto komunikacja powinna być uregulowana, oparta na jasnych wytycznych. Te zasady są wspólne zarówno dla maszyn, jak i dla ludzi. Należy mieć je na uwadze, projektując sieci przemysłowe.

Bezpieczna i sprawna komunikacja jest możliwa tylko wtedy, gdy wszystko znajduje się pod kontrolą. Ale niełatwo monitorować całą sieć maszynową, kiedy składa się ona z wielu elementów. Warto zauważyć, że liczba komponentów, jakich używa się obecnie do obsługi sieci Ethernet, jest stosunkowo duża i nadal się zwiększa. Z jednej strony stanowi to ułatwienie w przeprowadzaniu działań, ale z drugiej, stwarza większe ryzyko zaistnienia niechcianego ruchu danych w sieci. Podłączenie urządzenia bez autoryzacji bądź przypadkowe ustanowienie pętli staje się wtedy bardziej prawdopodobne. Skutki takich działań z pewnością będą miały wpływ na przebieg procesu produkcji. To wszystko wiąże się z koniecznością stosowania takich protokołów, jak EtherNet/IP™ albo PROFINET. Do tego jednak należy dysponować maszynami, które mają odpowiednie parametry, pozwalające na korzystanie z nich i umożliwiające niczym niezakłóconą komunikację.

Od tego, jak wygląda przepływ danych w firmie, zależy też to, czy jest ona na bieżąco z trendami technologicznymi. Obejmuje to m.in. korzystanie z rozwiązań chmurowych i inteligentnych urządzeń, stosowanie zaawansowanych zabezpieczeń z zakresu IT oraz prowadzenie zdalnych konwersacji przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Jeśli przedsiębiorstwo chętnie adaptuje nowinki IT do swoich potrzeb, ma większą szansę na rozwój, a komunikacja będzie w nim sprawniej przebiegała. Oczywiście pod warunkiem, że komponenty, a jakich składają się sieci przemysłowe, umożliwią swobodne korzystanie z innowacyjnych rozwiązań.

Nowoczesne rozwiązania dla sieci maszynowych

Wszystkie te warunki muszą być spełnione, by sieci przemysłowe mogły sprostać wymogom, jakie niesie Industry 4.0. Powinni to mieć na uwadze zwłaszcza konstruktorzy maszyn – ich zadaniem jest stworzenie rozbudowanych sieci, przy założeniu, że będą one mogły w przyszłości być uzupełniane o dodatkowe rozwiązania z zakresu IT. Ich obsługa powinna też być łatwa i intuicyjna. Z tego powodu nowoczesne sieci przemysłowe poza przełącznikami łączącymi komponenty i odpowiedzialnymi za sterowanie transmisją danych, wykorzystują także nowe rodzaje sprzętów. Przykładem takiego urządzenia są moduły bezprzewodowe, dzięki którym można łączyć mobilne urządzenia końcowe albo systemy transportowe z siecią automatyki. Innowacyjnym rozwiązaniem są też komponenty bezpieczeństwa, dzięki którym możliwa jest bezpieczna integracja maszyn z siecią produkcyjną i korzystanie z szyfrowanego, a co za tym idzie, również bezpiecznego zdalnego dostępu do urządzeń.

Nowoczesne przedsiębiorstwo powinno korzystać z wielu komponentów, by zwiększać zakres swoich możliwości. Na szczęście nie musi to oznaczać dużych wydatków, zwłaszcza jeśli firma zdecyduje się na skorzystanie z oferty jego producenta, który dostarczy wszystkie niezbędne rozwiązania. Wtedy będzie można wynegocjować niższą cenę. Poza tym, firma zyskuje gwarancję, że wszystkie elementy sieci będą ze sobą dobrze współdziałały. Innowacyjne komponenty do sieci przemysłowych to między innymi rodzina produktów FL Switch 2000, FL WLAN 1100, FL mGuard, TC Cloud Client.

Cechą charakterystyczną rozwiązań jest łatwość z jaką można je obsługiwać.

Ponadto na stronie Wszystko do sieci przemysłowych znajdują się szczegółowe informacje na temat dobierania komponentów do budowy sieci przemysłowych. Warto się z nimi zapoznać, by określić, co może się okazać przydatne w danej sieci i jak dostosować ją do aktualnych standardów.

Switche niezarządzalne vs switche inteligentne

Budowa maszyn to dziedzina, która szybko się rozwija. Ze względu na niską ceną i łatwy rozruch, kiedyś w roli interfejsów łączących uczestników sieci najczęściej stosowano switche niezarządzalne. Obecnie to rozwiązanie jest już używane tylko w ograniczonym zakresie, ponieważ nie jest ono tak skuteczne w nowoczesnych firmach, które mają rozbudowane sieci przemysłowe. Z czego to wynika? Im więcej liczą one użytkowników, tym więcej potrzeb komunikacyjnych muszą spełniać. Tymczasem switche niezarządzalne nie są wyposażone w potrzebne do tego mechanizmy, pozwalające np. na zmniejszanie obciążenia danymi albo diagnostykę sieci.

Z tego powodu ich miejsce powoli zajmują switche inteligentne. Nie dość, że pozwalają one bez trudu obsługiwać maszyny niezarządzalne, to jeszcze umożliwiają korzystanie z funkcji, jakie do tej pory oferowały tylko zarządzalne switche. Inteligentny switch działa podobnie jak switch niezarządzalny, ale jednocześnie pozwala na to, by w tle były włączone funkcje zarządzania, pozwalające na stabilizację sieci. Tego typu switche można znaleźć w rodzinie produktów FL Switch 2000 firmy Phoenix Contact, które jakby tego było mało, obsługują jeszcze mechanizmy redundancji do tłumienia pętli, a nawet podstawowe funkcje standardów transmisji PROFINET i EtherNet/IP™. Co więcej, w modelach FL Switch 2100 istnieje opcja konfiguracji sieci do komunikacji gigabitowej.

Sieć przemysłowa z możliwością zdalnego dostępu

Wiele przedsiębiorstw korzysta z możliwości integracji systemów transportu oraz urządzeń mobilnych z siecią maszynową. Do tego trzeba przeprowadzić bezprzewodową transmisji danych. W tym celu najczęściej stosuje się sieć WLAN – żeby jednak mogła ona spełniać swoje zadanie, niezbędne jest stworzenie warunków pozwalających na przesyłanie danych do odbiornika. Należy pamiętać, że punkt dostępowy musi być umieszczony na właściwych maszynach, np. na szafie sterowniczej. Ponadto przynajmniej dwie anteny powinny być zainstalowane na urządzeniu.

Niczym niezakłócony odbiór sygnału w systemach i maszynach WLAN jest możliwy przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń, takich jak te z rodziny FL WLAN 1100. Wykorzystanie modułu bezprzewodowego pozwala przede wszystkim na bezpośrednią instalację na maszynie, szafie sterowniczej bądź pojeździe mobilnym. Jego zaletą jest też to, że łączy w sobie dwa urządzenia – punkt dostępowy i anteny. Te ostatnie są zintegrowane w punkcie dostępowym, a ich parametry pozwalają na obsługę wszystkich najczęściej stosowanych standardów WLAN, czyli IEC 802.11a/b/g/n, i częstotliwości, tj. 2,4 GHz oraz 5 GHz. Urządzenia te mogą też obsługiwać technologię anten MIMO (czyli wielokrotne wejście, wielokrotne wyjście), co przekłada się na usprawnienie procesu przekazywania informacji.

Bezprzewodowy dostęp a kwestia bezpieczeństwa

Sieci przemysłowe, zwłaszcza jeśli korzystają z bezprzewodowej transmisji danych, muszą bazować na szyfrowanej komunikacji, która gwarantuje pełne bezpieczeństwo m.in. przy przyłączaniu urządzeń do sieci, przeprowadzaniu zdalnej konserwacji czy integrowaniu systemu z rozwiązaniem chmurowym. Ochrona danych w przypadku działań przeprowadzanych zdalnie jest wyjątkowo ważna, dlatego przy projektowaniu swojej sieci warto przywiązywać do tego dużą wagę i wybierać komponenty, które zapewniają bezpieczeństwo. Gwarantują je np. moduły zdalnej konserwacji należące do rodziny produktów TC Cloud Client i FL mGuard, które służą do tego, by pracownicy serwisu mogli zdalnie połączyć się z urządzeniami i systemami, dzięki sieci internetowej. Warto zaznaczyć, że połączenie można ustanowić według własnych preferencji, za pośrednictwem globalnej sieci komórkowej 4G LTE, albo sieci operatora.

Dzięki wykorzystaniu urządzenia mGuard Secure Cloud można skonfigurować skalowalną infrastrukturę VPN z szyfrowaniem za pomocą protokołu bezpieczeństwa IPsec, co pozwoli na zachowanie poufności danych, zagwarantuje ich autentyczność oraz integralność przesyłanych informacji. Maszyny zabezpieczające FL mGuard oferują też rozbudowane funkcje zapory, co wzmacnia ochronę sieci komputerowej przed nieupoważnionym dostępem.

Łatwa konfiguracja urządzenia na różne sposoby

Optymalizacja pracy przy konstrukcji maszyn często sprowadza się do działań mających na celu skrócenie czasu poświęcanego na konfigurację komponentów oraz zmniejszenie kosztów z tym związanych. W rezultacie funkcje, jakie oferuje poddająca się diagnostyce sieć, zostają znacznie ograniczone, a konstruktorzy sięgają po switche niezarządzalne z funkcją plug-and-play, które nie wymagają konfiguracji. Jest ona jednak niezbędna, gdy sieć korzysta z komponentów z funkcjami zarządzania. Jak zredukować do minimum działania z nią związane, a mimo to cieszyć się większością korzyści, które zapewniają takie rozwiązania? Najlepiej starannie wybrać urządzenia, które zostały tak zaprojektowane, by proces konfiguracji mógł być łatwy i szybki.

Taką możliwość dają m.in. nowe rozwiązania Phoenix Contact z rodziny produktów 2000 i TC Cloud Client, przystosowane do budowy maszyn. Nie dość, że można je konfigurować, np. poprzez zarządzanie w przeglądarce internetowej i SNMP, czyli Simple Network Management Protocol, przełączniki z tej rodziny komponentów wyróżnia karta SD, na której można zapisywać utworzone konfiguracje, a potem je replikować np. na nowe urządzenia. Dzięki temu na zastępczych sprzętach nie trzeba od nowa przeprowadzać procesu konfiguracji i można zaoszczędzić wiele czasu. Co więcej, moduły bezprzewodowe rodzin produktów FL WLAN 1100 i FL Switch 2000 zapewniają też możliwość konfiguracji poprzez interfejs wiersza poleceń (CLI).

Prosty sposób administrowania siecią

Bywa, że producenci maszyn zmagają się z problemami z zarządzaniem sieciami automatyzacji. Wynika to w dużej mierze z faktu, że jest ona nieustannie rozbudowywana. Większa liczba komponentów powoduje, że czas potrzebny do zarządzania nimi się wydłuża, a koszty rosną. Jak sobie z tym poradzić? Najlepiej zainwestować w oprogramowanie, które ułatwia administrowanie sieciami przemysłowymi, takie jak FL Network Manager Phoenix Contact. To narzędzie,  które zostało wyposażone w wiele funkcji, umożliwiających m.in. zarządzanie switchami i oprogramowaniem układowym oraz monitorowanie pracy w czasie rzeczywistym. Wyposażenie tego oprogramowania obejmuje również elementy WLAN i liczne zabezpieczenia.

Co ważne, FL Network Manager pozwala też na jednoczesną aktualizację każdego składnika sieci przemysłowej – to znacznie skraca czas, który trzeba na ten proces poświęcić. Poza tym, można go szybko skonfigurować, a każdy powstały w związku z tym plik zapisać na lokalnym nośniku pamięci. Dzięki temu można te pliki w kilka chwil zainstalować na innym urządzeniu. Warto podkreślić, że FL Network Manager wykorzystuje zintegrowane funkcje serwera BootP/DHCP i TFTP, które sprawiają, że tylko to jedno narzędzie wystarcza do przeprowadzenia konfiguracji parametrów sprzętu. W rezultacie, firma nie musi inwestować w dodatkowe rozwiązania i może zaoszczędzić, a przy tym korzystać z narzędzia wysokiej jakości.

Wybierz rozwiązania do swojej aplikacji

Autorzy:

Mgr inż. Jan Aulenberg, Menadżer Produktu ds. Technologii sieciowych, Phoenix Contact Electronics GmbH, Bad Pyrmont

Mgr inż. Kamil Wachowicz, Manager Produktu w obszarze Automatyki, Phoenix Contact Sp. Z o.o., Wrocław

30 kwietnia 2019 / Kategoria:
 • Autor: PhoenixContact
 • Phoenix Contact lider w technikach połączeń elektrycznych i automatyce przemysłowej. Nasza praca jest ukierunkowana na tworzenie postępu za pomocą innowacyjnych i inspirujących rozwiązań oraz relacji z klientami jak i partnerami biznesowymi zorientowanymi na wspólne i długotrwałe korzyści.
 • Profil Autora
 • http://www.phoenixcontact.pl

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Wydarzenia Towarzyszące Targom ITM Polska 2019

Wydarzenia Towarzyszące Targom ITM Polska 2019

>KLIKNIJ<

Filtry aktywne w przemyśle – potrzeba stosowania czy już konieczność?

Filtry aktywne w przemyśle – potrzeba stosowania czy już konieczność?

>KLIKNIJ<

Pierwsze kroki ze sterowaniem CNC

Pierwsze kroki ze sterowaniem CNC

>KLIKNIJ<

Python + PLC = Symulacja procesu

Python + PLC = Symulacja procesu

>KLIKNIJ<

Jak zacząć naukę programowania PLC z FPWIN Pro?

Jak zacząć naukę programowania PLC z FPWIN Pro?

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast #5: Jak zacząć programować sterowniki PLC

Automatyczny Podcast #5: Jak zacząć programować sterowniki PLC

>KLIKNIJ<

Orange Box narzędziem w modernizacji zakładu

Orange Box narzędziem w modernizacji zakładu

>KLIKNIJ<

Kurtyny bezpieczeństwa – rodzaje, działanie, sposoby stosowania

Kurtyny bezpieczeństwa – rodzaje, działanie, sposoby stosowania

>KLIKNIJ<

Nagroda Siemens w kategorii EDUKACJA dla Centrum Szkoleń Inżynierskich EMT-Systems!

Nagroda Siemens w kategorii EDUKACJA dla Centrum Szkoleń Inżynierskich EMT-Systems!

>KLIKNIJ<

WYSYŁANIE SMSÓW Z POZIOMU PLC #2 – WIZUALIZACJA I STEROWANIE ZA POMOCĄ PANELU HMI

WYSYŁANIE SMSÓW Z POZIOMU PLC #2 – WIZUALIZACJA I STEROWANIE ZA POMOCĄ PANELU HMI

>KLIKNIJ<

Szkolenia produktowe Pilz w nowej odsłonie dzięki modułom szkoleniowym PES

Szkolenia produktowe Pilz w nowej odsłonie dzięki modułom szkoleniowym PES

>KLIKNIJ<

OnRobot – Seminaria dla integratorów automatyki i robotyki

OnRobot – Seminaria dla integratorów automatyki i robotyki

>KLIKNIJ<

Recenzja SECOMEA SiteManager – routera VPN do zdalnego dostępu

Recenzja SECOMEA SiteManager – routera VPN do zdalnego dostępu

>KLIKNIJ<

PROFINET Truck – Bezpieczeństwo sieci i Cyfryzacja w Industry 4.0

PROFINET Truck – Bezpieczeństwo sieci i Cyfryzacja w Industry 4.0

>KLIKNIJ<

Nowe sterowniki konfigurowalne i zadajniki dla automatyki budynkowej

Nowe sterowniki konfigurowalne i zadajniki dla automatyki budynkowej

>KLIKNIJ<

Ostatnie wolne miejsca! Bezpłatna konferencja”Niezawodność & Utrzymanie Ruchu” dla produkcji

Ostatnie wolne miejsca! Bezpłatna konferencja”Niezawodność & Utrzymanie Ruchu” dla produkcji

>KLIKNIJ<

Przekaźnik, przekaźnik czasowy a może SMARTimer od Finder?

Przekaźnik, przekaźnik czasowy a może SMARTimer od Finder?

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast: Ścieżka kariery automatyka

Automatyczny Podcast: Ścieżka kariery automatyka

>KLIKNIJ<

Porozmawiajmy o automatyce na ASTOR TOUR – 7 miast – maj 2019

Porozmawiajmy o automatyce na ASTOR TOUR – 7 miast – maj 2019

>KLIKNIJ<

Wybierz najlepszy pomysł na zastosowanie sterownika easy E4 – runda finałowa!

Wybierz najlepszy pomysł na zastosowanie sterownika easy E4 – runda finałowa!

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk Usługa u-link gwarantuje szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk, co ułatwia zdalne utrzymanie ruchu, jednocześnie pozwalając na wydajne zarządzanie zakładami produkcyjnymi i stacjami klie...
 • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
 • Wspólnie z naszym Partnerem firmą SIEMENS serdecznie zapraszamy na bezpłatne warsztaty mające na celu przybliżenie tematyki bezpieczeństwa systemów Ethernet/PROFINET, zasad doboru urządzeń wykorzystywanych w systemach PROFINET pod kątem jeg...
  Czas trwania: 1 dzień
  Link: Terminy
 • Grupa docelowa Kadra techniczna i menadżerska oraz pracownicy służb utrzymania ruchu pracujący w zakładach produkcyjnych. Cele Na szkoleniu poznasz wymagania prawne dotyczące bezpieczeństwa funkcjonalnego. Na warsztatach nauczysz się jak dz...
  Czas trwania: 8:30-16:00
  Link: Terminy
 • W dobie ciągłego dążenia do poprawy jakości oraz zwiększenia efektywności, automatyzacja procesów produkcji staje się często jedyną możliwością uzyskania przewagi nad konkurencją. TARRA ROBOTICS to lata naszych doświadczeń w projektowaniu i...
 • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…