Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Komunikacja w nowoczesnej firmie – jak dobierać komponenty do sieci przemysłowych?

418 wyświetleń, autor: PhoenixContact.

Znaczenie sieci maszynowych we współczesnych przedsiębiorstwach jest nie do przecenienia. Ich funkcjonalność w dużym stopniu zależy jednak od tego, w jaki sposób przebiega komunikacja pomiędzy urządzeniami. By usprawnić ten proces, najlepiej sięgać po komponenty, które zapewniają bezpieczeństwo i są łatwe w obsłudze. Takie rozwiązania proponuje właśnie Phoenix Contact.

Na co warto zwracać uwagę przy dobieraniu komponentów, tworząc sieci przemysłowe dla swojej firmy?

Sieci przemysłowe a komunikacja – co wpływa na proces wymiany danych?

Na to, czy komunikacja będzie przebiegała bez zakłóceń, ma wpływ wiele czynników. Jednym z ważniejszych jest język – musi być jednolity, by wszyscy uczestnicy komunikacji mogli się porozumieć. Ponadto komunikacja powinna być uregulowana, oparta na jasnych wytycznych. Te zasady są wspólne zarówno dla maszyn, jak i dla ludzi. Należy mieć je na uwadze, projektując sieci przemysłowe.

Bezpieczna i sprawna komunikacja jest możliwa tylko wtedy, gdy wszystko znajduje się pod kontrolą. Ale niełatwo monitorować całą sieć maszynową, kiedy składa się ona z wielu elementów. Warto zauważyć, że liczba komponentów, jakich używa się obecnie do obsługi sieci Ethernet, jest stosunkowo duża i nadal się zwiększa. Z jednej strony stanowi to ułatwienie w przeprowadzaniu działań, ale z drugiej, stwarza większe ryzyko zaistnienia niechcianego ruchu danych w sieci. Podłączenie urządzenia bez autoryzacji bądź przypadkowe ustanowienie pętli staje się wtedy bardziej prawdopodobne. Skutki takich działań z pewnością będą miały wpływ na przebieg procesu produkcji. To wszystko wiąże się z koniecznością stosowania takich protokołów, jak EtherNet/IP™ albo PROFINET. Do tego jednak należy dysponować maszynami, które mają odpowiednie parametry, pozwalające na korzystanie z nich i umożliwiające niczym niezakłóconą komunikację.

Od tego, jak wygląda przepływ danych w firmie, zależy też to, czy jest ona na bieżąco z trendami technologicznymi. Obejmuje to m.in. korzystanie z rozwiązań chmurowych i inteligentnych urządzeń, stosowanie zaawansowanych zabezpieczeń z zakresu IT oraz prowadzenie zdalnych konwersacji przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Jeśli przedsiębiorstwo chętnie adaptuje nowinki IT do swoich potrzeb, ma większą szansę na rozwój, a komunikacja będzie w nim sprawniej przebiegała. Oczywiście pod warunkiem, że komponenty, a jakich składają się sieci przemysłowe, umożliwią swobodne korzystanie z innowacyjnych rozwiązań.

Nowoczesne rozwiązania dla sieci maszynowych

Wszystkie te warunki muszą być spełnione, by sieci przemysłowe mogły sprostać wymogom, jakie niesie Industry 4.0. Powinni to mieć na uwadze zwłaszcza konstruktorzy maszyn – ich zadaniem jest stworzenie rozbudowanych sieci, przy założeniu, że będą one mogły w przyszłości być uzupełniane o dodatkowe rozwiązania z zakresu IT. Ich obsługa powinna też być łatwa i intuicyjna. Z tego powodu nowoczesne sieci przemysłowe poza przełącznikami łączącymi komponenty i odpowiedzialnymi za sterowanie transmisją danych, wykorzystują także nowe rodzaje sprzętów. Przykładem takiego urządzenia są moduły bezprzewodowe, dzięki którym można łączyć mobilne urządzenia końcowe albo systemy transportowe z siecią automatyki. Innowacyjnym rozwiązaniem są też komponenty bezpieczeństwa, dzięki którym możliwa jest bezpieczna integracja maszyn z siecią produkcyjną i korzystanie z szyfrowanego, a co za tym idzie, również bezpiecznego zdalnego dostępu do urządzeń.

Nowoczesne przedsiębiorstwo powinno korzystać z wielu komponentów, by zwiększać zakres swoich możliwości. Na szczęście nie musi to oznaczać dużych wydatków, zwłaszcza jeśli firma zdecyduje się na skorzystanie z oferty jego producenta, który dostarczy wszystkie niezbędne rozwiązania. Wtedy będzie można wynegocjować niższą cenę. Poza tym, firma zyskuje gwarancję, że wszystkie elementy sieci będą ze sobą dobrze współdziałały. Innowacyjne komponenty do sieci przemysłowych to między innymi rodzina produktów FL Switch 2000, FL WLAN 1100, FL mGuard, TC Cloud Client.

Cechą charakterystyczną rozwiązań jest łatwość z jaką można je obsługiwać.

Ponadto na stronie Wszystko do sieci przemysłowych znajdują się szczegółowe informacje na temat dobierania komponentów do budowy sieci przemysłowych. Warto się z nimi zapoznać, by określić, co może się okazać przydatne w danej sieci i jak dostosować ją do aktualnych standardów.

Switche niezarządzalne vs switche inteligentne

Budowa maszyn to dziedzina, która szybko się rozwija. Ze względu na niską ceną i łatwy rozruch, kiedyś w roli interfejsów łączących uczestników sieci najczęściej stosowano switche niezarządzalne. Obecnie to rozwiązanie jest już używane tylko w ograniczonym zakresie, ponieważ nie jest ono tak skuteczne w nowoczesnych firmach, które mają rozbudowane sieci przemysłowe. Z czego to wynika? Im więcej liczą one użytkowników, tym więcej potrzeb komunikacyjnych muszą spełniać. Tymczasem switche niezarządzalne nie są wyposażone w potrzebne do tego mechanizmy, pozwalające np. na zmniejszanie obciążenia danymi albo diagnostykę sieci.

Z tego powodu ich miejsce powoli zajmują switche inteligentne. Nie dość, że pozwalają one bez trudu obsługiwać maszyny niezarządzalne, to jeszcze umożliwiają korzystanie z funkcji, jakie do tej pory oferowały tylko zarządzalne switche. Inteligentny switch działa podobnie jak switch niezarządzalny, ale jednocześnie pozwala na to, by w tle były włączone funkcje zarządzania, pozwalające na stabilizację sieci. Tego typu switche można znaleźć w rodzinie produktów FL Switch 2000 firmy Phoenix Contact, które jakby tego było mało, obsługują jeszcze mechanizmy redundancji do tłumienia pętli, a nawet podstawowe funkcje standardów transmisji PROFINET i EtherNet/IP™. Co więcej, w modelach FL Switch 2100 istnieje opcja konfiguracji sieci do komunikacji gigabitowej.

Sieć przemysłowa z możliwością zdalnego dostępu

Wiele przedsiębiorstw korzysta z możliwości integracji systemów transportu oraz urządzeń mobilnych z siecią maszynową. Do tego trzeba przeprowadzić bezprzewodową transmisji danych. W tym celu najczęściej stosuje się sieć WLAN – żeby jednak mogła ona spełniać swoje zadanie, niezbędne jest stworzenie warunków pozwalających na przesyłanie danych do odbiornika. Należy pamiętać, że punkt dostępowy musi być umieszczony na właściwych maszynach, np. na szafie sterowniczej. Ponadto przynajmniej dwie anteny powinny być zainstalowane na urządzeniu.

Niczym niezakłócony odbiór sygnału w systemach i maszynach WLAN jest możliwy przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń, takich jak te z rodziny FL WLAN 1100. Wykorzystanie modułu bezprzewodowego pozwala przede wszystkim na bezpośrednią instalację na maszynie, szafie sterowniczej bądź pojeździe mobilnym. Jego zaletą jest też to, że łączy w sobie dwa urządzenia – punkt dostępowy i anteny. Te ostatnie są zintegrowane w punkcie dostępowym, a ich parametry pozwalają na obsługę wszystkich najczęściej stosowanych standardów WLAN, czyli IEC 802.11a/b/g/n, i częstotliwości, tj. 2,4 GHz oraz 5 GHz. Urządzenia te mogą też obsługiwać technologię anten MIMO (czyli wielokrotne wejście, wielokrotne wyjście), co przekłada się na usprawnienie procesu przekazywania informacji.

Bezprzewodowy dostęp a kwestia bezpieczeństwa

Sieci przemysłowe, zwłaszcza jeśli korzystają z bezprzewodowej transmisji danych, muszą bazować na szyfrowanej komunikacji, która gwarantuje pełne bezpieczeństwo m.in. przy przyłączaniu urządzeń do sieci, przeprowadzaniu zdalnej konserwacji czy integrowaniu systemu z rozwiązaniem chmurowym. Ochrona danych w przypadku działań przeprowadzanych zdalnie jest wyjątkowo ważna, dlatego przy projektowaniu swojej sieci warto przywiązywać do tego dużą wagę i wybierać komponenty, które zapewniają bezpieczeństwo. Gwarantują je np. moduły zdalnej konserwacji należące do rodziny produktów TC Cloud Client i FL mGuard, które służą do tego, by pracownicy serwisu mogli zdalnie połączyć się z urządzeniami i systemami, dzięki sieci internetowej. Warto zaznaczyć, że połączenie można ustanowić według własnych preferencji, za pośrednictwem globalnej sieci komórkowej 4G LTE, albo sieci operatora.

Dzięki wykorzystaniu urządzenia mGuard Secure Cloud można skonfigurować skalowalną infrastrukturę VPN z szyfrowaniem za pomocą protokołu bezpieczeństwa IPsec, co pozwoli na zachowanie poufności danych, zagwarantuje ich autentyczność oraz integralność przesyłanych informacji. Maszyny zabezpieczające FL mGuard oferują też rozbudowane funkcje zapory, co wzmacnia ochronę sieci komputerowej przed nieupoważnionym dostępem.

Łatwa konfiguracja urządzenia na różne sposoby

Optymalizacja pracy przy konstrukcji maszyn często sprowadza się do działań mających na celu skrócenie czasu poświęcanego na konfigurację komponentów oraz zmniejszenie kosztów z tym związanych. W rezultacie funkcje, jakie oferuje poddająca się diagnostyce sieć, zostają znacznie ograniczone, a konstruktorzy sięgają po switche niezarządzalne z funkcją plug-and-play, które nie wymagają konfiguracji. Jest ona jednak niezbędna, gdy sieć korzysta z komponentów z funkcjami zarządzania. Jak zredukować do minimum działania z nią związane, a mimo to cieszyć się większością korzyści, które zapewniają takie rozwiązania? Najlepiej starannie wybrać urządzenia, które zostały tak zaprojektowane, by proces konfiguracji mógł być łatwy i szybki.

Taką możliwość dają m.in. nowe rozwiązania Phoenix Contact z rodziny produktów 2000 i TC Cloud Client, przystosowane do budowy maszyn. Nie dość, że można je konfigurować, np. poprzez zarządzanie w przeglądarce internetowej i SNMP, czyli Simple Network Management Protocol, przełączniki z tej rodziny komponentów wyróżnia karta SD, na której można zapisywać utworzone konfiguracje, a potem je replikować np. na nowe urządzenia. Dzięki temu na zastępczych sprzętach nie trzeba od nowa przeprowadzać procesu konfiguracji i można zaoszczędzić wiele czasu. Co więcej, moduły bezprzewodowe rodzin produktów FL WLAN 1100 i FL Switch 2000 zapewniają też możliwość konfiguracji poprzez interfejs wiersza poleceń (CLI).

Prosty sposób administrowania siecią

Bywa, że producenci maszyn zmagają się z problemami z zarządzaniem sieciami automatyzacji. Wynika to w dużej mierze z faktu, że jest ona nieustannie rozbudowywana. Większa liczba komponentów powoduje, że czas potrzebny do zarządzania nimi się wydłuża, a koszty rosną. Jak sobie z tym poradzić? Najlepiej zainwestować w oprogramowanie, które ułatwia administrowanie sieciami przemysłowymi, takie jak FL Network Manager Phoenix Contact. To narzędzie,  które zostało wyposażone w wiele funkcji, umożliwiających m.in. zarządzanie switchami i oprogramowaniem układowym oraz monitorowanie pracy w czasie rzeczywistym. Wyposażenie tego oprogramowania obejmuje również elementy WLAN i liczne zabezpieczenia.

Co ważne, FL Network Manager pozwala też na jednoczesną aktualizację każdego składnika sieci przemysłowej – to znacznie skraca czas, który trzeba na ten proces poświęcić. Poza tym, można go szybko skonfigurować, a każdy powstały w związku z tym plik zapisać na lokalnym nośniku pamięci. Dzięki temu można te pliki w kilka chwil zainstalować na innym urządzeniu. Warto podkreślić, że FL Network Manager wykorzystuje zintegrowane funkcje serwera BootP/DHCP i TFTP, które sprawiają, że tylko to jedno narzędzie wystarcza do przeprowadzenia konfiguracji parametrów sprzętu. W rezultacie, firma nie musi inwestować w dodatkowe rozwiązania i może zaoszczędzić, a przy tym korzystać z narzędzia wysokiej jakości.

Wybierz rozwiązania do swojej aplikacji

Autorzy:

Mgr inż. Jan Aulenberg, Menadżer Produktu ds. Technologii sieciowych, Phoenix Contact Electronics GmbH, Bad Pyrmont

Mgr inż. Kamil Wachowicz, Manager Produktu w obszarze Automatyki, Phoenix Contact Sp. Z o.o., Wrocław

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!

Zapoznałem się i akceptuję klauzulę informacyjną.
30 kwietnia 2019 / Kategoria:
 • Autor: PhoenixContact
 • Phoenix Contact lider w technikach połączeń elektrycznych i automatyce przemysłowej. Nasza praca jest ukierunkowana na tworzenie postępu za pomocą innowacyjnych i inspirujących rozwiązań oraz relacji z klientami jak i partnerami biznesowymi zorientowanymi na wspólne i długotrwałe korzyści.
 • Profil Autora
 • http://www.phoenixcontact.pl

Reklama

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Promocja na pakiet kursów Falowniki#1 + Falowniki #2 = podstawy + praktyka

Promocja na pakiet kursów Falowniki#1 + Falowniki #2 = podstawy + praktyka

>KLIKNIJ<

Skanery optyczne 2D (czujniki LiDAR) – detekcja oraz pomiar przestrzeni

Skanery optyczne 2D (czujniki LiDAR) – detekcja oraz pomiar przestrzeni

>KLIKNIJ<

Siła polskich producentów elektroniki – wywiad z Prezesem INVITECH

Siła polskich producentów elektroniki – wywiad z Prezesem INVITECH

>KLIKNIJ<

Jak powstają WÓZKI GÓRNICZE? – Fabryki w Polsce

Jak powstają WÓZKI GÓRNICZE? – Fabryki w Polsce

>KLIKNIJ<

Pierwsza na świecie inteligentna kamera dla przemysłu z technologią głębokiego uczenia

Pierwsza na świecie inteligentna kamera dla przemysłu z technologią głębokiego uczenia

>KLIKNIJ<

Obsługa przemysłowych routerów i modemów GSM odc. 1: Co to jest router przemysłowy GSM i jak go podłączyć do sieci GSM?

Obsługa przemysłowych routerów i modemów GSM odc. 1: Co to jest router przemysłowy GSM i jak go podłączyć do sieci GSM?

>KLIKNIJ<

Pierwsze kroki z przekaźnikiem programowalnym akYtec PR200

Pierwsze kroki z przekaźnikiem programowalnym akYtec PR200

>KLIKNIJ<

Jak działa NOWOCZESNY TARTAK? – Fabryki w Polsce

Jak działa NOWOCZESNY TARTAK? – Fabryki w Polsce

>KLIKNIJ<

Przemysł 4.0:  Zbieranie danych na przykładzie obrabiarki – część 2

Przemysł 4.0:  Zbieranie danych na przykładzie obrabiarki – część 2

>KLIKNIJ<

Programowanie paneli HMI – kurs dla automatyków (wygraj panel HMI 7″!)

Programowanie paneli HMI – kurs dla automatyków (wygraj panel HMI 7″!)

>KLIKNIJ<

Serwer VNC i FTP na przykładzie panelu HMI DOP-100

Serwer VNC i FTP na przykładzie panelu HMI DOP-100

>KLIKNIJ<

[Webinar] Laserowe czujniki pomiarowe – zastosowanie w przemyśle

[Webinar] Laserowe czujniki pomiarowe – zastosowanie w przemyśle

>KLIKNIJ<

Jak wygląda praca programisty robotów? Wywiad z Sebastianem Kilichowskim

Jak wygląda praca programisty robotów? Wywiad z Sebastianem Kilichowskim

>KLIKNIJ<

Dlaczego Twój silnik lub instalacja trójfazowa potrzebuje przekaźnika kontroli napięcia?

Dlaczego Twój silnik lub instalacja trójfazowa potrzebuje przekaźnika kontroli napięcia?

>KLIKNIJ<

Przemysł też może działać zdalnie

Przemysł też może działać zdalnie

>KLIKNIJ<

Jak powstają WINDY? – Fabryki w Polsce

Jak powstają WINDY? – Fabryki w Polsce

>KLIKNIJ<

Otwarte webinarium SCADA od Elmark Automatyka

Otwarte webinarium SCADA od Elmark Automatyka

>KLIKNIJ<

Miniaturowy fotoprzekaźnik laserowy wykrywający obiekty również przez otwory

Miniaturowy fotoprzekaźnik laserowy wykrywający obiekty również przez otwory

>KLIKNIJ<

[Zapis webinaru] Odkrywamy tajniki znakowania laserem

[Zapis webinaru] Odkrywamy tajniki znakowania laserem

>KLIKNIJ<

IMScompact: system prowadzenia i pomiarów, który nie wymaga dodatkowego miejsca

IMScompact: system prowadzenia i pomiarów, który nie wymaga dodatkowego miejsca

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • 799 PLN
  Szkolenie jest wprowadzeniem do systemu sterowania PSS4000 i środowiska programowania PAS4000. W jego trakcie omówiona zostanie zarówno struktura sprzętowa, jak i programowanie, a także diagnostyka kompletnego systemu sterowania. Poruszane ...
  Czas trwania: 8h
  Link: Terminy
 • Szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk Usługa u-link gwarantuje szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk, co ułatwia zdalne utrzymanie ruchu, jednocześnie pozwalając na wydajne zarządzanie zakładami produkcyjnymi i stacjami klie...
 • EPLAN Electric P8 oferuje nieograniczone możliwości planowania projektu, tworzenia dokumentacji oraz zarządzania projektami automatyki. Zautomatyzowane tworzenie szczegółowych raportów opartych na schematach okablowania jest integralnym ele...
 • Maksymalna wydajność przy niewielkich rozmiarach Firma wzbogaciła ofertę swego inteligentnego systemu transportowego SuperTrak o szerszy segment zakrzywiony pod kątem 180°. Nowa krzywa zapewnia większe siły trzymania i napędu. Wózki mogą po...
 • EPSITRON®ECO & COMPACT Power OSZCZĘDNOŚĆ KOSZTÓW Zasilacze EPSITRON® ECO i COMPACT Power to nie tylko oszczędność przy zakupie, ale również niższe koszty dzięki łatwej obsłudze oraz braku konieczności serwisowania. Są one doskonałym roz...
 • Wysokowydajny sterownik Saia PCD3.M6893 oferuje maksymalne cyberbezpieczeństwo oraz możliwość programowania obiektowego w języku wysokiego poziomu. Ponadto jest kompatybilny z modułami I/O i komunikacyjnymi serii PCD3. Zastosowany w PCD3.M6...KATEGORIE ARTYKUŁÓW
POLECANE ARTYKUŁY
Wydarzenia