PARTNERZY

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka

Komunikacja szeregowa na przykładzie Astrady DRV-21 i Horner XL4e

Autor: MATHAEUS.

Pomimo dynamicznego rozwoju komunikacji przemysłowej,  dalej najczęściej spotykana jest komunikacja szeregowa. Jest to najprawdopodobniej spowodowane kwestiami ekonomicznymi oraz tym, że jest przez inżynierów już dobrze poznana. Mówiąc o komunikacji szeregowej nie mam na myśli komputerowego złącza USB, a raczej interfejs RS232 oraz RS485. W tym artykule spróbuję wyjaśnić czytelnikom czym są wspomniane interfejsy oraz pokażę jak fizycznie i programowo połączyć falownik ASTRADA DRV-21 ze sterownikiem Horner.

Wstęp teoretyczny

Ze względu na to, że obraz jest więcej wart niż tysiąc słów, to pozwolę sobie wstawić filmiki, które świetnie zobrazują czym są dane interfejsy oraz czym się różnią. Dla większości czytelników filmiki tego autora mogą być dobrze znane, ponieważ były już dosyć często udostępniane w ramach konkursu. Co ciekawe sam poznałem ten kanał właśnie w ten sposób.

RS232

RS485

Komunikacja falownika DRV-21 ze sterownikiem Horner

Do demonstracji komunikacji posłużyłem się sterownikiem Horner XL4e. Sterownik XL4e programuje się w środowisku Cscape, o którym już wspominałem w moim wcześniejszym artykule.

Podłączenie sterownika z falownikiem

W naszym wypadku zamiast komputera podłączymy sterownik.  Do komunikacji wykorzystamy ekranowaną skrętkę.

W przypadku sterownika nie mamy do czynienia ze zwykłą listwą przyłączeniową, a z gniazdem RJ45, które mylnie może być postrzegane jako złącze Ethernet. W przypadku tego sterownika złącze Ethernet jest w srebrnej osłonie, natomiast złącze szeregowe w czarnej.

W obudowie jednego złącza znajdują się dwa porty szeregowe. Czytając dokumentację widzimy, że RS485 znajduje się na porcie 2. Do wejścia “A” w falowniku podłączamy PIN 1, a do B podpinamy PIN 2, do prawidłowego działania wymagany jest również wspólny przewód masowy “GROUND”, który podłączamy do PINU 6.

Bardzo ważne jest to abyśmy nie pomylili się zaprasowując złączkę RJ45, ponieważ łatwo może dojść do pomyłki.

Parametryzacja po stronie falownika DRV-21

W pierwszej kolejności musimy zajrzeć do dokumentacji falownika aby wybrać źródło poleceń na falowniku jako Modbus RTU, ponieważ do komunikacji wykorzystuje się Modbus’a.

W tym celu po wejściu do parametru P00.01 ustawiamy “2”, w ten sposób ustawiliśmy źródło poleceń sterujących na port komunikacyjny.

W następnej kolejności powinniśmy ustawić takie parametry jak:

  • adres urządzenia,
  • prędkość komunikacji,
  • format danych.

W pierwszej kolejności powinniśmy nadać, lub sprawdzić adres urządzenia naszego slave’a, który znajdziemy pod parametrem P14.00.

Ustawiony adres powinniśmy zapamiętać, ponieważ będzie nam potrzebny przy dalszej konfiguracji połączenia. W przypadku komunikacji szeregowej bardzo ważne jest to aby te parametry były takie same na obu urządzeniach (Master oraz Slave), w przeciwnym razie komunikacja będzie niemożliwa.

W naszym przypadku w parametrze P14.01 ustawiamy “4” co określa prędkość 19200bps.

Następnie określamy format danych.

Wybieramy na falowniku parametr P14.02 i ustawiamy format danych na “1”.

Konfiguracja w oprogramowaniu Cscape

W pierwszej kolejności przechodzimy w kolejności: Controller => Hardware Configuration => Serial Configuration

Na tym etapie powinniśmy określić z którego portu będziemy korzystać. Ze względu na to, że komunikacja RS485 znajduje się na porcie drugim, to określamy je jako Modbus Master.

W następnej kolejności musimy określić format danych oraz prędkość przesyłu danych, w  tym celu przechodzimy do zakładki Network i ustawiamy je zgodnie z parametrami ustawionymi na falowniku.

Warto zapisać rejestr statusowy ponieważ ułatwia on diagnostykę w przypadku problemów  z komunikacją, ale jest to temat na tyle obszerny, że poświęcę mu osobny artykuł w przyszłości.

W dalszej kolejności dodajemy nasze urządzenie w zakładce Device zgodne z adresem naszego urządzenia. W ramach jednej sieci mogą pracować aż 32 urządzenia, dlatego tak istotne jest wybranie prawidłowego adresu.

Wybieramy opcję Modicon PLC 5-Digit ponieważ adresy są 5 cyfrowe w naszym falowniku. Tak samo jak poprzednio warto zarezerwować sobie adres rejestru statusowego i określić pozostałe parametry, w naszym przypadku pozostawiamy je tak jak na zdjęciu powyżej.

Ostatnim etapem jest skonfigurowanie rejestrów, które mają być wymieniane między urządzeniami. W tym celu musimy wrócić do dokumentacji Astrady.

Jak można zauważyć, adresy powinny być zapisane w systemie DEC, a adresy w dokumentacji są zapisane w systemie szesnastkowym, dlatego adresy powinniśmy przekonwertować i dodać offset.

Dla przykładu, przedstawię jak to zrobić, dla przykładu wykorzystamy adres polecenia sterującego.

Wracamy do dokumentacji i sprawdzamy nasz adres.

W systemie szesnastkowym wspomniany adres to 2000H, aby przekonwertować wartość, wykorzystamy darmowe oprogramowanie, które każdy z nas ma na komputerze: “kalkulator” i włączamy tryb programisty wpisujemy adres pamiętając o offsecie.

Mając wspomniany adres dodajemy go do puli adresów, w zakładce Scan List.

Przed adresem 8193 dodajemy “4” która oznacza: “Holding Registers”. W tym polu określamy również rejestr lokalny, do którego wprowadzać będziemy wartości do sterowania oraz określamy, czy parametr możemy tylko odczytać, wpisać, czy to i to. W naszym wypadku wybieramy Polled Read/Write i w następnych kokach zgodnie z parametrami dodajemy resztę rejestrów.

Należy wspomnieć, że przy zadawaniu częstotliwości należy wyskalować wartość od 0 do 5000 (50 Hz).

W ten sposób mamy ukończoną całą konfigurację połączenia szeregowego. W powyższym artykule przedstawiłem jedną z dwóch metod ustanowienia komunikacji , drugą możliwą metodą byłoby wykorzystanie elementów drabinki w tym celu, ale jest o wiele bardziej problematyczna i zajmuje więcej czasu.  Metoda którą przedstawiłem jest o wiele prostsza i szybsza.

Podsumowanie

Jeżeli będzie zainteresowanie tematem sterowników Horner, to w kolejnym artykule przedstawię jak do naszej komunikacji dodać wizualizację oraz jak programowo można to obsłużyć. Powyższy artykuł miał tylko za zadanie przedstawić w jaki sposób przeprowadzić konfigurację komunikacji szeregowej oraz jak przykładowo połączyć je. W kolejnych artykułach postaram się przedstawić więcej informacji dotyczących komunikacji szeregowych.

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka w edycji Grudzień 2018 
Nagrodę Przetwornik pomiarowy JUMPFLEX® dostarcza firma WAGO.

Więcej o konkursie: https://iautomatyka.pl/konkurs-iautomatyka/

Reklama

4 stycznia 2019 / Kategoria: , , ,

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Kilka słów o kurtynach bezpieczeństwa

Kilka słów o kurtynach bezpieczeństwa

>KLIKNIJ<

20 lat BIBUS MENOS. Prezes Magdalena Stankiewicz o roli ojca w historii firmy i wizji przyszłości

20 lat BIBUS MENOS. Prezes Magdalena Stankiewicz o roli ojca w historii firmy i wizji przyszłości

>KLIKNIJ<

Spotkaj się z firmą EATON i odkryj sterownik easyE4

Spotkaj się z firmą EATON i odkryj sterownik easyE4

>KLIKNIJ<

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.1 – Jak efektywnie projektować wizualizacje?

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.1 – Jak efektywnie projektować wizualizacje?

>KLIKNIJ<

Trackery – instalacje fotowoltaiczne nadążne za słońcem, cz.3 – Hardware

Trackery – instalacje fotowoltaiczne nadążne za słońcem, cz.3 – Hardware

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast #1: Odcinek powitalny, czyli co to jest Automatyczny Podcast

Automatyczny Podcast #1: Odcinek powitalny, czyli co to jest Automatyczny Podcast

>KLIKNIJ<

Druga edycja Mistrzostw Polski Programistów PLC już za nami!

Druga edycja Mistrzostw Polski Programistów PLC już za nami!

>KLIKNIJ<

Co warto zobaczyć na Automaticon 2019?

Co warto zobaczyć na Automaticon 2019?

>KLIKNIJ<

Mistrzostwa Polski w Lutowaniu Renex Soldering Championship 2019

Mistrzostwa Polski w Lutowaniu Renex Soldering Championship 2019

>KLIKNIJ<

Znakowanie przemysłowe z Phoenix Contact

Znakowanie przemysłowe z Phoenix Contact

>KLIKNIJ<

Bezpieczeństwo sieci przemysłowej z wykorzystniem rozwiazań Moxa

Bezpieczeństwo sieci przemysłowej z wykorzystniem rozwiazań Moxa

>KLIKNIJ<

Warsztaty dla branży automatyki przemysłowej – wiedza i doświadczenie

Warsztaty dla branży automatyki przemysłowej – wiedza i doświadczenie

>KLIKNIJ<

Przewidywanie (przyszłości) z Mitsubishi Electric

Przewidywanie (przyszłości) z Mitsubishi Electric

>KLIKNIJ<

Studencie! Tutaj B&R pojawi się dla Ciebie!

Studencie! Tutaj B&R pojawi się dla Ciebie!

>KLIKNIJ<

Seminarium SABUR na Automaticon – zapisz się!

Seminarium SABUR na Automaticon – zapisz się!

>KLIKNIJ<

Przedstawienie wybranych funkcji PLCSIM Advanced 2.0

Przedstawienie wybranych funkcji PLCSIM Advanced 2.0

>KLIKNIJ<

Nowe możliwości silników liniowych i liniowo-obrotowych

Nowe możliwości silników liniowych i liniowo-obrotowych

>KLIKNIJ<

Historia awarii, czyli dlaczego należy tworzyć komunikaty na panelach operatorskich

Historia awarii, czyli dlaczego należy tworzyć komunikaty na panelach operatorskich

>KLIKNIJ<

Komunikacja PUT/GET w środowisku TIA Portal

Komunikacja PUT/GET w środowisku TIA Portal

>KLIKNIJ<

Jak zadbać o swoją produkcję – Konferencja “Czujniki dla niezawodnej i bezpiecznej produkcji”

Jak zadbać o swoją produkcję – Konferencja “Czujniki dla niezawodnej i bezpiecznej produkcji”

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ
KATEGORIE POSTÓW
POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Wydarzenia
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…