Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2020/01/CX7000_570x320_e.jpg

Kompaktowy sterownik z oprogramowaniem TwinCAT 3: większa skalowalność, większe możliwości!


Ralf Vienken wyjaśnia, jakie możliwości oferujekomputer CX7000 typu Embedded z procesorem 400 MHz i zintegrowanym zestawem wielofunkcyjnych I/O

Komputer CX7000 typu Embedded firmy Beckhoff jest pierwszym kompaktowym sterownikiem PLC wyposażonym w oprogramowanie TwinCAT 3. Czym właściwie jest taki sterownik i w jakich aplikacjach można go zastosować? Na te i inne pytania odpowiada Ralf Vienken, starszy menedżer produktu ds. technologii Fieldbus i komputerów typu Embedded w firmie Beckhoff.

Czym charakteryzuje się kompaktowy sterownik PLC?

Ralf Vienken: Pierwszym i najważniejszym kryterium jest oczywiście wielkość. Nie bez powodu jednostki te określa się mianem „kompaktowych”. Niemniej duża część dostępnych na rynku kompaktowych sterowników PLC wcale kompaktowa nie jest. Co więcej, można znaleźć wśród nich także stosunkowo duże urządzenia, zajmujące sporą przestrzeń montażową. W przeciwieństwie do nich kompaktowy sterownik CX7000 bez wątpienia zasługuje na to miano. Niewielkie wymiary 49 × 100 × 72 mm i zwarty układ I/O sprawiają, że jest on dziś jednym z najmniejszych sterowników PLC dostępnych na rynku.

Jaką „pojemnością wewnętrzną“ dysponuje CX7000?

Ralf Vienken: Dobrze pan to ujął. CX7000 jest bowiem rzeczywiście pojemny: został tak zaprojektowany, aby pod względem rozmiaru pamięci i mocy procesora reprezentować najnowszy stan techniki, a jednocześnie spełniać typowe wymagania stawiane kompaktowym sterownikom PLC, w tym zwłaszcza odnośnie gabarytów i ceny. Przykładem postępu technicznego w tej dziedzinie jest choćby rozmiar pamięci wewnętrznej, która w stosunkowo niedługim okresie urosła z 2 kB do 32 MB, a więc o kilka rzędów wielkości. CX7000 dysponuje zaś już nie tylko pamięcią wewnętrzną 32 MB, ale także pamięcią Flash w formie karty MicroSD o pojemności 512 MB, z możliwością rozszerzenia do nawet 8 GB. W praktyce taki zestaw wystarcza, aby sterownik mógł przez lata zapisywać i gromadzić dane bez konieczności ich usuwania. To jednak nie jedyna z jego zalet: kolejną jest wysoka – jak na standardy sterowników PLC – moc obliczeniowa zapewniana przez procesor ARM 32 Bit z koprocesorem i częstotliwością taktowania 400 MHz. Z pewnością wprawiłaby ona w zdumienie np. konstruktorów rakiety Apollo 11, którym dużo słabszy sprzęt wystarczył, by wynieść człowieka na Księżyc.

Co jeszcze poza parametrami technicznymi wyróżnia CX7000 na tle innych sterowników PLC?

Ralf Vienken: CX7000 jest pierwszym sterownikiem wyposażonym w wygodne w użyciu i wydajne oprogramowanie TwinCAT 3. Narzędzie to nie tylko znacznie ułatwia programowanie i konfigurowanie bloków funkcyjnych samego sterownika, ale także umożliwia ich ponowne wykorzystanie na innych, mocniejszych komputerach wyposażonych w wielordzeniowe procesory (do 40 rdzeni) i pamięć do 7 TB. Co więcej, pozwala na integrację jednostki z szerokim asortymentem produktów firmy Beckhoff, w tym z modułami EtherCAT i K-Bus zapewniającymi możliwość odbioru i przetwarzania ponad 2500 różnych sygnałów. Zaś dostępny w standardzie port EtherCAT pozwala użytkownikom korzystać z zalet otwartej, standardowej magistrali komunikacyjnej, aby tą drogą przyłączać urządzenia innych producentów. Oferta produktów firmy Beckhoff jest jednak tak szeroka, że już sama w sobie wystarcza, by rozszerzyć zakres zastosowań CX7000 na aplikacje, które do tej pory pozostawały poza zasięgiem sterowników PLC.

Jakie grupy produktów ma Pan na myśli? Które z nich okażą się szczególnie przydatne w praktyce?

Ralf Vienken: To zależy od wielu czynników. Pamiętajmy, że CX7000 jest pierwszym kompaktowym sterownikiem PLC, który już w wersji podstawowej może być sterowany za pomocą modułów TwinSAFE, a tym samym umożliwia budowę zintegrowanych układów bezpieczeństwa maszyn. Dzięki temu można go wykorzystać do tworzenia niskobudżetowych aplikacji, które wcześniej z uwagi na wysokie koszty były praktycznie niemożliwe do realizacji. To samo dotyczy zresztą stref zagrożenia wybuchem wymagających zastosowania specjalnie do tego celu zaprojektowanych modułów EtherCAT ELX. Idźmy dalej: dzięki połączeniu z modułami EtherCAT z serii EJ i dedykowaną płytą sygnałową CX7000 może sterować całymi zespołami maszyn, jednocześnie ułatwiając ich okablowanie. Specjalnie do tego celu zaprojektowane moduły umożliwiają zastąpienie poszczególnych przewodów gotowymi zestawami kabli, a tym samym ograniczają ryzyko pomyłki – nawet przy braku specjalistycznej wiedzy. Zaś w aplikacjach napędowych nie do przecenienia jest możliwość integracji kompaktowych sterowników PLC z równie kompaktowymi wzmacniaczami w formie modułów do sterowania silnikami prądu stałego, krokowymi i serwonapędami.

Czy jest coś jeszcze, czym CX7000 różni się od pozostałych PLC?

Ralf Vienken: Jednym z takich elementów są zintegrowane, wielofunkcyjne zestawy I/O, na które składa się osiem wejść i cztery wyjścia cyfrowe. Rozwiązanie to znacznie zwiększa zakres zastosowań komputera, a tym samym zapewnia mu bardzo dobry stosunek ceny do wydajności. Dzięki oprogramowaniu TwinCAT 3 układy te można przekonfigurować na inne tryby pracy, np. tryb licznika lub enkodera przyrostowego sterującego wyjściami w sposób bezpośredni, tj. bez konieczności programowania PLC. Wejścia cyfrowe mogą zostać także wykorzystane do przetwarzania sygnałów analogowych 0…10 V, zaś wyjścia – do obsługi sygnałów PWM, co znacznie zwiększa funkcjonalność sterownika. Nie bez znaczenia jest też fakt, że CX7000 jest praktycznie bezobsługowy. Zrezygnowano bowiem z wbudowanej baterii na rzecz zegara czasu rzeczywistego podtrzymywanego kondensatorowo, który rejestruje datę i godzinę do 21 dni wstecz.

www.beckhoff.pl/cx7000

Źródło/prawa autorskie:

Zdjęcia: Beckhoff Automation

Autor: Wywiad poprowadził Stefan Ziegler, szef redakcji prasowej w firmie Beckhoff Automation.

Kontakt:

Beckhoff Automation Sp. z o.o.

Żabieniec, ul. Ruczajowa 15, 05-500 Piaseczno, Polska

Telefon: +48 22 / 750 47 00, Fax: +48 22 / 757 24 27

 Email: info@beckhoff.pl, www.beckhoff.plUtworzono: / Kategoria: , ,
  • Autor: Beckhoff Automation
  • Beckhoff realizuje otwarte systemy automatyzacji w oparciu o technikę sterowania bazującą na komputerach PC. Asortyment produktów obejmuje następujące główne dziedziny: przemysłowe komputery PC, komponenty urządzeń I/O (wejścia-wyjścia), komponenty magistrali typu fieldbus, podzespoły techniki napędowej i oprogramowanie do automatyzacji. Dla wszystkich dziedzin dostępne są linie produktów, które funkcjonują jako pojedyncze komponenty lub zespolone jako kompletny, zestrojony ze sobą system sterowania. „New Automation Technology“ firmy Beckhoff oznacza uniwersalne i niezależne od branży rozwiązania w zakresie sterowania i automatyzacji, które są używane na całym świecie w najróżniejszych aplikacjach: od komputerowego sterowania numerycznego CNC obrabiarki po inteligentne sterowanie budynki
  • Profil Autora
  • http://www.beckhoff.pl

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY