PARTNERZY

PRODUKTY I SKLEP SERWIS I WSPARCIE

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka

Kilka slów o bezpieczeństwie, czyli co należy zrobić by spać spokojnie.

2579 wyświetleń, autor: Darek Ryl - Ryl Engineering Sp. z o.o..

Na początku miał być tylko krótki post opublikowany w grupie FB Automatyk Może Więcej, jednak po przelaniu kilku myśli rozrósł się do małego artykułu. Liczę, że po przeczytaniu tego podniesie się świadomość odpowiedzialności za wykonywanie naszej pracy.

Do rzeczy

Często w grupie Automatyk Może Więcej, spotykamy się z postami, w których ktoś chwali się swoją pracą. Oczywiście pod postem od razu następuje wysyp komentarzy, rad i sugestii. Nie jest moim celem odnoszenie się do zasadności tych komentarzy ale zwrócenie uwagi na coś co jest istotne w tym co robimy, a mianowicie – BEZPIECZEŃSTWO.

Temat bezpieczeństwa mam wrażenie, że często jest bagatelizowany. I o ile staramy się robić to co robimy jak najlepiej, według naszej wiedzy, to czasami po prostu nie posiadamy jej wystarczająco dużo w tym aspekcie.

Od prawie dekady prowadzę firmę, która zajmuje się prefabrykacją rozdzielnic, wykonywaniem instalacji automatyki, czy całych systemów. Wielokrotnie spotkałem się z dylematem jak coś zrobić, czy rozwiązać i postanowiłem się trzymać jednej zasady. Należy to zrobić tak, by później spać spokojnie.

Przepisy

Żeby spać spokojnie nasz produkt powinien być bezpieczny w rozumieniu przepisów. W Polsce urządzenia elektryczne o napięciu znamionowym od 50 VAC do 1000 VAC (75-1500 VDC) podlegają ocenie zgodności z dyrektywą niskonapięciową (Dyrektywa 2014/35/UE) , która obliguje producenta (lub dystrybutora) do zapewnienia bezpieczeństwa wyrobowi, który sprzedajemy klientowi. Dlatego sugeruję, a wręcz namawiam wszystkich, którzy podchodzą na poważnie do tego co robią, by zgłębiali w tej kwestii swoja wiedzę. Żeby brali udział w szkoleniach czy seminariach, często bezpłatnych, organizowanych przez producentów aparatury i urządzeń.

Kilka słów o tym czego powinniśmy być świadomi sprzedając klientowi wyrób i usługę

Nasz produkt jest często elementem pewnej całości, czy to linia technologiczna, czy jakaś instalacja, rozdzielnica itp. Klient nie zawsze ma wiedzę w jaki sposób ma to być wykonane, by spełniało wymogi przepisów, a przede wszystkim, żeby było bezpieczne w użytkowaniu. Wszystko jest w porządku do czasu….

Właśnie, wypadki się zdarzają i szczęście w nieszczęściu, jeśli straty są tylko materialne (o wypadkach poważniejszych nie piszę, bo wiadomo, że wtedy sprawy przybierają jeszcze bardziej szczegółowy obrót). Klient często jest ubezpieczony i ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. Czy na pewno wypłaci?

Firmy ubezpieczeniowe nie są skore do wypłaty odszkodowań i po każdym zniszczeniu dokładnie analizują, czy przyczyną był nieszczęśliwy wypadek, czy zaniedbanie ubezpieczonego. Zaczyna się “trzepanie kwitów”, wystarczy jedno przeoczenie, zaniedbanie i jest podstawa do odmowy wypłaty odszkodowania. A to boli. Nikt nie chce pokrywać strat z własnej kieszeni, klient też nie będzie chciał, dlatego w interesie dostawcy jest to, by nie było podstaw do zwrócenia się z tym do niego.

Oznakowanie CE

Opisze tutaj przykład, co prawda nie dotyczył zdarzenia losowego ale związany jest z brakiem wymaganej dokumentacji, który usłyszałem na jednym ze szkoleń z oznakowania CE.

Pewien koncern postanowił odnowić ubezpieczenie swojej wielkiej fabryki. Ogromne pieniądze wchodziły w grę, więc firma ubezpieczeniowa przysłała swoich audytorów. Trzepali, szukali, przeglądali, sprawdzali i znaleźli. Jedna z małych szafek do wentylacji nie była oznakowana znakiem CE. Kazali uzupełnić. Nic wielkiego. Osoba zajmująca się sprawą skontaktowała się z firmą, która szafkę wykonała i dostarczała. Niestety informacja była taka, że to było 2 lata temu, gwarancja minęła, szafkę przecież odebrali….. i że mają, kolokwialnie mówiąc, “spadać na drzewo”. Hmmmm… w tym momencie każdy pomyśli – idiota! Przecież mógł zrobić grawerkę, sfabrykować deklarację zgodności i po temacie. No cóż, postąpił inaczej, zadarł z wielkim koncernem, który ma odpowiedni sztab prawników do takich spraw. Wystosowali odpowiednie pismo i wyznaczyli czas na to, by dostarczyć im wyrób odpowiednio oznakowany z pełną dokumentacją. Jak się domyślacie firma w czasie się nie wyrobiła i poza dodatkowymi kosztami, które poniosła, została również obciążona karami za przestoje.

Nie wiem czy to historia prawdziwa, czy to był element szkolenia, ale należy to przyjąć jako scenariusz całkiem realny. Z całym szacunkiem dla wszystkich kolegów, patrząc na to co pojawia się w grupie FB Automatyk Może Więcej jako prezentacja swoich dokonań, to mam podstawy by sądzić, że wręcz w 100% są to wyroby bez oznakowania CE.

Reklama


Należy bezwzględnie pamiętać o tym, że zgodnie z Ustawą z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku  (Dz.U. 2016 poz 542):

Art. 89. “Producent albo importer albo instalator, który wprowadza do obrotu lub oddaje do użytku wyrób podlegający oznakowaniu CE, a w przypadku przyrządów pomiarowych także dodatkowemu oznakowaniu metrologicznemu, albo dystrybutor, który udostępnia na rynku taki wyrób, bez tego oznakowania, podlega karze pieniężnej w wysokości do 20 000 zł.”

Jakie wyroby trzeba  oznaczać znakiem CE? To temat wykraczający poza kompetencje tego artykułu, ale dodam, że min są to: “urządzenia używane do wytwarzania, konwersji, przesyłu, dystrybucji lub wykorzystania  energii  elektrycznej,  takie  jak  maszyny, transformatory,  aparatura  rozdzielcza  i  sterownicza,  przyrządy  pomiarowe,  urządzenia  zabezpieczające,  przewody  instalacji elektrycznej, sprzęt zasilany prądem.”

Więcej informacji można znaleźć bez problemu w internecie.

Podsumowanie

Pamiętajcie! Najważniejsze jest to, żeby było bezpieczne, zgodne z przepisami i były na to papiery. Często powtarzam moim kolegom “To, że ma działać, to nasz obowiązek. To, że jest estetycznie, to nasza wartość dodana. Bezpieczeństwo jest ponad tym wszystkim“. Z tym się nie dyskutuje.

 

Artykuł został nagrodzony w  Konkursie iAutomatyka w edycji Listopad 2018 
Nagrodę Zasilacz EPSITRON® ECO Power dostarcza firma WAGO

Więcej o konkursie: https://iautomatyka.pl/konkurs-iautomatyka/

 

16 listopada 2018 / Kategoria: ,

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Wydarzenia Towarzyszące Targom ITM Polska 2019

Wydarzenia Towarzyszące Targom ITM Polska 2019

>KLIKNIJ<

Filtry aktywne w przemyśle – potrzeba stosowania czy już konieczność?

Filtry aktywne w przemyśle – potrzeba stosowania czy już konieczność?

>KLIKNIJ<

Pierwsze kroki ze sterowaniem CNC

Pierwsze kroki ze sterowaniem CNC

>KLIKNIJ<

Python + PLC = Symulacja procesu

Python + PLC = Symulacja procesu

>KLIKNIJ<

Jak zacząć naukę programowania PLC z FPWIN Pro?

Jak zacząć naukę programowania PLC z FPWIN Pro?

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast #5: Jak zacząć programować sterowniki PLC

Automatyczny Podcast #5: Jak zacząć programować sterowniki PLC

>KLIKNIJ<

Orange Box narzędziem w modernizacji zakładu

Orange Box narzędziem w modernizacji zakładu

>KLIKNIJ<

Kurtyny bezpieczeństwa – rodzaje, działanie, sposoby stosowania

Kurtyny bezpieczeństwa – rodzaje, działanie, sposoby stosowania

>KLIKNIJ<

Nagroda Siemens w kategorii EDUKACJA dla Centrum Szkoleń Inżynierskich EMT-Systems!

Nagroda Siemens w kategorii EDUKACJA dla Centrum Szkoleń Inżynierskich EMT-Systems!

>KLIKNIJ<

WYSYŁANIE SMSÓW Z POZIOMU PLC #2 – WIZUALIZACJA I STEROWANIE ZA POMOCĄ PANELU HMI

WYSYŁANIE SMSÓW Z POZIOMU PLC #2 – WIZUALIZACJA I STEROWANIE ZA POMOCĄ PANELU HMI

>KLIKNIJ<

Szkolenia produktowe Pilz w nowej odsłonie dzięki modułom szkoleniowym PES

Szkolenia produktowe Pilz w nowej odsłonie dzięki modułom szkoleniowym PES

>KLIKNIJ<

OnRobot – Seminaria dla integratorów automatyki i robotyki

OnRobot – Seminaria dla integratorów automatyki i robotyki

>KLIKNIJ<

Recenzja SECOMEA SiteManager – routera VPN do zdalnego dostępu

Recenzja SECOMEA SiteManager – routera VPN do zdalnego dostępu

>KLIKNIJ<

PROFINET Truck – Bezpieczeństwo sieci i Cyfryzacja w Industry 4.0

PROFINET Truck – Bezpieczeństwo sieci i Cyfryzacja w Industry 4.0

>KLIKNIJ<

Nowe sterowniki konfigurowalne i zadajniki dla automatyki budynkowej

Nowe sterowniki konfigurowalne i zadajniki dla automatyki budynkowej

>KLIKNIJ<

Ostatnie wolne miejsca! Bezpłatna konferencja”Niezawodność & Utrzymanie Ruchu” dla produkcji

Ostatnie wolne miejsca! Bezpłatna konferencja”Niezawodność & Utrzymanie Ruchu” dla produkcji

>KLIKNIJ<

Przekaźnik, przekaźnik czasowy a może SMARTimer od Finder?

Przekaźnik, przekaźnik czasowy a może SMARTimer od Finder?

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast: Ścieżka kariery automatyka

Automatyczny Podcast: Ścieżka kariery automatyka

>KLIKNIJ<

Porozmawiajmy o automatyce na ASTOR TOUR – 7 miast – maj 2019

Porozmawiajmy o automatyce na ASTOR TOUR – 7 miast – maj 2019

>KLIKNIJ<

Wybierz najlepszy pomysł na zastosowanie sterownika easy E4 – runda finałowa!

Wybierz najlepszy pomysł na zastosowanie sterownika easy E4 – runda finałowa!

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ
Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…