Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka
https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/01/20151108_144537.jpg

Kiedy mostki nie pomagają…

autor: Jędruś.

Dzień konserwacji na Linii HDF/MDF Dieffenbacher zaczął się jak zwykle od ciężkiej pracy i jak zawsze z problemami przy rozruchu. Moja praca tego dnia polegała między innymi na przeglądzie linii wykończeniowej oraz wymiany dwóch motoreduktorów ze strony automatycznej i elektrycznej. Godziny planowanej pracy dobiegały końca a nadal nie sprawdziłem poprawności obrotów transporterów. Na komputerze widniał alarm z Pilz’a X3 =T.02 -A 630

Pilz ten odpowiadał między innymi na system awaryjny linii wykończeniowej (Not-Aus). 

Do dziś nie znana była przyczyna awarii. Zacznę od tego, że nie było dwóch kanałów: CH.1 i CH.2 dużo nie tłumacząc diody się nie świeciły. Próbując zresetować PNOZ X3 założyłem mostek na zaciski S33 i S34 oraz odłączyłem zasilanie z zacisku B1. Diody się zaświeciły lecz po zdjęciu mostka zgasły. Alarm w komputerze u operatora nie został skasowany, podjąłem dalsze próby. Zakładając mostki na kanały CH.1 zaciski 13-14 oraz CH.2 23-24 diody się nie zaświecały więc problem nie występował na wyłącznikach awaryjnych „Grzybach” lecz na samym przekaźniku bezpieczeństwa wywnioskowałem to z poprzedniej próby resetu. Szybko pobrałem z magazynku nowy Pilz i przystąpiłem do wymiany, nie zajęło mi to dużo czasu ze względu na presję ze strony kierownictwa. Po wymianie wszystko było w porządku, alarm na Stanowisku Sterującym zniknął, lecz pojawił się następny od przekaźnika obok w szafie sterowniczej =T.02 -A 635 odpowiadającego za system bezpieczeństwa na boksach rozładowczych.


Identyczna sytuacja

Ponownie w ruch poszły mostki na reset oraz kanały CH.1 i CH.2, efekt był jak przy Przekaźniku =T.02 -A 630, więc długo się nie zastanawiając przystąpiłem do wymiany drugiego był to ostatni Pilz z magazynu więc musiało się udać. Po wymianie alarmy zniknęły i można było sprawdzić kierunek obrotu motoreduktorów oczywiście oba kręciły się w poprawną stronę.

Podsumowanie

Moim zdaniem przyczyną „padnięcia” Pilz’ów były przepięcia a co za tym idzie spalanie się cewek kanałów, przy wymianie pierwszego odłączane było zasilanie a wszystkie przekaźniki były połączone szeregowo na zacisk B1 to znaczy +24 V było wszędzie wspólne.

A wy jakie Pilzy polecacie? Ja preferuję te z serii S.

 

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka –  edycja Styczeń 2019

Nagrodę Zasilacz Finder + gadżety firmowe dostarcza ambasador konkursu, firma Finder

 Utworzono: / Kategoria: , , ,

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY