PARTNERZY

PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Jonizatory w automatyce przemysłowej

987 wyświetleń, autor: Piotr Gwiazdowski • iAutomatyka.pl.

Ładunki elektryczne mogą powodować bardzo wiele różnych problemów podczas procesów produkcji. Pomimo, że są niewidoczne dla ludzkiego oka są nieustannie generowane i wpływają na efektywność produkcji i jakość wyrobów. Na neutralnych powierzchniach stosunek pomiędzy ładunkami pozytywnymi i negatywnymi pozostaje w równowadze. Jednak poprzez tarcie, ciśnienie lub oddzielanie dwóch neutralnych nieprzewodników lub półprzewodników na ich powierzchniach powstają dodatnie lub ujemne ładunki elektryczne. Jeżeli takie ładunki są statyczne nie mogą zostać usunięte poprzez proste uziemienie.

Problemy generowane przez ładunki statyczne

 • Przyleganie zanieczyszczeń i pyłu – elektryczność statyczna powoduje przyleganie kurzu i innych drobinek zawieszonych w powietrzu do naelektryzowanej powierzchni. Należy być tego świadomym podczas produkcji elementów, które wymagają wysokiego stopnia czystości w procesie produkcji.
 • Przyleganie produktów do siebie – ładunki elektrostatyczne mogą powodować również przyleganie produktów do siebie lub do części maszyn. Powoduje to wyrabianie uszkodzonych fabrykatów, czy nawet uszkodzenie maszyn. Jest to łatwe w obserwacji podczas procesu owijania folią produktów. W momencie gdy na folii pojawi się ładunek elektrostatyczny może ona „przyklejać się” do części maszyn np. rolek lub źle przylegać do owijanego produktu, powodując problemy z pakowaniem.

 • Uszkodzenie elementów elektronicznych – ładunki elektrostatyczne mogą uszkadzać urządzenia elektroniczne, w szczególności układy scalone.

Jak usuwać ładunki elektrostatyczne?

Ładunki elektrostatyczne w przypadku różnych produktów zagrażają im w inny sposób, dlatego powinny być w inny sposób usuwane. Możemy wyróżnić dwie podstawowe metody usuwania ładunków statycznych:

 • metoda z naciskiem na wyrównanie potencjału,
 • metoda z naciskiem na szybkość redukcji ładunków.

Wyrównanie potencjałów odnosi się utrzymania równowagi pomiędzy jonami dodatnimi i ujemnymi na powierzchni przedmiotu. Urządzenia o bardzo wysokiej wydajności będą w stanie utrzymać równowagę jonów bardzo blisko 0 V w bardzo długim czasie. Brak równowagi jonów prowadzi do nagromadzenia ładunków elektrycznych. Metoda ta skupia się na doprowadzeniu do precyzyjnego wyrównania potencjałów, nawet kosztem dłuższego czasu.

Metoda szybkościowa polega na jak najszybszym usunięciu ładunków negatywnych lub pozytywnych. W metodzie tej liczy się czas wyrażany w sekundach potrzebny na sprowadzenie ładunku wynoszącego 1000 V, do poziomu 100 V. Im szybciej ładunek zostanie zredukowany do poziomu 100 V tym wyższa wydajność produkcji. Metoda może być stosowana w przypadku, gdy nie ma konieczności redukcji ładunku do poziomu 0 V.

Jonizatory

Urządzenia, służące do usuwania ładunków elektrostatycznych nazywamy jonizatorami. Istnieją różne rodzaje jonizatorów, my skupimy się na tych przemysłowych.

Wyróżnić można trzy rodzaje jonizatorów biorąc pod uwagę sposób, w jaki przekazują one jony:

 • jonizatory ciśnieniowe,
 • jonizatory z wentylatorem,
 • jonizatory zbliżeniowe.

Jonizatory ciśnieniowe transportują jony z użyciem sprężonego powietrza o dużym ciśnieniu. Dzięki temu umożliwiają usuwanie ładunków ze stosunkowo dużych odległości, precyzyjne i szybkie działanie, wysoką czystość procesu, a proces usuwania ładunków może być łatwo kontrolowany przez regulację ciśnienia powietrza. Jednak jonizatory ciśnieniowe wymagają dodatkowej infrastruktury do działania i to niesie za sobą koszty.

Przykładem jonizatora ciśnieniowego jest przenośny jonizator EC-G02.

Taki jonizator pistoletowy pozwala na niezwykle precyzyjne i szybkie pozbycie się ładunków elektrostatycznych. Oprócz usuwania ładunków elektrostatycznych działanie sprężonego powietrza usuwa jednocześnie nagromadzony kurz.

Jonizatory z wentylatorem również wykorzystują powietrze do przekazania jonów, ale nie wymagają doprowadzenia sprężonego powietrza. Ruch powietrza generowany jest przez wentylator. Dużą zaletą takich urządzeń jest fakt, że można je stosować niemal wszędzie, a do sprawnego działania potrzebują jedynie zasilania. Może zdarzyć się jednak, że kurz, który przylega do powierzchni na skutek elektrostatyki po jej zaniku może przedostawać się do urządzenia.

Przykładem jonizatora z wentylatorem jest jonizator ER-F.

Jonizatory stołowe, takie jak ER-F to idealne urządzenia do stosowania w warsztatach elektronicznych. Posiadają niewielki wymiary co pozwala na umieszczenie ich na stanowisku pracy niemal każdego serwisanta i montera. Dwa tryby działania pozwalają ustawić kierunkowy nadmuch zjonizowanego powietrza na miejsce operacyjne, bądź nadmuch o szerokim strefowym polu, zapewniając przepływ jonów i neutralizację ładunków na całej powierzchni roboczej stanowiska.

Jonizatory zbliżeniowe przekazują jony z wykorzystaniem prawa Coulomba. Działają tylko na bardzo bliskie odległości, bez wykorzystania ruchu powietrza. Najczęściej stosowane są przy pakowaniu do usuwania ładunków elektrostatycznych z folii. Dużą zaletą takich jonizatorów jest fakt ich bezgłośnego działania.

Przykładem jonizatora zbliżeniowego jest jonizator ER-X.

Jonizatorów tych używa się np. przy montażu urządzeń elektronicznych, układów scalonych, czy płytek PCB, dlatego, że nie wykorzystują one ruchu powietrza, które mogłoby doprowadzić do zdmuchnięcia małych i lekkich przedmiotów przed przylutowaniem. Seria ER-X to aż pięć modeli, które różnią się szerokością głowicy wynoszącą od 80 do nawet 640 mm. Dodatkowo urządzenie te może też pracować jako jonizator ciśnieniowy, z ciśnieniem maksymalnym wynoszącym 5 barów.

Więcej informacji o jonizatorach i innych urządzeniach automatyki znajdziesz na stronie http://panasonic-electric-works.com lub kontaktując się na e-mail: info.pewpl@eu.panasonic.com

18 grudnia 2018 / Kategoria: , ,
 • Autor: Piotr Gwiazdowski • iAutomatyka.pl
 • Redaktor w iAutomatyka.pl
  Inżynier automatyki i robotyki, z doświadczeniem jako technik utrzymania ruchu. Oprócz automatyki i nowych technologii pasjonuję się pisaniem, co postanowiłem połączyć podejmując pracę w zespole iAutomatyka.
 • Profil Autora

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

EcoStruxure Tour ze Schneider Electric – bezpłatne warsztaty

EcoStruxure Tour ze Schneider Electric – bezpłatne warsztaty

>KLIKNIJ<

MOVI-C® w akcji: maszyna pakująca z systemem pakowania zbiorczego SEW-Eurodrive

MOVI-C® w akcji: maszyna pakująca z systemem pakowania zbiorczego SEW-Eurodrive

>KLIKNIJ<

Komunikacja w przemyśle: konferencja Technology days 2019 – Poznań 24-25 września

Komunikacja w przemyśle: konferencja Technology days 2019 – Poznań 24-25 września

>KLIKNIJ<

Video-recenzja zegara astronomicznego Finder

Video-recenzja zegara astronomicznego Finder

>KLIKNIJ<

Serwonapędy, rodzaje, dobór, strojenie i konfiguracja – wywiad z Panasonic

Serwonapędy, rodzaje, dobór, strojenie i konfiguracja – wywiad z Panasonic

>KLIKNIJ<

Zaawansowane ustawienia DNP3

Zaawansowane ustawienia DNP3

>KLIKNIJ<

Jak być na bieżąco z Przemysłem 4.0 i digitalizacją procesów przemysłowych?

Jak być na bieżąco z Przemysłem 4.0 i digitalizacją procesów przemysłowych?

>KLIKNIJ<

WEBINARIUM ONLINE: ZDALNY DOSTĘP Z WYKORZYSTANIEM M!DGE2

WEBINARIUM ONLINE: ZDALNY DOSTĘP Z WYKORZYSTANIEM M!DGE2

>KLIKNIJ<

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.6 – Jak przeprowadzić testy, kontrolę i utrzymanie wizualizacji

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.6 – Jak przeprowadzić testy, kontrolę i utrzymanie wizualizacji

>KLIKNIJ<

Regulator logiki rozmytej – przykład zastosowania

Regulator logiki rozmytej – przykład zastosowania

>KLIKNIJ<

Jak dobrać przekładnię z konfiguratorem SESAME

Jak dobrać przekładnię z konfiguratorem SESAME

>KLIKNIJ<

VI Mistrzostwa Polski branży automatyki przemysłowej w piłce nożnej – P+F Cup’19

VI Mistrzostwa Polski branży automatyki przemysłowej w piłce nożnej – P+F Cup’19

>KLIKNIJ<

Czym jest i jak działa sterownik bezpieczeństwa?

Czym jest i jak działa sterownik bezpieczeństwa?

>KLIKNIJ<

Korzystaj w pełni z funkcjonalności enkodera i nie męcz sterownika!

Korzystaj w pełni z funkcjonalności enkodera i nie męcz sterownika!

>KLIKNIJ<

BMO Automation rozwiązuje zdalnie 90% problemów

BMO Automation rozwiązuje zdalnie 90% problemów

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast #15: Wszystko co musisz wiedzieć aby dostać podwyżkę

Automatyczny Podcast #15: Wszystko co musisz wiedzieć aby dostać podwyżkę

>KLIKNIJ<

Projektowanie automatyki w smartDESIGNER, cz.1

Projektowanie automatyki w smartDESIGNER, cz.1

>KLIKNIJ<

Jak się robotyzować z głową?

Jak się robotyzować z głową?

>KLIKNIJ<

Wykrywanie obecności niebezpiecznych gazów w powietrzu. Czujniki od Johnson Controls

Wykrywanie obecności niebezpiecznych gazów w powietrzu. Czujniki od Johnson Controls

>KLIKNIJ<

Podstawy komunikacji przemysłowej AS-i

Podstawy komunikacji przemysłowej AS-i

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
 • Sterowniki  z serii SIMATIC S7-1200 oferują szeroki zakres funkcjonalności i zintegrowane wejścia/wyjścia zamknięte w kompaktowej obudowie. Są doskonałym narzędziem do realizacji standardowych projektów i zadań automatyki, a jednostki S7-12...
 • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...
 • 799 PLN
  Szkolenie jest wprowadzeniem do systemu sterowania PSS4000 i środowiska programowania PAS4000. W jego trakcie omówiona zostanie zarówno struktura sprzętowa, jak i programowanie, a także diagnostyka kompletnego systemu sterowania. Poruszane ...
  Czas trwania: 8h
  Link: Terminy
 • ROUTER VPN EWON COSY 131 Zapewnia sprawny i prosty w obsłudze zdalny dostęp do dowolnego urządzenia Kompatybilność z najważniejszymi markami i protokołami sterowników PLC (m.in. Siemens, Allen-bradley, Omron…) Szybie zarządzenie roote...
 • Seria FX-100 Czujniki z serii FX-100 to najlepsze rozwiązanie pod względem stosunku jakości do ceny. Wyposażone są w funkcje szybkiego uczenia, co pozwala użytkownikom w szybki i prosty sposób przystosować czujnik do pracy z nieskomplikowan...Kategorie
POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Wydarzenia
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…