Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM

PARTNERZY

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Jonizatory w automatyce przemysłowej

1298 wyświetleń, autor: Piotr Gwiazdowski • iAutomatyka.pl.

Ładunki elektryczne mogą powodować bardzo wiele różnych problemów podczas procesów produkcji. Pomimo, że są niewidoczne dla ludzkiego oka są nieustannie generowane i wpływają na efektywność produkcji i jakość wyrobów. Na neutralnych powierzchniach stosunek pomiędzy ładunkami pozytywnymi i negatywnymi pozostaje w równowadze. Jednak poprzez tarcie, ciśnienie lub oddzielanie dwóch neutralnych nieprzewodników lub półprzewodników na ich powierzchniach powstają dodatnie lub ujemne ładunki elektryczne. Jeżeli takie ładunki są statyczne nie mogą zostać usunięte poprzez proste uziemienie.

Problemy generowane przez ładunki statyczne

 • Przyleganie zanieczyszczeń i pyłu – elektryczność statyczna powoduje przyleganie kurzu i innych drobinek zawieszonych w powietrzu do naelektryzowanej powierzchni. Należy być tego świadomym podczas produkcji elementów, które wymagają wysokiego stopnia czystości w procesie produkcji.
 • Przyleganie produktów do siebie – ładunki elektrostatyczne mogą powodować również przyleganie produktów do siebie lub do części maszyn. Powoduje to wyrabianie uszkodzonych fabrykatów, czy nawet uszkodzenie maszyn. Jest to łatwe w obserwacji podczas procesu owijania folią produktów. W momencie gdy na folii pojawi się ładunek elektrostatyczny może ona „przyklejać się” do części maszyn np. rolek lub źle przylegać do owijanego produktu, powodując problemy z pakowaniem.

 • Uszkodzenie elementów elektronicznych – ładunki elektrostatyczne mogą uszkadzać urządzenia elektroniczne, w szczególności układy scalone.

Jak usuwać ładunki elektrostatyczne?

Ładunki elektrostatyczne w przypadku różnych produktów zagrażają im w inny sposób, dlatego powinny być w inny sposób usuwane. Możemy wyróżnić dwie podstawowe metody usuwania ładunków statycznych:

 • metoda z naciskiem na wyrównanie potencjału,
 • metoda z naciskiem na szybkość redukcji ładunków.

Wyrównanie potencjałów odnosi się utrzymania równowagi pomiędzy jonami dodatnimi i ujemnymi na powierzchni przedmiotu. Urządzenia o bardzo wysokiej wydajności będą w stanie utrzymać równowagę jonów bardzo blisko 0 V w bardzo długim czasie. Brak równowagi jonów prowadzi do nagromadzenia ładunków elektrycznych. Metoda ta skupia się na doprowadzeniu do precyzyjnego wyrównania potencjałów, nawet kosztem dłuższego czasu.

Metoda szybkościowa polega na jak najszybszym usunięciu ładunków negatywnych lub pozytywnych. W metodzie tej liczy się czas wyrażany w sekundach potrzebny na sprowadzenie ładunku wynoszącego 1000 V, do poziomu 100 V. Im szybciej ładunek zostanie zredukowany do poziomu 100 V tym wyższa wydajność produkcji. Metoda może być stosowana w przypadku, gdy nie ma konieczności redukcji ładunku do poziomu 0 V.

Jonizatory

Urządzenia, służące do usuwania ładunków elektrostatycznych nazywamy jonizatorami. Istnieją różne rodzaje jonizatorów, my skupimy się na tych przemysłowych.

Wyróżnić można trzy rodzaje jonizatorów biorąc pod uwagę sposób, w jaki przekazują one jony:

 • jonizatory ciśnieniowe,
 • jonizatory z wentylatorem,
 • jonizatory zbliżeniowe.

Jonizatory ciśnieniowe transportują jony z użyciem sprężonego powietrza o dużym ciśnieniu. Dzięki temu umożliwiają usuwanie ładunków ze stosunkowo dużych odległości, precyzyjne i szybkie działanie, wysoką czystość procesu, a proces usuwania ładunków może być łatwo kontrolowany przez regulację ciśnienia powietrza. Jednak jonizatory ciśnieniowe wymagają dodatkowej infrastruktury do działania i to niesie za sobą koszty.

Przykładem jonizatora ciśnieniowego jest przenośny jonizator EC-G02.

Taki jonizator pistoletowy pozwala na niezwykle precyzyjne i szybkie pozbycie się ładunków elektrostatycznych. Oprócz usuwania ładunków elektrostatycznych działanie sprężonego powietrza usuwa jednocześnie nagromadzony kurz.

Jonizatory z wentylatorem również wykorzystują powietrze do przekazania jonów, ale nie wymagają doprowadzenia sprężonego powietrza. Ruch powietrza generowany jest przez wentylator. Dużą zaletą takich urządzeń jest fakt, że można je stosować niemal wszędzie, a do sprawnego działania potrzebują jedynie zasilania. Może zdarzyć się jednak, że kurz, który przylega do powierzchni na skutek elektrostatyki po jej zaniku może przedostawać się do urządzenia.

Przykładem jonizatora z wentylatorem jest jonizator ER-F.

Jonizatory stołowe, takie jak ER-F to idealne urządzenia do stosowania w warsztatach elektronicznych. Posiadają niewielki wymiary co pozwala na umieszczenie ich na stanowisku pracy niemal każdego serwisanta i montera. Dwa tryby działania pozwalają ustawić kierunkowy nadmuch zjonizowanego powietrza na miejsce operacyjne, bądź nadmuch o szerokim strefowym polu, zapewniając przepływ jonów i neutralizację ładunków na całej powierzchni roboczej stanowiska.

Jonizatory zbliżeniowe przekazują jony z wykorzystaniem prawa Coulomba. Działają tylko na bardzo bliskie odległości, bez wykorzystania ruchu powietrza. Najczęściej stosowane są przy pakowaniu do usuwania ładunków elektrostatycznych z folii. Dużą zaletą takich jonizatorów jest fakt ich bezgłośnego działania.

Przykładem jonizatora zbliżeniowego jest jonizator ER-X.

Jonizatorów tych używa się np. przy montażu urządzeń elektronicznych, układów scalonych, czy płytek PCB, dlatego, że nie wykorzystują one ruchu powietrza, które mogłoby doprowadzić do zdmuchnięcia małych i lekkich przedmiotów przed przylutowaniem. Seria ER-X to aż pięć modeli, które różnią się szerokością głowicy wynoszącą od 80 do nawet 640 mm. Dodatkowo urządzenie te może też pracować jako jonizator ciśnieniowy, z ciśnieniem maksymalnym wynoszącym 5 barów.

Więcej informacji o jonizatorach i innych urządzeniach automatyki znajdziesz na stronie http://panasonic-electric-works.com lub kontaktując się na e-mail: info.pewpl@eu.panasonic.com

18 grudnia 2018 / Kategoria: , ,
 • Autor: Piotr Gwiazdowski • iAutomatyka.pl
 • Redaktor wicenaczelny w iAutomatyka.pl
  Inżynier automatyki i robotyki, z doświadczeniem jako technik utrzymania ruchu. Oprócz automatyki i nowych technologii pasjonuję się pisaniem, co postanowiłem połączyć podejmując pracę w zespole iAutomatyka.
 • Profil Autora

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Virtual commissioning przy wykorzystaniu TIA PORTAL oraz ROBOT STUDIO

Virtual commissioning przy wykorzystaniu TIA PORTAL oraz ROBOT STUDIO

>KLIKNIJ<

Laureaci Skawińskiego Turnieju Wiedzy Mechatronicznej nagrodzeni!

Laureaci Skawińskiego Turnieju Wiedzy Mechatronicznej nagrodzeni!

>KLIKNIJ<

Sympozjum CNC SINUMERIK elementem digitalizacji produkcji – Warszawa

Sympozjum CNC SINUMERIK elementem digitalizacji produkcji – Warszawa

>KLIKNIJ<

W prostych słowach o skutecznej kalibracji

W prostych słowach o skutecznej kalibracji

>KLIKNIJ<

Otwarcie centrum automatyki przemysłowej – Showroom 4.0

Otwarcie centrum automatyki przemysłowej – Showroom 4.0

>KLIKNIJ<

Darmowy webinar – Pomiary w rozdzielnicach nn zgodnie z PN-EN 61439 bez tajemnic!

Darmowy webinar – Pomiary w rozdzielnicach nn zgodnie z PN-EN 61439 bez tajemnic!

>KLIKNIJ<

Jak wyeliminować błędy popełniane przez operatorów?

Jak wyeliminować błędy popełniane przez operatorów?

>KLIKNIJ<

Sterowanie rozmyte lewitacją magnetyczną

Sterowanie rozmyte lewitacją magnetyczną

>KLIKNIJ<

System DCS – podstawowe informacje

System DCS – podstawowe informacje

>KLIKNIJ<

Jak powinna wyglądać Fabryka Przyszłości?

Jak powinna wyglądać Fabryka Przyszłości?

>KLIKNIJ<

Jak szybko wykonać backup programu z panelu HMI Siemens TP700 Comfort

Jak szybko wykonać backup programu z panelu HMI Siemens TP700 Comfort

>KLIKNIJ<

Relacja ze szkolenia “Diagnostyka sieci Profibus” w EMT-Systems

Relacja ze szkolenia “Diagnostyka sieci Profibus” w EMT-Systems

>KLIKNIJ<

3xLOGO! – komunikacja pomiędzy przekaźnikami

3xLOGO! – komunikacja pomiędzy przekaźnikami

>KLIKNIJ<

Control Engineering Polska nominowało TOSIBOX® lock 500 do nagrody produkt roku 2018

Control Engineering Polska nominowało TOSIBOX® lock 500 do nagrody produkt roku 2018

>KLIKNIJ<

Konkurs iAutomatyka Luty 2019

Konkurs iAutomatyka Luty 2019

>KLIKNIJ<

Szkolenia RENEX EEC

Szkolenia RENEX EEC

>KLIKNIJ<

[WIDEO] Automatyka w magazynie sprzedażowym

[WIDEO] Automatyka w magazynie sprzedażowym

>KLIKNIJ<

Konnichiwa! – Cześć!

Konnichiwa! – Cześć!

>KLIKNIJ<

Kiedy mostki nie pomagają…

Kiedy mostki nie pomagają…

>KLIKNIJ<

Jaka jest różnica między PLC, a DCS?

Jaka jest różnica między PLC, a DCS?

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...
 • Przeznaczony do pracy na wolnym powietrzu EMC / ekranowany Zakres zastosowania Budowa instalacji przemysłowychBudowa maszynTechnika grzewcza i klimatyzacyjnaElektrownie Dla przemiennika częstotliwości zasilającego 3 – fazowe silniki A...
 • W dobie ciągłego dążenia do poprawy jakości oraz zwiększenia efektywności, automatyzacja procesów produkcji staje się często jedyną możliwością uzyskania przewagi nad konkurencją. TARRA ROBOTICS to lata naszych doświadczeń w projektowaniu i...
 • System MasterIN firmy Finder składa się z przekaźnikowych modułów sprzęgających z terminalami Push-in. Technologia ta reprezentuje najnowsze osiągnięcia w bezśrubowych ‘sprężynowych’ zaciskach, oferujących szybką instalację. W porównaniu do...
 • Seria FX-100 Czujniki z serii FX-100 to najlepsze rozwiązanie pod względem stosunku jakości do ceny. Wyposażone są w funkcje szybkiego uczenia, co pozwala użytkownikom w szybki i prosty sposób przystosować czujnik do pracy z nieskomplikowan...
 • Sterowniki kompaktowe, modułowe i zintegrowane, CODESYS V3 (programowanie, wizualizacja, komunikacja), Krótkie cykle czasowe, EtherCAT, BACnet (opcjonalnie), Modbus, CANopen, Porty szeregowe: RS232, RS485, 2 konfigurowalne karty Ethernet, W...KATEGORIE POSTÓW
POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Wydarzenia
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…