PARTNERZY

www.sick.pl
tel: +48 22 539 41 00
oferty@sick.pl
PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

pl.mitsubishielectric.com
tel: +48 12 347 65 00
mpl@mpl.mee.com
NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

www.findernet.com
tel: +48 61 865 94 07
finder.pl@findernet.com
KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

www.johnsoncontrols.com
tel: +48 22 518 19 00
be-emea-automatyka@jci.com
KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

www.wago.pl
tel: +48 71 360 29 70
wago.elwag@wago.com
BLOG WAGO POZNAJ WAGO

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

panasonic-electric-works.com
tel: +48 42 230 96 33
info.pewpl@eu.panasonic.com
KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

www.eaton.com
tel: +48 58 554 79 00
oferty@staport.pl
Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

pepperl-fuchs.com
tel: +48 22 256 97 70
info@pl.pepperl-fuchs.com
PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Jakie narzędzia powinien mieć automatyk w swoim zestawie?

3 520 views, autor: MATHAEUS.

Pytanie które zawarłem w tytule postu nie należy do najłatwiejszych. Każdy automatyk ma swoje indywidualne potrzeby, które są bezpośrednio związane z tym co wykonuje w swojej pracy. Jednemu automatykowi może wystarczyć komputer, mysz, kawa i może pracować, taką osobą jest np. programista PLC. Ja swój dzisiejszy post kieruje do tego drugiego rodzaju automatyka, a mianowicie automatyka montera, co nie oznacza, że automatyk monter nie może być jednocześnie programistą. W końcu automatyk to człowiek od wszystkiego i w swojej pracy łączy wiele dziedzin i specjalności. Z góry przepraszam jeśli nie wymienię wszystkiego i myślę, że to może być fajny wstęp do ciekawej dyskusji, która zaczęła się już na forum i zrodziła pomysł na napisanie tego artykułu. Nie przedłużając przejdźmy do sedna.

Propozycja od Weidmuller:

Walizka narzędziowa

Zacznijmy kompletować naszą walizkę od samego początku, a mianowicie od samej walizki. Walizka jest naszą podstawą, która nie tylko skupia wszystkie narzędzia w jednym miejscu, ale również pełni rolę ochronną naszych narzędzi. Z tego względu nasza walizka powinna być wytrzymała na uderzenia i chronić przed wilgocią.

Skoro walizka już chroni nasze narzędzia, to dobrze by też było, aby zapewniała wygodny dostęp do każdego z nich, tak żebyśmy nie musieli wyciągać całej zawartości, aby dostać się do jednej rzeczy. Dostęp powinien być szybki i wygodny. Nie polecam używać walizek materiałowych, ponieważ takie walizki nie spełniają żadnych wymagań IP, a w dodatku trudno je utrzymać w czystości.

Nie chcę tu negować użyteczności materiałowej walizki, ponieważ jest w niej bardzo wygodny dostęp do narzędzi, jest łatwa w transporcie i lekka. Jeśli jednak pracujemy w terenie, to ciężko będzie utrzymać nam ją w odpowiednim porządku, a dodatkowo nasze narzędzia mogą zamoknąć w trakcie transportu. Moim zdaniem najlepsza skrzynka wykonana jest z aluminium, które zapewni większą wytrzymałość od tworzyw sztucznych, ale i jest lżejsza od stalowych konstrukcji. Niestety jest jeden minus tego materiału. Jak wszyscy wiemy, tego nie pomalujesz skrzynki aluminiowe są po prostu drogie. Moim zdaniem warto jest już na samym początku zainwestować w porządną walizkę, ponieważ posłuży nam ona zdecydowanie dłużej.

Warto też wspomnieć o walizkach na kółkach, tego typu konstrukcje bardzo ułatwiają transport narzędzi po hali, ponieważ tam zazwyczaj mamy równą powierzchnię po której spokojnie możemy pociągnąć walizkę za sobą. Niestety w terenie nie zdadzą one egzaminu. Dodatkowo będą one cięższe. Dlatego jak mówiłem na początku, każdy musi  sam sobie odpowiedzieć na pytanie gdzie w większości przypadków będzie z niej korzystał. Dodatkowo skrzynie można zdjąć z wózka i połączyć razem, a wózek wykorzystać do transportu dużej rozdzielnicy. Od siebie mogę polecić zestaw skrzynek DeWALT:

W górnej skrzyni trzymam najpotrzebniejsze śrubki, większe końcówki oraz różne drobiazgi, ponieważ są odpowiednie przegródki. W środkowej skrzyni trzymam poziomice, zestaw kluczy oraz elementy których na co dzień nie wykorzystuje w podręcznej walizce. W ostatniej skrzyni trzymam: szlifierkę, wiertarkę, wkrętarkę, wyrzynarkę oraz inne elektronarzędzia.

Uwaga: zestaw jest dosyć spory i potrafi zająć sporo miejsca w samochodzie, ale dzięki zwartej konstrukcji nie ma problemu z jego wyjęciem.

Skoro wybraliśmy już walizkę naszych marzeń, to czas najwyższy ją odpowiednio wyposażyć.

Opinia Eksperta Firmy Relpol: Jakie narzędzia powinien mieć automatyk w swojej skrzynce?”. Na pewno powinien to być przekaźnik czasowy MT-W! Nigdy nie wiemy z czym przyjdzie się zmierzyć automatykowi. Dobrym rozwiązaniem jest, aby w skrzynce mieć uniwersalny przekaźnik czasowy MT-W, mogący zrealizować, aż 25 funkcji czasowych oraz co bardzo rzadko spotykane TRZY ZAKRESY CZASOWE, a dokładność  nastawy czasu osiąga 0,1 s. Takich możliwości nie ma żaden przekaźnik czasowy ustawiany przy pomocy potencjometrów. Przekaźnik czasowy MT-W programujemy przy pomocy dwóch przycisków oraz dwucyfrowego wyświetlacza.  Dla porównania przekaźniki czasowe ustawiane przy pomocy pokręteł nie mają takiej dokładności, a na dodatek trudno jest ustawić żądaną wartość czasową z dużą dokładnością. Dodatkowo przekaźnik MT-W ma Klasę palności V-0  oraz uniwersalne napięcie sterowania 12-230V AC/DC. Przekaźnik ten może ułatwić sterowanie zarówno prostymi, jak i skomplikowanymi aplikacjami.

Dowiedz się więcej o przekaźniku MT-W

Fazer

Według wielu automatyków jest to jedno z podstawowych narzędzi i nie wychodzą bez niego z domu i osobiście muszę się z tym zgodzić. Z prądem nie ma żartów i przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac powinniśmy się zorientować, czy przypadkiem nie pracujemy pod napięciem. Sam przerobiłem już kilka tego typu urządzeń i muszę przyznać, że faktycznie jest to nieocenione narzędzie. Wiele osób może powiedzieć, że skoro mają multimetr to nie potrzebują fazera i jest to strata pieniędzy. Nie mogę się z tym zgodzić, ponieważ „fazerki” pozwalają na szybkie sprawdzenie obecności napięcia i przystąpienie do prac. Dodatkowo ze względu na swój rozmiar nie zajmują dużo miejsca i można mieć je zawsze w kieszeni.

Przedstawiony fazer posiada dodatkowo wbudowaną latarkę, która w niektórych przypadkach może się przydać.

Miernik uniwersalny (MULTIMETR)

Myślę, że nikt nie zaneguje jego użyteczności. Jego obecność w walizce serwisowej jest obowiązkowa. Mierniki uniwersalne pozwalają na sprawdzanie przejścia przewodów, co przy przeróbkach szaf sterowniczych, w których nie ma schematów sterowniczych jest nieocenioną możliwością. Dodatkowo często służą do pomiaru napięcia zasilania czy pobieranego prądu, a to jedynie namiastka tego co potrafią.

Ciekawą możliwością i czasami bardzo przydatną funkcją jest możliwość pomiaru prądu bez przerywania obwodu. Do tego celu przydają się mierniki cęgowe. Dzięki temu możemy np. zmierzyć pobór prądu na każdej fazie silnika trójfazowego i sprawdzenie poprawności jego działania. Mierniki tego typu pozwalają również na pomiar większego prądu.

Poza narzędziami Multiprojekt poleca komponenty automatyki:

Śrubokręty / Wkrętaki

Skoro mamy już czym sprawdzić napięcie i możemy je zmierzyć, czas móc coś zrobić praktycznego. Myślę, że śrubokręty to całkowita podstawa. Na tego typu narzędziach nie warto oszczędzać ponieważ śrubokręty gorszej jakości potrafią się dosyć szybko wyrobić i w najmniej odpowiednim momencie może się okazać, że nie możemy czegoś przykręcić. Dodatkowo warto aby nasze narzędzia były izolowane, ponieważ czasami zachodzi potrzeba pracy pod napięciem, a taki sprzęt znacząco poprawia bezpieczeństwo pracy. Renomowane i cenione przez wielu automatyków śrubokręty oferują takie firmy jak: WIHA, HAUPA, NEO,WERA (jeśli znacie więcej, podzielcie się).

Wybór, który rodzaj śrubokrętów wolimy jest kwestią indywidualną. Nie można jednoznacznie powiedzieć, który rodzaj jest lepszy, to jedynie zależy od preferencji osoby ich użytkującej. Z jednej strony jednolite śrubokręty pozwolą na szybszą zmianę narzędzia ponieważ nie musimy za każdym razem zmieniać końcówki, z drugiej zaś strony zestaw z wymienną końcówką i jedną rączką pozwala wszystko mieć w jednym miejscu i kiedy zachodzi potrzeba, wystarczy jedynie zmienić element, co nie należy do skomplikowanych czynności. Moim zdaniem wersja z jednym trzonkiem jest wygodniejsza. Jakie jest wasze zdanie w tym temacie?

Jeżeli mówimy już o śrubokrętach, to należy do swojego zestawu doliczyć również zestaw wkrętaków precyzyjnych. Do niektórych rzeczy nie jesteśmy po prostu podejść standardowym wkrętakiem, a wtedy bardzo przydaje się taki zestaw.

Zestaw szczypiec

Nie wyobrażam sobie pracy bez szczypiec. Jest to jedno z podstawowych narzędzi mojej pracy i myślę, że nie tylko mojej. Tutaj jak ze śrubokrętami, nie możemy oszczędzać. Wybierając tańsze zamienniki jesteśmy wręcz skazani na zastosowanie przez ich producentów tańszych materiałów do ich wykonania, a w głównej mierze chodzi mi o stal, z której zostały wykonane. Dobre szczypce pozwolą na wiele lat komfortowej pracy, ponieważ mamy pewność, że nie zaczną gorzej chodzić, czy zaczną szybciej rdzewieć. Tutaj też powinniśmy wybrać szczypce izolowane i odpowiednio oznaczone przez producenta, tak, aby spełniały odpowiednie normy.

Nasz zestaw szczypiec powinien się składać z:

 • szczypiec uniwersalnych,
 • szczypiec wydłużonych,
 • szczypiec bocznych,
 • szczypiec precyzyjnych bocznych,
 • szczypiec precyzyjnych wydłużonych.

Ściągacz izolacji

Do ściągania izolacji powinniśmy się wyposażyć w:

 • Ściągać do izolacji z przewodów okrągłych:
 • Ściągacz do izolacji z przewodów płaskich:
 • Ściągacz izolacji z pojedynczych żył:

Weidmuller stripax:

Sprawdź parametry i możliwości

 • Ściągacz dla większych przekrojów:

Zobacz narzędzia od Phoenix Contact:


Praskę zaciskową do tulejek

Przewody typu linka powinny zostać zaprasowane z wykorzystaniem tulejek zaciskowych, jest to w większości firm standard.

Dobierając odpowiednią praskę, również nie powinniśmy oszczędzać, zaprasowane tulejki powinny trzymać się ciasno i uniemożliwiać żyłom wypadanie z nich. Źle zaprasowane przewody mogą wypaść, powodując często kosztowne przestoje w firmie.

Mając praskę, powinniśmy mieć również zestaw tulejek do różnych przekrojów przewodów, ich nigdy nie jest za dużo. Taki zestaw powinniśmy samodzielnie skompletować, wyposażając nasz pakiet w odpowiednią ilość końcówek, w zależności od wykorzystania. Czyli jeżeli w większości przypadków mamy do czynienia z przewodami sterowniczymi, to powinniśmy zabrać więcej tulejek do przekroju przewodów od 0.5 do załóżmy 1.5 mm^2, natomiast jeśli w większości obsługujemy instalacje wysoko prądowe, to powinniśmy posiadać więcej końcówek o przekroju od 2.5 do np. 10 mm^2. Polecam jednak posiadać w zestawie końcówki każdego typu, nigdy nie wiadomo, kiedy będą potrzebne.

W narzędzia jak i całe walizki z wyposażeniem możesz zaopatrzyć się w tej hurtowni – wyślij do nich zapytanie przez allektro.pl. Szczególny dostęp do narzędzi mają od firm Weidmuller, ERKO, Phoenix Contact, są też dystrybutorem wielu marek związanych z automatyką np. Siemens, EATON, PILZ, Rittal itp.

Pamiętajmy, że musimy czasami zaprasować końcówki oczkowe np. do przewodów uziemienia obudowy rozdzielnicy.

Osobiście w swojej walizce noszę również praskę do końcówek Rj45 i jeżeli macie często do czynienia ze skrętkami, to polecam ją również dołożyć do swojego zestawu.

Jako ciekawostka powiem, że są narzędzia typu multitool , które potrafią przeciąć przewód, odizolować go oraz zaprasować tulejkę. Takie urządzenia fajnie się sprawdzają przy robieniu sterowania w szafach sterujących. Znacząco skracając czas pracy. Niestety są ograniczone przekrojami przewodów, które można za pomocą nich zaprasować i są to zazwyczaj przekroje od 0.5 do 2.5 mm^2 i należy się wyposażyć w odpowiednie taśmy tulejek. Dzięki taśmom, możemy zapomnieć o możliwości ich wysypaniu i mozolnym ich zbieraniu z podłogi (a komu się to nie zdarzyło? 😀). Miałem szansę pracować na takim sprzęcie i jest po prostu rewelacyjne. Jeżeli zastanawiacie się, czy dobrze zaprasowuje przewody, to odpowiedź brzmi:  „Zdecydowanie tak.”. Jedynym minusem jest to, że nie możemy zaprasować podwójnych końcówek, ale do tego mamy zwykłą praskę, więc nie jest to jakiś duży problem.

Zestaw imbusów oraz torxów

W naszych walizkach nie powinno również zabraknąć imbusów oraz torxów. Jadąc na awarię nigdy nie wiadomo, z jakimi śrubami się spotkamy, a powinniśmy być przygotowani na każdą ewentualność. Przy większej aparaturze nie zobaczymy śrub krzyżakowych, czy płaskich, będą to raczej właśnie imbusy, torxy.

Klucze do rozdzielnicy

Pracując w zawodzie automatyka, powinniśmy mieć zawsze pod zawsze klucz do rozdzielnicy, tak aby nie musieć jej otwierać przy pomocy szczypiec lub innych wytrychów.

Nóż

Dobry, ostry nóż przy pracy to nieocenione narzędzie. Przy pracy z przewodami jest pewne, że prędzej, czy później będzie nam potrzebny. Ja polecam nóż z wymiennymi ostrzami, nie muszę się wtedy martwić o jego ostrzenie, po prostu zawsze mam przy sobie zapasowe ostrze. Polecam nóż MAGNUSSON za to, że posiada 2 ostrza, jedno tradycyjne oraz drugie wymienne.

Miara

W trakcie pracy często możemy się spotkać z tym, że będziemy musieli coś zmierzyć. Czy to odległość, wymiary, czy może wymiary śrubki. Do tego celu potrzebujemy mieć metrówkę oraz suwmiarkę. Dla większości osób takie pomiary wystarczą,  ale przy niektórych pracach możemy również potrzebować mikrometra oraz szczelinomierza.

Taśma izolacyjna

Tak się zastanawiam, czy nie powinienem tej pozycji ustawić na pierwszym miejscu. Taśma izolacyjna w walizce powinna mieć swoje „Święte” miejsce. Nie oszukujmy się, izolacja jest stosowana praktycznie wszędzie.

Zaciąłeś się? Plaster jest niepotrzebny, trzy zwinne ruchy taśmą i palec jest opatrzony. Chcesz przeciągnąć przewód? Bierzemy pilota i przewód przymocowujemy za pomocą czego? Oczywiście naszej izolacji. Skaleczyliśmy żyłę, a nie mamy nadmiaru, aby podłączyć się. Czego użyjemy? Wszyscy wiemy, że oczywiście taśmy. Musimy na szybko oznaczyć przewód ochronny PE. Bierzemy taśmę żółto-zieloną i szybko nawijamy na przewód (doraźne zastosowanie).

Mógłbym wymieniać więcej, ale jestem ciekawy Waszych zastosowań taśmy izolacyjnej. Dajcie znać w komentarzach jakie ciekawe zastosowanie macie dla izolacji?

Zestaw kluczy

Nieraz zdarza się tak, że jako automatycy musimy coś zrobić przy maszynie. Bez zestawu kluczy, nie mamy nawet po co jechać do jakiejkolwiek awarii. Powinniśmy mieć przy sobie osobną walizkę z samymi kluczami płaskimi oraz nasadowymi. Jeśli dosyć często pracujemy z zaworami, powinniśmy się również odpowiednio w niego wyposażyć.

Jeżeli mówimy o kluczach, należy wspomnieć o kluczu nastawnym. Tutaj każdy automatyk musi zrobić sobie mały rachunek sumienia i zastanowić się z jakimi obiektami zazwyczaj się spotyka i do nich dobrać odpowiednio rozmiar klucza.

Szybko-złączki

Czy automatyk powinien w swojej walizce nosić złączki WAGO? Moim zdaniem tak. W czasie instalacji nowych obiektów często zachodzi potrzeba, aby coś sprawdzić, np. poprawność działania systemu, lub wykluczenia potencjalnej przyczyny błędów działania czujnika. Nie wspomnę o pracownikach utrzymania ruchu, którzy na co dzień zmagają się z przeróżnymi awariami np. przetartymi przewodami, a jak wiemy przestój maszyny jest kosztowny i produkcja musi „iść”. Czasami zachodzi potrzeba doraźnej naprawy usterki np. do końca zmiany, aby później ją już fachowo wyeliminować. W takich sytuacjach bardzo przydają się szybko złączki, które znacznie przyspieszają tego typu czynności. Osobiście w swojej walizce zawsze staram się trzymać zestaw takich złączek i od siebie polecam szybko złączki z dźwignią od WAGO, które pozwalają na ich szybki demontaż oraz ponowne wykorzystanie.

Nożyczki

Nie przesłyszeliście się, w naszej walizce powinny się również znaleźć nożyczki. Nie mam tutaj na myśli zwykłych nożyczek ze szkoły, chociaż i te zdadzą egzamin. Do czego mogą przydać się nam nożyczki w pracy? Przecież to nie technika.  Nożyczki mogą być przydatne, kiedy potrzebujemy odciąć naddatek izolacji z przewodu lub np. przyciąć wydrukowany opis z drukarki, ponieważ niektóre modele nie mają możliwości zmniejszenia marginesów. Od kiedy zacząłem z nich korzystać, nie wyobrażam sobie pracy bez nich i znów bawić się nożykiem.

Młotek

Bez młota to nie robota. W tym miejscu oczywiście żartuję, ale młotek w naszym zestawie to miły dodatek. Nie każdy go potrzebuje, ale jak już potrzebuje, to jest po prostu bezcenny. Zachodzi czasami potrzeba odkręcenia śruby, która od lat nie była ruszana i chociaż byśmy bardzo chcieli, to ona nie puści. W tym miejscu znajduje swoje zastosowanie młotek, którym możemy opukać śrubę, aby ją następnie kluczem odkręcić.

Wiertła

W naszym „skromnym” już zestawie nie powinno również zabraknąć wierteł. Powinniśmy być wyposażeni w wiertła stożkowe, które pozwalają na wywiercenie np. otworu pod dławik, bo ktoś o nim zapomniał. Przy większych otworach powinniśmy mieć również paczkę otwornic.

Oprócz tego, powinniśmy posiadać wiertła do metalu, które w trakcie prac monterskich mogą być niezbędne.

Trytytki

Taki drobiazg, a jak istotny. Właściwie to dlaczego nie umieściłem ich na pierwszym miejscu? Przy pracach instalacyjnych często zachodzi potrzeba związania przewodów, aby luźno nie latały i przypadkiem nie uległy uszkodzeniom, ale również dla celów estetycznych. Przy różnego rodzaju pracach serwisowych wielokrotnie będziemy rozcinać gotowe instalacje, a po wykonanej pracy należałoby ładnie ułożyć ponownie przewody.

Przewody

W walizce powinny znajdować się zawsze kawałki przewodów o różnych przekrojach oraz gotowe mostki. Czasami zachodzi potrzeba dołożenia czegoś do istniejącej instalacji, lub należy coś przerobić, a bieżące przewody mogą być za krótkie. Mając przewody ze sobą jesteśmy w stanie to od ręki zrobić. Warto posiadać najczęściej używane przekroje w skrzyni auta.

ZUG’i

Jeśli mówimy już o możliwości szybkich przeróbek, powinniśmy w skrzyni trzymać kilka rodzajów najczęściej używanych złącz. W ten sposób mając zapas przewodów oraz złączek, jesteśmy w stanie rozwiązać praktycznie każdy problem.

Koszulki termokurczliwe i dmuchawka

W naszej skrzyni powinny się również znaleźć rurki termokurczliwe, które w razie większego skaleczenia przewodu mogą nas uratować. Powinniśmy się również zaopatrzyć w opalarkę, którą odpowiednio zaciśniemy rurkę na przewodzie (możemy użyć zapalniczki, ale warto mieć jednak profesjonalny sprzęt). Wybierając rurki wybierzmy takie, które są z klejem, są one zdecydowanie pewniejsze.

Warto wybrać opalarkę akumulatorową, co nas uczyni bardziej niezależnymi. Minusem takich opalarek zdecydowanie jest ich cena, ale nie jest to urządzenie jednorazowe, tylko takie, które ma nam posłużyć parę pięknych lat.

Wiertarka i szlifierka

Nie jest to narzędzie niezbędne w każdej chwili, ale skoro mówimy o zestawie dla automatyka nie powinniśmy pominąć tego elektronarzędzia. Do prac serwisowych powinniśmy wybrać urządzenie akumulatorowe i tutaj wybierając odpowiedni model weźmy pod uwagę pojemność naszego akumulatora, tak, aby wystarczył na jak najdłuższą pracę bez ładowania. Nie zawsze mamy dostęp do zasilania. Polecam również wyposażyć się w przynajmniej jeden dodatkowy akumulator.

Przy dużych projektach gdzie mamy do czynienia z dużą ilością aparatów elektrycznych powinniśmy również pomyśleć o elektrycznym śrubokręcie. Sam od niedawna korzystam z takiego urządzenia i znacząco podniosło to moją wydajność pracy. Urządzenie posiada wbudowany żyroskop i za pomocą odpowiedniego ruchu decydujemy o kierunku i prędkości obrotu. Dodatkowym plusem jest możliwość wyboru siły dokręcania, co gwarantuje odpowiedni docisk. Tak samo jak wiertarka, szlifierka nie jest urządzeniem codziennego użytku ( bywają przypadki, kiedy jest).

Druga szlifierka ma bardziej kompaktowe rozmiary i służy mi do przycinania koryt kablowych oraz wycinania otworów pod HMI.

Latarka

W automatyce nie zawsze wszystko możemy wykonać za dnia, a tym bardziej w ciepłej oświetlonej hali. Przemysł nie śpi, a jeśli on nie śpi, to ci co go nadzorują też nie mogą spać i muszą być czujni. Dla komfortowej pracy miejmy ze sobą zawsze latarkę, którą będziemy mogli założyć na czoło, lub przynajmniej przymocować do rozdzielni.

Co jeszcze powinien mieć automatyk?

Porada od Marii Sulisz z firmy IXON:

Wyżej wymienione narzędzia pozwolą wykonać pracę bezpośrednio na obiekcie lub podczas przygotowania układu sterowania, ale co dalej? Warto do swojej listy dopisać możliwość późniejszego połączenia się z obiektem na odległość! Do narzędzi automatyka polecamy zatem dodać urządzenie do zdalnego dostępu, gdyż stało się to już standardem w automatyce przemysłowej i budynkowej. Dzięki temu rozwiązujesz problemy szybciej i oszczędzasz chociażby na samych kosztach podróży. Ty jesteś zadowolony i klienci są zadowoleni!

IXON opracował solidne i kompaktowe urządzenie o nazwie IXrouter. Jest to przemysłowy router VPN z zaawansowanym firewallem, montowany na szynie DIN, a ze względu na swoje niewielkie rozmiary, pasujący do każdej szafy sterowniczej. Podłączasz go do swojego sterownika PLC i panelu HMI (niezależnie od marki) i w parę minut konfigurujesz bezpieczne połączenie za pomocą platformy IXON Cloud. Łatwa konfiguracja i przyjazny interfejs użytkownika. Możesz nawet rejestrować dane maszynowe, teraz lub w przyszłości, i wizualizować je na dashboardach albo wysyłać alarmy i powiadomienia zanim coś się stanie.

Czy rozwiązanie Zdalnego Dostępu IXON jest kosztowne? Proponuję niezobowiązująco wypożyczyć IXrouter na miesiąc i samemu przekonać się ile cennego czasu i pieniędzy zostanie zaoszczędzone. Oferując zdalne wsparcie prawdopodobnie zobacz zwrot z inwestycji już po 1 lub 2 zdalnych usługach serwisowych. Możesz wypróbować IXrouter za darmo!

Więc dlaczego nie miałbyś skompletować zdalnego dostępu w każdej maszynie?

Serdecznie polecam przeczytać więcej: https://go.ixon.cloud/pl/zdalny-dostep

P.S. Aby nie być gołosłowną moją opinię potwierdzą praktycy używający IXON:  Wojciech Joniec z CSE, Sebastian Piątek z HASBORG, Paweł Pac z MECHANIKA PRZEMYSŁOWA, Tomasz Rusek z PROFILEX, Pan Jacek z ENKI POLSKA, Piotr Wawrzkiewicz z SOLGAM, Michał Gęsior z NORDAMAR, Paweł Chorzępa z 4SYS, Marek Libera z P.W.ADA, Robert Grolik z ATMAT, Mariusz Pomorski z RIAS, Piotr Cegieła z 3DESIGN LAB, Paweł Gontarek z BUILDING AUTOMATION Paweł Gontarek, Sławomir Trusiński z SIMIKO, Mariusz Sobiech z SETCON

Podsumowanie

Jak widać sprzętu dla automatyka jest bardzo dużo, a ja nie wymieniłem jeszcze wszystkiego. W artykule starałem się przedstawić podstawowe narzędzia które ułatwiają automatykom monterom, integratorom codzienną pracę. Nie mówię, że dla każdego taki zestaw będzie idealny, ponieważ każdy ma swoje indywidualne potrzeby w pracy. Dla jednych ten zestaw będzie za mały, dla innych za duży, ale na pewno znalazłby się ktoś, kto wymieniłby dokładnie to samo co ja. Artykuł ma jedynie pomóc w wyborze swoich narzędzi. Nie musimy kupować wszystkiego od razu i wątpię żeby osobę początkującą było na nie stać. Nasz zestaw możemy z czasem uzupełniać o nowe narzędzia, ułatwiając sobie tym samym pracę. Ważne, aby każdy coś znalazł dla siebie, a mam nadzieję, że artykuł Wam w tym pomoże.

 

Dajcie znać w komentarzach, co byście dołożyli do tego zestawu, a może, co byście wyrzucili.
Dyskusja toczy się tutajw Klubie Automatyka.

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka – edycja Maj 2019

Nagrodę Voucher na szkolenie Mitsubishi Electric dostarcza ambasador konkursu, firma Mitsubishi Electric.

Reklama

30 maja 2019 / Kategoria: , , ,

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Zestaw startowy PNOZmulti 2 wraz z licencją w promocyjnej cenie

Zestaw startowy PNOZmulti 2 wraz z licencją w promocyjnej cenie

>KLIKNIJ<

PODSUMOWANIE – Robotech: Robotics Technology Conference

PODSUMOWANIE – Robotech: Robotics Technology Conference

>KLIKNIJ<

Produkcja masowa to już przeszłość

Produkcja masowa to już przeszłość

>KLIKNIJ<

Nowy bezsmarowy napęd z paskiem zębatym firmy igus

Nowy bezsmarowy napęd z paskiem zębatym firmy igus

>KLIKNIJ<

Liga Mistrzów Automatyki WAGO 2019 – Open & Easy! 30000 zł w puli + wyjazd na targi SPS

Liga Mistrzów Automatyki WAGO 2019 – Open & Easy! 30000 zł w puli + wyjazd na targi SPS

>KLIKNIJ<

WEBINARIUM ONLINE: SAIA PCD SUPERVISOR – SCADA JAKIEJ NIE ZNACIE!

WEBINARIUM ONLINE: SAIA PCD SUPERVISOR – SCADA JAKIEJ NIE ZNACIE!

>KLIKNIJ<

Bezpieczeństwo współpracy robota przemysłowego z człowiekiem – WYWIAD

Bezpieczeństwo współpracy robota przemysłowego z człowiekiem – WYWIAD

>KLIKNIJ<

LoRaWAN – bezprzewodowa komunikacja dla świata IoT na przykładzie urządzeń firmy Sabur

LoRaWAN – bezprzewodowa komunikacja dla świata IoT na przykładzie urządzeń firmy Sabur

>KLIKNIJ<

Najlepszy (darmowy) sposób na poznanie IXON Cloud: Wirtualne Urządzenie Demo

Najlepszy (darmowy) sposób na poznanie IXON Cloud: Wirtualne Urządzenie Demo

>KLIKNIJ<

WYSYŁANIE SMSÓW Z POZIOMU PLC #3 – POPRAWA JAKOŚCI WIADOMOŚCI I PODSTAWOWA DIAGNOSTYKA

WYSYŁANIE SMSÓW Z POZIOMU PLC #3 – POPRAWA JAKOŚCI WIADOMOŚCI I PODSTAWOWA DIAGNOSTYKA

>KLIKNIJ<

7 porad, które ułatwią Ci programowanie robotów KUKA

7 porad, które ułatwią Ci programowanie robotów KUKA

>KLIKNIJ<

Adresowanie pośrednie w sterownikach S7 – tips and tricks

Adresowanie pośrednie w sterownikach S7 – tips and tricks

>KLIKNIJ<

Dobór komponentów szafy elektrycznej w 4 prostych krokach

Dobór komponentów szafy elektrycznej w 4 prostych krokach

>KLIKNIJ<

Poznaj rozwiązania OnRobot i zwiększ wydajność produkcji! – Dni otwarte w Warszawie

Poznaj rozwiązania OnRobot i zwiększ wydajność produkcji! – Dni otwarte w Warszawie

>KLIKNIJ<

Najszybsza szafa świata – czyli o nowym systemie doboru szaf elektrycznych VX25

Najszybsza szafa świata – czyli o nowym systemie doboru szaf elektrycznych VX25

>KLIKNIJ<

Jak odczytywać oznaczenia ATEX na przykładzie przekaźników Finder?

Jak odczytywać oznaczenia ATEX na przykładzie przekaźników Finder?

>KLIKNIJ<

KONKURS IAUTOMATYKA WRZESIEŃ 2019

KONKURS IAUTOMATYKA WRZESIEŃ 2019

>KLIKNIJ<

Czy różnicówka w twoim domu zawsze cię ochroni?

Czy różnicówka w twoim domu zawsze cię ochroni?

>KLIKNIJ<

Sposoby unikania osobliwości kiści w robotach KUKA

Sposoby unikania osobliwości kiści w robotach KUKA

>KLIKNIJ<

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty EMT TOUR: Optymalizacja czasu cyklu stanowisk zrobotyzowanych

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty EMT TOUR: Optymalizacja czasu cyklu stanowisk zrobotyzowanych





MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • SEE Electrical jest to środowisko projektowe firmy IGE+XAO Polska do rysowania schematów elektrycznych i automatyki. Program daje możliwość projektowania pneumatyki, hydrauliki oraz doskonale się spełnia przy tworzeniu schematów kart wejści...
 • Monitorowanie obciążenia i rozdział potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu To innowacyjny system dystrybucji napięcia 24 V DC zapewniający monitorowanie obciążenia i dystrybucję potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu. Bezawaryjna ...
 • Systemy RFID są ekonomiczne, uniwersalne i zapewniają niezawodność procesów, np. w intralogistyce. Zadania związane z identyfikacją stały się teraz łatwiejsze, szczególnie gdy potrzebna jest duża liczba punktów identyfikacji, dzięki  głowic...
 • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
 • Sterowniki  z serii SIMATIC S7-1200 oferują szeroki zakres funkcjonalności i zintegrowane wejścia/wyjścia zamknięte w kompaktowej obudowie. Są doskonałym narzędziem do realizacji standardowych projektów i zadań automatyki, a jednostki S7-12...
 • Seria FX-100 Czujniki z serii FX-100 to najlepsze rozwiązanie pod względem stosunku jakości do ceny. Wyposażone są w funkcje szybkiego uczenia, co pozwala użytkownikom w szybki i prosty sposób przystosować czujnik do pracy z nieskomplikowan...



Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…