Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2022/06/Nowy-projekt-1.jpg

Jak zwiększyć bezpieczeństwo zasilania układów automatyki rozwiązaniami od Phoenix Contact


Wysokie bezpieczeństwo ciągłości pracy maszyn i urządzeń zależy od wszystkich elementów w torze zasilania (złącza, dobrze dobrane i zamontowane ograniczniki przepięć, zasilacze, moduły UPS, wyłączniki elektroniczne chroniące przed zwarciem i przeciążeniem czy aparaty monitorujące).

Artykuł ten przedstawi jedynie dwa z wielu ciekawych rozwiązania, które wpływają na bezpieczeństwo zasilania, często pozwalające zaoszczędzić cenne miejsce w szafach automatyki. Poniżej znajdziemy informacje na temat zasilaczy do użytku na poziomie SIL3 oraz system wyłączników elektronicznych CAPAROC.

Pierwsze zasilacze serii QUINT4 certyfikowane do użytku na poziomie SIL3

Kiedy aplikacja którą projektujemy jest bardzo ważna i „musi działać” warto zainteresować się zasilaczami serii QUINT4, tutaj najnowszymi modelami są m.in.:
– QUINT4-PS/1AC/24DC/10/+ 2904616
– QUINT4-PS/1AC/24DC/20/+ 2904617

 

Poza możliwością indywidualnej konfiguracji parametrów poprzez komunikację NFC i pełną sygnalizacją stanów pracy dzięki wbudowanemu tranzystorowi MOSFET można je dodatkowo łączyć w celu redundancji bez dodatkowego modułu diodowego. Poniżej zaprezentowano układ zapewniający poziom ochrony SIL3 stosując pojedynczy zasilacz:

Wbudowany obwód ochrony przeciwprzepięciowej spełnia wymagania do poziomu SIL 3 i może być używany w aplikacjach do poziomu SIL 3 zgodnie z IEC 61508 i IEC 61511.

W przypadku awarii obwodu regulacji, wewnętrzne zabezpieczenie przeciwprzepięciowe OVP potwierdzi wzrost napięcia i ograniczy je do 30 V DC. W przeciwieństwie do innych dostępnych na rynku zasilaczy, wewnętrzny OVP zasilacza bezpiecznie odcina napięcie wyjściowe po zadziałaniu. Eliminuje to skoki wysokiego napięcia i powtarzające się wahania napięcia na szynie DC, co ogranicza ryzyko uszkodzenia zasilacza i urządzeń podłączonych do szyny DC. Zasilacze są również zatwierdzone do zastosowania w strefach niebezpiecznych wymagających Class I Division 2.

Dla osób zainteresowanych całą serią zaawansownych zasilaczy QUINT POWER zapraszamy na stronę: Zasilacz o najwyższej funkcjonalności | Phoenix Contact

 

System wyłączników elektronicznych CAPAROC zabezpieczający obwody 24V DC przed zwarciem i przeciążeniem

 

 

W automatyce do sterowania urządzeń zwykle używa się napięcia 12/24 V DC. Myśląc o zabezpieczeniu urządzeń i przewodów sterowania przed przeciążeniem i zwarciem zwykle myślimy o bezpiecznikach topikowych i nadmiarowo prądowych. Warto pamiętać też o coraz bardziej popularnych wyłącznikach elektronicznych.
Zabezpieczenia elektroniczne dają możliwość precyzyjniejszej ochrony szczególnie urządzeń elektronicznych jak np. sterowników/paneli HMI. Wyłączniki elektroniczne można dopasować w zależności od obciążenia.
Modułowy system CAPAROC przeznaczony jest to dystrybucji zasilania i monitorowania podłączonych obciążeń pod względem przeciążenia i zwarcia, poinformuje nas również gdy prąd wzrośnie do 80% nastawionego prądu znamionowego.

Najnowsze rozwiązanie łączy w sobie cechy trzech popularnych serii z oferty Phoenix Contact:
– PTCB (wyłączniki jednokanałowe łatwo łączące się ze złączami serii CLIPLINE dla możliwości podłączenia większej ilości odbiorów),
– CMB (wyłączniki 4 i 8 kanałowe z rotacyjnymi przełącznikami prądu znamionowego),
– CMBC (wyłączniki 4 kanałowe w tym z IO-Link).

CAPAROC łączy w jednym systemie najlepsze cechy prostszych rozwiązań, jednocześnie daje możliwość monitorowania i kontroli poprzez interfejs Profinet lub IO-Link pozwalając na łatwe podłączenie do lokalnej sieci.

Opis dostępnych modułów systemu CAPAROC:

 • ze stałymi i ustawialnymi wartościami prądów dla poszczególnych kanałów
 • z możliwością ustawiania wartości prądów za pomocą przełączników mechanicznych lub elekronicznych (przycisków) 
 • z i bez ograniczania prądu
 • moduły zasilające: z wyjściem statusu i wejściem reset lub z komunikacją IO-Link i Profinet

Poszczególne moduły możemy swobodnie dobierać by zabezpieczać urządzenia a ponadto możemy odczytywać dane z poszczególnych kanałów i mieć informację np. o przekroczeniu 80% prądu znamionowego. Poszczególne moduły w razie konieczności można wymieniać podczas pracy urządzenia bez potrzeby wyłączenia całości systemu, inne odbiory będą pracować bez zakłóceń. Całość systemu możemy dobrać samemu gdzie z pomocą przychodzi konfigurator online dostępny po wpisaniu kodu #2835 na stronie phoenixcontact.pl. 

 

Po samodzielnych skonfigurowaniu systemu CAPAROC otrzymamy pełne dane dobranego rozwiązania: dokumentację, spis elementów składowych oraz rysunek 3D.

Dla osób zainteresowanych bliższym poznaniem wyłączników elektronicznych CAPAROC zapraszamy na stronę: System wyłączników CAPAROC | PHOENIX CONTACTUtworzono: / Kategoria:
 • Autor: PhoenixContact
 • Phoenix Contact lider w technikach połączeń elektrycznych i automatyce przemysłowej. Nasza praca jest ukierunkowana na tworzenie postępu za pomocą innowacyjnych i inspirujących rozwiązań oraz relacji z klientami jak i partnerami biznesowymi zorientowanymi na wspólne i długotrwałe korzyści.
 • Profil Autora
 • http://www.phoenixcontact.pl

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!
.
NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaMOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ
 • ÖLFLEX® CLASSIC 110 – elastyczny przewód sterowniczy do różnych zastosowań, w płaszczu z PVC, aprobata VDE, odporność na oleje, 300/500 V, również do YSLY lub YY CPR: informacje pod adresem www.lapppolska.pl Certyfikat zgodności VDE z...
 • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
 • Selektor napędów Panasonic umożliwia przeglądanie napędów z serii MINAS, wyszukiwanie ich w prosty sposób, a nawet porównywanie ze sobą. Dzięki wyszukiwaniu po słowach kluczowych i przy użyciu funkcji filtrowania, potrzeba zaledwie sekund a...
 • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...
 • W trybie refleksyjnym sygnał ultradźwiękowy jest nieustannie odbijany przez zamontowany na stałe element odbijający wiązkę, tzw. element odniesienia. Jako elementu odbijającego wiązkę można używać odpowiednio ustawionego panelu z plastiku l...
 • Inteligentny chwytak równoległy SCHUNK EGI z certyfikowanym interfejsem PROFINET-IRT został zaprojektowany z myślą o rozmaitych wymagających zastosowaniach z zakresu przenoszenia w branży elektronicznej, farmaceutycznej i laboratoryjnej. Te...