Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2020/04/maxresdefault-1.jpg

Jak wydobywa się MIEDŹ, SREBRO I ZŁOTO – FABRYKI W POLSCE


Artykuł z serii: Fabryki w Polsce


W programie „Fabryki w Polsce” pokazywaliśmy już procesy produkcji w hucie stali, szkła czy kopalni wapienia. Tym razem, postanowiliśmy zaznajomić naszych widzów z kulisami wydobycia miedzi, srebra i złota. Jesteście chętni na wspólną przejażdżkę 910 metrów pod ziemią? Oprowadzą nas tam lubińscy górnicy KGHM.

 

W jaki sposób prowadzone są prace wiertnicze nad wydobyciem miedzi? Jakie procesy zachodzą w dziale młynowni i flotacji? Co znajdowało się na terenach kopalni z Lubina 270 milionów lat temu?  Na wszystkie pytania związane z produkcją w lubińskiej kopalni odpowiadamy w naszym programie.

Początki

Kombinat Górniczo Hutniczy Miedzi został oficjalnie utworzony 1 maja 1961 r. Jego celem była budowa kopalń, zakładów wzbogacania rudy, hut miedzi oraz budowa zakładów pomocniczych i zaplecza socjalnego.

– Podstawowy problem jaki stanął przed budowniczymi Zagłębia Miedziowego, związany był z głębieniem szybów. Do roku 1960 nie prowadzono w Polsce robót szybowych w tak trudnych warunkach silnie zawodnionego górotworu. Udostępnienie złoża rud miedzi wymagało użycia metody mrożenia górotworu, co w tamtych czasach było niezwykle trudne – możemy przeczytać na stronie KGHM.

W ramach KGHM funkcjonowały zakłady górnicze „Lubin”, „Polkowice”, huta miedzi „Głogów”, a od 1974 roku kopalnia „Rudna” – największa kopalnia KGHM.

Nowa rzeczywistość

Spółka podkreśla, że okres transformacji ekonomicznej został w Lubinie prawidłowo przeprowadzony i od 1991 r. KGHM stał się jednoosobową Spółką Skarbu Państwa. Warto choćby zauważyć, że w 1994 r. uruchomiono Wydział Metali Szlachetnych. Wydział ten produkuje srebro rafinowane, złoto, szlam palladowo-platynowy oraz selen.

Najnowsza Historia KGHM to opowieść na osobny artykuł. Musimy jednak wspomnieć, że spółka jest także obecna poza Polską, a nawet poza Europą. 22,7 milionów ton – tyle stanowią światowe zasoby rudy miedzi, kontrolowane przez KGHM.

Polska Miedź posiada zakłady produkcyjne w Europie, Ameryce Północnej i Południowej. Podajmy jeden przykład. W 2012 roku KGHM przejął kanadyjską spółkę górniczą Quadra FNX, do której należała kopalnia Sierra Gorda w Chile. Trzeba zauważyć, że kontrakt przejęcia to obecnie największa inwestycja zagraniczna w historii Polski!

W Polsce KGHM posiada zakłady górnicze w Lubinie, Rudnej (okolice Lubina), Polkowicach, Sieroszowicach oraz huty miedzi w Głogowie, Legnicy oraz w Rudnej.

Na całym świecie lubińskie przedsiębiorstwo zatrudnia 34 tysięcy osób.Więcej z serii: Fabryki w Polsce


Utworzono: / Kategoria:
  • Autor: Fabryki w Polsce
  • Fabryki w Polsce to podróż po zakładach produkcyjnych znajdujących się na terenie Polski. Można więc śmiało powiedzieć, że zwiedzamy przemysł w Polsce. Inspirowaliśmy się popularnym programem „Jak to jest zrobione?”, znanym z telewizyjnego kanału Discovery. Co tydzień wspólnie z naszymi widzami odwiedzamy zakład produkcyjny, żeby sprawdzić jak przebiega wybrany proces produkcji. Co tydzień na nasz kanał trafia bowiem film dokumentalny, z którego dowiadujecie się jak produkowane są m.in. maszyny, zawiesia linowe, jachty, druty, okna, rozjazdy kolejowe, grzejniki, styropian itd. Pewnie interesuje was też, jak powstaje jedzenie? Na naszym kanale pokazaliśmy m.in. parówki, Pepsi, Prince Polo, paluszki, musztardy, keczup, majonez, sery i wiele innych. To niesamowite jak pasjonująca potrafi być produkcja. Tak wiele interesujących informacji niesie z sobą nauka i technika. Co tydzień bowiem poznajecie z nami ciekawostki, jakie kryją w sobie fabryki. Przed nami fabryka nie ma żadnych tajemnic.
  • Profil Autora
  • https://fabrykiwpolsce.pl

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • Selektor napędów Panasonic umożliwia przeglądanie napędów z serii MINAS, wyszukiwanie ich w prosty sposób, a nawet porównywanie ze sobą. Dzięki wyszukiwaniu po słowach kluczowych i przy użyciu funkcji filtrowania, potrzeba zaledwie sekund a...
  • Nowe modułowe sterowniki programowalne PLC firmy Eaton umożliwiają producentom maszyn i systemów opracowywanie nowoczesnych koncepcji automatyki, zwłaszcza w połączeniu z systemem XN300 I/O i panelem dotykowym XV300. Modułowy sterownik zape...
  • Chcieliby Państwo być informowani z wyprzedzeniem o stanie maszyny lub techniki napędowej? Nic prostszego! Aplikacja DriveRadar® oferuje kompleksowe zarządzanie konserwacją w oparciu o cyfrowe rejestrowanie danych, na podstawie których możl...
  • Przeznaczony do pracy na wolnym powietrzu EMC / ekranowany Zakres zastosowania Budowa instalacji przemysłowychBudowa maszynTechnika grzewcza i klimatyzacyjnaElektrownie Dla przemiennika częstotliwości zasilającego 3 – fazowe silniki A...
  • SICK oferuje całą gamę elektronicznych przetworników pomiarowych ciśnienia i presostatów, które ze względu na inteligentne i wszechstronne możliwości konfiguracji dają się optymalnie dopasować do indywidualnych wymagań klienta. W typowy dla...
  • Zamień 9 anten na jedną łączoną, oznaczoną symbolem Antena 2J6B86JBCFf-B16J, z oferty firmy 2J Antennas umożliwia zamianą 9 anten na jedną łączoną! Urządzenie to łączy w sobie wydajność, dokładność, niezawodność i trwałość, a zostało zaproj...