PARTNERZY

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Jak wybrać panel operatorski? 7 ważnych kryteriów

531 wyświetleń, autor: Multiprojekt Automatyka Sp. z o.o..

Planujesz wprowadzić panel HMI do swojego zakładu albo zastanawiasz się nad wymianą obecnego sprzętu? Wiemy, że przed Tobą ważna decyzja. Tymczasem ilość dystrybutorów i oferowanych paneli potrafi przerosnąć każdego z nas. Zamiast więc porównywać każdy parametr i wertować katalogi w poszukiwaniu „mniejszego zła” – wybierz mądrze i optymalnie dla swojego zakładu. Dzisiaj chcemy ci w tym pomóc, zapoznaj się z naszymi radami w tej kwestii.

1. Przekątna ekranu

Zastanów się, jaka przekątna ekranu będzie ergonomiczna dla operatora. Oczywiście wybierając mniejszy panel zaoszczędzisz pieniądze. Większość współcześnie produkowanych matryc dotykowych zapewnia ogromną dokładność, czułość i dobrą rozdzielczość nawet przy niewielkich rozmiarach. Jeśli masz za mało miejsca na instalację panelu standardowych wymiarów, wybierz taki, który w szafie sterowniczej zajmie minimalną przestrzeń. Może to być panel z ultracienką obudową (np. Weintek serii iE o przekątnej od 4.3”) lub kompaktowy panel bez wyświetlacza, ale z wejściem HDMI. Mały ekran może się okazać niewystarczający w niektórych warunkach. Wyobraź sobie operatora, który w grubej rękawicy próbuje trafić palcem w malutki obiekt. Jeśli potrzebujesz dużej przekątnej, ale nie chcesz przepłacać, rozważ następujące rozwiązania:

 • panel posiadający wyjście HDMI zamiast ekranu, np.: Weintek serii mTV lub cMT-HDMI, który umieścisz na szynie DIN, a do niego podepniesz monitor, telewizor dotykowy lub zwykły ekran oraz mysz i klawiaturę,
 • panel umożliwiający zdalną wizualizację, np.: seria cMT pozwala na wizualizację na tabletach, smartfonach i komputerach dzięki dedykowanej aplikacji.

2. Funkcjonalność

Do czego potrzebny jest Ci panel i w jaki sposób zamierzasz go wykorzystywać? Jak widzisz, to podstawowe zagadnienie, od którego musisz wyjść szukając panelu na miarę swych potrzeb. Obecnie niektóre panele są zbliżone funkcjonalnością do systemów SCADA, a w niektórych aplikacjach wręcz je zastępują. Najważniejsze funkcje, które powinien mieć nasz nowy panel, to:

 • możliwość pisania skryptów,
 • logowanie danych,
 • tworzenie receptur,
 • alarmy,
 • tworzenie kont użytkowników,
 • możliwość zdalnego dostępu,
 • obsługa baz danych,
 • harmonogramy,
 • obsługa różnych protokołów komunikacyjnych,
 • logowanie czynności operatora,
 • obsługa wielu języków,
 • możliwość generowania wykresów,
 • przeglądarka PDF,
 • obsługa formatów video, kamer IP.

Oraz wiele, wiele innych funkcjonalności, które ułatwią pracę z panelem. Warto pamiętać, że producenci oprócz swoich flagowych produktów posiadają ekonomiczne serie, które potrafią kosztować niejednokrotnie ułamek ceny tych pierwszych (np. ekonomiczna seria IP Weintek). Oczywiście taki panel sprawdzi się głównie w prostych aplikacjach i przez to nie będzie odpowiedni wtedy, gdy potrzebujemy prawdziwego kombajnu.

3. Bogate biblioteki graficzne

Nie każdy musi być artystą. Każdy projekt musi być jednak czytelny. Sprawdź, czy w danym urządzeniu są dostępne bogate biblioteki grafik. Dzięki nim szybko stworzysz łatwą w obsłudze i przyjazną dla oka wizualizację. Warto korzystać np. z oprogramowania EasyBuilder Pro – posiada rozbudowane biblioteki grafik systemowych, niedawno odświeżone i wzbogacone o nowe elementy.

4. Wsparcie techniczne i gwarancja

Technologia ewoluuje w zawrotnym tempie. Zarówno oprogramowanie, jak i sam sprzęt na przestrzeni lat zmieniają się i ulegają uaktualnieniu bardzo często. Twoi pracownicy nie mogą zostawać w tyle za postępem nowych technologii w dobie Przemysłu 4.0. Bardzo ważne jest, by firma dostarczająca HMI i oprogramowanie gwarantowała wsparcie techniczne, rzetelne szkolenie pracowników i pomoc w obsłudze. Równie istotną kwestią jest sam okres gwarancji, którym objęty jest panel – sprawdź go przed zakupem.

5. Zdalny dostęp

Jeśli chcesz połączyć się z HMI z dowolnego urządzenia i z dowolnego miejsca, by w ten sposób kontrolować pracę zakładu wybierz panel z oprogramowaniem EasyAccess. Umożliwia zabezpieczone połączenie oraz zdalną konserwację i nadzór nawet jeśli biuro jest znacznie oddalone od fabryki. Aplikacja cMT Viewer, zainstalowana na urządzeniu z Androidem lub na iPadzie, pozwala monitorować stan maszyn znajdujących się w dowolnym miejscu przedsiębiorstwa. Daje natychmiastowy dostęp do danych produkcyjnych, zdarzeń i alarmów w czasie rzeczywistym. Czy do tego potrzebujesz możliwości połączenia panelu przez Wi-Fi, moduł 3G lub 4G? Takie funkcje też są dostępne, np. w panelu cMT-SVR od Weinteka.

6. Kompatybilność wsteczna

Warto sprawdzić, czy dany producent ma możliwość konwersji projektów ze starszych wersji oprogramowania na nowsze. Nie warto wymyślać koła na nowo.

7. Panel do zadań specjalnych

Pozostają jeszcze kwestie, o których zwykle zapomina się przy zakupie nowego sprzętu. Nie zawsze są one istotne, to prawda. Jednak kiedy aplikacja wymaga specyficznych warunków lub panel będzie pracować w trudnym środowisku to musimy upewnić się:

 • w jakiej temperaturze i wilgotności będzie pracował panel,
 •  jakie certyfikaty posiada dany panel,
 • czy będziesz mieć możliwość montażu szkła / folii ochronnej na wyświetlaczu,
 • jaki jest zakres zasilania,
 • czy panel posiada ochronę powłoki PCB,
 • jaki stopień ochrony IP będzie zapewniony,
 • czy panel posiada optoizolację zasilania,
 • czy jest wstrząsoodporny.

 

Zacznij od przemyślenia, jakie warunki panują w Twojej fabryce i jak na co dzień będzie użytkowany panel. Zastanów się, jakie realne korzyści z użytkowania danego modelu wyniesiesz Ty i Twoi pracownicy. Zaczynając od tych zagadnień a kierując się naszymi poradami uda Ci się wybrać najbardziej optymalne urządzenie, dopasowane do Twoich potrzeb. Jeśli nie chcesz zagłębiać się w szczegóły techniczne wybierz dostawcę, od którego otrzymasz wsparcie doświadczonych doradców. Dystrybutor, z którym warto współpracować, zaproponuje optymalne rozwiązanie dla Twojego zakładu i maksymalnie ułatwi wdrożenie HMI w fabryce.

By wybrać panel dostosowany do potrzeb Twojej firmy, skontaktuj się z doradcami Multiprojekt Automatyka: info@multiprojekt.pl. Dobierzemy najlepszą konfigurację.

Ewa Wrzesińska

Jarosław Pawełek

Reklama

28 sierpnia 2018 / Kategoria: ,
 • Autor: Multiprojekt Automatyka Sp. z o.o.
 • Multiprojekt jest dostawcą komponentów automatyki (między innymi FATEK, WEINTEK, ESTUN, CREVIS, LINMOT) oraz części maszyn. Prowadzimy doradztwo techniczne w zakresie oferowanych przez nas produktów. Zapewniamy naszym klientom kompleksową obsługę od momentu szkolenia personelu Państwa firmy poprzez pomoc w czasie wykonywania projektów (dobór urządzeń), dostawy podzespołów z naszego magazynu aż do pomocy technicznej przy uruchomieniu. Prowadzimy podstawowe i zaawansowane szkolenia z zakresu oferowanych przez nas produktów, obejmujące również ćwiczenia praktyczne.
 • Profil Autora
 • http://www.multiprojekt.pl/

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Znakowanie przemysłowe z Phoenix Contact

Znakowanie przemysłowe z Phoenix Contact

>KLIKNIJ<

Bezpieczeństwo sieci przemysłowej z wykorzystniem rozwiazań Moxa

Bezpieczeństwo sieci przemysłowej z wykorzystniem rozwiazań Moxa

>KLIKNIJ<

Warsztaty dla branży automatyki przemysłowej – wiedza i doświadczenie

Warsztaty dla branży automatyki przemysłowej – wiedza i doświadczenie

>KLIKNIJ<

Przewidywanie (przyszłości) z Mitsubishi Electric

Przewidywanie (przyszłości) z Mitsubishi Electric

>KLIKNIJ<

Studencie! Tutaj B&R pojawi się dla Ciebie!

Studencie! Tutaj B&R pojawi się dla Ciebie!

>KLIKNIJ<

Seminarium SABUR na Automaticon – zapisz się!

Seminarium SABUR na Automaticon – zapisz się!

>KLIKNIJ<

Przedstawienie wybranych funkcji PLCSIM Advanced 2.0

Przedstawienie wybranych funkcji PLCSIM Advanced 2.0

>KLIKNIJ<

Nowe możliwości silników liniowych i liniowo-obrotowych

Nowe możliwości silników liniowych i liniowo-obrotowych

>KLIKNIJ<

Historia awarii, czyli dlaczego należy tworzyć komunikaty na panelach operatorskich

Historia awarii, czyli dlaczego należy tworzyć komunikaty na panelach operatorskich

>KLIKNIJ<

Komunikacja PUT/GET w środowisku TIA Portal

Komunikacja PUT/GET w środowisku TIA Portal

>KLIKNIJ<

Jak zadbać o swoją produkcję – Konferencja “Czujniki dla niezawodnej i bezpiecznej produkcji”

Jak zadbać o swoją produkcję – Konferencja “Czujniki dla niezawodnej i bezpiecznej produkcji”

>KLIKNIJ<

Poznaj nowe możliwości z digital twins

Poznaj nowe możliwości z digital twins

>KLIKNIJ<

Robot bez dedykowanego sterowania? – poznaj zintegrowaną robotykę 4.0

Robot bez dedykowanego sterowania? – poznaj zintegrowaną robotykę 4.0

>KLIKNIJ<

Zarządzanie energią i mediami technicznymi. Konferencja Techniczna w Płocku już 3 kwietnia

Zarządzanie energią i mediami technicznymi. Konferencja Techniczna w Płocku już 3 kwietnia

>KLIKNIJ<

Robot KROKI – Montaż i test układu obsługi enkoderów cz.8

Robot KROKI – Montaż i test układu obsługi enkoderów cz.8

>KLIKNIJ<

EMT-Systems rusza z cyklem bezpłatnych warsztatów EMT TOUR

EMT-Systems rusza z cyklem bezpłatnych warsztatów EMT TOUR

>KLIKNIJ<

Regulacja natężenia światła w technologii Master-Slave

Regulacja natężenia światła w technologii Master-Slave

>KLIKNIJ<

KONKURS IAUTOMATYKA MARZEC 2019

KONKURS IAUTOMATYKA MARZEC 2019

>KLIKNIJ<

Zobacz co B&R szykuje na targi Automaticon 2019!

Zobacz co B&R szykuje na targi Automaticon 2019!

>KLIKNIJ<

Flex-6-Nano: wydajny, kompaktowy, elastyczny

Flex-6-Nano: wydajny, kompaktowy, elastyczny

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Ekonomiczne monitorowanie i sterowanie, teraz także dzięki panelom 2 generacji. Dzięki odpowiedniemu doborowi funkcji HMI, panele Basic 2 generacji stanowią doskonałe rozwiązanie przy produkcji maszyn lub w małych aplikacjach przemysłowych....
 • Urządzenia XV300 wyposażone są w przemysłowe wyświetlacze wysokiej rozdzielczości z technologią wielodotyku. To, w połączeniu z precyzyjnym i intuicyjnym interfejsem użytkownika, umożliwia operatorom pracę od zaraz. Dodatkowo te wysoko wyda...
 • Nowe modułowe sterowniki programowalne PLC firmy Eaton umożliwiają producentom maszyn i systemów opracowywanie nowoczesnych koncepcji automatyki, zwłaszcza w połączeniu z systemem XN300 I/O i panelem dotykowym XV300. Modułowy sterownik zape...
 • DL2 jest rejestratorem danych o budowie modułowej, stworzonym z myślą o jak najlepszym przystosowaniu urządzenia do indywidualnych potrzeb klienta. Każde urządzenie składa się z modułu bazowego, do którego w zależności od potrzeb metrologic...
 • Sterowniki kompaktowe, modułowe i zintegrowane, CODESYS V3 (programowanie, wizualizacja, komunikacja), Krótkie cykle czasowe, EtherCAT, BACnet (opcjonalnie), Modbus, CANopen, Porty szeregowe: RS232, RS485, 2 konfigurowalne karty Ethernet, W...
 • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...KATEGORIE POSTÓW
POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Wydarzenia
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…