Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2021/05/best-fluke-multimeters-v2-1.jpg

Jak wybrać najlepszy multimetr / miernik?


Kilka rzeczy musimy rozważyć przed zakupem dobrego i niezawodnego multimetru. Przede wszystkim musimy wiedzieć wcześniej, do czego będzie on nam potrzebny. Najlepszy multimetr to multimetr, który jest niezawodny, trwały oraz ma różnorodne funkcje. Powinien być łatwy w użyciu, ciężki do uszkodzenia, podający dokładny wynik pomiarów, podający minimalny procent błędu; odporny, łatwy w konserwacji i w końcu powinien być w cenie nierujnującej naszego budżetu.


Multimetr

Miernik uniwersalny (inaczej multimetr) jest najważniejszym urządzeniem pomiarowym dla każdego automatyka. Zadaniem miernika uniwersalnego jest pomiar napięcia, prądu, rezystancji, a w lepszych modelach także pojemności, indukcyjności i częstotliwości. Niektóre mierniki są wyposażone w funkcje pomiaru wartości nieelektrycznych, np. temperatury czy natężenia oświetlenia. Wysokiej jakości miernik to sprzęt niezbędny dla każdego automatyka.

Funkcje multimetru

  • Pomiar napięcia stałego,
  • Pomiar napięcia prądu przemiennego,
  • Pomiar natężenia prądu stałego,
  • Pomiar oporu elektrycznego,
  • Test ciągłości obwodu.

Na rynku można znaleźć różne produkty multimetrów z różnymi zaletami i innymi dodatkowymi funkcjami.

Rodzaje multimetrów

Istnieją 2 typy multimetrów, które są szeroko stosowane do różnych celów pomiarów elektrycznych, a mianowicie:

  1. Multimetry analogowe

  1. Multimetry cyfrowe

Każdy multimetr ma zalety i wady, najważniejsza różnica w stosunku do multimetru analogowego i multimetru cyfrowego polega na wyświetlaniu wyników pomiarów.

Multimetry cyfrowe wyświetlają wyniki pomiarów w postaci liczb (cyfrowe), podczas gdy multimetry analogowe wymagają sposobu obliczania wyników pomiarów w porównaniu ze skalą pomiarową i skalą wyników pomiarów, ale generalnie oba typy multimetrów mają te same funkcje.

Oprócz dwóch powyższych typów multimetrów, w rzeczywistości jest kilka innych ważnych rzeczy, które musimy wziąć pod uwagę przy wyborze dobrego multimetru. Podobnie jak w przypadku innych typów urządzeń pomiarowych, oczywiście oczekujemy multimetru z dokładnymi wynikami pomiarów (wysoka dokładność) i minimalnym błędem.

Jak wybrać najlepszy multimetr?

Standaryzacja

Multimetr, który posiada certyfikat zarówno w kraju, jak i za granicą, Standard uprawnień w różnych multimetrach można zobaczyć w postaci symboli dołączonych do multimetru, kilku symboli normalizacyjnych, w tym:

  • CE (norma europejska)
  • EN (norma europejska)
  • JIS (japoński standard branżowy)
  • DIN (standard branżowy z Niemiec)
  • IEC (norma międzynarodowa)
  • SNI (indonezyjski standard krajowy) itp.

Wysoka dokładność

Najlepszym multimetrem powinien być multimetr, który może mierzyć z dużą dokładnością. Dokładność wyników pomiarów multimetru można zobaczyć na etykiecie specyfikacji, zwykle zapisanej w jednostkach procentowych.

Na przykład: multimetr może mierzyć rezystancję z dokładnością ± 5%, ponieważ najlepszy dokładny wynik pomiaru to 100%, to jeśli tolerancja dokładności wynosi ± 5% Dokładność ± 5% = (100% -5%) do (100% + 5%)

Oznacza to, że dokładność wyników pomiarów multimetru (Tolerancja) podczas pomiaru rezystancji wynosi od 95% do 105%.

Rozdzielczość

Najlepszy multimetr to ten, który może mierzyć z dokładniejszymi wynikami, poziom precyzji na multimetrze powszechnie nazywany rozdzielczością. Wartość rozdzielczości multimetru zapisana jest na etykiecie multimetru. Na przykład: Multimetr może mierzyć napięcie AC z rozdzielczością 1 mV, oznacza to, że wyniki pomiarów, które mogą być wyświetlane na mierniku, mają co najmniej 1 mV (1 mili V) lub poziom precyzji osiąga 0,001 V.

Zakres

Zakres pomiarowy multimetru to skala pomiarowa od najniższej do najwyższej, najlepszy multimetr powinien umożliwiać pomiar w dużym zakresie.

Na przykład: multimetr może być użyty do pomiaru rezystancji (om) w zakresie od 1 oma do 200 megaomów, co oznacza, że ​​multimetr może mierzyć rezystancję w skali 1 oma i może mierzyć rezystancję do 200 000 000 omów (200 Mega Ohm).

Bezpiecznik (Slow Blow)

Bezpieczny multimetr wyposażony w bezpiecznik, najlepiej typu Slow Blow.

„Slow-Blow Fuse” oznacza, że ​​gdy na multimetrze wystąpi błąd pomiaru lub zwarcie, bezpiecznik pęknie, nie powodując innych uszkodzeń.

Pełna obudowa (osłona)

Najlepsze multimetry, posiadają pełną obudową (osłonę) lub mają przednią pokrywę, którą można otwierać i zamykać.

Odporny na wstrząsy

Najlepszy multimetr wykonany z nietłukącego się materiału i odporny na wstrząsy przy przypadkowym upadkiem.

Oszczędzanie baterii

Najlepszy multimetr z pewnością nie marnuje baterii (oszczędzanie baterii).

Łatwy w użyciu

Najlepszy multimetr to łatwy w użyciu miernik i wyniki pomiarów, które są łatwe do odczytania.

True RMS (pomiar rzeczywistej wartości skutecznej)

Praktycznie wszystkie multimetry cyfrowe dostępne na rynku umożliwiają pomiary napięć i prądów zmiennych (AC). Jednak nie wszystkie przyrządy realizują pomiar rzeczywistej wartości skutecznej określanej jako True RMS. True RMS zapewnia dokładny pomiar większości sygnałów zmiennych prądu i napięcia spotykanych w praktyce.

 Podsumowanie

Jak widać zakup dobrego miernika, wcale nie jest taki prosty. Warto zawsze rozważyć zakup urządzenia dostosowanego do naszych potrzeb, ale raczej sprawdzonego producenta, co zwiększa prawdopodobieństwo na długą i bezproblemową pracę oraz możliwość użytkowania urządzenia. Lepiej zrezygnować z niektórych funkcji, aby w to miejsce zyskać pewność i bezpieczeństwo użytkowania. Nie warto kupować tanich chińskich mierników, gdyż w większości nie posiadają one funkcji True RMS, nie nadają się do pomiarów wysokich wartości prądów i czasami z racji słabego wykonania mogą być niebezpieczne dla użytkownika.

Bonus:

Filmik pokazujący co może się stać w przypadku zastosowania taniego multimetru bez bezpiecznika. Dzieje się tak, gdy podłączymy przewody pomiarowe w złym miejscu bądź źle wybierzemy ustawienia miernika:

 

 

 

 

Źródło (film):

https://www.merserwis.pl/m-blog/193-multimetr-cyfrowy-wybor.html

Ocena artykułu zgłoszonego do Konkursu iAutomatyka 4.0 pisz artykuły, zdobywaj punkty, wymieniaj je na nagrody.

Kryterium 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Punkty (0-2) 1 1 1 0 2 0 2 1 1 0
Suma zdobytych punktów: 9


Utworzono: / Kategoria:
  • Autor: Grzegorz Cybula
  • Jestem z wykształcenia magistrem inżynierem automatyki, związanym z branżą od kilkunastu lat. Interesują mnie tematy związane z szeroko pojętą automatyką w szczególności z projektowaniem systemów automatyki. Zapraszam do czytania moich publikacji oraz kontaktu.
  • Profil Autora

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY