Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2022/06/schneider.jpg

Jak w pełni wykorzystać potencjał automatyki przemysłowej – zapraszamy na webinar Schneider Electric


Świat automatyki przemysłowej rządzi się swoimi prawami. Tu – inaczej niż w przypadku komputerów osobistych (PC) – systemy operacyjne i aplikacje są ściśle związane z oprogramowaniem narzędziowym konkretnego producenta. Na ogół, gdy użytkownicy i projektanci wybierają producenta sprzętu, wybór ten automatycznie definiuje środowisko programowania. Aplikacje opracowane dla jednej platformy zwykle nie działają więc na innej. Oznacza to, że cały proces projektowania systemu sterowania jest ukierunkowany sprzętowo.

Temu, w jaki sposób można wykorzystać potencjał automatyki przemysłowej, poświęcony jest bezpłatny webinar „EcoStruxure Automation Expert – nowe podejście do programowania systemów rozproszonych”, który odbędzie się 29 czerwca o godz. 10.00. 

Łukasz Ślizak, inżynier aplikacyjny i ekspert Schneider Electric opowie m.in. o tym, na czym polega programowanie Soft PLC w EcoStruxure Automation Expert oraz zaprezentuje ideę Hardware-Agnostic. W trakcie webinaru zostanie również zaprezentowane wprowadzenie do normy IEC 61499, która stała się bodźcem do uruchomienia potencjału Uniwersalnej Automatyzacji.

Trochę historii

Od czasu wprowadzenia na rynek pierwszego sterownika programowalnego Modicon w 1968 roku nieustannie wprowadzane są innowacje, które zwiększają wydajność i efektywność przemysłu. Niestety, w ciągu ostatnich 50 lat niewiele się zmieniło, jeśli chodzi o podstawy projektowania, wdrażania i obsługi systemów automatyki przemysłowej. Doszliśmy do momentu, w którym potrzebne są innowacje cyfrowe oparte na otwartych systemach automatyki. Dzięki otwartej, opartej na określonych standardach architekturze i ekosystemowi aplikacji typu „plug and produce” już dziś możemy osiągać radykalną poprawę operacyjną. To zmiana, która powoduje, że automatyzacja staje się znacznie bardziej efektywnym czynnikiem wspomagającym dążenie przemysłu do większej rentowności, ale też czyni go bardziej ekologicznym. 

Pewne rozwiązania w niepewnych czasach – na tropie Uniwersalnej Automatyzacji

Globalna niepewność gospodarcza i rynkowa zmusiła producentów do szybkiego dostosowania się do częstszych i szybszych zmian popytu oraz cen surowców i energii. Czynniki te skłaniają producentów do ponownego przemyślenia sposobu działania systemów automatyki przemysłowej. Częścią tej ponownej oceny jest również rosnąca potrzeba dostosowania się do większej liczby wariantów produktów oraz krótszych cykli zaopatrzenia, produkcji czy definiowanych na nowo łańcuchów dostaw. Fabryki i ich interesariusze stoją też przed wyzwaniem dostosowania się do częstych zmian kadrowych. W miarę odchodzenia na emeryturę pokolenia wyżu demograficznego zabierają ze sobą cenną wiedzę. Nowa generacja pracowników, tzw. digital natives, która wchodzi na rynek, oczekuje, że wiedza ta będzie wbudowana w systemy, z którymi będą musieli pracować.

Aby producenci mogli wkroczyć w nowy świat otwartych systemów automatyki przemysłowej, zespoły inżynierskie muszą być świadome barier, takich jak architektura niecyfrowa oraz model biznesowy skoncentrowany na sprzęcie. Większość współczesnych systemów automatyki opiera się na zasadach opracowanych w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Architektura wysoce zoptymalizowana pod kątem sterowania w czasie rzeczywistym często nie korzysta z ostatnich przemian w technologii informatycznej. Z kolei bez przejścia do modelu biznesowego opartego na oprogramowaniu nie uda się wdrożyć przełomowych innowacji, pozwalających na osiągnięcie prawdziwych korzyści z transformacji cyfrowej.

– Technologiczną rewolucję w obszarze automatyki przemysłowej nazywamy Uniwersalną Automatyzacją (Universal Automation). Umożliwia ona funkcjonowanie aplikacji w ramach różnych systemów. Uniwersalna Automatyzacja pozwala producentom OEM, integratorom i użytkownikom końcowym na tworzenie rozwiązań poprzez łączenie najlepszych w swojej klasie aplikacji za pomocą narzędzi graficznych. Osiągnięcie sukcesu w nowych warunkach wymaga jednak współdziałania rozbudowanego ekosystemu partnerów – wyjaśnia  Krzysztof Milewski, Industry Automation Offer Manager na klaster Europy Środkowo-Wschodniej w Schneider Electric.

Użytkownicy po usunięciu dawnych ograniczeń mogą w pełni wykorzystać potencjał Uniwersalnej Automatyzacji, uzyskując korzyści takie jak:

 1. Redukcja błędów, skrócenie czasu wprowadzenia produktu na rynek i wyeliminowanie zadań projektowych o niskiej wartości dodanej. Dzięki temu inżynierowie mogą poświęcić więcej czasu na prace nad innowacjami. W Uniwersalnej Automatyzacji programowanie jest zastąpione konfiguracją, a systemy budowane są metodą „przeciągnij i upuść” (ang. drag and drop) na bazie sprawdzonych bibliotek obiektów skupionych na zasobach.
 2. Wsparcie przedsiębiorstw przemysłowych w przygotowaniach do osiągnięcia stuprocentowej efektywności operacyjnej. W świecie Uniwersalnej Automatyzacji o wiele łatwiej jest szybko reagować i wprowadzać stopniowe usprawnienia podczas pracy urządzeń. 
 3. Pełna odporność na przyszłe wyzwania. To możliwe za sprawą włączenia do systemu istniejących projektów układów sterowania, stosując efektywne podejście polegające na „zawijaniu” i ponownym wykorzystywaniu starszych obiektów automatyki (trochę jak uruchamianie ich w „trybie zgodności”). Można w pełni wykorzystać to, co już się ma, i łatwo aktualizować w miarę upływu czasu.

Standard IEC 61499 uruchamia potencjał Uniwersalnej Automatyzacji

Kluczem, który otwiera świat automatyki przemysłowej, jest międzynarodowa norma IEC 61499. Definiuje ona język programowania wysokiego poziomu dla rozproszonych systemów informatycznych i sterujących. Standard ten pozwala m.in. na projektowanie oparte na komponentach graficznych, wykonywanie aplikacji w oparciu o zdarzenia oraz dystrybucję w szerokim zakresie urządzeń automatyki i sterowania, jak również urządzeń brzegowych. Wraz z pojawieniem się standardu IEC 61499 kluczowi dostawcy, tacy jak Schneider Electric, stworzyli otwarte platformy systemów automatyki, które umożliwiają translacje oraz interoperacyjność ich funkcjonowania w ramach urządzeń od różnych producentów.

– Systemem stworzonym zgodnie z normą IEC 61449 jest EcoStruxure Automation Expert, który przełamuje dotychczasowe podejście do projektowania systemów automatyki, przyjmując takie, które skoncentrowane jest na oprogramowaniu. Dzięki temu zapewnia wymagany poziom sprawności w zakresie projektowania i rekonfiguracji procesów, aby nadążyć za szybko zmieniającymi się wymaganiami klientów i rynku. EcoStruxure Automation Expert niweluje różnice techniczne i kulturowe między IT a OT, umożliwiając dostęp do informacji potrzebnych do osiągania nowych poziomów efektywności operacyjnej opartej na danych – przekonuje Krzysztof Milewski.

Szerokie przyjęcie Uniwersalnej Automatyzacji likwiduje ograniczenia i zapoczątkowuje nową erę, w której koszty i wydajność optymalizuje się dzięki możliwości integracji najlepszych w swojej klasie komponentów, bez względu na dostawcę. Sprawia to, że przedsiębiorstwa przemysłowe mogą w otwarty sposób korzystać ze stale rosnącego rynku aplikacji automatyki w celu poprawy wydajności na skalę, o której jeszcze dekadę temu mogły jedynie marzyć.

EcoStruxure Automation Expert – wypełnij formularz i skontaktuj się z ekspertem

Zapraszamy na webinar już 29 czerwca

Schneider Electric zachęca do udziału w bezpłatnym webinarze „EcoStruxure Automation Expert – nowe podejście do programowania systemów rozproszonych”. Ekspert SE, inżynier aplikacyjny Łukasz Ślizak, poruszy następujące tematy:

 • Wstęp do programowania Soft PLC w EcoStruxure Automation Expert
 • Zaprezentowanie idei Hardware-Agnostic w EcoStruxure Automation Expert
 • Wprowadzenie do normy IEC 61499
 • Porównanie IEC 6131 vs IEC 61499

Webinar odbędzie się 29 czerwca (wtorek) w godz. 10.00-12.00. Udział jest bezpłatny, wystarczy zarejestrować się poprzez link.Utworzono: / Kategoria: ,
 • Autor: Schneider Electric
 • Firma Schneider Electric to lider w zakresie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyzacji w gospodarstwach domowych, obiektach publicznych i centrach danych, a także w zastosowaniach przemysłowych i infrastrukturalnych.
 • Profil Autora
 • https://www.se.com/pl/pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • Wyświetlacz słupkowy ITP15 jest kompaktowym wskaźnikiem procesowym, który wizualizuje analogowy sygnał wejściowy w zakresie od 0 do 100% z 10 słupkami po 10%. Sygnałem wejściowym może być liniowy sygnał napięciowy 0 (2) -10 V lub sygnał prą...
 • Rozwiązania wizyjne nadają się idealnie do zautomatyzowanych zadań kontrolnych i pomiarowych. Kamery wizyjne 2D i 3D firmy SICK sprawdzają się w ogromnej ilości aplikacji, polegających na pomiarze, lokalizacji, kontroli i identyfikacji. Nas...
 • 799 PLN
  Szkolenie jest wprowadzeniem do systemu sterowania PSS4000 i środowiska programowania PAS4000. W jego trakcie omówiona zostanie zarówno struktura sprzętowa, jak i programowanie, a także diagnostyka kompletnego systemu sterowania. Poruszane ...
  Czas trwania: 8h
  Link: Terminy
 • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
 • SCADA z wbudowanym serwerem sieci Web i routerem, bez licencji, bez limitów rejestrów! Brzmi dobrze? A to dopiero początek! Jest to urządzenie umożliwiające zarządzanie zarówno w sieci lokalnej jak i przez Internet z komputera, bądź urządze...
 • To rozwiązanie oparte o technologię LoRaWAN pozwala skutecznie realizować działania ograniczające ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa . Możliwość automatycznej kontroli dystansu z jednoczesnym monitoringiem relacji i wstecznym śledzeniem k...