Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2022/02/Okno_umozliwiajace_nadawanie_nazw_urzadzeniom_w_TIA_Portal-768x707.png

Jak skomunikować sterownik S7-1200 z wyspą IO RSTi-EP po Profinet


Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak krok po kroku skonfigurować takie połączenie,
  • jak skonfigurować moduły IO,
  • jak połączyć się z webserwerem wyspy RSTi-EP.

Chcesz nauczyć się konfigurować krok po kroku połączenie sterownika S7-1200 z wyspą IO Emerson RSTi-EP wyposażoną w profinetowy moduł komunikacyjny? W poniższym przykładzie wykorzystano sterownik S7-1200 1212C, wyspę Profinet RSTi-EP od Emerson opartą na module EPXPNS101 oraz oprogramowanie TIA Portal v13.

Konfiguracja połączenia wymaga podstawowej znajomości środowiska TIA Portal. Moduły EPXPNSx01, tak jak i pozostałe kontrolery wysp IO serii RSTi-EP firmy Emerson, posiadają interfejs webowy, który umożliwia m.in. konfigurowanie modułów i samych kontrolerów, diagnostykę, czy instalację nowszych wersji firmware. Więcej informacji na temat połączenia z webserwerem znajdziesz w ostatnim podrozdziale artykułu.

Instalacja pliku gsdml w TIA Portal

Aby skonfigurować komunikację z Profinet Scannerem EPXPNSx01, pobierz i zainstaluj w środowisku TIA Portal odpowiednie pliki GSDML. Pliki GSDML, jak i wiele innych materiałów można pobrać ze strony dokumentacji technicznej, wyszukując Układy wejść/wyjść i wybierając RSTi-EP I/O w zakładce Wsparcie -> Emerson.

Odpowiedni dla danego Profinet Scannera plik pobierz i rozpakuj w dowolnym folderze na dysku komputera. Następnie w środowisku TIA Portal z listy Options wybierz Manage general station description files (GSD).

Menu Options w TIA Portal

Po otwarciu okna wyboru plików wskaż ścieżkę do folderu, w którym znajduje się plik GSDML, zaznacz wybrane pliki i kliknij w przycisk Install.

Manager plików GSD w TIA Portal

Prawidłowy przebieg instalacji powinien zostać potwierdzony komunikatem Installation was completed successfully. Po zamknięciu okna wykona się operacja Updating Hardware Catalog. Po jej zakończeniu, na liście dostępnych urządzeń w oprogramowaniu TIA Portal powinien pojawić się wybrany kontroler wyspy RSTi-EP.

Konfiguracja wyspy IO RSTI-EP w TIA portal

Konfiguracja wyspy IO – wyszukiwanie urządzeń w sieci

Utwórz projekt w oprogramowaniu TIA Portal i dodaj do niego oraz skonfiguruj sterownik PLC. Następnie przejdź do konfiguracji wyspy IO RSTi-EP.

W celu sprawdzenia, czy urządzenie jest widoczne w sieci, możesz w drzewie projektu uruchomić funkcję Update accessible devices w ramach wybranej karty sieciowej – urządzenie powinno pojawić się na liście. Początkowo urządzenie może nie mieć nadanej nazwy ani adresu IP. W opisywanym przypadku nazwa i adres zostały przypisane wcześniej.

Lista urządzeń połączonych z daną kartą sieciową w TIA Portal

W przypadku Profinetu to głównie nazwa identyfikuje dane urządzenie w sieci. Ustawienia nazwy i adresu IP urządzenia można dokonać z poziomu środowiska TIA Portal na kilka sposobów, zostały one opisane w dalszej części informatora.

Konfiguracja kontrolera wyspy IO RSTI-EP w projekcie w TIA Portal

W celu dodania nowego urządzenia do projektu, otwórz okno Devices & networks wybierając je w drzewie projektu, a następnie przejdź do zakładki Network view.

W oknie Hardware catalog wyszukaj RSTi-EP System i dodaj odpowiednie urządzenie do projektu, przeciągając je w obszar Devices & networks.

W opisywanym przykładzie wybrano EPXPNS101 (PROFINET SCANNER) w wersji bez słowa statusowego. Dokładny opis zawartości słów statusowych znajduje się w dokumentacji RSTi-EP User Manual (GFK-2958) dostępnej na stronie dokumentacji technicznej.

EPXPNS101 w katalogu urządzeńw TIA Portal

W zakładce Network view dodane urządzenie powinno pojawić się z informacją Not assigned. Po kliknięciu w tę informację, wybierz z listy odpowiedni port w wybranej jednostce skonfigurowanej w projekcie.

Zakładka Network view z EPXPNS101w TIA Portal

Utworzone zostanie połączenie między urządzeniami.

Konfiguracja modułów IO RSTi-EP

Kolejnym krokiem jest przejście na zakładkę Device view w celu skonfigurowania modułów. Jeśli wyspa nie znajduje się w zasięgu wzroku, można posiłkować się widokiem z interfejsu webowego.

W opisywanym przypadku do modułu EPXPNS101 przyłączono 5 przykładowych modułów.

Widok wyspy RSTi-EP w interfejsie webowym modułu EPXPNS101

Każdy z modułów wyszukaj po numerze katalogowym na liście Catalog i przeciągnij w odpowiednie miejsce – kolejność modułów w konfiguracji musi odpowiadać ich rzeczywistej kolejności. Do poszczególnych modułów zostaną automatycznie przypisane adresy wejściowe i wyjściowe.

Lista modułów z adresami wejść/wyjść skonfigurowanych w TIA Portal

Większość modułów wymaga podstawowej konfiguracji. Aby skonfigurować moduły, po wybraniu modułu z listy Device overview, przejdź do zakładki Properties, a w niej do zakładki General

Dla przykładu skonfigurowano pierwszy kanał modułu wyjść analogowych jako wyjście napięciowe 0-10V.

Konfiguracja parametrów wybranego modułu IO RSTi-EP w TIA Portal

Nawiązanie połączenia pomiędzy sterownikiem S7-1200 a wyspą IO RSTi-EP

Pozostając nadal w widoku Device view i zakładce Properties, kliknij w kontroler wyspy. W zakładce General wybierz Ethernet addresses.

W tym miejscu wpisz adres IP, który zostanie nadany dla urządzenia, bądź zaznacz opcję IP address is set directly at the device oraz wprowadź nazwę urządzenia, bądź pozwól na wygenerowanie jej automatycznie.

Konfiguracja nazwy i adresu IP urządzenia EPXPNS101 w TIA Portal

Nową nazwę możesz przypisać do urządzenia, korzystając z narzędzia Assign device name. Aby z niego skorzystać, przejdź do zakładki Network

Zobacz pełną wersję artykułu na Poradnik Automatyka.

Zainteresował cię artykuł? Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zajrzyj na poradnik automatyka

ASTOR



Utworzono: / Kategoria:
  • Autor: ASTOR Sp. z o.o.
  • Od sterownika PLC do systemu zarządzania produkcją. Od skutecznej porady technicznej do szerzenia idei Przemysłu 4.0. Od studenta do inżyniera i menedżera produkcji. I tak już od 30 lat wspieramy przyszłych i obecnych automatyków i robotyków w codziennej pracy. Skontaktuj się z naszymi inżynierami i sprawdź, jak możemy Ci pomóc :-)
  • Profil Autora
  • http://www.astor.com.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
  • Szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk Usługa u-link gwarantuje szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk, co ułatwia zdalne utrzymanie ruchu, jednocześnie pozwalając na wydajne zarządzanie zakładami produkcyjnymi i stacjami klie...
  • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...
  • Czym jest PRRT? PRRT oznacza Power Remote Reset Technology, opatentowaną funkcję, którą posiadają wybrane switche przemysłowe PoE i media konwertery firmy Antaira. Prezentowana funkcja umożliwia łatwe zresetowanie zasilanego urządzenia w zd...
  • Ten kurs zawiera podstawy z dziedziny serwomechanizmów. Składa się z pierwszego modułu wprowadzającego, pełnego kursu o serwomechanizmach. Mini kurs przeprowadzi Cię przez podstawowe zagadnienia związane z serwomechanizmami. Zaczniemy od sa...
  • Inteligentny chwytak równoległy SCHUNK EGI z certyfikowanym interfejsem PROFINET-IRT został zaprojektowany z myślą o rozmaitych wymagających zastosowaniach z zakresu przenoszenia w branży elektronicznej, farmaceutycznej i laboratoryjnej. Te...