Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2024/02/tube-bender-2819137_1280-1.png

Jak MES pomaga firmom zwiększyć wydajność produkcji?


Automatyzacja to temat, który w ostatnich latach jest coraz częściej dyskutowany również w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw. Potrzeba automatyzacji produkcji wynika z ciągłego nacisku na zwiększenie efektywności w celu minimalizacji kosztów produkcji. Z tematem automatyzacji produkcji ściśle związana jest implementacja systemów MES. W jaki sposób dokładnie systemy MES mogą pomóc firmom zwiększyć wydajność produkcji?

Czym właściwie jest MES?

Pod skrótem MES kryje się nazwa Manufacturing Execution System. Ten system kontroluje, dokumentuje, ale przede wszystkim śledzi każdy krok procesu logistycznego lub produkcyjnego w czasie rzeczywistym. Na podstawie tych danych oprogramowanie MES może optymalizować procesy produkcyjne i logistyczne oraz dostarczać szereg praktycznych informacji w formie czytelnych wykresów. Dzięki temu otrzymasz dane, które pomogą Ci odkryć procesy, które wpływają na cały system produkcji i jasno zdefiniują wąskie miejsca w procesie produkcyjnym lub logistycznym.

W rozwiniętych systemach MES można dodatkowo zorganizować dane wyjściowe według własnych preferencji w różnych wykresach i pulpitach nawigacyjnych.

Jak dokładnie MES pomaga w zwiększeniu wydajności produkcji?

W przeciwieństwie do już istniejących systemów ERP, które czasami działają nieco niezgrabnie w poszczególnych częściach operacji, systemy MES pracują tylko z danymi wewnątrz przedsiębiorstwa. Systemy ERP natomiast pracują z danymi na poziomie wejść i wyjść, chociaż są to również cenne dane, nie zapewniają tak konkretnego spojrzenia na wewnętrzne problemy w poszczególnych częściach procesu produkcyjnego.

System MES działa na podstawie zintegrowanego oprogramowania, ale także szeregu czujników, dzięki którym może gromadzić dane, kontrolować jakość, zarządzać zasobami ludzkimi, zarządzać zasobami materialnymi, planować konserwację, analizować wydajność, zarządzać własnymi procesami produkcyjnymi lub logistycznymi i wiele więcej.

Dużą zaletą MES systemu w ramach przedsiębiorstwa jest fakt, że te dane są dostarczane w czasie rzeczywistym, dzięki czemu kierownik może dostosowywać przebieg procesu produkcyjnego lub sztuczna inteligencja z maksymalną elastycznością.

Zachowanie terminów zamówień stanie się więc o wiele prostsze, a właśnie szybkość, czyli optymalizacja terminów dostaw, jest obecnie jednym z wiodących wymagań stawianych przed nowoczesnymi, skutecznymi przedsiębiorstwami. Jednocześnie przedsiębiorstwo zyska narzędzie, dzięki któremu efektywnie może zmniejszyć swoje koszty.Utworzono: / Kategoria:

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY