Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2020/02/IMG_20190206_141908-1.jpg

Jak dobrać serwo przez wyszukiwarkę online? Selektor serwonapędów Panasonic

autor: Rafał.

Nie zależnie od tego, czy pracujesz w dziale utrzymania ruchu, czy jesteś integratorem automatyki przemysłowej, na pewno nie raz spotkałeś się już z serwonapędami. Nowoczesna automatyka przemysłowa nie może się wręcz obyć bez tych urządzeń, które pozwalają na maksymalne przyśpieszenie procesu przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej precyzji i powtarzalności.

Jak dobrać serwo?

Ale czy zastanawiałeś się w jaki sposób możesz dobrać serwonapęd do twojej aplikacji? Praktycznie każdy producent serwonapędów posiada niezliczone ilości zarówno serwomotorów jak i serwowzmacniaczy, które nie raz różnią się jedynie szczegółami, a ich handlowe numery zamówieniowe nie wiele nam mówią. Dobranie odpowiedniego zestawu serwonapędu może być więc nieco kłopotliwe, a nie raz nawet niemożliwe bez kontaktu z odpowiednim przedstawicielem handlowym danej firmy. Ale czy można ten proces nieco zautomatyzować? Czy można uprościć dobór zarówno samych serwonapędów jak i pasujących do nich akcesoriów? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie. Natomiast jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o serwo to koniecznie obejrzyj poniższy wywiad.

Propozycja Panasonic

Firma Panasonic wie, że samodzielne stworzenie zestawu serwonapędu możne czasami przysporzyć pewnych problemów. Dlatego też stworzyli oni pewne narzędzie, które krok po kroku przeprowadza nas przez wszystkie etapy doboru interesującego nas serwonapędu. Narzędzie to automatycznie dobiera nam komponenty, które na pewno do siebie pasują.

Gdzie zatem znaleźć to narzędzie?

Wchodząc na stronę Panasonic, na głównej stronie widzimy baner z napisem „Selektor serwonapędów”. To jest właśnie narzędzie, które nas interesuje.

W tym momencie znaleźliśmy się na głównej stronie wyszukiwarki serwonapędów. Na samym początku przedstawione zostają nam cztery grupy serwonapędów oferowanych przez firmę Panasonic. Pod każdą z tych grup znajduje się tabelka z najważniejszymi parametrami dzięki czemu od razu widzimy najważniejsze różnice pomiędzy tymi seriami.

Ale czym tak właściwie różnią się te serie? Myślę, że warto tu wspomnieć o nich co nieco więcej.

MINAS BL

To najprostsze serwonapędy firmy Panasonic. Ich główne przeznaczenie, to te zadania, w których dotychczas dominowały tradycyjne silniki indukcyjne, czyli np. różnego rodzaju przenośniki. Zastosowanie w tych zadaniach serwonapędów pozwala na płynną regulację prędkości przy zachowaniu stałego momentu obrotowego, co przy tradycyjnych silnikach nie jest możliwe.

MINAS LIQI

To pełnoprawne serwonapędy, które pozwalają na wszechstronne zastosowanie. Są one ekonomiczniejszą wersją kolejnych serii, co przekłada się na uboższe możliwości sterowania samym napędem. W tych serwonapędach dostajemy możliwość sterowania jedynie poprzez sygnały puls/kierunek. Jest to idealny wybór jeśli nie potrzebujemy bardziej zaawansowanych sposób sterownia, a zależy nam na przystępnej cenie.

MINAS A5

To serwonapędy, które nie boją się żadnych zadań. Oprócz standardowego sterowania typu puls/kierunek, który posiadała poprzednia seria, w tej serii mamy również do dyspozycji sterowanie sygnałem analogowym oraz sterowanie poprzez protokoły EtherCat lub RTEX. W tej serii po raz pierwszy mamy też do dyspozycji funkcje bezpieczeństwa STO, która pozwala na bezpieczne odłączenie zasilania od silnika.

MINAS A6

MINAS A6, czyli ulepszona wersja poprzedniej serii. Oprócz wszystkich zalet z poprzedniej serii, tutaj dostajemy również kolejny sposób sterownia naszym napędem. W tej serii dostępny jest bowiem protokół Modbus RTU. Oprócz tego, nowa seria charakteryzuje również zwiększoną prędkością obrotową, mniejszymi wymiarami oraz mniejszą wagą w stosunku do serwonapędów z serii A5.

Dobieramy napęd

Wiemy już czym charakteryzują się poszczególne serie serwonapędów, więc możemy teraz przejść do wyszukania interesującego nas zestawu. Załóżmy, że interesuje nas seria MINAS A6. Kliknijmy więc w tę kolumnę i przejdźmy dalej.

Znajdujemy się teraz na właściwej stronie wyszukiwarki. To tu znajdują się wszystkie filtry, które pozwalają nam na przefiltrowanie dostępnych napędów według naszych wymagań.
Pod samymi filtrami znajduje się lista dostępnych serwomotorów, która w obecnej chwili przedstawia wszystkie możliwe konfiguracje. Wybierając kolejne filtry, lista ta będzie stopniowo się zmniejszać, więc na bieżąco widzimy jakie serwomotory mamy dostępne.

W tej serii serwonapędów mamy do dyspozycji aż jedenaście filtrów. W zależności od tego jakimi danymi wejściowymi dysponujemy, możemy wykorzystać je wszystkie lub tylko ich część, a później korzystając z komparatora serwonapędów wybrać napęd, który najbardziej będzie nam odpowiadał.

Teraz jednak wybierzemy sobie z każdy z filtrów przy okazji krótko je omawiając.

Rated power (W)

Pierwszy filtr, to moc naszego serwonapędu.  Jest to parametr, który myślę, że nie wymaga dokładniejszego omówienia, gdyż jest znany przez wszystkich. Warto jednak zaznaczyć, że dysponując wartością wymaganego przez nas momentu serwonapędu, warto ten filtr zostawić pusty. Wykorzystamy wtedy jedynie filtr Rated torque.

Holding brake

Drugi dostępny filtr określa to, czy w naszej aplikacji wymagany jest hamulec. Do wyboru mamy jedynie dwie opcje, czyli obecność (with) lub brak (without) hamulca silnika.

Flange

Kolejny filtr określa rozmiar kołnierza naszego serwomotoru. Filtr ten dobieramy pod konkretne wymagania naszej aplikacji.

Encoder

Czwarty filtr pozwala nam na wybór typu enkodera. Jest to jednak wybór jedynie rozdzielczości samego enkodera, gdyż wszystkie te enkodery mogą pracować zarówno jako enkodery inkrementalne lub absolutne. Jedyna różnica będzie widoczna podczas wyboru przewodu przyłączeniowego enkodera, ale o tym później, gdy będziemy dobierać akcesoria do naszego zestawu.

Voltage

Kolejny parametr, to napięcie zasilania naszego serwowzmacniacza, czyli jest to kolejny parametr, o którym zbyt wiele pisać nie trzeba. Do wyboru mamy od 1 fazowych na napięcie ~200V i ~100V do trójfazowych na 3x ~200V.

Shaft

Nasz szósty już filtr, to rodzaj wałka silnika. Możemy tu zdecydować, czy nasz wałek ma być okrągły, czy może jest dla nas ważne, by na wałku znalazł się wpust.

Oil seal

Oil seal, czyli uszczelka wałka silnika, która chroni go przed zanieczyszczeniami, które mogłyby się dostać do wnętrza silnika. Standardowo mamy do wyboru dwie opcje, czyli silnik z lub bez uszczelnienia. W przypadku serwonapędów z serii MINAS A6 do wyboru mamy także trzecią opcję. Seria ta umożliwia nam bowiem także wybór ulepszonego uszczelnienia, które dzięki swojej konstrukcji jeszcze lepiej dolega do wałka silnika.

Rated torque

Moment obrotowy serwonapędu, czyli kolejny parametr, który zależy od konkretnych wymagań naszej aplikacji. Wartość ta jest obliczana na podstawie danych mechaniki naszego układu.

Connection

Kolejnym filtrem wybieramy rodzaj przyłącza naszego serwonapędu. Możemy tu wybrać standardowe przyłącze na samym serwomotorze (Connector), gniazdo na krótkim przewodzie wystającym z naszego serwonapędu (Lead wire) lub też wzmocnione gniazda typu „JL10”.

Warto tu jednak wspomnieć, że gniazdo na przewodzie ma najmniejszy poziom ochrony IP, co w przypadku niektórych aplikacji może mieć duże znaczenie.

Po wybraniu tego filtru możemy zauważyć, że na liście poniżej została nam już tylko jedna pozycja. Moglibyśmy więc już teraz przejść do konfiguracji tego serwonapędu, lecz jeszcze szybko opiszę dwa ostatnie filtry.

Rated rotational speed

Przed ostatni filtr, to nominalna prędkość obrotowa silnika. Maksymalna prędkość jaką możemy tu wybrać to 3000 obrotów/min. Pamiętajmy jednak, że jest to prędkość przy której moment obrotowy jest stały. Silniki tej serii możemy rozpędzić nawet do 6500 obrotów/min.

Inertia Type

Ostatni filtr to typ inercji naszego serwomotoru. Również jest to parametr, który dobierany jest do konkretnej aplikacji. W zależności od obciążenia, czyli od całej mechaniki naszej maszyny, inercja serwomotoru, która będzie dla nas optymalna może być różna.

Serwowzmacniacz i akcesoria

Po wybraniu wszystkich filtrów, na liście pozostaje nam jedynie jeden serwomotor. Wybieramy więc go i przechodzimy do zakładki na której możemy dobrać do niego serwowzmacniacz jak i inne akcesoria.

Pierwszym krokiem będzie dobranie serwowzmacniacza, więc klikamy na zakładkę Drivers.

Mamy tu do wyboru w sumie siedem różnych serwowzmacniaczy. Wszystkie te wzmacniacze na pewno pasują do naszego serwomotoru jeśli chodzi o samą moc. Naszym zadaniem jest jedynie zdecydować jakie sposoby sterowania napędem nas interesują. W tym miejscu decydujemy również, czy nasz serwonapęd będzie posiadał funkcjonalności safety.

Po wybraniu interesującego nas serwowzmacniacza klikamy przycisk SAVE SELECTION i przechodzimy do zakładki Accessories.

W tym przypadku mamy do wyboru dziesięć akcesoriów, jednak w praktyce wszystkich nigdy nie wybierzemy. Dlaczego? O tym za chwilę.

Tak jak i w przypadku serwowzmacniacza, tak i tu wszystkie akcesoria, które są możliwe do wybrania na pewno będą pasować do naszego zestawu. Nie musimy się więc przejmować tym, że po zakupie takiego zestawu dostaniemy coś co jednak nie będzie ze sobą kompatybilne.

 • Pierwsze dwa akcesoria, to przewody przyłączeniowe do enkodera. Wybieramy jednak tylko jeden z nich, a to który wybierzemy zależy od tego, czy chcemy wykorzystać nasz enkoder jako enkoder inkrementalny, czy enkoder absolutny. Jeden z tych przewodów posiada dodatkowe przyłącze do potrzymania bateryjnego dzięki któremu nasz enkoder będzie pamiętał swoją pozycję. Ja wybiorę enkoder absolutny i przewód o długości 5m.
 • Kolejny wybór, to filtr sieciowy. W tym przypadku wybór jest prosty – po prostu go wybieramy lub nie.
 • Następnie mamy do wyboru rezystor hamujący. Tutaj już niestety musimy dostosować nasz wybór do naszej aplikacji. W niektórych rozwiązaniach taki hamulec będzie wręcz konieczny, by w szybkim tempie wyhamować dużą masę. Wybieramy więc, czy potrzebujemy rezystor hamujący w naszej aplikacji, czy też poradzimy sobie bez niego.
 • Kolejne akcesorium, to Connector Set. Jest to zestaw wtyczek, który pozwala na samodzielne zarobienie przewodów do silnika i enkodera. Wybieramy ten zestaw jeśli wiemy, że w naszym przypadku, fabrycznie zarobione przewody będzie ciężko poprowadzić w maszynie lub nawet będzie to nie możliwe. Takim przypadkiem jest chociażby konieczność przeprowadzenia kabli przez dławice kablowe. Następnie wybieramy długość przewodu zasilającego nasz serwomotor – wybieram więc taką długość jak w przypadku przewodu enkodera.
 • Kolejny wybór, to External Encoder Connector. Jest to przyłącz do zewnętrznego, dodatkowego enkodera, który możemy podłączyć do naszego serwomotoru.
 • Ostatnie trzy wybory, to akcesoria zawierające dodatkowe nietypowe złącza. Mamy tu do wyboru złącze dla sygnału safety – STO, które musimy wybrać jeśli chcemy użyć tej funkcji bezpieczeństwa w naszej aplikacji. Mamy tu również złącze I/O Interface, które służy nam do sterownia napędem oraz mamy również do wyboru złącze dla portu RS232/RS485.

Po wybraniu wszystkich akcesoriów możemy w końcu kliknąć SAVE SELECTION i zakończyć konfigurację naszego zestawu. Możemy teraz wybrać Save configuration as PDF po lewej stronie i zapisać sobie naszą konfigurację jako plik PDF.

Co dalej?

Wygenerowany plik PDF zawiera wszystkie informacje na temat naszych wcześniejszych wyborów. Mamy tu pełen zestaw, który nas interesuje i z takim zestawem możemy zgłosić się do przedstawiciela firmy Panasonic. Na podstawie tego pliku, przedstawiciel przygotuje dla nas ofertę.

Gdzie konkretnie przesłać ten plik PDF? Najprościej ponownie przejść na główną stronę firmy Panasonic.

Tam wybieramy zakładkę kontakt na której widnieje adres e-mail.

Porównywanie serwonapędów

Nie wypada nie wspomnieć o jeszcze jednej funkcjonalności tej wyszukiwarki. Jeśli mamy tylko kilka danych wejściowych i nawet po odfiltrowaniu widzimy na liście kilka różnych możliwych wyborów, to możemy skorzystać z funkcji porównania wybranych serwonapędów.

Zaznaczamy po prostu te pozycje, które chcielibyśmy porównać i klikamy na przycisk Compare selected items, który znajduję zaraz nad filtrami.

Wyświetli nam się strona na której znajdą się nasze wybrane pozycje oraz wszystkie ich parametry. Takie porównanie również możemy zapisać jako plik PDF, by na przykład przesłać go naszemu koledze i poradzić się, który serwomotor będzie pasował do naszej aplikacji – prosta lecz jednocześnie bardzo przydatna funkcjonalność.

Ale jaki napęd będzie odpowiedni dla mojej aplikacji?

Jestem świadom, że ta wyszukiwarka i tak nie będzie odpowiednia dla każdego. Musimy w końcu znać pewne parametry, by móc ten napęd wyszukać. Musimy wiedzieć jak dobrać moc samego napędu, by rozruszać naszą maszynę z zadowalającą nas dynamiką.

Najważniejsze jest jednak to, że Panasonic też jest tego świadom!

W związku z czym Panasonic posiada również drugą wyszukiwarkę o nazwie MSELECT, która na podstawie danych układu mechanicznego pozwala dobrać odpowiedni dla nas napęd. Dzięki temu dowiemy się jakiej mocy potrzebujemy serwomotor, a z taką informacją możemy wrócić do wyżej opisanej wyszukiwarki i skonfigurować nasz idealnie dobrany serwonapęd.

Chcesz wiedzieć więcej o tym narzędziu? Przejdź zatem do artykułu, który specjalnie dla nas przygotowała firma Panasonic:

Podsumowanie

Skonfigurowanie zestawu serwonapędu bywa czasami nie lada wyzwaniem. Mnogość różnych rozwiązań oraz numery zamówieniowe, które bez głębszego wtajemniczenia w znaczenie poszczególnych literek nic nam nie mówią, powodują, że dobranie wszystkich komponentów, które na 100% będą do siebie pasować nie jest takim prostym zadaniem. Można oczywiście poradzić się odpowiedniego przedstawiciela handlowego, ale czy takich rzeczy nie moglibyśmy robić sami? Panasonic swoją wyszukiwarką udowadnia, że tak. Ich narzędzie powoduje, że konfiguracja takiego zestawu jest banalnie prosta i intuicyjna.Utworzono: / Kategoria: , ,

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • Systemy RFID są ekonomiczne, uniwersalne i zapewniają niezawodność procesów, np. w intralogistyce. Zadania związane z identyfikacją stały się teraz łatwiejsze, szczególnie gdy potrzebna jest duża liczba punktów identyfikacji, dzięki  głowic...
 • ÖLFLEX® CLASSIC 110 – elastyczny przewód sterowniczy do różnych zastosowań, w płaszczu z PVC, aprobata VDE, odporność na oleje, 300/500 V, również do YSLY lub YY CPR: informacje pod adresem www.lapppolska.pl Certyfikat zgodności VDE z...
 • Zapraszam Cię na kurs tworzenia wizualizacji HMI z wykorzystaniem panelu XV102 od firmy EATON. Kurs stworzyłem z myślą o każdym, kto chce zacząć przygodę z tworzeniem wizualizacji HMI przy użyciu programu Galileo. Stworzyłem kurs bazujący n...
 • Ekonomiczne monitorowanie i sterowanie, teraz także dzięki panelom 2 generacji. Dzięki odpowiedniemu doborowi funkcji HMI, panele Basic 2 generacji stanowią doskonałe rozwiązanie przy produkcji maszyn lub w małych aplikacjach przemysłowych....
 • To rozwiązanie oparte o technologię LoRaWAN pozwala skutecznie realizować działania ograniczające ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa . Możliwość automatycznej kontroli dystansu z jednoczesnym monitoringiem relacji i wstecznym śledzeniem k...
 • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...