PARTNERZY

www.sick.pl
tel: +48 22 539 41 00
oferty@sick.pl
PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

pl.mitsubishielectric.com
tel: +48 12 347 65 00
mpl@mpl.mee.com
NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

www.findernet.com
tel: +48 61 865 94 07
finder.pl@findernet.com
KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

www.wago.pl
tel: +48 71 360 29 70
wago.elwag@wago.com
BLOG WAGO POZNAJ WAGO

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

panasonic-electric-works.com
tel: +48 42 230 96 33
info.pewpl@eu.panasonic.com
KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

www.eaton.com
tel: +48 58 554 79 00
oferty@staport.pl
Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

pepperl-fuchs.com
tel: +48 22 256 97 70
info@pl.pepperl-fuchs.com
PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Jak bezpiecznie współpracować z robotami? Seminaria Mitsubishi Electric i Bureau Veritas

Rosnące zastosowanie robotów w przemyśle generuje pytanie o bezpieczeństwo i zdrowie człowieka w tej intensyfikującej się relacji. Mitsubishi Electric wspólnie z Bureau Veritas, odpowiadając na zapotrzebowanie polskich przedsiębiorców, zapraszają na cykl seminariów dedykowanych tej kwestii.

Linki do rejestracji w kolejnych seminariach:
Wrocław, 24-25 października: https://news.mpl.pl/wydarzenia/0011/
Warszawa, 21-22 listopada: https://news.mpl.pl/wydarzenia/0012/
Kraków, 12-13 grudnia: https://news.mpl.pl/wydarzenia/0013/
Gdynia, 16-17 stycznia: https://news.mpl.pl/wydarzenia/0014/

Ludzie przyzwyczaili się do widoku robotów montujących samochody czy składających sprzęt AGD czy RTV w dużych halach fabrycznych. Takie obrazy z TV czy internetu stale pojawiają się w oglądanych programach informacyjnych bądź tematycznych. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że zastosowanie robotów przemysłowych jest dziś znacznie szersze niż się powszechnie wydaje. Współczesne roboty są coraz bardziej wszechstronne i wydajne, coraz lepiej też służą człowiekowi wkraczając do kolejnych obszarów naszej działalności. W 2018 r. wykorzystanie robotów wzrosło o 6% w skali globalnej, w tym roku będzie to podobna wartość. Przyjmuje się, że na całym świecie liczba zainstalowanych robotów przemysłowych wynosi już około 3,5 mln sztuk, a w ubiegłym roku firmy wydały na zakup nowych robotów przemysłowych 16,5 miliarda dolarów. O ile w latach 2018 i 2019 światowa sprzedaż robotów przemysłowych to ponad 400 tys. sztuk rocznie, to w okresie od przyszłego roku do 2022 ma zwiększyć się o 12% i każdego roku wynosić prawie 600 tys. jednostek.*

W ubiegłym roku stopień obecności robotów w przemyśle wyniósł średnio 99 sztuk na 10 tys. pracowników. Regionem o najwyższym wskaźniku robotyzacji była Europa, ze średnią wartością 114 jednostek na 10 tys. pracowników, podczas gdy dla obu Ameryk ta wielkość to 99 jednostek, a dla Azji i Australii razem 91 jednostek. Jednak mimo pewnego spowolnienia w 2018 t. to Azja jest największym rynkiem, gdzie notuje się największy wzrost zainstalowanych robotów przemysłowych.**

Agenda seminariów:

Pierwszy dzień 9:00 – 16:00

 • 9:00 – 10:00 Wprowadzenie – Europejska koncepcja bezpieczeństwa maszyn
 • 10:00 – 11:00 Przykłady systemów bezpieczeństwa aplikacji zrobotyzowanych
 • 11:00 – 12:15 Normy szczegółowe ISO 10218 -1 oraz -2
 • 12:15- 13:15 Lunch
 • 13:15- 14:15 Integracja robotów
 • 14:15 – 15:00 Oznakowanie CE
 • 15:00 – 16:00 Coboty i ich odniesienie do wymagań bezpieczeństwa
 • 16:30 Kolacja

Drugi dzień 10:00 – 15:00

 • 10:00 – 11:00 Omówienie systemów bezpieczeństwa aplikacji zrobotyzowanych
 • 11:00 – 11:30 Przerwa kawowa
 • 11:30 – 13:00 Obliczanie parametrów do współpracy robota z człowiekiem cz. I
 • 13:00 – 13:45 Lunch
 • 13:45 – 15:00  Konfiguracja funkcji kolaborujących w robotach Mitsubishi Electric

„Można powiedzieć, że jesteśmy świadkami przełomu we współpracy człowieka z robotami. Rozwój technologii umożliwia dziś wspólną pracę ludzi z maszynami, można powiedzieć, ramię w ramię, to znaczy bez konieczności odgradzania robotów w odrębnych klatkach czy pomieszczeniach. Niesie to ze sobą realne możliwości zwiększenia wydajności a zarazem zmniejszenia kosztów produkcji. Ale jednocześnie nasuwa się stałe pytanie o zapewnienie człowiekowi niezbędnego bezpieczeństwa w tej relacji, co w dużej mierze regulują unijne Dyrektywy Nowego Podejścia w tym Dyrektywa Maszynowa oraz normy zharmonizowane” – mówi Robert Paradysz, dyrektor działu HSR (Health, Safety & Risk) w Bureau Veritas Polska.

W związku z powszechnym zastosowaniem robotów i z rosnącą skalą tego zjawiska, naturalnym wydaje się pytanie o bezpieczeństwo człowieka w kontaktach z tymi maszynami. Tym bardziej, że coraz częściej wykorzystywane są tzw. coboty, czyli roboty zaprojektowane do współpracy z człowiekiem. Roboty współpracujące to obecnie jeden z szybciej rozwijających się segmentów automatyki przemysłowej. Według ekspertów Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR), o ile w latach 2017-2019 wzrost wartości rocznej sprzedaży robotów przemysłowych wyniósł średnio 13%, to wskaźnik wzrostu cobotów wyniósł ponad 50%.

„Dziś mamy do czynienia ze swoistą modą na coboty, którą w znacznej mierze kreują działy sprzedaży i marketingu poszczególnych producentów. Nasza polityka zakłada racjonalne podejście do współpracy robota z człowiekiem oparte na rzeczywistych potrzebach i opłacalności. Oczywiście rozwijamy własne projekty robotów współpracujących, widząc dla nich pewne zastosowania w przemyśle. Jednak uważamy, że w większości przypadków zastosowanie cobotów jest nieuzasadnione, a nawet nieopłacalne. Często tę samą rolę mogą równie dobrze spełnić tradycyjne roboty przemysłowe wyposażone w funkcje umożliwiające bezpieczną współpracę z człowiekiem” – mówi Wojciech Łaś Menedżer Produktu – Roboty Przemysłowe w Mitsubishi Electric.

Wybierz termin i miasto i zapisz się na seminarium. Koszt uczestnictwa to jedyne 100 euro.

Wrocław, 24-25 października Warszawa, 21-22 listopada
Kraków, 12-13 grudnia Gdynia, 16-17 stycznia

„Posłużę się przykładem, nasz klient na Węgrzech, jeden z czołowych koncernów motoryzacyjnych, zakupił kilka cobotów, które już w fazie testów okazały się niezbyt dokładne w wykonywanych procesach. Ratunkiem było zainstalowanie naszych robotów przemysłowych wyposażonych w funkcje bezpiecznej współpracy z człowiekiem. Pomimo, że są to standardowe roboty przemysłowe, pracują bez wygrodzeń, w bezpośrednim otoczeniu ludzi” – dodaje Wojciech Łaś.

Roboty współpracujące najpowszechniej wykorzystywane są w Azji, gdzie podejście do kwestii bezpieczeństwa pracy i człowieka w wielu krajach tego regionu budzi wiele zastrzeżeń. Coraz chętniej stosowane są także w obu Amerykach, które znacznie bardziej liberalnie niż Europa podchodzą do tego tematu. W Unii Europejskiej kwestie bezpieczeństwa pracy robotów reguluje Dyrektywa Maszynowa, która znacznie bardziej restrykcyjnie niż przepisy prawne w innych regionach świata podchodzi do wymogów w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa pracowników.

Mimo że gęstość robotyzacji w Polsce w porównaniu do bardziej rozwiniętych państw Europy Zachodniej czy nawet Europy Środkowo-Wschodniej jest nadal dużo niższa, to z roku na rok obserwujemy wśród polskich przedsiębiorców rosnące zainteresowanie automatyzacją produkcji w oparciu o roboty. Odpowiadając na to rynkowe zapotrzebowanie przygotowaliśmy cykl seminariów mający na celu zwiększenie u rodzimych producentów świadomości bezpieczeństwa współpracy z robotami. Do współpracy zaprosiliśmy Bureau Veritas, jako niezależny podmiot, o ogromnym doświadczeniu globalnym oraz lokalnym, zarówno w zakresie samej dyrektywy maszynowej, jak i weryfikowania jakości i bezpieczeństwa pracy. Jesteśmy przekonani, że razem pomożemy polskim firmom zrozumieć jak wygląda dzisiejszy rynek robotów pracujących w przemyśle i związane z tym kwestie bezpieczeństwa” – mówi Wojciech Łaś z Mitsubishi Electric.

 

18 października 2019 / Kategoria: , ,
 • Autor: Mitsubishi Electric Europe B.V. (Sp. z o.o.)
 • Mitsubishi Electric należy do czołówki światowych przedsiębiorstw branży elektrotechnicznej i elektronicznej. Koncern działa w ponad 120 krajach, oferując swoim klientom rozwiązania z zakresu automatyki przemysłowej. Firma oferuje wysoce zaawansowane technologicznie produkty i rozwiązania o najlepszej jakości: ● sterowniki PLC ● panele operatorskie HMI ● zaawansowane roboty przemysłowe MELFA ● technologie serwo oraz motion ● przetwornice częstotliwości ● aparaturę łączeniową niskiego napięcia ● kompletne rozwiązania CNC. Ponadto, klienci mogą liczyć na: ● wykwalifikowany serwis ● kadrę inżynierską odpowiedzialną za wsparcie techniczne ● profesjonalne szkolenia ● branżowe konferencje.
 • Profil Autora
 • https://pl3a.mitsubishielectric.com/

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Jak dobrać komputer przemysłowy pod system SCADA?

Jak dobrać komputer przemysłowy pod system SCADA?

>KLIKNIJ<

Jak zapewnić bezpieczeństwo Twojej maszynie? Odc. 1. Sterownik bezpieczeństwa – co to jest?

Jak zapewnić bezpieczeństwo Twojej maszynie? Odc. 1. Sterownik bezpieczeństwa – co to jest?

>KLIKNIJ<

Ruch pod kontrolą – poznaj zaawansowane funkcje Trio Motion, Estun, Sesame

Ruch pod kontrolą – poznaj zaawansowane funkcje Trio Motion, Estun, Sesame

>KLIKNIJ<

7 praktycznych zastosowań IIoT w automatyce przemysłowej

7 praktycznych zastosowań IIoT w automatyce przemysłowej

>KLIKNIJ<

Zgrupowanie Kadry Polski w Lutowaniu na targach Warsaw Industry Week

Zgrupowanie Kadry Polski w Lutowaniu na targach Warsaw Industry Week

>KLIKNIJ<

Darmowe szkolenia z projektowania systemów HMI/SCADA od Schneider Electric

Darmowe szkolenia z projektowania systemów HMI/SCADA od Schneider Electric

>KLIKNIJ<

Webinaria ze Schneider Electric – Serwonapędy, PLC, HMI, UR.

Webinaria ze Schneider Electric – Serwonapędy, PLC, HMI, UR.

>KLIKNIJ<

Poznaj CPL410 – część 3: Konfiguracja OPC UA pomiędzy PAC oraz IPC cz. I

Poznaj CPL410 – część 3: Konfiguracja OPC UA pomiędzy PAC oraz IPC cz. I

>KLIKNIJ<

KONKURS IAUTOMATYKA LISTOPAD 2019

KONKURS IAUTOMATYKA LISTOPAD 2019

>KLIKNIJ<

Poznaj możliwości i korzyści płynące z platformy IIoT

Poznaj możliwości i korzyści płynące z platformy IIoT

>KLIKNIJ<

Mapowanie adresów fizycznych IO na zmienne globalne na przykładzie środowiska Codesys

Mapowanie adresów fizycznych IO na zmienne globalne na przykładzie środowiska Codesys

>KLIKNIJ<

Czy jesteś zdecydowany na robotyzację?

Czy jesteś zdecydowany na robotyzację?

>KLIKNIJ<

Praktyczne zastosowania Przemysłu 4.0 – wywiad z Mitsubishi Electric

Praktyczne zastosowania Przemysłu 4.0 – wywiad z Mitsubishi Electric

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast #17: PROFINET

Automatyczny Podcast #17: PROFINET

>KLIKNIJ<

Czym jest Softstart ADXL

Czym jest Softstart ADXL

>KLIKNIJ<

Podstawowe zasady napraw elektrycznych w domu – dla nieelektryków

Podstawowe zasady napraw elektrycznych w domu – dla nieelektryków

>KLIKNIJ<

Najlepsze targi automatyki Warsaw Industry Week – Co warto na nich zobaczyć?

Najlepsze targi automatyki Warsaw Industry Week – Co warto na nich zobaczyć?

>KLIKNIJ<

Najciekawsze funkcje specjalne sterownika easyE4 od EATON

Najciekawsze funkcje specjalne sterownika easyE4 od EATON

>KLIKNIJ<

Zintegrowane zarządzanie automatyką przemysłową i IT w zakładzie przemysłowym

Zintegrowane zarządzanie automatyką przemysłową i IT w zakładzie przemysłowym

>KLIKNIJ<

Zobacz jak w przyszłości będziesz składał szafy elektryczne

Zobacz jak w przyszłości będziesz składał szafy elektryczne

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Sterowniki  z serii SIMATIC S7-1200 oferują szeroki zakres funkcjonalności i zintegrowane wejścia/wyjścia zamknięte w kompaktowej obudowie. Są doskonałym narzędziem do realizacji standardowych projektów i zadań automatyki, a jednostki S7-12...
 • W trybie refleksyjnym sygnał ultradźwiękowy jest nieustannie odbijany przez zamontowany na stałe element odbijający wiązkę, tzw. element odniesienia. Jako elementu odbijającego wiązkę można używać odpowiednio ustawionego panelu z plastiku l...
 • Urządzenia XV300 wyposażone są w przemysłowe wyświetlacze wysokiej rozdzielczości z technologią wielodotyku. To, w połączeniu z precyzyjnym i intuicyjnym interfejsem użytkownika, umożliwia operatorom pracę od zaraz. Dodatkowo te wysoko wyda...
 • Seria EX-Z Czujniki z serii EX-Z to jedne z najmniejszych urządzeń tego typu na świecie. Najcieńszy model posiada grubość jedynie 3 mm co zostało osiągnięte przez zastosowanie nowych półprzewodników i dzięki temu wyeliminowanie przewodów. B...
 • Monitorowanie obciążenia i rozdział potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu To innowacyjny system dystrybucji napięcia 24 V DC zapewniający monitorowanie obciążenia i dystrybucję potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu. Bezawaryjna ...
 • W dobie ciągłego dążenia do poprawy jakości oraz zwiększenia efektywności, automatyzacja procesów produkcji staje się często jedyną możliwością uzyskania przewagi nad konkurencją. TARRA ROBOTICS to lata naszych doświadczeń w projektowaniu i...Mitsubishi Electric

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…