Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/10/banner-seminaria4.jpg

Jak bezpiecznie współpracować z robotami? Seminaria Mitsubishi Electric i Bureau Veritas


Rosnące zastosowanie robotów w przemyśle generuje pytanie o bezpieczeństwo i zdrowie człowieka w tej intensyfikującej się relacji. Mitsubishi Electric wspólnie z Bureau Veritas, odpowiadając na zapotrzebowanie polskich przedsiębiorców, zapraszają na cykl seminariów dedykowanych tej kwestii.

Linki do rejestracji w kolejnych seminariach:
Wrocław, 24-25 października: https://news.mpl.pl/wydarzenia/0011/
Warszawa, 21-22 listopada: https://news.mpl.pl/wydarzenia/0012/
Kraków, 12-13 grudnia: https://news.mpl.pl/wydarzenia/0013/
Gdynia, 30-31 stycznia: https://news.mpl.pl/wydarzenia/0014/

Ludzie przyzwyczaili się do widoku robotów montujących samochody czy składających sprzęt AGD czy RTV w dużych halach fabrycznych. Takie obrazy z TV czy internetu stale pojawiają się w oglądanych programach informacyjnych bądź tematycznych. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że zastosowanie robotów przemysłowych jest dziś znacznie szersze niż się powszechnie wydaje. Współczesne roboty są coraz bardziej wszechstronne i wydajne, coraz lepiej też służą człowiekowi wkraczając do kolejnych obszarów naszej działalności. W 2018 r. wykorzystanie robotów wzrosło o 6% w skali globalnej, w tym roku będzie to podobna wartość. Przyjmuje się, że na całym świecie liczba zainstalowanych robotów przemysłowych wynosi już około 3,5 mln sztuk, a w ubiegłym roku firmy wydały na zakup nowych robotów przemysłowych 16,5 miliarda dolarów. O ile w latach 2018 i 2019 światowa sprzedaż robotów przemysłowych to ponad 400 tys. sztuk rocznie, to w okresie od przyszłego roku do 2022 ma zwiększyć się o 12% i każdego roku wynosić prawie 600 tys. jednostek.*

W ubiegłym roku stopień obecności robotów w przemyśle wyniósł średnio 99 sztuk na 10 tys. pracowników. Regionem o najwyższym wskaźniku robotyzacji była Europa, ze średnią wartością 114 jednostek na 10 tys. pracowników, podczas gdy dla obu Ameryk ta wielkość to 99 jednostek, a dla Azji i Australii razem 91 jednostek. Jednak mimo pewnego spowolnienia w 2018 t. to Azja jest największym rynkiem, gdzie notuje się największy wzrost zainstalowanych robotów przemysłowych.**

Agenda seminariów:

Pierwszy dzień 9:00 – 16:00

 • 9:00 – 10:00 Wprowadzenie – Europejska koncepcja bezpieczeństwa maszyn
 • 10:00 – 11:00 Przykłady systemów bezpieczeństwa aplikacji zrobotyzowanych
 • 11:00 – 12:15 Normy szczegółowe ISO 10218 -1 oraz -2
 • 12:15- 13:15 Lunch
 • 13:15- 14:15 Integracja robotów
 • 14:15 – 15:00 Oznakowanie CE
 • 15:00 – 16:00 Coboty i ich odniesienie do wymagań bezpieczeństwa
 • 16:30 Kolacja

Drugi dzień 10:00 – 15:00

 • 10:00 – 11:00 Omówienie systemów bezpieczeństwa aplikacji zrobotyzowanych
 • 11:00 – 11:30 Przerwa kawowa
 • 11:30 – 13:00 Obliczanie parametrów do współpracy robota z człowiekiem cz. I
 • 13:00 – 13:45 Lunch
 • 13:45 – 15:00  Konfiguracja funkcji kolaborujących w robotach Mitsubishi Electric

„Można powiedzieć, że jesteśmy świadkami przełomu we współpracy człowieka z robotami. Rozwój technologii umożliwia dziś wspólną pracę ludzi z maszynami, można powiedzieć, ramię w ramię, to znaczy bez konieczności odgradzania robotów w odrębnych klatkach czy pomieszczeniach. Niesie to ze sobą realne możliwości zwiększenia wydajności a zarazem zmniejszenia kosztów produkcji. Ale jednocześnie nasuwa się stałe pytanie o zapewnienie człowiekowi niezbędnego bezpieczeństwa w tej relacji, co w dużej mierze regulują unijne Dyrektywy Nowego Podejścia w tym Dyrektywa Maszynowa oraz normy zharmonizowane” – mówi Robert Paradysz, dyrektor działu HSR (Health, Safety & Risk) w Bureau Veritas Polska.

W związku z powszechnym zastosowaniem robotów i z rosnącą skalą tego zjawiska, naturalnym wydaje się pytanie o bezpieczeństwo człowieka w kontaktach z tymi maszynami. Tym bardziej, że coraz częściej wykorzystywane są tzw. coboty, czyli roboty zaprojektowane do współpracy z człowiekiem. Roboty współpracujące to obecnie jeden z szybciej rozwijających się segmentów automatyki przemysłowej. Według ekspertów Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR), o ile w latach 2017-2019 wzrost wartości rocznej sprzedaży robotów przemysłowych wyniósł średnio 13%, to wskaźnik wzrostu cobotów wyniósł ponad 50%.

„Dziś mamy do czynienia ze swoistą modą na coboty, którą w znacznej mierze kreują działy sprzedaży i marketingu poszczególnych producentów. Nasza polityka zakłada racjonalne podejście do współpracy robota z człowiekiem oparte na rzeczywistych potrzebach i opłacalności. Oczywiście rozwijamy własne projekty robotów współpracujących, widząc dla nich pewne zastosowania w przemyśle. Jednak uważamy, że w większości przypadków zastosowanie cobotów jest nieuzasadnione, a nawet nieopłacalne. Często tę samą rolę mogą równie dobrze spełnić tradycyjne roboty przemysłowe wyposażone w funkcje umożliwiające bezpieczną współpracę z człowiekiem” – mówi Wojciech Łaś Menedżer Produktu – Roboty Przemysłowe w Mitsubishi Electric.

Wybierz termin i miasto i zapisz się na seminarium. Koszt uczestnictwa to jedyne 100 euro.

Wrocław, 24-25 października Warszawa, 21-22 listopada
Kraków, 12-13 grudnia Gdańsk, 30-31 stycznia

„Posłużę się przykładem, nasz klient na Węgrzech, jeden z czołowych koncernów motoryzacyjnych, zakupił kilka cobotów, które już w fazie testów okazały się niezbyt dokładne w wykonywanych procesach. Ratunkiem było zainstalowanie naszych robotów przemysłowych wyposażonych w funkcje bezpiecznej współpracy z człowiekiem. Pomimo, że są to standardowe roboty przemysłowe, pracują bez wygrodzeń, w bezpośrednim otoczeniu ludzi” – dodaje Wojciech Łaś.

Roboty współpracujące najpowszechniej wykorzystywane są w Azji, gdzie podejście do kwestii bezpieczeństwa pracy i człowieka w wielu krajach tego regionu budzi wiele zastrzeżeń. Coraz chętniej stosowane są także w obu Amerykach, które znacznie bardziej liberalnie niż Europa podchodzą do tego tematu. W Unii Europejskiej kwestie bezpieczeństwa pracy robotów reguluje Dyrektywa Maszynowa, która znacznie bardziej restrykcyjnie niż przepisy prawne w innych regionach świata podchodzi do wymogów w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa pracowników.

 

Mimo że gęstość robotyzacji w Polsce w porównaniu do bardziej rozwiniętych państw Europy Zachodniej czy nawet Europy Środkowo-Wschodniej jest nadal dużo niższa, to z roku na rok obserwujemy wśród polskich przedsiębiorców rosnące zainteresowanie automatyzacją produkcji w oparciu o roboty. Odpowiadając na to rynkowe zapotrzebowanie przygotowaliśmy cykl seminariów mający na celu zwiększenie u rodzimych producentów świadomości bezpieczeństwa współpracy z robotami. Do współpracy zaprosiliśmy Bureau Veritas, jako niezależny podmiot, o ogromnym doświadczeniu globalnym oraz lokalnym, zarówno w zakresie samej dyrektywy maszynowej, jak i weryfikowania jakości i bezpieczeństwa pracy. Jesteśmy przekonani, że razem pomożemy polskim firmom zrozumieć jak wygląda dzisiejszy rynek robotów pracujących w przemyśle i związane z tym kwestie bezpieczeństwa” – mówi Wojciech Łaś z Mitsubishi Electric.Utworzono: / Kategoria: , ,
 • Autor: Mitsubishi Electric Europe B.V. (Sp. z o.o.)
 • Mitsubishi Electric należy do czołówki światowych przedsiębiorstw branży elektrotechnicznej i elektronicznej. Koncern działa w ponad 120 krajach, oferując swoim klientom rozwiązania z zakresu automatyki przemysłowej. Firma oferuje wysoce zaawansowane technologicznie produkty i rozwiązania o najlepszej jakości: ● sterowniki PLC ● panele operatorskie HMI ● zaawansowane roboty przemysłowe MELFA ● technologie serwo oraz motion ● przetwornice częstotliwości ● aparaturę łączeniową niskiego napięcia ● kompletne rozwiązania CNC. Ponadto, klienci mogą liczyć na: ● wykwalifikowany serwis ● kadrę inżynierską odpowiedzialną za wsparcie techniczne ● profesjonalne szkolenia ● branżowe konferencje.
 • Profil Autora
 • https://pl3a.mitsubishielectric.com/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTYMitsubishi Electric