Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka
https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2022/09/glowne.jpg

Jak automatyk może przenosić swoje narzędzia ?


Prace wykonywane przez automatyka / elektryka często wykonywane są poza warsztatem, konieczne jest więc przenoszenie narzędzi. Warto zaopatrzyć się w wygodne i bezpieczne wyposażenie, które ułatwi nam pracę.

W tym artykule przedstawiłem m.in. torby, skrzynki, wózki, kabury i hulajnogi transportowe używane przez automatyków / elektryków.


Podział

W przypadku transportu narzędzi możemy wyróżnić cztery przypadki.

 1. Praca wymaga częstego przemieszczania się po terenie zakładu: kabury, małe torby narzędziowe.
 2. Praca może odbywać się przez dłuższy czas w jednym określonym miejscu na terenie zakładu: torby, walizki, wózki narzędziowe.
 3. Praca wymaga częstych podróży służbowych (np. samolot): plecaki, walizki, skrzynie na kółkach wzmacniane.
 4. Praca wymaga szybkiego przemieszczania się na większych odległościach na terenie zakładu pracy: hulajnoga zakładowa z platformą do przewozu walizek, toreb narzędziowych.

Poniżej zebrałem opis wszystkich tych narzędzi do transportu naszego wyposażenia w pracy:

Kabura narzędziowa

Dobra kabury wyposażona jest w skórzane uchwyty na wkrętaki i nóż monterski. Posiada także metalowy uchwyt na łańcuszku, na którym można zawiesić krążki taśmy izolacyjnej

Rys. 1. Kabura narzędziowa firmy MAKITA

Torba narzędziowa z usztywnianym dnem

Duża, zamykana torba narzędziowo przydatna do przechowywania lub transportowania większej ilości narzędzi, osprzętu i akcesoriów. Jest bardzo pojemna i dodatkowo posiada liczne kieszenie o różnej wielkości, umożliwiające przechowywanie nawet najdrobniejszych przedmiotów. Jedynym minusem takiej torby jest bałagan w narzędziach jeśli chcemy przenosić większość ich ilość.

Rys. 2. Torba narzędziowa z usztywnionym dnem firmy FORTIS

Skrzynka metalowa rozsuwana

Bardzo wytrzymała skrzynia w porównaniu do skrzyń materiałowych i z tworzyw sztucznych. Rozsuwane szufladki są bardzo dobre do trzymania porządku w skrzyni. Wadą jest waga, w szczególności gdy wypełnimy ją narzędziami po brzegi.

Rys. 3. Skrzynka metalowa rozsuwana firmy MSI SteelBox

Plecak na narzędzia

Bardzo wygodny do przenoszenia narzędzi na dalsze odległości. W plecaku zazwyczaj mamy do dyspozycji dwie duże komory do przechowywania narzędzi i mierników. Oczka i szlufki na zewnątrz plecaka tworzą miejsce na szybko gotowe do użycia narzędzia.

Rys. 4. Plecak z narzędziami firmy WIHA

Torba narzędziowa z kieszenią na laptopa

Idealne rozwiązanie dla automatyka wyjazdowego/ serwisanta. Torba posiada kilka kieszeni na podstawowe narzędzia, laptopa i dokumenty. Wystarczająca ilość miejsca na indywidualne wyposażenie dodatkowe pozwoli nam na przenoszenie najważniejszych rzeczy do naszej pracy. Regulowany pas na ramię ułatwia jej noszenie.

Rys. 5. Torba narzędziowa z kieszenią na laptopa firmy WIHA

Walizka narzędziowa z wysokoudarowego tworzywa

Solidna walizka na narzędzia z odpornego na uderzenia tworzywa sztucznego, z wytrzymałą ramą aluminiową, dwoma mocnymi zamykanymi zamkami. Głęboko tłoczone dno z licznymi możliwościami podziału pozwala uporządkować większą ilość narzędzi według naszej potrzeby. Zamykanie walizki na szyfr.

Rys. 6. Walizka narzędziowa z wysokoudarowego tworzywa firmy WIHA

Walizka narzędziowa przeznaczona do samolotu

Walizka przystosowana do samolotu, odporna na pęknięcia. Rogi dodatkowo zabezpieczone aluminium. Rolki osadzone na łożyskach. Rozsuwany ekstra długi Trolley system.

Rys. 7. Walizka narzędziowa przeznaczona do samolotu firmy HAUPA

Torba narzędziowa na kółkach

Duża pojemność wewnętrznych i zewnętrznych kieszeni. Duże wnętrze tej walizki narzędziowej pomieści większość dużych elektronarzędzi i akcesoriów. Przydatna do przechowywania lub transportowania większej ilości narzędzi, osprzętu i akcesoriów. Trzy sposoby przenoszenia sprawiają, że torba na narzędzia na kółkach jest łatwa do przenoszenia.

Rys. 8. Torba narzędziowa na kółkach firmy STANLEY

Rozsuwana piętrowa skrzynka na narzędzia

To rozwiązanie to tak naprawdę ruchomy warsztat. Rozwiązanie opiera się na skrzyni, pustych szufladkach i szufladki z kuwetami na akcesoria do własnego przystosowania. Wszystko można przetransportować dzięki 7” kołom transportowym oraz uchwycie teleskopowym.

Rys. 9. Rozsuwana piętrowa skrzynka na narzędzia firmy STANLEY

Modularny zestaw skrzyń narzędziowych na kółkach

Możemy zaopatrzyć się w wiele skrzyń modularnych W każdej ze skrzyń możemy przechowywać dany rodzaj narzędzi (pomiary, cięcie, wiercenie, kable do programowania itd). Po rozeznaniu się z pracą/awarią możemy zabrać na miejsce dokładnie te skrzynie z narzędziami które potrzebujemy. W przegródce na górze możemy trzymać podręczne narzędzia, które najczęściej się przydają.

Rys. 10. Modularny zestaw skrzyń narzędziowych na kółkach firmy Qbrick

Wózek narzędziowy warsztatowy

Wózki narzędziowe pozwalają nam wygodnie przewozić nasz mały warsztat na miejsce pracy. Blat wózka wykonany z tworzywa ABS, Dna szuflad wyłozone wyściółką z porowatej gumy dla zminimalizowania samoistnego przemieszczania się narzędzi. System zabezpieczający przed przewróceniem się wózka polegający na systemie blokady unimożliwiającej otwarcie jednocześnie kilku szuflad. Wygodna boczna półka na butelki.

Rys. 11. Wózek narzędziowy warsztatowy firmy BETA

Wózek narzędziowy z szufladami „tablice cieni”

Każde narzędzie umieszczone jest na wyznaczonym miejscu, co pozwala na błyskawiczną identyfikację braku któregoś z nich oraz określenie rutyny pobierania i odkładania każdego z narzędzi.

Rys. 12. Wózek narzędziowy z szufladami „tablice cieni” firmy Würth

Istnieje możliwość zamykania szufladek wózka na klucz aby żadna postronna osoba nie była w stanie „pożyczyć” sobie naszych narzędzi.

Rys. 13. Możliwość zamknięcia wózka na kluczyk

Wielu producentów sprzedaje wózki ze swoimi narzędziami umieszczonymi w tablicach cieni. Nie jesteśmy jednak zdani tylko na taki zakup. Możemy kupić dwuwarstwową piankę do wózków narzędziowych. Wyciać obrys swoich narzędzi, bądź skonfigurować pozycję odkładania narzędzi według swojego uznania. Dzięki temu uzyskamy maksymalnie uporządkowany wózek.

Rys. 14. Dwuwarstwowa pianka firmy KYOTO

Hulajnoga zakładowa z platformą

Coraz powszechniej stosowana forma przemieszczania się w dużych zakładach produkcyjnych. Idealne rozwiązanie gdy przemieszczanie się z narzędziami w walizce staje się uciążliwe bądź hala produkcyjna w której pracujemy jest ogromna. Dzięki skorzystaniu z hulajnogi zakładowej z platformą ładunkową (na której będziemy mieli swoją walizkę) możemy dotrzeć bardzo szybko do awarii nawet na drugi koniec hali produkcyjnej.

Rys. 15. Hulajnoga zakładowa z platformą firmy KONGAMEK

Podsumowanie

Tak jak widzicie na rynku jest sporo rozwiązań do przenoszenia naszych narzędzi potrzebnych w codziennej pracy. Przed wyborem warto zastanowić się dokładnie jaki rodzaj pracy wykonujemy, jakich narzędzi potrzebujemy w codziennej pracy i jaki mamy budżet na zakup rozwiązania, Warto wybierać rozwiązania dobrze wykonane (np. z metalowymi zaciskami). Przy noszeniu większej ilości narzędzi warto kupić torbę/ walizkę na kółkach. Dbajmy o kręgosłup, w końcu mamy tylko jeden. Przy korzystaniu z większej ilości narzędzi polecam rozwiązania z tablicami cieni. Jest to przydatne gdyż każde narzędzie umieszczone jest na wyznaczonym miejscu, co pozwala na błyskawiczną identyfikację braku któregoś z nich oraz określenie rutyny pobierania i odkładania każdego z narzędzi.

Źródła:

Materiały firmy WIHA

Materiały firmy STANLEY

Materiały firmy KONGAMEK

Materiały firmy FORTIS

Materiały firmy MAKITA

Materiały firmy KYOTO

Materiały firmy Würth

Materiały firmy HAUPA

Materiały firmy MSI SteelBox

Materiały firmy Qbrick

Materiały firmy BETAUtworzono: / Kategoria:
 • Autor: Grzegorz Cybula
 • Jestem z wykształcenia magistrem inżynierem automatyki, związanym z branżą od kilkunastu lat. Interesują mnie tematy związane z szeroko pojętą automatyką w szczególności z projektowaniem systemów automatyki. Zapraszam do czytania moich publikacji oraz kontaktu.
 • Profil Autora

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • Chcieliby Państwo być informowani z wyprzedzeniem o stanie maszyny lub techniki napędowej? Nic prostszego! Aplikacja DriveRadar® oferuje kompleksowe zarządzanie konserwacją w oparciu o cyfrowe rejestrowanie danych, na podstawie których możl...
 • RPI-1ZI-U24A, to przekaźnik  instalacyjny wytrzymujący maksymalny prąd załączania 120A w czasie 20ms. Przekaźnik ten dedykowany jest do załączania obwodów o wysokim prądzie początkowym, w szczególności do obwodów oświetleniowych, potwierdzo...
 • Czym jest PRRT? PRRT oznacza Power Remote Reset Technology, opatentowaną funkcję, którą posiadają wybrane switche przemysłowe PoE i media konwertery firmy Antaira. Prezentowana funkcja umożliwia łatwe zresetowanie zasilanego urządzenia w zd...
 • ITP14 to uniwersalny wyświetlacz procesowy do monitorowania i kontroli procesów przemysłowych. To urządzenie ma zwartą, znormalizowaną konstrukcję i pasuje do standardowego otworu montażowego ⌀22,5 mm na lampy sygnalizacyjne. Zapewnia to sz...
 • EPSITRON®ECO & COMPACT Power OSZCZĘDNOŚĆ KOSZTÓW Zasilacze EPSITRON® ECO i COMPACT Power to nie tylko oszczędność przy zakupie, ale również niższe koszty dzięki łatwej obsłudze oraz braku konieczności serwisowania. Są one doskonałym roz...
 • Kurs zaczyna się od uniwersalnych porad związanych z czytaniem schematów elektrycznych. Następnie, Agata stopniowo wprowadzi Cię w zagadnienia związane z wykorzystaniem oprogramowania podczas tworzenia kompletnej dokumentacji elektrycznej. ...
  Link: Terminy