Partnerzy

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KursyAutomatyki.pl - portal z kursami online z automatyki przemysłowej. Znajdziesz tam zarówno darmowe kursy, jak i płatne, pełne z wiedzy i doświadczenia od ekspertów. Po zapisie na kurs otrzymujesz dostęp do logicznego ciągu nagrań i ćwiczeń, do których możesz wracać wielokrotnie. Na zakończenie kursu czeka Cię test sprawdzający, po którym otrzymasz dwa certyfikaty w języku polskim i angielskim. Dołącz już teraz!

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel. Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

Dostarczamy produkty i rozwiązania z zakresu Przemysłowej Techniki Łączeniowej. Już od ponad 160 lat Weidmüller jest synonimem kompetencji i niezawodność. Oferujemy rozwiązania dla takich branż jak przemysł maszynowy, technika procesowa, produkcja urządzeń, energetyka i transport. Wspieramy naszych Klientów i Partnerów w ponad 80 krajach, produktami, rozwiązaniami i usługami w zakresie połączeń elektrycznych oraz układów zasilania, przetwarzania sygnałów oraz transmisji danych w środowisku przemysłowym.

Oni już dołączyli do Projektu iAutomatyka

IO-Link: nowoczesne rozwiązania dla przemysłu – wykorzystanie IO-Link do zdalnej konfiguracji i precyzyjnego monitorowania procesów

Ogromna ilość przewodów może przyprawić o ból głowy. Instalacja staje się mało czytelna, a przesyłane dane muszą być skutecznie ekranowane, by nie ulec zakłóceniom. Te podstawowe problemy generują ogromne koszty, nie gwarantując standardów, które odpowiadają dzisiejszym potrzebom. To wyjaśnia, dlaczego w ostatnich latach szybko rośnie popularność standard komunikacji IO-Link: cyfrowe przekazywanie dokładnych pomiarów dla łatwiejszego i precyzyjniejszego monitorowania procesami technologicznymi. Dlaczego warto zainwestować w nowoczesne systemy? Przekonaj się sam!

Czym jest IO-Link i gdzie można zastosować takie rozwiązanie?

Wiodący producenci aktuatorów, sterowników oraz czujników opracowali zupełnie nowy standard komunikacji cyfrowej i nazwali go IO-Link. Jest to otwarta i darmowa technologia, która wznosi przesył informacji w automatyce przemysłowej na zupełnie nowy poziom. Efekt dla firm? Przy budowie nowych instalacji sterującej są to oszczędności od 15 do 35% kosztów standardowych rozwiązań analogowych. Jednocześnie wydajność nowoczesnych systemów IO-Link wzrasta o 20-60% względem tradycyjnych instalacji automatyki przemysłowej. Z czego wynikają tak rewelacyjne wyniki?

Najważniejsze zalety IO-Link

Nowoczesny standard komunikacji IO-Link posiada wiele istotnych przewag nad tradycyjnymi rozwiązaniami:

  • Standaryzacja. System został opracowany wspólnie przez czołowych wytwórców czujników i sterowników. Dzięki temu udało się ustalić jednolity standard podłączeń za pomocą konektora M12. W ten sposób ograniczone zostało ryzyko zastosowania nieodpowiedniego okablowania czy też problem z różnorodnością przewodów.
  • Standard komunikacji IO-Link został opublikowany na otwartej licencji. W związku z tym każdy ma do niego pełny dostęp.
  • Cyfrowe przekazywanie danych w znaczący sposób ogranicza błędy generowane przez konwersję sygnału z cyfrowego na analogowy oraz z analogowego na cyfrowy. Jednocześnie przesyłane informacje są dużo dokładniejsze. W standardowych systemach binarnych przekazywany był sygnał 0-1: określony poziom został przekroczony albo nie. Natomiast system IO-Link pozwala na przesyłanie dokładnych pomiarów.
  • Ekranowanie wszystkich przewodów generowało dodatkowe koszty instalacyjne. Natomiast sygnał cyfrowy jest odporny na zakłócenia, co znacząco upraszcza budowę kabli połączeniowych. Ponadto możliwe jest przesyłanie do 32 bajtów, co pozwala na przekazywanie dużych ilości danych pomiarowych oraz diagnostycznych z jednego urządzenia.
  • Czujniki wymieniane są w systemie plug and play. Dzięki zapisanym ustawieniom nie wymagają kalibracji czy wgrywania ustawień. Natomiast przy podłączeniu nieodpowiedniego modułu, zostanie wyświetlony błąd.
  • Do inteligentnego zarządzania cyfrowym systemem wystarczy bezpłatne narzędzie dla urządzeń IO-Link. Moneo Configure Free umożliwia parametryzację wszystkich urządzeń IO-Link, niezależnie od producenta.
  • System IO-Link współpracuje ze wszystkimi dostępnymi magistralami i systemami sterowania. Można go podłączyć do PROFINET, EtherNet/IP czy EtherCAT, uzyskując doskonałe rezultaty.
  • Parametry czujników można zmieniać nie tylko bezpośrednio na sterownikach, ale także w sposób zdalny. Wybrane elementy można blokować przed nieświadomymi zmianami z poziomu programu – jest to ważne przy kluczowych ustawieniach, do których dostęp jest ograniczony.
  • Lepsza kontrola nad automatyką przemysłową. Ewentualne uszkodzenia czujnika jest natychmiast wykrywane przez system i jednoznacznie przekazywane operatorowi. Umożliwia to natychmiastową wymianę niedziałających elementów i utrzymanie produkcji na pożądanym poziomie. Wysoka dokładność przekazywanych danych pozwala także na wykrywanie piany czy pozostałości po czyszczeniu – w ten sposób urządzenia są chronione przed przypadkowym uruchomieniem.

Korzyści ze stosowania IO-Link widoczne są praktycznie w każdym obszarze działania automatyki przemysłowej: od bezpieczeństwa, przez wydajność, aż po oszczędności na tworzeniu samej instalacji.

 

Niezawodne elementy dla systemów IO-Link

Do prawidłowego działania instalacji automatyki przemysłowej potrzebne są także aktuatory. Mogą być one podłączane do modułów IO-Link. Są to koncentratory zwykłych sygnałów przełączających, obsługujące nawet dwadzieścia niezależnych wejść lub wyjść. Ich status będzie przesyłany do mastera za pomocą jednego przewodu w systemie komunikacji IO-Link, a dalej do sterownika. IO-Link Mastery do zabudowy w szafach sterujących odpowiadają za komunikację modułów ze sterownikami. Podłączone są one także do systemu IT, gdzie przesyłają dane diagnostyczne oraz bieżące parametry procesów. Firma ifm dostarcza również czujniki, wyświetlacze, kable połączeniowe i sterowniki stworzone z myślą o systemach IO-Link. Pozwalają one stworzyć optymalny system automatyki przemysłowej, wykorzystującą w pełni zalety cyfrowego standardu komunikacji.