PARTNERZY

PRODUKTY I SKLEP SERWIS I WSPARCIE

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Interfejs użytkownika w systemach BMS na przykładzie Metasys

929 wyświetleń, autor: Piotr Gwiazdowski • iAutomatyka.pl.

Europa jest 3 największym konsumentem energii na świecie, przy czym 72% zapotrzebowania energetycznego zaspokajanych jest dzięki paliwom kopalnym. Co więcej 53% surowców energetycznych pochodzi z importu, co sprawia, że nasz region jest największym importerem energii.

Praktyczną konsekwencją powyższych statystyk jest fakt iż statystyczne europejskie gospodarstwa domowe i konsumenci przemysłowi płacą za energię elektryczną więcej niż konsumenci innych kluczowych gospodarek. Systemy BMS (Building Management System) odgrywają bardzo istotną rolę w procesie redukcji zużycia energii.

Aspekty finansowe nie są jedynym powodem, dla którego warto zwrócić uwagę na rozwiązania zapewniające racjonalizację zużycia energii – nie powinniśmy zapominać o dbałości o środowisko.

Zarządzanie nowoczesnym systemem BMS

Building Management System (BMS, System zarządzania budynkiem) to system nadrzędny, służący do zarządzania inteligentnymi budynkami, który umożliwia:

 • zbieranie danych, sygnałów, informacji ze wszystkich urządzeń i systemów integrowanych w budynku,
 • wymianę danych pomiędzy integrowanymi instalacjami i systemami,
 • zapisywanie i odczytywanie danych do bazy danych,
 • zarządzanie budynkiem lub kompleksem budynków za pomocą interfejsu graficznego operatora,
 • optymalizację działania instalacji technicznych w celu podniesienia komfortu, bezpieczeństwa oraz oszczędności.

W skład instalacji i systemów integrowanych przez system BMS wchodzą między innymi:

 • systemy bezpieczeństwa – takie jak systemy przeciwpożarowe, monitoring CCTV lub kontrola dostępu,
 • systemy HVAC – systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji,
 • systemy sterowania oświetleniem – wewnętrznym i zewnętrznym,
 • liczniki zużycia energii i mediów użytkowych.

Dzięki integracji wielu różnych instalacji technicznych, systemy BMS posiadają dostęp do wielu przydatnych danych, co umożliwia im wprowadzanie dodatkowych zależności logicznych pozwalających na racjonalizację zużycia energii  czy nadzór nad stanem technicznym urządzeń.

Wyzwaniem dla złożonych systemów BMS jest zapewnienie przyjaznego i intuicyjnego środowiska pracy operatorom.

Narzędziem zapewniającym operatorom możliwość nadzoru i zarządzania systemami BMS są interfejsy użytkownika.

Cechy dobrego interfejsu użytkownika

Opracowanie uniwersalnego, ergonomicznego i intuicyjnego interfejsu użytkownika dla systemu BMS nie jest zadaniem łatwym. Spotkać możemy się z wyzwaniami takimi jak:

 1. Konieczność dopasowania do systemów BMS o różnym stopniu złożoności.

Interfejs użytkownika powinien sprawdzać się zarówno w mniej skomplikowanych obiektach jak i systemach rozbudowanych – np. kampusie uczelni, w którym system BMS odpowiedzialny jest za nadzór kilku budynków.

 1. Aplikacja czy przeglądarka internetowa?

Dla zapewnienia wygody operatorom BMS, lepszą decyzją jest zapewnienie interfejsu użytkownika opartego o HTML, co umożliwia dostęp do systemu z przeglądarki internetowej, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania.

 1. Skalowalność.

Interfejs powinien zapewniać możliwość obsługi z różnych platform sprzętowych, w tym urządzeń mobilnych, aby jego obsługa była ergonomiczna z mniejszych urządzeń, takich jak tablety, musi być on skalowalny.

 1. Wybór sposobu nawigacji po systemie.

Interfejs użytkownika determinuje w jaki sposób operator może nawigować po systemie. Najbardziej popularnymi sposobami nawigacji są:

 • Struktura urządzeń BMS zgodna z topologią systemu,
 • Wykorzystanie hierarchicznej relacji przestrzeni, np. Sala Wykładowa C – Piętro II – Budynek C – Kampus.

Istnieje jeszcze wiele kryteriów, które powinien spełniać przemyślany i dobrze zaprojektowany interfejs użytkownika.

Głównym zadaniem interfejsu użytkownika jest zapewnienie możliwości nadzoru i zarządzania systemami BMS, w praktyce oznacza to, że musi on gwarantować kompatybilność z wszelkimi podstawowymi funkcjami systemu, takimi jak:

 • Zmiana nastaw i parametrów pracy,
 • Przechowywanie i wyświetlanie kluczowych danych na wykresach,
 • Obsługa harmonogramów czasowych,
 • Informacja o alarmach – w tym powiadomienia za pośrednictwem email,
 • Generowanie raportów,
 • Uwzględnienie praw dostępu użytkowników,
 • Wizualizacja procesów sterownia – np. central wentylacyjnych.

Jak wygląda interfejs użytkownika systemu BMS?

Dzisiejsze systemy BMS posiadają graficzne interfejsy użytkownika, które wyglądem zbliżone są do popularnych portali social media i innych portali internetowych. Wszystko po to, aby poruszanie się po systemie BMS było intuicyjne i łatwe. Zrzuty ekranu zawarte w kolejnej części artykułu, przedstawiają jeden z dostępnych interfejsów użytkownika systemu METASYS firmy Johnson Controls – METASYS UI.

1. METASYS UI

METASYS UI jest jednym z dwóch interfejsów użytkownika dostępnych standardowo w systemach METASYS, w których zastosowano oprogramowanie dla serwerów BMS z rodziny ADS / ADX firmy Johnson Controls. Podstawowymi cechami METASYS UI są:

 • Skalowalny interfejs użytkownika oparty o HTML-5:
  • Brak konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania na urządzeniach,
  • Skalowalność interfejsu,
  • Dostęp z urządzeń mobilnych.
 • Dostępne są dwa sposoby nawigacji:
  • Hierarchiczna struktura przestrzeni – Spaces – Dzięki innowacyjnemu powiązaniu topologii urządzeń występujących w BMS oraz przestrzeni (fizycznych lokacji), użytkownik może w łatwy sposób poruszać się pomiędzy interesującym go pomieszczeniem, a wszystkimi zintegrowanymi komponentami instalacji technicznych obsługujących daną przestrzeń.
   Podejście to pozwala operatorowi na szybką analizę zgłaszanych problemów. Np. gdy operator otrzyma powiadomienie o nieodpowiedniej temperaturze w danym pomieszczeniu, bez problemu stwierdzi czy problem leży po stronie klimakonwektora czy centrali wentylacyjnej lub agregatu wody lodowej – bez zbędnego zastanawiania się, który sterownik w systemie jest odpowiedzialny za sterowanie danym komponentem.
  • Alternatywne drzewo nawigacyjne – Network, zgodne z topologią i strukturą urządzeń systemu BMS.
 • Pulpity przestrzeni. W ich obszarze możemy wykorzystywać widżety takie jak:
  • Wykaz urządzeń i ich podsumowanie, które je obsługują
  • Obszar potencjalnych problemów – stany alarmowe
  • Możliwość dodania interaktywnych grafik

2. Ekran główny

Na ekranie głównym powinny znaleźć się najważniejsze parametry systemów sterowania. Na poniższym zdjęciu widzimy, że są to temperatury czynników używanych do chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń oraz aktualny przepływ. Oprócz tego na ekranie głównym znajdują się informacje o alarmach na poszczególnych kondygnacjach, czy informacje o wysterowaniu urządzeń wykorzystywanych w systemie.

Numerem 1 na zdjęciu oznaczono nazwę przestrzeni – w tym przypadku główny pulpit kompleksu szpitalnego. Jak widać system BMS może integrować nie tylko wiele systemów, ale nawet wiele budynków. Numerem 2 oznaczono pole wyboru strony wizualizacji dla danego pulpitu.

3. Druga strona wizualizacji

Na drugiej stronie tej konkretnej wizualizacji znajdują się informacje o stanie urządzeń i potencjalnych problemach. Informacje te pogrupowane są i zawarte w osobnych oknach (widżetach). Każde z takich okien można powiększyć. Dla przykładu po naciśnięciu okna oznaczonego numerem 1 przejdziemy do strony potencjalnych problemów.

4. Obszar potencjalnych problemów

W tym przypadku mamy do czynienia z obszarem informowania o potencjalnych błędach instalacji i stanach alarmowych, w kompleksie szpitalnym. Numerem jeden oznaczono przycisk umożliwiający zwinięcie okna i przejścia do poprzedniego widoku. W obszarze tym widnieje informacja o urządzeniu w jakim występuje problem oraz jego typie.

Numerem 2 oznaczono menu filtrowania typu zgłaszanych problemów. Jak widać wybrać można między innymi filtrowanie po stanach alarmowych, po strefach gdzie wartość aktualna przekroczyła lub nie przekroczyła nastawionej, po statusie Offline.

5. Wyszukiwanie

Żeby z ekranu głównego przemieścić się do dowolnego miejsca w wizualizacji systemu BMS możemy przechodzić przez wszystkie rozwijane menu, albo skorzystać z wyszukiwarki oznaczonej numerem 1. Wpisujemy frazę odnoszącą się do tego, co chcemy znaleźć, a następnie z rozwijanej listy wybieramy pożądaną pozycję. Tym razem przenieśmy się na piętro pierwsze w budynku JCI Medical Center klikając w numer 2.

6. Graficzne odwzorowanie budynku

Po przejściu na piętro pierwsze ukazuje się nam plan piętra z odwzorowanym rozkładem pomieszczeń, oznaczonymi urządzeniami, które znajdują się w pomieszczeniach. Dodatkowo strefy kolorowane są na kolory:

 • niebieski – wszystko O.K.,
 • żółty – monitorowana wartość zbliża się do granicy,
 • czerwony – alarm, wartość monitorowana przekroczyła poziom graniczny.

Po kliknięciu w strefę oznaczoną numerem 1 zostaniemy przekierowani do pulpitu tej przestrzeni.

7. Pulpit przestrzeni

Po kliknięciu w oznaczoną strefę zostaniemy przeniesieni do okna danego pomieszczenia. W tym przypadku dostajemy informację o pracujących tam urządzeniach i ich statusie. Urządzenie VAV-102 wskazuje alarm przekroczenia temperatury. Jeżeli klikniemy w ikonę oznaczoną numerem 1 przeniesiemy się do poprzedniego widoku, a jeżeli klikniemy w temperaturę oznaczoną numerem 2 przejdziemy do okna tworzenia trendów.

8. Okno trendów

W oknie trendów możemy konfigurować i podglądać wykresy temperatury i innych parametrów w czasie. Numerem 1 oznaczono pasek wyboru, gdzie możemy skonfigurować ile trendów i jakie będą wyświetlane. Numerem 2 oznaczono pojedynczy wykres temperatury, a numerem 3 wykres wszystkich mierzonych na piętrze temperatur. W przypadku potrzeby wyświetlenia trendów, posiadających wartości w diametralnej różnych zakresach, możemy jednocześnie wyświetlić do trzech nie zależnych wykresów.

9. Powiadomienia

Wzorując się na interfejsie portalów społecznościowych w systemie METASYS dodano ikonę powiadomień. Jeżeli wystąpi jakiś alarm zostaniemy o tym powiadomieni. Po kliknięciu w ikonę (oznaczoną numerem 1) przeniesiemy się do okna alarmów.

10. Okno alarmów

W oknie zarządzania alarmi przedstawione są informacje o wszystkich alarmach w budynku. Między innymi są to: informacje o statusie, priorytecie, wartości granicznej, urządzeniu które wywołało alarm, miejscu i czasie. Numerem 1 oznaczono miejsce, gdzie wyświetla się informacja o ilości alarmów, numerem 2 listę alarmów, a numerem 3 podsumowanie alarmów (ile z nich zostało odczytanych, ile posiada dany priorytet itp.).

Istnieje też możliwość filtrowania alarmów. Filtrować można biorąc pod uwagę priorytet, datę wystąpienia, status, czy urządzenie, które wywołało alarm.

Więcej…

Powyższe zdjęcia zaczerpnięte zostały z przewodnika po systemie METASYS, który znaleźć można na stronie Johnson Controls pod tym linkiem: https://cgproducts.johnsoncontrols.com/metasystour/#/home.

Więcej o produktach Johnson Controls znajdziesz na Virtual Branch Johnson Controls.

Virtual Branch to baza wiedzy o produktach, usługach i technologiach Johnson Controls. Każdy może mieć dostęp do podstawowych informacji, jednak aby dostać się do Virtual Branch PRO niezbędne jest posiadanie loginu i hasła.

Aby uzyskać login i hasło, prosimy napisz wiadomość e-mail na adres: BE-EMEA-automatyka@jci.com
o treści: „Proszę o login i hasło do Virtual Branch PRO”  

28 lutego 2019 / Kategoria: , ,
 • Autor: Piotr Gwiazdowski • iAutomatyka.pl
 • Redaktor wicenaczelny w iAutomatyka.pl
  Inżynier automatyki i robotyki, z doświadczeniem jako technik utrzymania ruchu. Oprócz automatyki i nowych technologii pasjonuję się pisaniem, co postanowiłem połączyć podejmując pracę w zespole iAutomatyka.
 • Profil Autora

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Wydarzenia Towarzyszące Targom ITM Polska 2019

Wydarzenia Towarzyszące Targom ITM Polska 2019

>KLIKNIJ<

Filtry aktywne w przemyśle – potrzeba stosowania czy już konieczność?

Filtry aktywne w przemyśle – potrzeba stosowania czy już konieczność?

>KLIKNIJ<

Pierwsze kroki ze sterowaniem CNC

Pierwsze kroki ze sterowaniem CNC

>KLIKNIJ<

Python + PLC = Symulacja procesu

Python + PLC = Symulacja procesu

>KLIKNIJ<

Jak zacząć naukę programowania PLC z FPWIN Pro?

Jak zacząć naukę programowania PLC z FPWIN Pro?

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast #5: Jak zacząć programować sterowniki PLC

Automatyczny Podcast #5: Jak zacząć programować sterowniki PLC

>KLIKNIJ<

Orange Box narzędziem w modernizacji zakładu

Orange Box narzędziem w modernizacji zakładu

>KLIKNIJ<

Kurtyny bezpieczeństwa – rodzaje, działanie, sposoby stosowania

Kurtyny bezpieczeństwa – rodzaje, działanie, sposoby stosowania

>KLIKNIJ<

Nagroda Siemens w kategorii EDUKACJA dla Centrum Szkoleń Inżynierskich EMT-Systems!

Nagroda Siemens w kategorii EDUKACJA dla Centrum Szkoleń Inżynierskich EMT-Systems!

>KLIKNIJ<

WYSYŁANIE SMSÓW Z POZIOMU PLC #2 – WIZUALIZACJA I STEROWANIE ZA POMOCĄ PANELU HMI

WYSYŁANIE SMSÓW Z POZIOMU PLC #2 – WIZUALIZACJA I STEROWANIE ZA POMOCĄ PANELU HMI

>KLIKNIJ<

Szkolenia produktowe Pilz w nowej odsłonie dzięki modułom szkoleniowym PES

Szkolenia produktowe Pilz w nowej odsłonie dzięki modułom szkoleniowym PES

>KLIKNIJ<

OnRobot – Seminaria dla integratorów automatyki i robotyki

OnRobot – Seminaria dla integratorów automatyki i robotyki

>KLIKNIJ<

Recenzja SECOMEA SiteManager – routera VPN do zdalnego dostępu

Recenzja SECOMEA SiteManager – routera VPN do zdalnego dostępu

>KLIKNIJ<

PROFINET Truck – Bezpieczeństwo sieci i Cyfryzacja w Industry 4.0

PROFINET Truck – Bezpieczeństwo sieci i Cyfryzacja w Industry 4.0

>KLIKNIJ<

Nowe sterowniki konfigurowalne i zadajniki dla automatyki budynkowej

Nowe sterowniki konfigurowalne i zadajniki dla automatyki budynkowej

>KLIKNIJ<

Ostatnie wolne miejsca! Bezpłatna konferencja”Niezawodność & Utrzymanie Ruchu” dla produkcji

Ostatnie wolne miejsca! Bezpłatna konferencja”Niezawodność & Utrzymanie Ruchu” dla produkcji

>KLIKNIJ<

Przekaźnik, przekaźnik czasowy a może SMARTimer od Finder?

Przekaźnik, przekaźnik czasowy a może SMARTimer od Finder?

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast: Ścieżka kariery automatyka

Automatyczny Podcast: Ścieżka kariery automatyka

>KLIKNIJ<

Porozmawiajmy o automatyce na ASTOR TOUR – 7 miast – maj 2019

Porozmawiajmy o automatyce na ASTOR TOUR – 7 miast – maj 2019

>KLIKNIJ<

Wybierz najlepszy pomysł na zastosowanie sterownika easy E4 – runda finałowa!

Wybierz najlepszy pomysł na zastosowanie sterownika easy E4 – runda finałowa!

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ
Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…