Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Inteligentna intralogistyka bez czujników mutingu


Firma TGW Logistics zyskała większą elastyczność pod każdym względem dzięki zastosowaniu systemu bezpieczeństwa Safe Entry Exit firmy SICK. Oprócz niezawodnego rozróżniania ludzi i materiałów można w ten sposób rozwiązać również problem ograniczonego miejsca w ciasnym układzie instalacji bez stosowania dodatkowych czujników mutingu.

Gdy spytamy Tobiasa Czempińskiego, dyrektora ds. badań i rozwoju Smart Robotics and Technical Lead w TGW-Robotics, dlaczego chce w dużej mierze zrezygnować w przyszłości z czujników mutingu, otrzymamy jednoznaczne wskazanie dotyczące zastosowania inteligentnych rozwiązań intralogistycznych: „Ciągle szukaliśmy systemu, który za pomocą oprogramowania mógłby kontrolować wymagania dotyczące bezpieczeństwa. Od dłuższego czasu pracujemy wprawdzie w świecie bezpieczeństwa firmy Siemens, ale czujniki mutingu nadal wymagały pracochłonnego montażu, ustawiania i odczytu. Chcieliśmy przenieść funkcjonalność na obszar, z którym i tak mamy do czynienia, czyli do oprogramowania.” TGW-Robotics, z siedzibą w Stephanskirchen w Górnej Bawarii, jest w 100% spółką należącą do austriackiej Grupy TGW Logistics. Jako specjaliści od zastosowań robotycznych związanych z procesami logistycznymi, technicy automatyzacji polegamy na sztucznej inteligencji, algorytmach, systemach samouczących się i automatycznej obsłudze błędów.

Oszczędność sprzętu – zysk w postaci bezpieczeństwa, przejrzystości i oszczędności czasu

To była również ważna kwestia podczas tworzenia dla klienta TGW – firmy Heinrichsthaler Milchwerke w miejscowości Radeberg – automatycznej centralnej linii do paletyzacji produktów serowych. Jest ona połączona bezpośrednio z produkcją i podwoiła wydajność do 100 palet na godzinę. Na stacji repaletyzacji roboty portalowe TGW podczas pracy znajdują się za kurtynami dzięki rozwiązaniu firmy SICK Safe Entry Exit, co zapewnia bezpieczną współpracę pomiędzy człowiekiem a maszyną. Do zainicjowania funkcji mutingu używany jest dostępny sygnał procesowy, który nie jest łatwy do zmanipulowania. Gdy tylko transportowany towar minie urządzenie ochronne, jest ono ponownie natychmiast gotowe do ochrony ludzi przed zagrożeniami. Równocześnie sterownik analizuje przy tym wiele przejazdów materiałów i zapewnia istotne dane diagnostyczne dla aplikacji Przemysłu 4.0. Tobias Czempinski naprawdę docenia, że ta koncepcja bezpieczeństwa działa bez zwykłych ramion mutingu: „Od samego początku bardzo nam się spodobała koncepcja, zgodnie z którą można całkowicie zastąpić sprzęt, tzn. czujniki mutingu. To nie tylko kwestia kosztów, ale także sporej oszczędności czasu dzięki wyeliminowaniu montażu mechanicznego. Ponieważ okablowanie i regulacja mogą stać się problemem dla pracowników odpowiedzialnych za uruchomienie na placu budowy, jeśli w praktyce sprawy staną się bardziej skomplikowane niż oczekiwano w teorii.”

Robot portalowy TGW podczas pracy w ramach projektu dla klienta Heinrichsthaler Milchwerke. Bezpieczne doprowadzanie i odprowadzanie materiałów realizowane za pomocą funkcji Safe Entry Exit

Ponadto rozwiązanie to oszczędza wejścia binarne z punktu widzenia układu sterowania, a tym samym ogranicza dodatkowe koszty: oznacza to oszczędność dwóch bezpiecznych wejść z mutingiem krzyżowym i czterech bezpiecznych wejść z mutingiem sekwencyjnym. „W dużych instalacjach, takich jak w firmie Heinrichsthaler, z ośmioma liniami paletyzacji i przepustowością 40 000 kartonów dziennie te właściwości się sumują” – podkreśla Tobias Czempinski.

Planowanie centrów produkcyjnych i dystrybucyjnych: im bardziej zwarte, tym lepiej

Podczas planowania wielkopowierzchniowych centrów produkcyjnych i dystrybucyjnych, planiści koncentrują się na w miarę możliwości jak najbardziej zwartym układzie. Często zdarza się, że brakuje miejsca na technologię bezpieczeństwa. Dla Tobiasa Czempinskiego jest jasne: „Walka trwa o każde pół metra, jakich potrzeba na dodatkowe fotoprzekaźniki refleksyjne. Mamy wiele maszyn, które działają na zasadzie inline i do czujników mutingu teoretycznie potrzebowalibyśmy dodatkowe pół metra przy wlocie i wylocie. W przypadku zwykle dziesięciu linii, a tym samym dziesięciu maszyn paletyzujących obok siebie w układzie hali, zapotrzebowanie na linie przenośnikowe wzrasta dziesięciokrotnie. Dlatego nasi klienci i koledzy z grupy TGW są bardzo zainteresowani bezczujnikowym rozwiązaniem w zakresie mutingu firmy SICK.”

Bardziej elastyczne niż porównywalne rozwiązania na rynku

TGW używa różnych fotoprzekaźników bezpieczeństwa z obszernego portfolio firmy SICK. Lothar Kielwein, menedżer ds. klientów kluczowych na obszarze intralogistyki w firmie SICK, wie, że jego klient ceni sobie długoterminową ciągłość w zakresie wyboru oferty i podkreśla ogromną zaletę Safe Entry Exit: „Dzięki nowemu rozwiązaniu TGW może nadal korzystać z pełnej gamy fotoprzekaźników bezpieczeństwa, które wszyscy pracownicy już znają i które się sprawdziły. Dotyczy to każdego elektroczułego wyposażenia ochronnego (ESPE) typu 4, niezależnie od odstępu między wiązkami, zasięgu, rozdzielczości: funkcja wyłączania pozostaje w pełni aktywna. Nie ma potrzeby kupowania specjalnej kurtyny optycznej, przystosowanej do mutingu.”

Safe Entry Exit zapewnia bezpieczne odróżnianie ludzi od materiałów bez dodatkowych czujników mutingu.

Tobias Czempinski jest przekonany o tych zaletach: „Używamy również kurtyn optycznych bez funkcji mutingu i możemy nadal korzystać z tej samej rodziny produktów. Upraszcza to procesy, ponieważ nie musimy martwić się o magazynowanie i różne funkcjonalności, gdy – jak w firmie Heinrichthaler – mamy w użyciu łącznie 28 kurtyn optycznych.”

Certyfikat bezpieczeństwa zmniejsza nakład pracy związany z dokumentacją

Biorąc pod uwagę te kwestie, oszczędność czasu i kosztów w przypadku dokumentacji i walidacji jest znacząca. Magnus Utz, menedżer ds. produktów strategicznych w firmie SICK, odwołuje się w tym kontekście do certyfikacji nowego systemu bezpieczeństwa: „Blok funkcyjny do bezpiecznego układu sterowania Siemens S7 oferuje certyfikowaną przez TÜV alternatywę dla klasycznych rozwiązań mutingu do poziomu SILCL3 i PL e. W ten sposób możemy skutecznie wspierać walidację całej instalacji za pomocą certyfikowanego rozwiązania systemowego.”

Monitorowanie, diagnostyka oraz możliwość wizualizacji dla stacji mutingu bezpośrednio w sterowniku Siemens S7

Podniesiony stopień bezpieczeństwa

„Znowu jesteśmy o krok dalej na drodze do Przemysłu 4.0”, tak Tobias Czempinski podsumowuje swoje doświadczenia z bezczujnikowym rozwiązaniem mutingu firmy SICK. „Wdrażamy rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa, ponieważ w naszej codziennej współpracy z ludźmi musimy zabezpieczać niebezpieczny obszar naszych maszyn w najlepszy możliwy sposób. Ponieważ prędkości przenośnika i długości materiału są wstępnie zdefiniowane przez nas w systemie Safe Entry Exit, praktycznie nie jest już możliwe zmanipulowanie optoelektronicznej kurtyny bezpieczeństwa lub przechytrzenie jej, jak to miało miejsce w codziennych sytuacjach z klasycznym mutingiem.”

Systemy bezpieczeństwa

Safe Entry ExitNowy wymiar mutingu
Po pozytywnych doświadczeniach zdobytych w ramach projektu Heinrichsthaler Milchwerke, firma TGW Robotics wdrożyła już bezczujnikowe rozwiązanie mutingu w sześciu innych instalacjach w wielu różnych gałęziach przemysłu, począwszy od mody i tekstyliów po żywność, towary przemysłowe i konsumpcyjne. Informacje zwrotne na temat wydajności i niezawodności rozwiązania Safe Entry Exit są bez wyjątku pozytywne.

Muting

Muting oznacza bezpieczne, automatyczne i tymczasowe wygaszenie elektroczułego wyposażenia ochronnego podczas pracy. W ten sposób możliwe jest bez problemu bezpieczne dostarczanie materiału do strefy niebezpiecznej i jego późniejsze bezpieczne usuwanie.

Sygnał procesowy odporny na manipulacje, który zwykle jest już dostępny do usunięcia w każdej instalacji, jest zgodnie z wymogami i stosowany maks. 200 mm przed urządzeniem ochronnym używanym jako pierwszy sygnał wyzwalający (na podstawie oceny ryzyka odległość może się różnić).

Bezpieczny sygnał przełączający urządzenia ochronnego inicjuje funkcję mutingu jako drugi sygnał.

Najpóźniej 200 mm po opuszczeniu pola ochronnego (ew. możliwa inna wartość, na podstawie oceny ryzyka) funkcja mutingu jest wyłączana i zabezpieczenie maszyny jest ponownie aktywne.

Poznaj wszystkie produkty i rozwiązania od SICK13 września 2021 / Kategoria: , ,
  • Autor: SICK Sp. z o.o.
  • Od przeszło 70 lat dostarczamy produkty i systemy automatyki. Świadczymy także wsparcie techniczne oraz serwis dotyczący rozwiązań do każdej fazy produkcji w wielu branżach przemysłu takich jak: - automatyka przemysłowa, - logistyka, - automatyka procesowa. Nasz serwis oprócz konfiguracji i uruchomienia zaawansowanych produktów oraz gotowych systemów, proponuje również kompleksowe rozwiązania w zakresie tworzenia projektów i ich realizacji zgodnie z indywidualnymi wymaganiami klienta.
  • Profil Autora
  • http://www.sick.pl

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!

Zapoznałem się i akceptuję klauzulę informacyjną..

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Diagnostyka drgań źródłem ochrony w produkcji wody

Diagnostyka drgań źródłem ochrony w produkcji wody

>KLIKNIJ<

Kurtyny bezpieczeństwa – zaawansowane funkcje

Kurtyny bezpieczeństwa – zaawansowane funkcje

>KLIKNIJ<

Firma Bosch Rexroth otwiera platformę sterowania ctrlX AUTOMATION partnerom

Firma Bosch Rexroth otwiera platformę sterowania ctrlX AUTOMATION partnerom

>KLIKNIJ<

Od symulacji do spoiny – zobacz jak spawają roboty KUKA – odwiedź nas w Tychach

Od symulacji do spoiny – zobacz jak spawają roboty KUKA – odwiedź nas w Tychach

>KLIKNIJ<

Konfiguruj, programuj, wizualizuj – PAC Machine Edition 9.8

Konfiguruj, programuj, wizualizuj – PAC Machine Edition 9.8

>KLIKNIJ<

Proste i kompleksowe rozwiązanie od Trio Motion w maszynach napełniających

Proste i kompleksowe rozwiązanie od Trio Motion w maszynach napełniających

>KLIKNIJ<

Inteligentna intralogistyka bez czujników mutingu

Inteligentna intralogistyka bez czujników mutingu

>KLIKNIJ<

Monitoring i diagnostyka drgań autostradą do sukcesu branży automotive

Monitoring i diagnostyka drgań autostradą do sukcesu branży automotive

>KLIKNIJ<

Bosch Rexroth łączy maszyny samojezdne z Internetem za pomocą elastycznej platformy Bosch IoT Suite

Bosch Rexroth łączy maszyny samojezdne z Internetem za pomocą elastycznej platformy Bosch IoT Suite

>KLIKNIJ<

Koncepcja sterowania turbiną wiatrową z wykorzystaniem produktów akYtec

Koncepcja sterowania turbiną wiatrową z wykorzystaniem produktów akYtec

>KLIKNIJ<

Dlaczego skanery przemysłowe są wyposażone w kilka obiektywów?

Dlaczego skanery przemysłowe są wyposażone w kilka obiektywów?

>KLIKNIJ<

Różne standardy komunikacji – jeden sterownik

Różne standardy komunikacji – jeden sterownik

>KLIKNIJ<

Integracja merXu z BaseLinkerem

Integracja merXu z BaseLinkerem

>KLIKNIJ<

VENTION – kompletne systemy automatyki prosto z chmury dla każdego.

VENTION – kompletne systemy automatyki prosto z chmury dla każdego.

>KLIKNIJ<

Dlaczego ogranicznik przepięć może łączyć się z WiFi?

Dlaczego ogranicznik przepięć może łączyć się z WiFi?

>KLIKNIJ<

Sztuczna inteligencja nie wyleje ani grama piwa

Sztuczna inteligencja nie wyleje ani grama piwa

>KLIKNIJ<

Serwis predykcyjny: Dowiedz się dziś, czego można spodziewać się jutro i w dalszej przyszłości

Serwis predykcyjny: Dowiedz się dziś, czego można spodziewać się jutro i w dalszej przyszłości

>KLIKNIJ<

Technologia ultradźwiękowa w Przemysłowym Internecie Rzeczy

Technologia ultradźwiękowa w Przemysłowym Internecie Rzeczy

>KLIKNIJ<

Branża automotive: debata ekspertów

Branża automotive: debata ekspertów

>KLIKNIJ<

Portfolio Plug & Work SCHUNK dla cobotów i lekkich robotów Właściwe komponenty do każdego zastosowania

Portfolio Plug & Work SCHUNK dla cobotów i lekkich robotów Właściwe komponenty do każdego zastosowania

ReklamaMOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

  • Pomiar odległości to jedna z podstawowych dziedzin w technologii czujników. Do określania położenia w różnorodnych zastosowaniach wykorzystywana jest szeroka gama procesów. Firma Pepperl+Fuchs już teraz – w odróżnieniu od konkurencji ...
  • Bezpieczny, prosty w obsłudze i energooszczędny Seria serwowzmacniaczy Mitsubishi Electric MELSERVO MR-J4 wraz z kompatybilnymi modułami pozycjonującymi oraz zaawansowanymi kontrolerami motion, umożliwia konstruktorom maszyn i urządzeń oraz...
  • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...
  • System MasterIN firmy Finder składa się z przekaźnikowych modułów sprzęgających z terminalami Push-in. Technologia ta reprezentuje najnowsze osiągnięcia w bezśrubowych ‘sprężynowych’ zaciskach, oferujących szybką instalację. W porównaniu do...
  • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...
  • Ekonomiczne monitorowanie i sterowanie, teraz także dzięki panelom 2 generacji. Dzięki odpowiedniemu doborowi funkcji HMI, panele Basic 2 generacji stanowią doskonałe rozwiązanie przy produkcji maszyn lub w małych aplikacjach przemysłowych....KATEGORIE ARTYKUŁÓW
POLECANE ARTYKUŁY
Wydarzenia