Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2022/07/Obraz1-1.jpg

Integracja systemów sterowania szansą na zwiększenie rentowności i bezpieczeństwa w przemyśle


Podczas rozmów o zwiększaniu rentowności zakładów przemysłowych na pierwszy plan wysuwa się cyfryzacja jako narzędzie do optymalizowania efektywności działań. Jednak zbieranie i analiza informacji płynących z Internetu rzeczy to nie wszystko – równie ważnym elementem inteligentnej fabryki są dobrze przemyślane panele sterowania, zawierające intuicyjne i ergonomiczne interfejsy przemysłowe, które można personalizować zgodnie z potrzebami firmy.

Szeroka gama produktów Schneider Electric z zakresu automatyki i sterowania umożliwia budowanie ergonomicznych i intuicyjnych interfejsów operatora.

Panele sterowania są integralną częścią każdej fabryki – na tyle integralną, że często nie myśli się o nich zbyt wiele. Tymczasem dobry wybór i konfiguracja tych elementów znacząco przekładają się na wydajność i bezpieczeństwo pracy operatorów co bezpośrednio wpływa na efektywność działania zakładu przemysłowego, a co za tym idzie, jego rentowność.

– Każdy zakład przemysłowy ma inne potrzeby, to oczywiste. Wybierane na początku panele sterowania często nie nadążają za rozwojem fabryki, a dokupowanie nowych elementów czy modernizacja sprzętu często jest kosztowną i czasochłonną operacją, która nierzadko wymaga zmiany całego okablowania, oprogramowania czy nawet przeprowadzenia prac murarskich. Tymczasem skalowanie i ciągłe optymalizowanie procesów jest niezbędne dla rozwoju oraz utrzymania rentowności zakładu przemysłowego. Na pomoc przychodzą innowacyjne elementy paneli sterowania, które można łatwo zintegrować z już istniejącymi instalacjami, a które pozwalają znacząco zaoszczędzić czas oraz wysiłek wkładany w codzienne funkcjonowanie zakładu. Popularność produktów dostępnych w ramach naszej kampanii STAR pokazuje, że istnieje realny popyt na takie rozwiązania – mówi Marek Grzegorczyk, Dyrektor kanału Dystrybucji Automatyki Przemysłowej w Schneider Electric.

Modernizacja paneli sterowania i urządzeń towarzyszących w danym zakładzie to często także kwestia dostosowywania się do obowiązujących regulacji. Przykładowo, w szczycie pandemii zastosowanie znalazła instalacja przycisków antybakteryjnych takich jak te z serii Harmony, do których wprowadzona została funkcja antybakteryjna w postaci dodatku jonów srebra do tworzywa, z którego produkowane są przyciski. W ten sposób rozwój bakterii i mikroorganizmów powodujących nieprzyjemny zapach, przebarwienia lub korozję jest hamowany, a odporność powierzchni przycisków wzrasta. Nowa funkcja, którą sprawdzić można poprzez zamówienie bezpłatnego egzemplarza testowego, nie tylko umożliwiła zwiększenie bezpieczeństwa w pracy, ale również stanowiła odpowiedź na oczekiwania pracowników – ograniczanie rozwoju bakterii na powierzchniach narażonych na częsty kontakt jeszcze nigdy nie było tak ważne. Więcej informacji o przyciskach z serii Harmony można znaleźć w playliście dedykowanych filmów.

Oferta przycisków antybakteryjnych z dodatkiem srebra z serii Harmony.

Na jakie elementy panelu sterowania warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

Guziki i urządzenia alarmowe. Czy są odpowiednio odporne na ekstremalne warunki, np. bardzo wysokie lub bardzo niskie temperatury czy zalanie wodą? Czy ich konstrukcja zapobiega gromadzeni się brudu, a wykorzystane materiały są odporne na przemysłowe środki czyszczące lub dezynfekujące? Czy można je obsługiwać bezprzewodowo, dzięki temu oszczędzając czas potrzebny np. na wyjście z wózka widłowego i podejście do przycisku? Czy wszystkie napisy na nich są jasne, czy nie zachodzi potrzeba ich personalizacji do sposobu działania danego zakładu lub liczby języków, których się w nim używa?

– Schneider Electric wprowadza możliwość personalizacji produktów z serii Harmony, aby dostosować do potrzeb klienta oraz jego aplikacji. Rozwiązanie to zapewnia większą estetykę i poprawia wygląd, ale również znacząco wpływa na ergonomię. Operator maszyny może w szybki i bardziej intuicyjny sposób odnaleźć i wcisnąć odpowiedni element, tym samym poprawiając produktywność i bezpieczeństwo w ramach miejsca pracy – podkreśla Marek Grzegorczyk, Dyrektor kanału Dystrybucji Automatyki Przemysłowej w Schneider Electric.

Oferta nadajników do przycisków bezprzewodowych Harmony ZBRT.

Silniki i napędy maszynowe. Czy aktualnie wdrożone rozwiązania realnie wspierają maszyny działające w zakładzie? Czy zapewniają np. sterowanie silnikami asynchronicznymi i synchronicznymi, dzięki czemu pozwalają osiągać najwyższą wydajność, zarazem utrzymując prostotę instalacji i uruchamiania? Czy pozwalają na optymalizacje zużycia energii i pozwalają monitorować jej zużycie? Czy ułatwiają obsłudze szybką diagnostykę i pozwalaj na sygnalizowanie potencjalnych awarii przez ich wystąpieniem?

Przekaźniki interfejsowe, bezpieczeństwa i kontroli. Czy umożliwiają sterowanie z dystansu, np. automatyczne otwieranie drzwi lub włączanie i wyłączanie światła bez konieczności sprawdzania każdego pomieszczenia? Czy łatwo się je reguluje bez potrzeby angażowania kilku operatorów? Czy dodanie nowej funkcji lub powielenie istniejącej jest kwestią krótkiej chwili, a nie wielodniowego rozplanowywania remontu całej instalacji?

To tylko wybrane elementy – w rzeczywistości istnieje jeszcze wiele innych obszarów działania fabryki, które mogą zostać zmodernizowane przez odpowiedni dobór paneli sterowania i towarzyszących im rozwiązań.

Więcej informacji na stronie: https://www.se.com/pl/pl/work/campaign/star/Utworzono: / Kategoria:
 • Autor: Schneider Electric
 • Firma Schneider Electric to lider w zakresie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyzacji w gospodarstwach domowych, obiektach publicznych i centrach danych, a także w zastosowaniach przemysłowych i infrastrukturalnych.
 • Profil Autora
 • https://www.se.com/pl/pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
 • RPC-2A-UNI  przekaźnik czasowy – Działający po zaniku napięcia zasiania, przy załączonym przekaźniku wykonawczym.   Przekaźnik przeznaczony do stosowania w instalacjach niskiego napięcia w automatyce przemysłowej, w automatyce budynko...
 • Sterowniki  z serii SIMATIC S7-1200 oferują szeroki zakres funkcjonalności i zintegrowane wejścia/wyjścia zamknięte w kompaktowej obudowie. Są doskonałym narzędziem do realizacji standardowych projektów i zadań automatyki, a jednostki S7-12...
 • 1,000 PLN
  Zdobądź wiedzę i bądź pewny, że nic Cię nie zaskoczy. Nie musisz przekopywać się przez tony katalogów i instrukcji. Oferujemy Ci kompleksowy system szkoleń, który sprawi, że najpierw zbudujesz fundamenty swojej wiedzy, a później pod okiem n...
  Czas trwania: 7h - 14 h
  Link: Terminy
 • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...
 • Rozwiązania wizyjne nadają się idealnie do zautomatyzowanych zadań kontrolnych i pomiarowych. Kamery wizyjne 2D i 3D firmy SICK sprawdzają się w ogromnej ilości aplikacji, polegających na pomiarze, lokalizacji, kontroli i identyfikacji. Nas...