Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2022/07/Obraz1-1.jpg

Integracja systemów sterowania szansą na zwiększenie rentowności i bezpieczeństwa w przemyśle


Podczas rozmów o zwiększaniu rentowności zakładów przemysłowych na pierwszy plan wysuwa się cyfryzacja jako narzędzie do optymalizowania efektywności działań. Jednak zbieranie i analiza informacji płynących z Internetu rzeczy to nie wszystko – równie ważnym elementem inteligentnej fabryki są dobrze przemyślane panele sterowania, zawierające intuicyjne i ergonomiczne interfejsy przemysłowe, które można personalizować zgodnie z potrzebami firmy.

Szeroka gama produktów Schneider Electric z zakresu automatyki i sterowania umożliwia budowanie ergonomicznych i intuicyjnych interfejsów operatora.

Panele sterowania są integralną częścią każdej fabryki – na tyle integralną, że często nie myśli się o nich zbyt wiele. Tymczasem dobry wybór i konfiguracja tych elementów znacząco przekładają się na wydajność i bezpieczeństwo pracy operatorów co bezpośrednio wpływa na efektywność działania zakładu przemysłowego, a co za tym idzie, jego rentowność.

– Każdy zakład przemysłowy ma inne potrzeby, to oczywiste. Wybierane na początku panele sterowania często nie nadążają za rozwojem fabryki, a dokupowanie nowych elementów czy modernizacja sprzętu często jest kosztowną i czasochłonną operacją, która nierzadko wymaga zmiany całego okablowania, oprogramowania czy nawet przeprowadzenia prac murarskich. Tymczasem skalowanie i ciągłe optymalizowanie procesów jest niezbędne dla rozwoju oraz utrzymania rentowności zakładu przemysłowego. Na pomoc przychodzą innowacyjne elementy paneli sterowania, które można łatwo zintegrować z już istniejącymi instalacjami, a które pozwalają znacząco zaoszczędzić czas oraz wysiłek wkładany w codzienne funkcjonowanie zakładu. Popularność produktów dostępnych w ramach naszej kampanii STAR pokazuje, że istnieje realny popyt na takie rozwiązania – mówi Marek Grzegorczyk, Dyrektor kanału Dystrybucji Automatyki Przemysłowej w Schneider Electric.

Modernizacja paneli sterowania i urządzeń towarzyszących w danym zakładzie to często także kwestia dostosowywania się do obowiązujących regulacji. Przykładowo, w szczycie pandemii zastosowanie znalazła instalacja przycisków antybakteryjnych takich jak te z serii Harmony, do których wprowadzona została funkcja antybakteryjna w postaci dodatku jonów srebra do tworzywa, z którego produkowane są przyciski. W ten sposób rozwój bakterii i mikroorganizmów powodujących nieprzyjemny zapach, przebarwienia lub korozję jest hamowany, a odporność powierzchni przycisków wzrasta. Nowa funkcja, którą sprawdzić można poprzez zamówienie bezpłatnego egzemplarza testowego, nie tylko umożliwiła zwiększenie bezpieczeństwa w pracy, ale również stanowiła odpowiedź na oczekiwania pracowników – ograniczanie rozwoju bakterii na powierzchniach narażonych na częsty kontakt jeszcze nigdy nie było tak ważne. Więcej informacji o przyciskach z serii Harmony można znaleźć w playliście dedykowanych filmów.

Oferta przycisków antybakteryjnych z dodatkiem srebra z serii Harmony.

Na jakie elementy panelu sterowania warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

Guziki i urządzenia alarmowe. Czy są odpowiednio odporne na ekstremalne warunki, np. bardzo wysokie lub bardzo niskie temperatury czy zalanie wodą? Czy ich konstrukcja zapobiega gromadzeni się brudu, a wykorzystane materiały są odporne na przemysłowe środki czyszczące lub dezynfekujące? Czy można je obsługiwać bezprzewodowo, dzięki temu oszczędzając czas potrzebny np. na wyjście z wózka widłowego i podejście do przycisku? Czy wszystkie napisy na nich są jasne, czy nie zachodzi potrzeba ich personalizacji do sposobu działania danego zakładu lub liczby języków, których się w nim używa?

– Schneider Electric wprowadza możliwość personalizacji produktów z serii Harmony, aby dostosować do potrzeb klienta oraz jego aplikacji. Rozwiązanie to zapewnia większą estetykę i poprawia wygląd, ale również znacząco wpływa na ergonomię. Operator maszyny może w szybki i bardziej intuicyjny sposób odnaleźć i wcisnąć odpowiedni element, tym samym poprawiając produktywność i bezpieczeństwo w ramach miejsca pracy – podkreśla Marek Grzegorczyk, Dyrektor kanału Dystrybucji Automatyki Przemysłowej w Schneider Electric.

Oferta nadajników do przycisków bezprzewodowych Harmony ZBRT.

Silniki i napędy maszynowe. Czy aktualnie wdrożone rozwiązania realnie wspierają maszyny działające w zakładzie? Czy zapewniają np. sterowanie silnikami asynchronicznymi i synchronicznymi, dzięki czemu pozwalają osiągać najwyższą wydajność, zarazem utrzymując prostotę instalacji i uruchamiania? Czy pozwalają na optymalizacje zużycia energii i pozwalają monitorować jej zużycie? Czy ułatwiają obsłudze szybką diagnostykę i pozwalaj na sygnalizowanie potencjalnych awarii przez ich wystąpieniem?

Przekaźniki interfejsowe, bezpieczeństwa i kontroli. Czy umożliwiają sterowanie z dystansu, np. automatyczne otwieranie drzwi lub włączanie i wyłączanie światła bez konieczności sprawdzania każdego pomieszczenia? Czy łatwo się je reguluje bez potrzeby angażowania kilku operatorów? Czy dodanie nowej funkcji lub powielenie istniejącej jest kwestią krótkiej chwili, a nie wielodniowego rozplanowywania remontu całej instalacji?

To tylko wybrane elementy – w rzeczywistości istnieje jeszcze wiele innych obszarów działania fabryki, które mogą zostać zmodernizowane przez odpowiedni dobór paneli sterowania i towarzyszących im rozwiązań.

Więcej informacji na stronie: https://www.se.com/pl/pl/work/campaign/star/Utworzono: / Kategoria:
  • Autor: Schneider Electric
  • Firma Schneider Electric to lider w zakresie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyzacji w gospodarstwach domowych, obiektach publicznych i centrach danych, a także w zastosowaniach przemysłowych i infrastrukturalnych.
  • Profil Autora
  • https://www.se.com/pl/pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!
.
NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaMOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ