Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2018/12/grafika-wyrozniajaca-eWon-artykul-1.jpg

IIoT – same fakty bez pustych słów na podstawie doświadczenia z połączenia 300 000 maszyn!

autor: HMS Networks.

Bezproblemowa łączność sieciowa, zdalny dostęp w ciągu kilku sekund … Obiecanki ogłaszane przez dostawców IIoT nie mają końca. Jednak nadal tylko część maszyn jest połączona w sieć. Nie musi tak być, ponieważ z odpowiednim partnerem IIoT można nie tylko ominąć często wyrażane obawy o bezpieczeństwo, ale także otworzyć nowe źródła przychodów. I przede wszystkim: kto może pochwalić się praktycznym doświadczeniem z integracją do sieci ponad 300 000 maszyn?

Więcej o Talk2M

Po co zdalny dostęp?

To klasyczny scenariusz, którego konstruktorzy maszyn stale doświadczają: Z jakiegoś miejsca na świecie pojawia się telefon z prośbą o pomoc, ponieważ w czasie produkcji zawiodła maszyna. I od razu zaczyna się problem. Z powodu braku zdalnego dostępu nie jest możliwa także zdalna diagnostyka. Przy odrobinie szczęścia technik serwisowy przyjedzie do maszyny z odpowiednią częścią zamienną. Jednak najczęściej należy najpierw znaleźć błąd i zorganizować pasujący zamiennik.

Gdyby zdalny dostęp do maszyny był możliwy, technik serwisowy mógłby rozpocząć analizę błędu o dowolnej porze dnia i nocy. Dzięki nowoczesnej technologii czujników i technice sterowania maszynami problem można zwykle bardzo łatwo zidentyfikować – bez konieczności wychodzenia z domu. Zwiększa to znacznie równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Ponieważ operatorowi maszyny już w czasie zdalnej diagnozy można udzielić wskazówek, w jaki sposób samodzielnie przywrócić maszynę do pracy. Jeśli nie, technik serwisowy może przyjechać z odpowiednią częścią zamienną w swoim bagażniku.

https://cdn.hms-networks.com/images/librariesprovider10/default-album/talk2m/talk2m_shapping_the_world_web-min.png?sfvrsn=ee6254d7_6

Mniej stresu i mniej podróżowania

„Dzięki zdalnej diagnozie do klienta przyjeżdżają już dobrze przygotowani pracownicy serwisu, w ten sposób zostaje znacznie zminimalizowany poziom stresu. Dlatego też wielu naszych klientów korzysta ze zdalnej konserwacji swoich maszyn, aby odciążyć zespół serwisowy od presji, która może być dodatkową przeszkodą przy naprawie awarii.”- w ten sposób Thierry Bieber, kierownik Industry Segment Manager w HMS Industrial Networks, wyjaśnia pewien istotny, pozytywny aspekt zdalnego dostępu.

Do tego dochodzi fakt, że wiele firm ma trudności z utrzymaniem swoich współpracowników podczas wielu czynności związanych z podróżami, a nawet z rekrutacją nowych pracowników. Zwłaszcza w przypadku młodych, wykwalifikowanych pracowników wiele działań wiąże się z podróżowaniem, a tym samym brak równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym działa odstraszająco przy wyborze pracy.

Oszczędzanie kosztów i nowe źródła przychodu

Liczby w imponujący sposób podkreślają, jak istotny jest zdalny dostęp do maszyn i instalacji: Według chemicznego koncernu DuPont, 66 procent rocznego zysku netto przeznacza się na konserwację instalacji. A według Shell Global Solutions, 63 procent podróży wykonanych przez techników serwisowych można uniknąć dzięki zdalnej konserwacji. Oczywiście ma to również pozytywny wpływ na bilans CO 2 przedsiębiorstw. Według HMS do tej pory jedynie mniej niż dziesięć procent maszyn zostało wyposażonych w profesjonalny zdalny dostęp. Już sam ten fakt pokazuje potencjał, jaki mają konstruktorzy maszyn w zakresie zdalnego dostępu dzięki inteligentnemu rozwiązaniu IIoT. Poza oszczędnością kosztów i czasu podróży, zdalny dostęp do maszyn kreuje również nowe modele biznesowe. Konstruktorzy maszyn mogą nie tylko oferować swoim klientom serwis zdalnej konserwacji, lecz poprzez udzielanie dostępu do danych maszyn również wsparcie w optymalizacji zakładu lub modele obliczeniowe związane z wydajnością.

Portal inteligentnej konserwacji zdalnej

Jednak czego potrzebują konstruktorzy maszyn, aby móc oferować serwis zdalnej konserwacji swoim, działającym na skalę światową klientom? Obecnie ilość usługodawców i dostawców usług IIoT, którzy obiecują prostą łączność między maszyną a chmurą, jest prawie niewyobrażalna. Jednak w praktyce liczy się wiele indywidualnych drobiazgów, które wymagają dużego doświadczenia praktycznego ze strony usługodawcy IIoT. Począwszy od niezliczonych systemów sterowania stosowanych w inżynierii mechanicznej. Bramka IoT musi rozumieć wiele protokołów komunikacyjnych, obsługiwać wiele różnych rodzajów danych. W zależności od infrastruktury sieci, przepływ danych musi być też zabezpieczony – bez znaczenia czy korzystamy z kabli, wi-fi, czy komunikacji radiowej.

Router Ewon Flexy 205 firmy HMS jest przeznaczony właśnie do tego zadania. Integruje wiele sterowników PLC i protokołów komunikacyjnych, ale także udostępnia protokół komunikacyjny i serwer komunikacyjny OPC UA Client & Server, który umożliwia ustandaryzowaną komunikację między różnymi urządzeniami i komponentami. Ale w jaki sposób konstruktor maszyn może uzyskać dostęp do swoich produktów poprzez zdalną konserwację? Specjalnie w tym celu HMS oferuje portal zdalnej obsługi Talk2M. Ewon Flexy 205 dzięki plug & play w bardzo łatwy sposób nawiązuje połączenie z Talk2M. Poprzez VPN portal zezwala na uwierzytelniony dostęp do maszyny, ale za pomocą zaledwie kilku kliknięć umożliwia także wizualizację wskaźników KPI maszyny. Ponieważ Talk2M może dodatkowo służyć jako oprogramowanie pośredniczące, istnieje możliwość podłączenia dowolnych usług analitycznych i serwisów popularnych platform w chmurze za pośrednictwem znormalizowanych interfejsów.

Talk2M Graphic_isometric_V1-min

Liczy się doświadczenie praktyczne

Dla konstruktora maszyn pojawia się oczywiście jeszcze pytanie: Dlaczego warto korzystać akurat z rozwiązania HMS, przecież istnieje wiele bram IIoT i bezpiecznych usług w chmurze? HMS może tutaj udowodnić swoje praktyczne kompetencje imponującą liczbą: Ponad 300.000 maszyn na całym świecie zostało już połączonych w sieć za pośrednictwem platformy Talk2M. HMS obsługuje chmurę od 2006 roku, na tą chwilę w 156 krajach. Aby stworzyć w pełni redundantnie zaprojektowaną infrastrukturę, na całym świecie używanych jest ponad 35 serwerów. Aby zagwarantować bezpieczny dostęp do maszyn w krajach takich jak Rosja i Chiny, HMS również tam obsługuje własne serwery Talk2M, które są dostosowane do lokalnych warunków. Zdobycie tego praktycznego doświadczenia w połączeniu z pełnym serwisem wdrażania IIoT z jednego źródła oznacza wielką wartość dodaną dla konstruktora maszyn, w tym oszczędność czasu oraz kosztów.

Harmonizacja zdalnego dostępu

Kiedy konstruktorzy maszyn stawiają na Talk2M jako na portal zdalnej konserwacji, działa to także na korzyść operatora instalacji. Ponieważ Talk2M rozwiązuje jeszcze całkiem inny problem zakładów produkcyjnych. W środowisku produkcji używa się wielu maszyn różnego rodzaju pochodzących od różnych producentów. Jeżeli teraz każdy konstruktor maszyn zaoferuje własne usługi IIoT, zarządzanie prawami dostępu dla operatora instalacji i jego IT szybko staną się złożone, nieczytelne i trudne do skontrolowania. Za pośrednictwem Talk2M operator instalacji może w sposób scentralizowany regulować uprawnienia do zdalnego dostępu dla wszystkich konstruktorów maszyn i usługodawców serwisowych.

Jednak niższe koszty serwisu, krótsze czasy reakcji i rzadsze przestoje w produkcji to nadal tylko część zalet płynących ze zdalnego dostępu. Operator instalacji dzięki połączeniu w sieć swoich maszyn przy użyciu Talk2M może sam zobaczyć, będąc w drodze lub w domu, jaki jest wskaźnik wykorzystania jego zdolności produkcyjnych i czy pojawiają się jakieś problemy.

Autor: Christian VilsbeckUtworzono: / Kategoria: , , ,

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTYHMS Networks