Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/08/DSC04170.jpg

Historia zacisków sprężynowych Wago

autor: Robson Tech.

W tym artykule chciałbym przedstawić Wam historię zacisku sprężynowego zakleszczającego (pushwire) oraz zacisku klatkowego (cage clamp) firmy Wago, których powszechnie używamy przy łączeniach przewodów w instalacjach elektrycznych.


Firma WAGO została założona 27 kwietnia 1951 r. Przez Friedricha Hohorsta i Heinricha Nagela jako WAGO Klemmenwerk GmbH w Minden, mieście w Niemczech, w Nadrenii Północnej-Westfalii. Swoim pierwszym rozwiązaniem (patent) z roku 1951 firma Wago urzeczywistniła ideę zacisku sprężynowego. Zdjęcie poniżej przedstawia złączkę z zaciskiem zakleszczającym do przewodów jednodrutowych z roku 1951.

Rok 1957 to nowe rozwiązania (patent), pierwsza złączka z zaciskiem sprężynowym do przewodów giętkich:

Od roku 1973 technika złączek opartych na bazie zacisku zakleszczającego (patent) szeroko wchodzi do przemysłu oświetleniowego (złączki w oprawach lamp).

Rok 1974 złączki instalacyjne do puszek (patent) rewolucjonizują technikę połączeń instalacyjnych w budynkach.

1976 rok złączka wtykowa do szynowych systemów oświetleniowych z możliwością wyboru fazy bez ingerencji w układ przewodów.

Rok 1977 zacisk ze sprężyną klatkową WAGO do przewodów miedzianych jedno-, wielodrutowych oraz linkowych – moment narodzin światowego standardu przemysłowego (patent).

Rok 1977 to montaż czołowy. Wprowadzanie przewodów, narzędzi montażowych na jednej płaszczyźnie zapewnia przejrzystość połączeń.

W roku 1977 powstaje system izolowanych mostków do złączek listwowych. Umożliwia bezpieczne i szybkie mostkowanie.

Rok 1977 powstaje złączka listwowa ze sprężynową stopką kontaktową do przewodu ochronnego – niezawodne automatyczne połączenie przewodu ochronnego z szyną montażową.

Rok 1985 powstaje Wago Electronic, a jednocześnie moduły funkcyjne wtykane na podstawki bazowe.

Rok 1987: blokada izolacji zapobiega zakleszczeniu izolacji w miejscu połączenia w przypadku przewodów o małych przekrojach.

Rok 1992 Wielowtyki Wago – łączenie przy pomocy jednolitego systemu połączeń wtykowych 100 procent ochrony przed błędnym połączeniem.

Rok 1993 powstaje Wago topJob, nowatorski system złączek listwowych do instalacji rozdzielczych z bezśrubowym rozłączeniem bieguna N.

Rok 1995 to krosownice i złączki wielopotencjałowe. Krosowanie przewodami jednodrutowymi i linkowymi stało się możliwe za pomocą zwykłego wkrętaka zamiast stosowania drogich narzędzi specjalistycznych.

W rok 1995 powstał SYSTEM WAGO-I/O: jest to połączenie nowatorskiej elektroniki ze sprawdzoną techniką zacisków klatkowych. Szybka adaptacja do najpopularniejszych sieci przemysłowych za pomocą interfejsów komunikacyjnych.

Zacisk zakleszczający pushwire Wago

Zacisk zakleszczający przeznaczony jest do wykonywania połączeń przewodami jednodrutowymi. Przykład zastosowania to układane na stałe instalacje elektryczne w budynkach. Technika zacisku zakleszczającego sprawdza się najlepiej w przypadku przewodów miedzianych o średnicy od 0,5 do 4 mm.

Cechy zacisku zakleszczającego Wago:

  • Ukośne ułożenie sprężyny płytkowej z chromoniklowanej stali sprężynowej ułatwia wprowadzenie do zacisku odizolowanego przewodu jednodrutowego. Sprężyna wytwarza odpowiednią siłę docisku, dopasowując się samoczynnie do przekroju przewodu.
  • Odpowiednio ukształtowane krawędzie zacisku zapewniają blokadę przewodu z właściwą siłą.
  • Elementy przewodzące wykonane są z miedzi elektrolitycznej i powleczone warstwą cynowo-ołowiową, co gwarantuje właściwą powierzchnię styku i jej gazoszczelność.
  • Końce szyny prądowej są odpowiednio wyprofilowane.

Zacisk klatkowy cage clamp Wago

W elektronice i elektrotechnice szeroko korzysta się z przewodów linkowych. W ich przypadku najwygodniejsze jest stosowanie zacisku klatkowego (cage clamp). Zacisk klatkowy umożliwia montaż przewodów miedzianych jedno- i wielodrutowych oraz linek ze spojoną końcówką, tulejkowanych czy z końcówką kołkową o przekrojach od 0,08 do 35 mm.

Cechy zacisku klatkowego Wago:

  • Zacisk klatkowy wykonany z chromoniklowanej stali sprężynowej wytwarza odpowiednią siłę docisku, dopasowującą się samoczynnie do przekroju przewodu, bez dodatkowej ingerencji montera.
  • Zacisk klatkowy dociska przewód równomiernie, nie uszkadzając go.
  • Szyna prądowa zacisku wykonana jest z miedzi elektrolitycznej i powleczona miękkim stopem cynowo-ołowiowym, co gwarantuje właściwą powierzchnię styku przewodu z torem prądowym i jego gazoszczelność.
  • Koncentracja siły sprężyny (N) na niewielkiej powierzchni stykowej (mm) gwarantuje właściwy jednostkowy docisk przewodu (N/mm).

Korzyści dla użytkownika

Złączki i wielowtyki z zaciskiem klatkowym (cage clamp) lub zakleszczającym (pushwire) są podstawą optymalnej techniki łączenia przewodów, dającej znaczne korzyści ekonomiczne. Obniżenie kosztów w stosunku do rozwiązań opartych na technice śrubowej polega na skróceniu czasu montażu oraz wyeliminowaniu konieczności nadzorowania jakości połączeń. Nawet zastosowanie wkrętarek automatycznych nie daje takich efektów jak zacisk klatkowy. Zaciski WAGO nie wymagają obsługi, gdyż przez bardzo długi czas utrzymują swoje parametry mechaniczne i elektryczne. Jakość zacisku określa się mierząc na nim spadek napięcia pod wpływem wibracji, zmian temperatury i agresywnych czynników korozyjnych. W ten sposób potwierdzana jest również gazoszczelność styku. Brak konieczności konserwacji zacisków podnosi walory użytkowe i niezawodność instalacji urządzeń, w których zostały wykorzystane.

Materiał opracowany na podstawie katalogu głównego Wago W2.Utworzono: / Kategoria: ,

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY