PARTNERZY

PRODUKTY I SKLEP SERWIS I WSPARCIE

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka

Historia awarii, czyli dlaczego należy tworzyć komunikaty na panelach operatorskich

1811 wyświetleń, autor: Adam Kozicki.

Opowiem wam historię, która mi się niedawno przytrafiła. Maszyna typowo produkcyjna z branży automotive: 2 stoły na obrotowej karuzeli, jeden po stronie operatora, drugi po stronie robota spawającego (staruszek od ABB). Z przodu panel operatorski i opuszczana brama, z tyłu szafa sterownicza i panel obsługi robota. Ogólnie maszyna ma lat 16, ale do nas trafiła w grudniu 2017 roku. Od tamtej pory nie było okazji ani potrzeby instalowania u nas na komputerach Step7, więc nie dało się go wykorzystać do diagnostyki przy okazji poniższej historii.


Jako jedyny automatyk na zmianie zostałem wezwany do awarii maszyny. Przy maszynie oprócz operatora znajdował się ustawiacz. Przekazano mi, że maszyna nie chce wystartować. Podchodzę więc do tematu na chłopski rozum – sprawdzam najpierw panel operatorski. A na nim kompletnie nic ciekawego. Standardowe parametry maszyny, żadnego błędu, maszyna gotowa do startu. No właśnie… startu. Sprawdzam sprawność przycisków i obecność sygnału startowego na PLC. OK. Może więc strefa bezpieczeństwa nie zezwala na start? Sprawdzam Sick’i, schemat i miernik w dłoń i sprawdzam styczniki połączone szeregowo po drodze, listwę naciskową na opuszczanej rolecie – nietrafiony strzał. To może sama roleta jest po prostu niesprawna? Przechodzę w tryb ręczny i roleta bezproblemowo jeździ i w górę i w dół. Czyli to nie tutaj leży problem.

Operator zasugerował w międzyczasie, że maszyna nie wystartuje bez detalu. Choć to oczywista oczywistość i w takiej sytuacji na panelu POWINIEN pojawić się komunikat o braku części, to z braku pomysłu na tamtą chwilę zacząłem sprawdzać sygnały. Po nitce do kłębka: posprawdzałem czujniki i sygnały dochodzące do wysp profibusowych. Wszystko wydawało się być OK. W tym momencie przypomniało mi się, jak jeden z automatyków wspominał o licznikach zainstalowanych w programie i możliwości ich wyzerowania na 2 sposoby. Pierwszym z nich było kasowanie liczników na panelu operatorskim. Ponieważ ani operator ani ja nie znaliśmy hasła do kasowania, a ustawiacz gdzieś się zawieruszył postanowiłem wykorzystać na szybko drugą metodę – STOP/RUN sterownika. Po tej operacji i uruchomieniu wszystkich elementów maszyna w cudowny sposób ożyła i pojechała z produkcją.

Radość moja jednak nie trwała długo, gdyż podczas spawania robot zatrzymał się ponownie na tymże stole. Ponownie na panelu operatorskim brak było jakiegokolwiek komunikatu, ale tym razem komunikat pojawił się na panelu robota. Przy czym „Brak detalu z lewej strony” jest dość, nie oszukujmy się, mało precyzyjnym komunikatem. Sprawdziliśmy więc z operatorem wszystkie czujniki odpowiadające za detekcję detali – wszystko było OK. O co więc chodzi? Ze względu na niewygodę pracy wewnątrz maszyny chciałem dokończyć cykl w trybie ręcznym z poziomu panelu robota i diagnozować dalej po stronie operatorskiej. Jakież było moje zdziwienie, gdy w trybie ręcznym robot też odmówił współpracy. Szybki rzut oka na panel operatora – nic. Przekopuję więc program robota i znajduję warunek oczekiwania 0 z jednego z czujników.

Ponownie sprawdzamy z operatorem stół – VOILA! Jednym z elementów stołu są siłowniki obracające część. Do tego są czujniki wykrywające nie pozycję siłowników, a pozycję samej obrotnicy. Wystarczyło przetrzeć palcem czujnik z odprysków spawalniczych i maszyna ruszyła dalej.

Gdyby na panelu operatora pojawił się jakiekolwiek komunikat, lub na panelu robota, a treść byłaby bardziej precyzyjna, to „awarię” można byłoby usunąć w kilka sekund, a nie w 2 godziny.

Twórzmy więc jasne komunikaty, bo nigdy nie wiemy, kiedy mogą uratować nam skórę.

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka –  edycja Marzec 2019

Nagrodę SuperKubek + kurs wideo dostarcza ambasador konkursu, firma iAutomatyka.pl.

 

Reklama

11 marca 2019 / Kategoria: ,

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Wydarzenia Towarzyszące Targom ITM Polska 2019

Wydarzenia Towarzyszące Targom ITM Polska 2019

>KLIKNIJ<

Filtry aktywne w przemyśle – potrzeba stosowania czy już konieczność?

Filtry aktywne w przemyśle – potrzeba stosowania czy już konieczność?

>KLIKNIJ<

Pierwsze kroki ze sterowaniem CNC

Pierwsze kroki ze sterowaniem CNC

>KLIKNIJ<

Python + PLC = Symulacja procesu

Python + PLC = Symulacja procesu

>KLIKNIJ<

Jak zacząć naukę programowania PLC z FPWIN Pro?

Jak zacząć naukę programowania PLC z FPWIN Pro?

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast #5: Jak zacząć programować sterowniki PLC

Automatyczny Podcast #5: Jak zacząć programować sterowniki PLC

>KLIKNIJ<

Orange Box narzędziem w modernizacji zakładu

Orange Box narzędziem w modernizacji zakładu

>KLIKNIJ<

Kurtyny bezpieczeństwa – rodzaje, działanie, sposoby stosowania

Kurtyny bezpieczeństwa – rodzaje, działanie, sposoby stosowania

>KLIKNIJ<

Nagroda Siemens w kategorii EDUKACJA dla Centrum Szkoleń Inżynierskich EMT-Systems!

Nagroda Siemens w kategorii EDUKACJA dla Centrum Szkoleń Inżynierskich EMT-Systems!

>KLIKNIJ<

WYSYŁANIE SMSÓW Z POZIOMU PLC #2 – WIZUALIZACJA I STEROWANIE ZA POMOCĄ PANELU HMI

WYSYŁANIE SMSÓW Z POZIOMU PLC #2 – WIZUALIZACJA I STEROWANIE ZA POMOCĄ PANELU HMI

>KLIKNIJ<

Szkolenia produktowe Pilz w nowej odsłonie dzięki modułom szkoleniowym PES

Szkolenia produktowe Pilz w nowej odsłonie dzięki modułom szkoleniowym PES

>KLIKNIJ<

OnRobot – Seminaria dla integratorów automatyki i robotyki

OnRobot – Seminaria dla integratorów automatyki i robotyki

>KLIKNIJ<

Recenzja SECOMEA SiteManager – routera VPN do zdalnego dostępu

Recenzja SECOMEA SiteManager – routera VPN do zdalnego dostępu

>KLIKNIJ<

PROFINET Truck – Bezpieczeństwo sieci i Cyfryzacja w Industry 4.0

PROFINET Truck – Bezpieczeństwo sieci i Cyfryzacja w Industry 4.0

>KLIKNIJ<

Nowe sterowniki konfigurowalne i zadajniki dla automatyki budynkowej

Nowe sterowniki konfigurowalne i zadajniki dla automatyki budynkowej

>KLIKNIJ<

Ostatnie wolne miejsca! Bezpłatna konferencja”Niezawodność & Utrzymanie Ruchu” dla produkcji

Ostatnie wolne miejsca! Bezpłatna konferencja”Niezawodność & Utrzymanie Ruchu” dla produkcji

>KLIKNIJ<

Przekaźnik, przekaźnik czasowy a może SMARTimer od Finder?

Przekaźnik, przekaźnik czasowy a może SMARTimer od Finder?

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast: Ścieżka kariery automatyka

Automatyczny Podcast: Ścieżka kariery automatyka

>KLIKNIJ<

Porozmawiajmy o automatyce na ASTOR TOUR – 7 miast – maj 2019

Porozmawiajmy o automatyce na ASTOR TOUR – 7 miast – maj 2019

>KLIKNIJ<

Wybierz najlepszy pomysł na zastosowanie sterownika easy E4 – runda finałowa!

Wybierz najlepszy pomysł na zastosowanie sterownika easy E4 – runda finałowa!

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ
Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…